Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13069
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Da.este.costa bani

#13070
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
Ah?

#13071
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Și chiar mai puțin decât asta vara.
Mi-e aplicația bgtollimi merge asa ca nu vad unde ar fi problema....

#13072
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostAdrianHH, on 07 ianuarie 2023 - 00:26, said:

..Ma macina o intrebare de 100 pct.


Iti recomand pentru luna aprilie sa alegi vama: Malko Târnovo - Derekoy, iar pentru la vara (Çeşme) Kipi - Ipsala .

Daca alegeti oricare din variantele (Hamzabeyli, Kapitan Andreevo), trebuie sa plecati de joi seara sau vineri pe la orele 00:30 si la 8: 00 beți cafeaua la Edrin & Kahve Kulturu (au parcare in spate linga consulatul Bulgariei). Spor!

Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 09:37.


#13073
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Daca are cineva nevoie de un SIM ( mai este valabil pana pe 26 Ian si mai are cel putin 20 Gb)- donez. Doar in zona Buc/If.
Evindent merge doar pe teritoriul Turciei :) . Sa nu se rataceasca lumea fara net.

nu stiu insa daca merge pe alt tel decat cel pe care a fost activat (n-am incercat)

#13074
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

View Postfoxbat, on 12 ianuarie 2023 - 13:20, said:

Daca are cineva nevoie de un SIM ( mai este valabil pana pe 26 Ian si mai are cel putin 20 Gb)- donez. Doar in zona Buc/If.
Evindent merge doar pe teritoriul Turciei :) . Sa nu se rataceasca lumea fara net.

nu stiu insa daca merge pe alt tel decat cel pe care a fost activat (n-am incercat)

Nu cred ca merge deoarece este legat de IMEI-ul telefonului tău.

#13075
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Posteumorocanosul, on 12 ianuarie 2023 - 15:22, said:

Nu cred ca merge deoarece este legat de IMEI-ul telefonului tău.
nu ne aparat,  poti sa  foloesti  la alt telefon ,  este  ok .

#13076
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
Care este diferenta dintre țările care nu sunt în căsuță si cele care sunt în căsuță? Asa am si eu TR in cartea mea "verde" care nu mai este verde de ceva timp. Am taiate Rusia, Belarus si Israel parca, asta am inteles, ca nu acopera deloc dar de ce unele in casute, altele nu? Intreb pentru curiozitatea mea.

[ https://www.obiectivdesuceava.ro/wp-content/uploads/2020/05/carte-verde.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13077
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Sper sa nu zic prostii, dar din ce stiu eu tarile in chenar sunt tari care nu sunt in UE (vad acolo ratacita si HR, ceea ce ma duce cu gandul ca e un formular de polita vechi din perioada in care HR nu era inca in UE si care, probabil, a tot fost copiat ulterior fara sa fie modificat).

#13078
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Exact cum zice @camelia19: "...tarile in chenar sunt tari care nu sunt in UE (vad acolo ratacita si HR, ceea ce ma duce cu gandul ca e un formular de polita vechi din perioada in care HR nu era inca in UE si care, probabil, a tot fost copiat ulterior fara sa fie modificat)"
Fara chenar statele membre UE + Spațiului Economic European (Islanda, Norvegia și Liechtenstein), cele in chenar pot fi taiate/anulate cu X. Elveția nu a mai ratificat acordul cu SEE

Attached Files

  • Attached File  RCA_.jpg   107.06K   23 downloads

Edited by w140, 16 January 2023 - 14:19.


#13079
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcamelia19, on 16 ianuarie 2023 - 13:32, said:

Sper sa nu zic prostii, dar din ce stiu eu tarile in chenar sunt tari care nu sunt in UE (vad acolo ratacita si HR, ceea ce ma duce cu gandul ca e un formular de polita vechi din perioada in care HR nu era inca in UE si care, probabil, a tot fost copiat ulterior fara sa fie modificat).
Da, este format vechi, am gasit pe net si am dat copy paste. A pus colegul W140 varianta mai noua. Multumesc de clarificare. Țări pe chenar intrerupt nu mai am in polita.

#13080
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Bună ziua, dacă plec cu mașină străină în Turcia, am nevoie de procură? Dacă este nevoie de procură, trebuie tradusă in engleză/turcă? Menționez că proprietarul o să fie tot cumine, dar cu altă mașină. Mulțumesc.

#13081
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 05.05.2006
Daca proprietarul e cu tine, din cate stiu nu ai nevoie de nicio procura.

#13082
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.05.2014
Propetarul trebuie sa fie in masina .

#13083
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Eu stiu ca nu poti intra in Turcia cu doua autovehicule ce au acelasi proprietar.
O poti face doar daca unul din cele doua autovehicule are o procura de imputernicire pentru o alta persoana prezenta in autovehicul respectiv.

Procura: https://forum.softpe...8#entry29632654

Edited by w140, 22 January 2023 - 12:36.


#13084
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@NewRom, ce înseamnă "mașina străină" ?

Daca un proprietar are doua mașini cu care intra in Turcia, vameșii pot presupune ca vrea sa "scape" de una...Ar fi de preferat ca maina in care nu este proprietarul, șoferul sa aibă documentele de împuternicire cerute de legislația turca pentru a intra in Turcia, adică împuternicire tradusa si apostilata ...

Daca ar fi doar o mașina, iar proprietarul s-ar afla in acea mașina, nu este nevoie de documente suplimentare (împuternicire)

#13085
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
A mai fost discutia aceasta cu doua masini acum ceva, mult, timp. Prima masina in care se afla proprietarul .... NU. Pt a doua masina, PROCURA, tradusa in turca si apostilata la ambasada sau consulat (asa zice legea la ei). Mai la noroc, imputernicire notariala in engleza. Bine zis @Danutzu.

#13086
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
In postarea mea de mai sus, "împuternicire" a se citi "procura"
(nu-mi venea cuvantul.... Posted Image :lol:  )

Edited by danutzu_1069, 24 January 2023 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate