Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Plimbari pe TRANSFAGARASAN

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#289
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcucur, on 22 septembrie 2023 - 08:53, said:

Teoria e buna, in practica la viteza aia ca sa pedalezi la 120rpm ce castigi "din picioare" de cele mai multe ori pierzi la "aerodinamica". Depinde si cat de abrupta este panta, daca vorbim de 2-3% probabil ca este mai convenabil pedalatul, daca e mai mare de 5% eu as miza pe pozitia aerodinamica. Apoi mai sunt factori legati de greutatea ciclistului, unul mai greu o sa coboare mai repede pentru ca pierderile din frecarea cu aerul sunt proportionale intr-o prima aproximatie grosolana cu greutatea^(2/3)

Ai citit macar tot ce-am scris? Ca nu pare. Calculul pune toti factorii la un loc.

Edited by Ann0nyym0us, 22 September 2023 - 16:18.


#290
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
M-am uitat in urma cand am pedalat Trasfagarasanul(2019) aglomeratie crunta la urcare, nu sunnt amintiri placute, de aia nici n-am mai fost ;   merge viteza ok si pe versantul de Nord (fara echipament dedicat si cu raport 50-11) :

Attached Files



#291
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ai fost pe weekend?

LE: Am vazut acum in poza, duminica. Probabil si asta a contribuit la aglomeratie.

Edited by Ann0nyym0us, 22 September 2023 - 20:10.


#292
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcucur, on 22 septembrie 2023 - 08:17, said:

Ce picioare la 100 km/h ca doar nu o sa pedalezi cu 250+ RPM.
Viteză de 100 de kmh pe coborâre nu are nimic de a face cu cadența, nu știi ce vorbești dacă spui asta. Este o chestiune ce ține strict de cât de lungă și abruptă este panta. Poți să ai „50” de kile și să mergi lejer cu 90/100kmh. Dovadata sunt pantele din marile tururi sau ture importante difuzate de exemplu pe Eurosport. Ăia nu pedalează deloc de la un punct încolo.
Pante pe are să mergi cu 60/70kmh tot sunt. Este evident că trebuie și pedalat pe unele porțiuni că nu sunt linii drepte etc. Am întrebat strict despre mai mult de atât, dacă știți concret pante cât de cât line/drepte de câțiva kilometri unde poți să ajungi și la 100 kmh. Ce să pedalezi după 60kmh?
Și chiar dacă respectivul sector de drum îți permite acest lucru: s-au inventat pinioanele mici cu foaia mare.

#293
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Se intampla ca la vale sa vezi pe unul nu da deloc la pedale si se indeparteaza, iar tu tre sa pedalezi ca innecatu sa te tii dupa el :)
E tehnica, bicla bine intretinuta si aerodinamica . F important e sa ai si frane bune.

#294
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Da, depinde mult de biclă, în ce stare sunt butucii, jantele, cauciucurile, roțile în general de fapt. Dar asta este ultima problemă dacă ai pantă care să îți permită să ajungi și să menții o anumită viteză.
Frânele, cele mai importante. Cablurile la viteze din astea trebuie să fie calitative pentru că pot ceda și ar fi total neprielnic într-un moment de genul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate