Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Plimbari prin BUCURESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010
referitor la casca,mi-am luat de curand si o folosesc.De ce?Am patit-o odata si mi-a ajuns.
pe afara din cate stiu e obligatorie casca.

#38
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGoofy, on 13th December 2010, 14:17, said:

Dama :)
(aia cu roz). Si gasesti si de mascul acolo. MET-ul asta cred ca e ok la raportul calitate-pret pe care il are.
Casti am gasit eu dar este interesant de aflat de la posesori un review despre ele, dupa 3-5 ani de purtat.
Multumesc oricum !  :OK:

Mi-au ramas ochii la asa ceva,astept un raspuns de la dealer daca poate sa-mi procure si gadget-urile de pe casca:
- Bell Citi (http://www.bellsport...ti?subcat=urban) (galben);
- Bell Flip Mirror (http://www.bellsport...ell-flip-mirror);
- Blackburn Flea 2.0 USB Front (http://www.bellsport...a-2-0-usb-front) (negru);
- Blackburn Flea 2.0 USB Rear (http://www.bellsport...ea-2-0-usb-rear).


View Postnicuvasile2008, on 14th December 2010, 22:40, said:

referitor la casca,mi-am luat de curand si o folosesc.De ce?Am patit-o odata si mi-a ajuns.
pe afara din cate stiu e obligatorie casca.
Recunosc ca a fost pe ultimul plan si mi-e rusine de asta, pana in primavara nici nu concep sa mai ies fara.

#39
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010

View PostPopybo, on 14th December 2010, 23:12, said:

Casti am gasit eu dar este interesant de aflat de la posesori un review despre ele, dupa 3-5 ani de purtat.
Multumesc oricum !  :OK:

Mi-au ramas ochii la asa ceva,astept un raspuns de la dealer daca poate sa-mi procure si gadget-urile de pe casca:
- Bell Citi (http://www.bellsport...ti?subcat=urban) (galben);
- Bell Flip Mirror (http://www.bellsport...ell-flip-mirror);
- Blackburn Flea 2.0 USB Front (http://www.bellsport...a-2-0-usb-front) (negru);
- Blackburn Flea 2.0 USB Rear (http://www.bellsport...ea-2-0-usb-rear).



Recunosc ca a fost pe ultimul plan si mi-e rusine de asta, pana in primavara nici nu concep sa mai ies fara.


iarna nu strica si o caluga,eu o folosesc,mai ales cand plec de la munca (termin la 1 AM jobul )

Edited by nicuvasile2008, 15 December 2010 - 00:52.


#40
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostPopybo, on 14th December 2010, 23:12, said:

Casti am gasit eu dar este interesant de aflat de la posesori un review despre ele, dupa 3-5 ani de purtat.
Multumesc oricum !  :OK:

Mi-au ramas ochii la asa ceva,astept un raspuns de la dealer daca poate sa-mi procure si gadget-urile de pe casca:
- Bell Citi (http://www.bellsport...ti?subcat=urban) (galben);
- Bell Flip Mirror (http://www.bellsport...ell-flip-mirror);
- Blackburn Flea 2.0 USB Front (http://www.bellsport...a-2-0-usb-front) (negru);
- Blackburn Flea 2.0 USB Rear (http://www.bellsport...ea-2-0-usb-rear).



Recunosc ca a fost pe ultimul plan si mi-e rusine de asta, pana in primavara nici nu concep sa mai ies fara.
Eu am un met de 130 (nu mai stiu modelul), luat prin iunie. Sunt destul de multumit de el (bine, prin oras nici nu prea am obiceiul sa pic, doar pe la concursuri). 3-5 ani sa stii ca e o durata destul de mare de folosire pentru o casca...

nicuvasile2008
ce este aceea o caluga, ca nu suna nici a gluga, nici a cagula :)

#41
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010

View PostGoofy, on 15th December 2010, 13:51, said:

Eu am un met de 130 (nu mai stiu modelul), luat prin iunie. Sunt destul de multumit de el (bine, prin oras nici nu prea am obiceiul sa pic, doar pe la concursuri). 3-5 ani sa stii ca e o durata destul de mare de folosire pentru o casca...

nicuvasile2008
ce este aceea o caluga, ca nu suna nici a gluga, nici a cagula :)


cagula,scuze :P

am tastat gresit,se mai intampla (cand am scris postul,eram dupa o zi de munca :P )

Edited by nicuvasile2008, 15 December 2010 - 18:21.


#42
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Pentru o escapadă în București care ar fi traseul ideal unei plimbări cu bicicleta ? Excluzând șoselele.

#43
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mie mi se pare traseul Eroilor-Opera/Facultatea de drept (de aici incepe "banda pentru biciclisti") - Cismigiu - Universitate (se termina banda) - Romana (incepe din nou banda)- Victoriei - (de aici ai 2 posiblitati de a ajunge la parcul Herastrau, ambele cu peisaje destul de dragute si cu banda) - Herastrau - Casa Presei Libere  si cam atat.  Cand vreau sa ma plimb, acest traseu aleg.

#44
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postpg-soare, on 6th March 2011, 19:17, said:

Mie mi se pare traseul Eroilor-Opera/Facultatea de drept (de aici incepe "banda pentru biciclisti") - Cismigiu - Universitate (se termina banda) - Romana (incepe din nou banda)- Victoriei - (de aici ai 2 posiblitati de a ajunge la parcul Herastrau, ambele cu peisaje destul de dragute si cu banda) - Herastrau - Casa Presei Libere  si cam atat.  Cand vreau sa ma plimb, acest traseu aleg.
Câți km însumează traseul tău și în cât timp îi parcurgi ? Aproximativ.

#45
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ptiuu, cred ca sunt vreo 9 kilometri. Il parcurg si foarte repede in modul primejdios , dar si foarte lent, daca ma uit dupa gigici, contemplez natura. Ai foarte multe de vazut pe traseu , te poti abate prin cele 2 (chiar 3, daca pun si Izvor) parcuri enumerate. Cred ca nevestei o sa-i placa, dac-o duci p-aci.

DUpa cum am zis intre Universitate si ROmana n-ai pista de biciclete, dar cu grija poti trece de pietoni fara probleme . Eu n-am intrat in niciunul pana acum, dar am un amic care-i cam ia  usor pe ici pe colea :).

Eram o data pe  bulevardul ala  si unu cu o masina scumpa, era parcat neregulamentar. Cand m-am apropiat de el , a inceput ratatul sa dea cu spatele si era cat p-aci sa ne intercalam, noroc ca eu belesc ochii cand sunt pe sosea si las de la mine in situatia in care eu in mediul lor.  (adica nu-i bag de unde au venit)

#46
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postpg-soare, on 7th March 2011, 20:25, said:

Ptiuu, cred ca sunt vreo 9 kilometri. Il parcurg si foarte repede in modul primejdios , dar si foarte lent, daca ma uit dupa gigici, contemplez natura. Ai foarte multe de vazut pe traseu , te poti abate prin cele 2 (chiar 3, daca pun si Izvor) parcuri enumerate. Cred ca nevestei o sa-i placa, dac-o duci p-aci.

DUpa cum am zis intre Universitate si ROmana n-ai pista de biciclete, dar cu grija poti trece de pietoni fara probleme . Eu n-am intrat in niciunul pana acum, dar am un amic care-i cam ia  usor pe ici pe colea :).

Eram o data pe  bulevardul ala  si unu cu o masina scumpa, era parcat neregulamentar. Cand m-am apropiat de el , a inceput ratatul sa dea cu spatele si era cat p-aci sa ne intercalam, noroc ca eu belesc ochii cand sunt pe sosea si las de la mine in situatia in care eu in mediul lor.  (adica nu-i bag de unde au venit)
9 eu, 9 ea, facem de-o ciorbă.

#47
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Hop, ma dau si eu cu parerea:
   01 In primul rand stilul pe care il aborda gxg l'am folosit si eu cu ceva ani in urma... Mi se pare ok atata timp cat esti constient ca o faci pe pielea ta si avand in vedere ca esti pe bicicleta esti foarte vulnerabil in trafic. Daca te-ai"bagat" si nu tzi-a iesit nu este altcineva vinovat decat tu... In stilul acesta chiar daca vei fi agresiv in trafic vei sta cu ochii bine deschisi, iar sansele de a pati ceva sunt mult reduse.

   02 Legat de casca, eu consider ca daca ai cazut cu bicicleta la o viteza sub 30 km/h, fara a fi pe un drum cu denivelari si te-ai lovit (nu neaparat la cap) atunci inseamna ca nu stii sa cazi...  Fiecare se cunoaste si stie ce poate face cu bicicleta sa, eu am casca si o port atunci cand consider ca voi avea nevoie de ea...

  03. In momentul de fata stilul meu de a merge pe bicicleta variaza in functie de starea de spirit. Agresiv sau nu, drum de sosea, trotuar sau drum forestier, singura regula de care tin cont este acceea de a forta limita cat de mult pot fara a pune pe nimeni in pericol...


Concluzie: Care esti dispus sa te plimbi, fa-te cunoscut... Traseul si stilul il vom discuta ulterior.

P.S. sunt din zona Titan




Chair acum o sa ies sa alerg putin, pt ca este prea frumos afara....

#48
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmadalinciucu, on 12th March 2011, 14:59, said:

...Legat de casca, eu consider ca daca ai cazut cu bicicleta la o viteza sub 30 km/h, fara a fi pe un drum cu denivelari si te-ai lovit (nu neaparat la cap) atunci inseamna ca nu stii sa cazi...  Fiecare se cunoaste si stie ce poate face cu bicicleta sa, eu am casca si o port atunci cand consider ca voi avea nevoie de ea...
Nu reușești întotdeauna să-ți iasă căzătura !  :P  Cu atât mai puțin să-ți alegi momentul pentru a-ți lua și casca.

#49
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Casca este numai pentru momentul acela unic, in care lovesti cu capul de asfalt, nu pentru celalalt milion de ori cand nu cazi de pe bicicleta.

#50
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postmadalinciucu, on 12th March 2011, 14:59, said:

02 Legat de casca, eu consider ca daca ai cazut cu bicicleta la o viteza sub 30 km/h, fara a fi pe un drum cu denivelari si te-ai lovit (nu neaparat la cap) atunci inseamna ca nu stii sa cazi...  Fiecare se cunoaste si stie ce poate face cu bicicleta sa, eu am casca si o port atunci cand consider ca voi avea nevoie de ea...
Baga tu niste SPD-uri, cazi la viteza sub 30 de km/h si dupa aia vino sa discutam despre lovituri la cap si clavicula...

#51
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010
eu iau casca pt ture inafara Buc,mai lungi,si in Buc daca e iarna si e zapada /gheata pe asfalt

#52
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postnicuvasile2008, on 17th March 2011, 17:23, said:

eu iau casca pt ture inafara Buc,mai lungi,si in Buc daca e iarna si e zapada /gheata pe asfalt
Îți programezi cumva căzăturile sau mergi pe calcule probalistice ?

#53
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Casca este un accesoriu obligatoriu in echipamentul biciclistului, de asemenea ar fi ideal ca biciclistul sa fie dotat cu o vesta reflectorizanta macar si lumini pe bicicleta.
Nu de putine ori am intalnit in trafic biciclisti care dupa lasarea intunericului nu aveau nici lumini, nici elemente reflectorizante pe imbracaminte. Este foarte dificil sa observi ca sofer un asfel de biciclist care ruleaza pe carosabil noaptea si imbracat in negru.

#54
nicuvasile2008

nicuvasile2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.11.2010

View PostPopybo, on 17th March 2011, 20:30, said:

Îți programezi cumva căzăturile sau mergi pe calcule probalistice ?


Nu cad,de obicei :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate