Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Nu prea le am cu electrica si electricianul am impresia ca ma abureste in sensul ca vrea sa munceasca mai putin deci intreb si aici:

Cate circuite sunt necesare intr-o bucatarie ca cea de mai jos?

Eu am asa pana acum:

Priza 1 - frigider + masina spalat vase + diverse electrocasnice gen mixer/filtru/dozator apa/masina facut paine/hota etc...
Priza 2 - cuptor electric - direct in tablou pe siguranta separata
Lumina - 4 pozitii

Intrebarea este daca este necesar sa mai trag o priza separat pt masina de spalat vase la care as lega si hota plus o priza in perete ca sa mai reduc din incarcare sau nu...personal as trage dar electricianul sustine ca nu este nevoie...voi ce spuneti?

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Conform descrierii tale de mai sus ii dau dreptate electricianului.

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Desi functioneaza pe perioade scurte de timp masina de spalat vase consuma ceva curent si nu vreau sa am pb de genul nu pot face cafea la filtru sau nu pot praji painea la toaster din cauza ei...

Prefer sa mai trag un circuit si sa pun o siguranta suplimentara la costuri relativ mici decat sa am probleme mai tarziu..adevarul e ca in configuratia veche a functionat bine mersi pe circuite vechi de 20 ani in combinatie cu frigiderul plus televizorul ca erau legate in paralel bucataria si sufrageria...dar cand dadeam drumul si la aerul conditionat in sufragerie dupa 20 min sarea siguranta...

Mai astept totusi pareri pt linistea mea sufleteasca...o data faci instalatia electrica in casa...

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009
Mai trage un circuit.

#5
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In mod normal bucataria este incaperea cu cel mai mare numar de circuite din casa .

Ar fi :

1. iluminat
2. cuptor electric si plita electrica ( uneori in functie de consum si acestea doua se separa in circuite separate )
3. masina de spalat rufe si masina de spalat vase
4. masina de uscat rufe
5. frigider si hota
6. prize diverse ( se pot conecta pe acelasi circuit cu prizele din baie cu diferentialul corespunzator pt. spatii umede )
Ar mai fi unul pt. incalzire electrica , insa stiu ca in tara nu se foloseste .

M-am uitat  putin prin I7 insa nu am observat sa apara nimic despre numarul de circuite obligatorii in case .
Poate am sarit peste .

Cam astea sant circuitele pe care le pun eu in bucatarie .

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 24th August 2010, 10:34, said:

In mod normal bucataria este incaperea cu cel mai mare numar de circuite din casa .

Ar fi :

1. iluminat
2. cuptor electric si plita electrica ( uneori in functie de consum si acestea doua se separa in circuite separate )
3. masina de spalat rufe si masina de spalat vase
4. masina de uscat rufe
5. frigider si hota
6. prize diverse ( se pot conecta pe acelasi circuit cu prizele din baie cu diferentialul corespunzator pt. spatii umede )
Ar mai fi unul pt. incalzire electrica , insa stiu ca in tara nu se foloseste .
M-am uitat  putin prin I7 insa nu am observat sa apara nimic despre numarul de circuite obligatorii in case .
Poate am sarit peste .
Cam astea sant circuitele pe care le pun eu in bucatarie .
Este o impartire buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate