Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Plimbari pe TRANSFAGARASAN

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#37
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din pacate eu sunt plecat la tara in perioada 20-30 iunie. Intentionez in iulie sa vin cu un prieten pe trans, inca nu am fixat data, posibil sa fie ocupat. Oricum o sa anunt aici si poate ne intalnim. Vrei sa il urci in perioada respectiva sau ne mai "astepti" si pe noi?

#38
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008

View Postgozmyn, on 8th June 2011, 18:45, said:

Din pacate eu sunt plecat la tara in perioada 20-30 iunie. Intentionez in iulie sa vin cu un prieten pe trans, inca nu am fixat data, posibil sa fie ocupat. Oricum o sa anunt aici si poate ne intalnim. Vrei sa il urci in perioada respectiva sau ne mai "astepti" si pe noi?



Pai anunta aici, si daca ne potrivim la data, ne vedem. Eu as prefera sa mai merg cu cineva
Numai bine!

#39
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si eu tot cu cineva as vrea sa merg.Prietenul e fotograf, deci prefera sa urce cu masina. Eu o sa anunt, daca poti sa vii si atunci, este perfect.

#40
celebru22

celebru22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.06.2011

View Posteugen926, on 7th June 2011, 21:18, said:

Eu am liber pe 25, 26 Iunie 2011, daca este cineva? As vrea sa fac traseul dar as prefera sa mai fiu cu cineva!
Vin de la Bucuresti cu trenul

Daca nu e nimeni, dar planuieste luna viitoare, anuntati-ma va rog sa imi iau zile libere :)

Numai bine!
salut  daca mai e valabila ideea cu traversarea transfagarasanului eu mas baga saptamina viitoare.am vazut ca sunt ceva inundatii prin judetul sibiu dar sper sa treaca problemele astea :thumbup: asa ca daca ai vreun gand eu vreau sa vin dinspre sibiu spre curtea de arges daca se poate trece .eu sunt din constanta deci tot cu trenul ajung si eu.deskiderea oficiala este pe 1 iulie dar cred ca se poate trece cu bicicleta.daca ai vreu gand dami un semn [email protected]

#41
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

Agenții Poliției Montane împreună cu lucrătorii Secției Drumuri Naționale Argeș au reușit să deblocheze traficul pe un singur sens pe DN7C, pe Transfăgărășan, la km 91, 97 și 98, către Curtea de Argeș, unde au avut loc alunecări de teren din cauza ploilor abundente din timpul nopții de vineri.

Autoritățile le recomandă însă șoferilor care aleg această rută să conducă prudent, cu viteză redusă, deoarece există riscul producerii altor alunecări de teren, datorită ploilor care, potrivit avetizărilor meteo, vor continua și în cursul acestei după-amieze.

Din cauza blocajelor apărute pe șosea, sâmbătă dimineață, în jurul orei 3.00, în urma precipitațiilor abundente, mai multe sectoare de drum au fost întrerupte și mai multe mașini pline cu turiști au fost nevoite să aștepte deblocarea drumului.

Sursa

Daca aveti de gand sa-l faceti, consultati si indicatiile meteorologilor. Cod Galben=Mica furtuna cu vant puternic si inundatii. Take care.

#42
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
Intrebare: Pe acolo sunt ursi? sau alte bestii fioroase?

#43
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Din cate stiu eu (am fost de vreo 10 ori pe Trans) sunt pe la cascada Balea. Nu lua de buna ce zic, pentru ca nu sunt sigur. Eu pana acum n-am vazut niciun urs pe aici. Am mai dormit la cort langa balea lac, pe partea de nord... nici acolo n-am vazut ori auzit.

#44
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postpg-soare, on 22nd June 2011, 16:01, said:

Din cate stiu eu (am fost de vreo 10 ori pe Trans) sunt pe la cascada Balea. Nu lua de buna ce zic, pentru ca nu sunt sigur. Eu pana acum n-am vazut niciun urs pe aici. Am mai dormit la cort langa balea lac, pe partea de nord... nici acolo n-am vazut ori auzit.
Cam ce conditie fizica trebuie sa ai ca sa poti urca pe Trans?

Edited by razvi007, 22 June 2011 - 18:00.


#45
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Depinde în câte ore vrei să urci.

Poți să nu ai condiție fizică și să urci în 10 ore.
Sau să ai, și să urci în 2.

#46
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
[quote name='Louie-Anderson' date='22nd June 2011, 23:24' post='10058383']
Depinde în câte ore vrei să urci.

Poți să nu ai condiție fizică și să urci în 10 ore.
Sau să ai, și să urci în 2.
[/quote
Hai sa fim sinceri,un amator nu are cum sa il urce in 2 ore :nonobad:

#47
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Eu ce am zis ?!
Trebuie să ai condiție fizică ca să urci în 2 ore.

#48
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
O sa va zic saptamana viitoare in weekend, dar vreau sa fac cam 100km in fiecare zi ,exceptand vinerea pt refacere. Sa vad daca-mi iese.

Acum ce conteaza cat faci?  Cat timp te simti satisfacut de timp si il termini eu zic ca totul e ok.

Edited by pg-soare, 23 June 2011 - 13:29.


#49
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postpg-soare, on 23rd June 2011, 14:28, said:

O sa va zic saptamana viitoare in weekend, dar vreau sa fac cam 100km in fiecare zi ,exceptand vinerea pt refacere. Sa vad daca-mi iese.

Acum ce conteaza cat faci?  Cat timp te simti satisfacut de timp si il termini eu zic ca totul e ok.
Nu stii cam cat e rampa medie pe Trans?Ziceai intr-o postare anterioara ca ai fost de mai multe ori pe el.

#50
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cred ca are vreo 25,30 . Nu stiu exact pt in masina nu prea m-a interesat :) . Chestia e ca lungimea te omoara nu doar nr-ul gradelor.

#51
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Cartisoara-Balea lac
31 km lungime, 1 455 m diferenta de nivel, 4,7% panta medie si 8,6% panta maxima)
Catararea efectiva masoara 24km si are o panta medie de 5.3%

Edited by Radu-S, 24 June 2011 - 09:09.


#52
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostRadu-S, on 24th June 2011, 10:08, said:

Cartisoara-Balea lac
31 km lungime, 1 455 m diferenta de nivel, 4,7% panta medie si 8,6% panta maxima)
Catararea efectiva masoara 24km si are o panta medie de 5.3%
Mersi!

#53
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Multam si eu, Radu.

#54
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Partea urata este ca weekendul asta va ploua urat (sanse de furtuna) si de aceea vom amana pentru weekendul viitor. Maine ne hotaram ce vom face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate