Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Plimbari prin BUCURESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Prietenii cu care mai ies la plimbari sunt genul care se dau maxim 10 km si doar prin parcuri.

Eu caut pe cineva care sa se dea prin trafic si care sa nu se fereasca de la a forta nota din cand in cand. Asa, singur, a devenit plictisitor.

Cine e interesat il rog sa dea un PM, ceva.


Plimbari placute!

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Iti impartasesc sentimentele, dar pacat ca nu sunt din Bucuresti.

Cu vreo 2 ani in urma tot asa nu prea aveam cu cine sa ma dau ca multi nu rezistau prea mult si ma dadeam cu un prieten care avea un scooter peugeot :lol: El cu scooterul, eu cu bicicleta mergeam prin oras prin exterior toata ziua umblam.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu inteleg sa te dai cu bicla printr-o padure sau un traseu de munte sau, in cazul rutierelor, sa dai o tura pe un DN sau E ceva .. vreo 50-200 Km ...
Dar asa, prin oras, printre masini, care-i farmecul ?

Mie imi ajung cei 25Km parcursi zilnic pana la munca si retur, plus in unele zile cand se mai adauga inca ~30Km ...
In rest, cum spuneam si mai sus, imi aleg un obiectiv de plimbat serios, pe cat posibil cat mai departe de sunetul motoarelor si al manelelor urland prin geamurile lasate.

#4
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010

View Postro_explorer, on 1st September 2010, 22:03, said:

Eu inteleg sa te dai cu bicla printr-o padure sau un traseu de munte sau, in cazul rutierelor, sa dai o tura pe un DN sau E ceva .. vreo 50-200 Km ...
Dar asa, prin oras, printre masini, care-i farmecul ?

Mie imi ajung cei 25Km parcursi zilnic pana la munca si retur, plus in unele zile cand se mai adauga inca ~30Km ...
In rest, cum spuneam si mai sus, imi aleg un obiectiv de plimbat serios, pe cat posibil cat mai departe de sunetul motoarelor si al manelelor urland prin geamurile lasate.
Exact asa imi aleg si eu traseele, dar pana la ele trebuie sa treci de asfalt si poate portiuni mai lungi chiar 20-30 km.

#5
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Pare-mi-se ca nu sunt singuru' dobitoc biciclist care se bucura cand ajunge intreg acasa.  :bigwhitegrin:

Edited by c72_c72, 01 September 2010 - 22:12.


#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
 

View Postgxg88, on 1st September 2010, 22:48, said:

Eu caut pe cineva care sa se dea prin trafic si care sa nu se fereasca de la a forta nota din cand in cand.
No offense, dar in traficul de Bucuresti, sau chiar in orice oras, de astia mai era nevoie, biciclisti care sa forteze nota. Frate, mergeti si voi prin judet, vedeti locuri noi, sau va dati prin padure, faceti downhill, dar nu ii mai incurcati pe saracii soferi. Pe mine cel putin ma enerveaza cand trec pe langa un bibiclist sa am grija sa nu il iau pe sus, unii se cred vehicule in toata firea, acum asta e dezavantajul ca nu prea exista benzi speciale pt biciclisti.

#7
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
edy daca ar exista sigur soferii nu ar merge pe ele cel putin pe o portiune cat sa depaseasca pe vreun bosorog sau vreun incepator ... oricum qxq88 cand mai ajung prin capitala te anunt ;)  :)) am si eu o boala cu bicileta :)

#8
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Acu am venit de afara cu bicla si`i prea tareee, in Suceava e racoare si faci 5 minute pana la prima coborare pe drum forestier  :thumbup:

#9
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
In Iasi e destul de antrenant si distractiv prin oras din cauza numeroaselor urcari si coborari. Stopie la semafoare , 50 la vale, cronometrare timp pana la munca, semafoare pe rosu trecute in proportie de 75%.
Se poate si in oras daca te asiguri tot timpul in spate cand te departezi de marginea din dreapta a drumului iar la intersectii incetinesti preventiv pt a evita orice accident posibil. Portierele deschise in nas sunt cel mai greu de prevenit insa nu am de a face cu parcari longitudinale foarte mult.
Daca ai sange rece, nu te pierzi si nu iti faci inima rea pt toti fraierii care trec la 50 cm de tine totul e ok. Castile nu au ce cauta in urechi, nici macar de forma :)
Nu stiu ce melteni aveti in bucuresti insa nu as vrea sa dau Iasiul pe Bucucresti dpdv al pedalatului pt nimic in lume :)

#10
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View Postepuru, on 1st September 2010, 23:02, said:

Cu vreo 2 ani in urma tot asa nu prea aveam cu cine sa ma dau ca multi nu rezistau prea mult si ma dadeam cu un prieten care avea un scooter peugeot :lol: El cu scooterul, eu cu bicicleta mergeam prin oras prin exterior toata ziua umblam.
Cand Bucurestiul este aglomerat un scooter sau o motocicleta nu fac fata :P

View Postro_explorer, on 1st September 2010, 23:03, said:

Eu inteleg sa te dai cu bicla printr-o padure sau un traseu de munte sau, in cazul rutierelor, sa dai o tura pe un DN sau E ceva .. vreo 50-200 Km ...
Dar asa, prin oras, printre masini, care-i farmecul ?
Farmecul este sa fulgeri printre masini care stau intr-o coada imensa la stop sau care merg foarte incet. Fermecator este si sa te bagi repede prin locuri care par imposibil de trecut prin ele.
Si, da, m-as da si eu printr-o padure sau pe munte, dar de cate ori pot ajunge acolo?

View Postc72_c72, on 1st September 2010, 23:11, said:

Pare-mi-se ca nu sunt singuru' dobitoc biciclist care se bucura cand ajunge intreg acasa.  :bigwhitegrin:
Hai sa ne bucuram impreuna! :D
Unde stai?

View Postedy_3dz, on 1st September 2010, 23:12, said:

No offense, dar in traficul de Bucuresti, sau chiar in orice oras, de astia mai era nevoie, biciclisti care sa forteze nota. Frate, mergeti si voi prin judet, vedeti locuri noi, sau va dati prin padure, faceti downhill, dar nu ii mai incurcati pe saracii soferi. Pe mine cel putin ma enerveaza cand trec pe langa un bibiclist sa am grija sa nu il iau pe sus, unii se cred vehicule in toata firea, acum asta e dezavantajul ca nu prea exista benzi speciale pt biciclisti.
Cand vezi astfel de biciclisti este cel mai bine sa nu faci cine stie ce manevre de evitare. Io, de exemplu, ma uit la cel putin 5-6 masini in fata si-mi fac planul de abordare. Nu-i nevoie sa te feresti tu, ca mai degraba-mi strici socoteala.


Si poate ca pare periculos (chiar e atunci cand ai o masina la 20 de cm in stanga si alta la 20 cm in dreapta si astea-ncep sa se miste), dar pana acum nu am avut niciun incident pe mijocul soselei.

In schimb, in decurs de o saptamana, cand am mers pe margine mi s-a intamplat asa:
- unul a facut dreapta in mine si am scapat trecand la centimetru printre el si o masina parcata
- una a iesit de pe o straduta laturalnica si fie nu m-a vazut, fie m-a ignorat, cert este ca mi-a iesit in fata si m-am lipit de masina ei. Am avut noroc c-am scapat doar cu o mana julita
- unul mi-a deschis usa in fata cand eram la 3 metri de el. Noroc ca trecusem pe culoarea rosie (in siguranta!) si n-aveam masini in spate; asa am putut sa ma feresc
- ieri unul a tras pe dreapta fara semnal si fara sa se uite in oglinda. Eram la 2m in spatele lui; daca in locul meu era Gigica care se da doar prin parc, atunci o lua in barba
- un dobitoc a iesit in strada ca sa deschida portbagajul masinii, aruncand copilul pe care-l tinea de mana la cativa cm de pedala mea
- aveam vreo 35km/h si un caine a iesit la 2m in fata mea; a avut reflexe si a zbughit-o-n fata unei masini; n-am apucat sa schitez vreun gest.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postedy_3dz, on 1st September 2010, 23:12, said:

 
No offense, dar in traficul de Bucuresti, sau chiar in orice oras, de astia mai era nevoie, biciclisti care sa forteze nota. Frate, mergeti si voi prin judet, vedeti locuri noi, sau va dati prin padure, faceti downhill, dar nu ii mai incurcati pe saracii soferi. Pe mine cel putin ma enerveaza cand trec pe langa un bibiclist sa am grija sa nu il iau pe sus, unii se cred vehicule in toata firea, acum asta e dezavantajul ca nu prea exista benzi speciale pt biciclisti.

Deci ai nota 4 .. stai jos !

Bicicletele SUNT VEHICULE, fie ca iti place, fie ca nu. Ele au dreptul sa circule pe sosele, la fel ca si masinile, respectand regulile de circulatie, desigur.
"Saracii soferi" nu au decat sa iti tina suncile in scaunele masinilor si sa mearga dupa reguli .. in felul asta toata lumea traieste in armonie. Dar cand vezi "soferi" care conduc de parca ar fi strada lor, care nu semnalizeaza si care nu se asigura cand fac manevre in trafic, parca imi vine sa zic "saracii biciclisti".

P.S.: Conduc de 12 ani si biciclesc intensiv prin capitala de 2 asa ca am ocazia sa vad ambele fete ale foii.

#12
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Vroiam sa zic autovehicule :lol:
Stiu ca sunt vehicule, au aceleasi drepturi de circulatie, doar ca pe mine ma jeneaza, pe strazile cu o singura banda pe sens in mod special, sau tre sa stau in fundul lui, sau daca se da la o parte sa am grija cand trec pe langa ei. Acum cativa ani i s-a intamplat lu taica-meu ca un biciclist sa se prinda de masina cand trecea pe langa el. De asta ce ziceti? De cazurile in care 2 biciclisti merg in paralel nu mai zic, sunt satul de ei.
Stiu ca sunt multi soferi care fac viata biciclistilor un calvar, dar eu nu ma numar printre ei, sau cel putin asa imi place mie sa cred, deci cred ca am "dreptul" in oarecare masura sa "comentez" :lol: Nu vreau sa ii indepartez pe biciclisti de pe carosabil, sa zic asa, dar as vrea ca unii dintre ei sa aiba mai mult bun simt in trafic.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Comentatul e OK .. si eu comentez cat ma tin plamanii (prietenii mei stiu ce indura :P ) ..
Problema asa cum o vad eu :
- ca sofer, ma doare drept in cot de biciclistii care fac figuri in trafic. Cat timp stiu ca am mers corect atat dpdv legal cat si moral, chiar nu am nici o remuscare daca dau peste un kamikaze din asta. Ce am poate "in plus" fata de un sofer care nu e biciclist este faptul ca ma uit dupa biciclisti in trafic si chiar ii ajut daca pot (facandu-le loc).
- ca biciclist, am deja la activ spoilere zgariate si oglinzi date peste cap, lucruri pe care nu ma jenez sa le fac celor care sunt nesimtiti (a se citi: parcheaza pe pistele de biciclisti sau ma obliga sa trec printre spoilerul lor si gard printr-un spatiu de 10cm).  De asemenea, tot ca biciclist am zburat prin aer intr-o duba in miscare care nu mi-a acordat prioritate (desi el avea cedeaza trecerea si eu eram pe drumul cu prioritate) asa ca stiu ce inseamna :"nu te-am vazut .. de unde ai mai aparut ?"  :madanimated:

Ca biciclist incerc sa merg asa cum mi-ar placea mie sa mearga biciclistii cand eu sunt sofer iar ca sofer incerc sa merg asa cum mi-ar placea sa mearga soferii cand sunt eu biciclist... cam atat ... nimic deosebit sau special.

Edited by ro_explorer, 01 September 2010 - 23:13.


#14
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Asta este cu strazile cu o banda... La randul lui unul cu motorul trebuie sa stea dupa tine, care esti in masina.

Trebuie sa toleram astfel de situatii pentru ca avem cu totii dreptul sa ne aflam acolo.


Despre prinsul de masina:
Am incercat si eu sa ma prind de un TIR si era sa ma traga sub roti. E periculos, dar e pe riscul biciclistului.
Masinii nu-i ia vopseaua or smth si nici nu mori daca il ajuti pe un biciclist sa ajunga mai repede unde vrea. Repet: pe riscul biciclistului.

Edited by gxg88, 01 September 2010 - 23:25.


#15
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Ah, si ca mi-am adus aminte in legatura cu mersul pe dreapta: in loc sa se militeze pentru piste penibile de biciclisti (care sunt chiar periculoase atunci cand sunt desenate pe trotuare), mai bine s-ar milita pentru amenajarea gurilor de canal de pe marginea drumurilor <- printre cele mai periculoase obstacole EVER


--

Una peste alta, e cineva interesat?

#16
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postedy_3dz, on 2nd September 2010, 00:04, said:

doar ca pe mine ma jeneaza, pe strazile cu o singura banda pe sens in mod special, sau tre sa stau in fundul lui, sau daca se da la o parte sa am grija cand trec pe langa ei.

Te rog sa circuli prin Strasbourg si sa te plangi primariei/politiei ca trebuie sa stai in fundul biciclistilor...






Inca se vede ca Romania a fost granarul Europei!

#17
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
... deja se contureaza un club al "traficantilor". Si eu merg cam periculos printre masini dar nu prea ma mandresc cu asta. Eu sunt de parere ca noi suntem cea mai mica problema a soferilor. Periculos sau nu eu zic ca unul care se incumeta sa mearga intre masini isi stie mai bine limitele si pericolele la care se expune.
Un lucru e sigur... mersul pe marginea drumului si pe pista de biciclete te pune in cap.

Edited by cristeamax, 02 September 2010 - 10:29.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Macar daca ar exista peste tot in Romania piste de biciclete identice cu cele de la iesirea din Cluj-Napoca spre DN1C-Gherla. In jur de 2m pe marginea soselei sunt numai ai tai, sa poti circula linistit cu bicicleta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate