Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Plimbari pe TRANSFAGARASAN

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
A facut careva un tur prin Transfagarasan cu bicla jos-sus intr-o zi? Ma tenteaza sa il fac sa ma duc cu masina si fac o tura jos-sus intr-o zi. Care ati mai fost ce senzatie e?:D

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Senzatiile sunt foarte tari!
Dar traseul este foarte, foarte obositor!!!

#3
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Mai fain e de coborat!.Iei un amic cu masina urci cu tot cu bicla pana sus,si de acolo incepi coborarea.Mare grija cu franele  :D.Cum zicea  colegul traseul de urcat e foarte solicitant.

Edited by lucio16, 25 August 2010 - 14:09.


#4
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Daca mai vrea cineva, eu ma bag! si mai am un coleg doritor. cunosc persoane care au mers cu trenul pana acolo. :D

#5
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View PostServ_Electronics, on 25th August 2010, 19:23, said:

Daca mai vrea cineva, eu ma bag! si mai am un coleg doritor. cunosc persoane care au mers cu trenul pana acolo. :D


Cu trenul ?  :)

Pana unde? Poate pana in curtea de arges sau sibiudar, d acolo pana pe trans....cale lunga.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Transfagarasanul e chiar placut de facut si nu e nici rupere. Prin asta inteleg traseul de la Vidraru pana sus la Balea. Daca se pleaca de dimineata se poate face.

#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu intentionez sa-l fac la inceputul lunii OCT. Din pacate vad, momentan, ca Trans. este inchis din cauza zapezii. Sper sa se indrepte  vremea pe acolo, ar fi pacat sa-l ratez pentru ca e a 2-a vara in care-mi propun sa-l fac. Se face , cunosc cateva persoane de pe forumurile de ciclism care l-au facut.  E adevarat, sunt mult mai solizi si experimentati decat mine pe bicla, dar nu e nicio treaba daca incerc si eu.

Vara asta am trecut cu masina pe el si am vazut ~30 de ciclisti care urcau , rasfirati , nu in grup.


Sunt 90km de facut intr-o zi de la Curtea de Arges -Balea Lac. 30km pana la Vidraru , 30km de-alungul lacului de acumulare iar ultimii sunt cei mai grei, urcand pana la Balea Lac .

Edited by pg-soare, 02 September 2010 - 18:18.


#8
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
deci de la vidraru in sus e usor, dar eu daca vin sal fac o iau pe cealalta parte, de la cascada la balae. asa a fost cineva?

#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
N-am mai fost  din cauza vremii. E al doilea an in care ratez plimbarea.  Dinspre Sibiu  spre Balea e destul de abrupt drumul , iar daca esti incepator sansele de a-l termina sunt foarte mici. Erau ciclisti care abia urcau pe tura asta , fara sa aiba vreun bagaj de carat.

#10
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
si in cat timp poti parcurge traseul? eu am facut 30 de km pe valea sebesului in vreo 2 ore jumate, dar am facut o pauza de catarat pe stanci destul de lunga si una de mancat B-)
daca am cu cine, la anu poate ma duc

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostLovele, on 25th August 2010, 14:45, said:

A facut careva un tur prin Transfagarasan cu bicla jos-sus intr-o zi? Ma tenteaza sa il fac sa ma duc cu masina si fac o tura jos-sus intr-o zi. Care ati mai fost ce senzatie e?:D
Eu am fost doar dus intr-o zi si a 2 a zi intors, e foarte tare la coborare si e bine sa-l faci pe ziua, soare si sa fii relaxat dar atent, poti atinge si 70-80 km/h. Cei 89 km din Pitesti i-am facut la urcare in 12 ore, primii 45 in doar 2.5 ore !!, deci partea dificila incepe de la Vidraru in sus, e drept ca am avut si 2 pene tot pe a 2 a parte a drumului. Te omoara si denivelarile de pe malul lacului Vidraru, nici cu bicla nu le poti ocoli pe toate ! Coborarea am facut-o la misto in 5 ore cu stat la greu in multe locuri !
Cu masina e mai usor dar iti mai trebuie una sau alt sofer ca sa nu urci pe bicla inapoi la ea :coolspeak:
traseul la urcare nu are nici o legatura cu ce ati mai mers in campie, eu am facut intr-o zi 200 km in campie, diferente de 30-40 m elevatie si pot zice ca a fost mult mai usor decat Transfag-ul de numai 89km

Edited by rvic77, 22 October 2010 - 15:54.


#12
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
S-o luăm altfel, cât durează parcurgerea traseului de la Vidraru până sus, la tunel ? Adică urcare pentru amatori, sper să discut de ore și nu de zile.  :confuzzled:
Cât înseamnă ca timp invers, de ”sus” până la Vidraru ?

#13
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007

View PostPopybo, on 10th February 2011, 13:22, said:

S-o luăm altfel, cât durează parcurgerea traseului de la Vidraru până sus, la tunel ? Adică urcare pentru amatori, sper să discut de ore ?i nu de zile.  :confuzzled:
Cât înseamnă ca timp invers, de ?sus? până la Vidraru ?

Eu am fost vara trecuta dinspre Sibiu.  Am mers cu trenul din Sibiu pana in Porumbacu si de acolo cu bicicleta pana la cascada. Atat ma rezistat. De la ascada am mers cu telecabina pana sus.
Am facut vreo 5 ore din porumbacu pana la cascada, cu opriri dese pt apa si una pentru micul dejun :)   La 5 dimineata am plecat din pormbacu si pe la 10 eram sus.   E foarte greu. Mai facusem de vreo 3-4 ori urcarea din Paltinis... dar e mult mai scurta :)

Tot ce pot sa spun... MERITA EFORTUL CU VARF SI INDESAT !!! O senzatie extrema cand ajungi sus, mai ales daca prindeti senin !!! Iar coborarea... am facut-o cam intr-o ora. Nu ne-am permis sa dam drumul franelor pentru ca aveam niste biciclete de 300 de lei :D si ne-a fost frica sa nu se rupa. Dar oricum te duci lejer cu 45-50 la ora, si e si mai relaxant :)

Recomand oricui sa urce pana sus pe bicicleta. In vara aceasta o sa merg iarasi, sper cu alta bicicleta :) mai usoara si ceva mai rezistenta.
Multa bafta si succes la pedalat !

Edited by Sogardel, 17 February 2011 - 00:38.


#14
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostSogardel, on 17th February 2011, 00:37, said:

Eu am fost vara trecuta dinspre Sibiu.  Am mers cu trenul din Sibiu pana in Porumbacu si de acolo cu bicicleta pana la cascada. Atat ma rezistat. De la ascada am mers cu telecabina pana sus.
Am facut vreo 5 ore din porumbacu pana la cascada, cu opriri dese pt apa si una pentru micul dejun :)   La 5 dimineata am plecat din pormbacu si pe la 10 eram sus.   E foarte greu. Mai facusem de vreo 3-4 ori urcarea din Paltinis... dar e mult mai scurta :)

Tot ce pot sa spun... MERITA EFORTUL CU VARF SI INDESAT !!! O senzatie extrema cand ajungi sus, mai ales daca prindeti senin !!! Iar coborarea... am facut-o cam intr-o ora. Nu ne-am permis sa dam drumul franelor pentru ca aveam niste biciclete de 300 de lei :D si ne-a fost frica sa nu se rupa. Dar oricum te duci lejer cu 45-50 la ora, si e si mai relaxant :)

Recomand oricui sa urce pana sus pe bicicleta. In vara aceasta o sa merg iarasi, sper cu alta bicicleta :) mai usoara si ceva mai rezistenta.
Multa bafta si succes la pedalat !
Pentru început o să aleg doar coborârea, mă lansează nevastă-mea din mașină de la cascadă și mă recuperează de la Vidraru. Totul etapizat !  :naughty: După care...invers.

Edited by Popybo, 17 February 2011 - 20:55.


#15
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSogardel, on 17th February 2011, 01:37, said:

Eu am fost vara trecuta dinspre Sibiu.



O intrebare, cati km sunt din Sibiu pana la Trans?Vreau sa vin cu masina, eu sunt din Harghita si ma gandeam sa trec prin Sibiu-Trans, las masina undeva intr-o parcare la o pensiune apoi urca pe bicicleta pana....unde ma tin picioarele.
Mersi!

#16
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sibiu - Intrarea spre Cartisoara(tras)(55km) -Balea lac (30km)-Curtea de Arges(90km).
Daca as fi in locul tau , m-as caza sau ceva de genul la Cartisoara si de acolo as urca. Daca vrei sa mergi de la Sibiu, probabil ca vei fi obosit de la cei 55km mers pe plan cu trafic intens, pe langa ca va fi foarte greu de urcat , se va duce din placere.  Parerea mea!

Edited by pg-soare, 21 April 2011 - 09:38.


#17
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Mersi de ruta! Eu merg cu masina pana la  "poalele" transului, cred ca la Cartisoara o sa ma cazez si apoi urc pe bicicleta. Nici nu ma gandeam sa vin pe ea din Sibiu.

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cand doresti sa-l faci? Pe timpul verii, sau mai devreme?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate