Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Plimbari pe TRANSFAGARASAN

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#19
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postpg-soare, on 21st April 2011, 15:31, said:

Cand doresti sa-l faci? Pe timpul verii, sau mai devreme?
Vreau sa ma duc pe Transfagarasan in vara cu bita si sa incerc sa il urc insa cred ca o sa trebuiasca sa ma antrenez serios ca sa fac fata.De asemenea as vrea sa stiu daca exista riscul sa fiu dezechilibrat de rafalele de vant,pe anumite portiuni,la coborare.Cam ce sanse am sa il urc avand in vedere ca nu am urcat cu bita rampe foarte lungi ci mai mult strazi cu rampe de pana la 15-20%?La conditia fizica stau destul de bine dar este loc si de imbunatatiri.

Edited by razvi007, 26 April 2011 - 19:27.


#20
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpg-soare, on 21st April 2011, 15:31, said:

Cand doresti sa-l faci? Pe timpul verii, sau mai devreme?

Scuze de intarziere. In vara mai mult ca sigur vreau sa il urc.Deocamdata nu e nimic sigur, nici transport, nici ruta si nici buget  :lol: .

#21
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Scuze de intarziere. In vara mai mult ca sigur vreau sa il urc.Deocamdata nu e nimic sigur, nici transport, nici ruta si nici buget  :lol: .
[/quote]
Vrei sa faci turul complet(adica sa ajungi in judetul Arges) sau urci doar pana la Balea Lac si te intorci?

#22
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Turul complet nu, nu in vara asta. Ma gandeam sa il urc dinspre Cartisoara pana intr-un punct maxim, probabil Balea Lac si apoi sa il cobor.E o intalnire la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august si ma gandeam ca inaintea ei sa mai fac un tur, dar nu cred ca o sa am timp...

#23
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postgozmyn, on 30th April 2011, 11:37, said:

Turul complet nu, nu in vara asta. Ma gandeam sa il urc dinspre Cartisoara pana intr-un punct maxim, probabil Balea Lac si apoi sa il cobor.E o intalnire la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august si ma gandeam ca inaintea ei sa mai fac un tur, dar nu cred ca o sa am timp...
Te-am intrebat pentru ca si eu vreau sa merg prin august si sa urc tot dinspre Cartisoara si ma gandeam sa mai merg cu cineva pentru ca singur mi se pare cam riscant,mai ales ca nu am mai fost niciodata pe Transfagarasan.

#24
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nicio problema, daca va conincide data putem sa ne intalnim la Cartisoara.La mine e posibil sa merg cu ceva colegi pasionati de fotografie undeva dupa jumatatea lui iunie, inceputul lui iulie. Oricum, data o sa o stabilim cu mult inainte si voi anunta aici cand incep urcarea.

#25
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postgozmyn, on 2nd May 2011, 18:50, said:

Nicio problema, daca va conincide data putem sa ne intalnim la Cartisoara.La mine e posibil sa merg cu ceva colegi pasionati de fotografie undeva dupa jumatatea lui iunie, inceputul lui iulie. Oricum, data o sa o stabilim cu mult inainte si voi anunta aici cand incep urcarea.
Ok atunci,eu o sa mai intru sa vad cand postezi.Eu vreau sa merg pe la inceputul lui august pt ca am inteles ca vremea la munte este mai stabila atunci dar probabil ca as putea veni si in iulie.

#26
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
E practicabil si de la Fagaras in sus?

#27
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbogdy2008, on 31st May 2011, 20:17, said:

E practicabil si de la Fagaras in sus?
Vrei sa urci vara asta pe Trans?

#28
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Daca am timp. Dar eu sunt din judetul Alba si imi e mai comod sa merg la fagaras si de acolo... spre munte decat sa ocolesc pe valea oltului si sa urc dinspre Curtea de Arges.
Am vazut ca e mai scurta distanta de la Balea cascada pana la Balea lac, fata de distanta de la Curtea de Arges/Lacul Vidraru. Dar ma gandeam ca e si prea abrupt.

#29
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbogdy2008, on 1st June 2011, 17:33, said:

Daca am timp. Dar eu sunt din judetul Alba si imi e mai comod sa merg la fagaras si de acolo... spre munte decat sa ocolesc pe valea oltului si sa urc dinspre Curtea de Arges.
Am vazut ca e mai scurta distanta de la Balea cascada pana la Balea lac, fata de distanta de la Curtea de Arges/Lacul Vidraru. Dar ma gandeam ca e si prea abrupt.
Pai nu zice nimeni ca trebuie sa urci din Curtea de Arges.Daca esti din Ardeal e logic sa urci din partea asta,adica pe la Cartisoara.

#30
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Traba sa vad cum fac cu trasnportul bicicletei...
Si in cat timp poate fi parcurs traseul?(doar urcarea, ca la coborare va fi mai rapid)

#31
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbogdy2008, on 2nd June 2011, 17:14, said:

Traba sa vad cum fac cu trasnportul bicicletei...
Si in cat timp poate fi parcurs traseul?(doar urcarea, ca la coborare va fi mai rapid)
Eu vreau sa merg cu trenul.Cred ca urcarea dureaza cam 5-6 ore cu tot cu pauze.La coborare vii mai rapid dar tot trebuie sa mai faci pauze ca nu poti sa stai cu mainile pe frane,incordat,30 de km.

#32
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008

View Postrazvi007, on 2nd June 2011, 17:17, said:

Eu vreau sa merg cu trenul.Cred ca urcarea dureaza cam 5-6 ore cu tot cu pauze.La coborare vii mai rapid dar tot trebuie sa mai faci pauze ca nu poti sa stai cu mainile pe frane,incordat,30 de km.
Pai si ma lasa cu bita in tren?

#33
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Da!

#34
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Undeva la sf sapt viitoare, chiar si joi si Vineri, as face o urcare dinspre Curtea de Arges. Se baga cineva?

#35
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
http://www.facebook....222174384479363  Doar ca ei urca pe partea de nord (Cartisoara -Balea).

Si un live de la Balea Lac. http://www.jurnalul....lea-lac-55.html

#36
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
Eu am liber pe 25, 26 Iunie 2011, daca este cineva? As vrea sa fac traseul dar as prefera sa mai fiu cu cineva!
Vin de la Bucuresti cu trenul

Daca nu e nimeni, dar planuieste luna viitoare, anuntati-ma va rog sa imi iau zile libere :)

Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate