Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casuta mult, mult visata - Comuna Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnightmare392, on 27th August 2010, 20:28, said:

Ai dreptate. Multi au tocit pentru autorizare, dar le lipsesc cele mai elementare notiuni de logica. De exemplu am vazut electrician autorizat care se chinuia cu schita in fata sa lege un amarat de cap de scara.
Asa e ,dar cred ca mai indicat este sa deschid pe electrice un topic pentru discutii intre cei de profesie si altii interesati,pt a nu mai polua topicul omului.

#38
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
cineva, pe un jurnal, avea un proiect de electrice corect, apreciat si de Dl. anaki.
Mai tineti minte unde?

#39
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Va multumesc pentru sfaturi.
Momentan astept cu nerabdare sa termin proiectul ala si sa-l supun unei dezbateri publice pe
acest topic.
In alta ordine de ideii, sapt trecuta am vb cu cineva sa se ocupe de toate avizele necesare,
am terminat gardul  de beton acum astept sa vina fierul forjat si sper sa fac si un put pana
da prima ninsoare.

Numai bine :peacefingers:
Attached File  29082010045.jpg   658.06K   266 downloadsAttached File  29082010046.jpg   653.46K   220 downloads

#40
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
O sa plangi cand iti va venii cifa de beton sau elefantul. Plus excavatorul sa iti sape fosa... Ma rog, eu am spus, eu am auzit. Daca iti trebuie echipa de muncitori sau electrician, te pot ajuta cu telefoane de la oameni seriosi pe care i-am vazut facand lucrari de calitate.

#41
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postmihai_prd, on 30th August 2010, 11:38, said:

O sa plangi cand iti va venii cifa de beton sau elefantul. Plus excavatorul sa iti sape fosa... Ma rog, eu am spus, eu am auzit. Daca iti trebuie echipa de muncitori sau electrician, te pot ajuta cu telefoane de la oameni seriosi pe care i-am vazut facand lucrari de calitate.

Salut,

Multumesc frumos pentru sprijin, nu voi ezita sa te contactez cand voi incepe cautarea de muncitori.
( chiar am nevoie de niste recomandari bune )
Poate daca ai timp si nu te deranjez, iti fac o vizita prin primavara sa vad si eu casuta ta, ca tare mi-a placut. :coolspeak:

Gardul l-am facut in primul rand pentru a nu-mi mai arunca aia pe acolo toate resturile lor si in al doilea rand sa scap de o treaba.

Spor :peacefingers:

#42
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postklupoloistu, on 30th August 2010, 13:09, said:

[...] Gardul l-am facut [...] in al doilea rand sa scap de o treaba. [...]
Pãi dacã-i aºa... poate, între timp, mai faci ºi etajul sau mãcar acoperiºul... ce zici?
Gardul va avea ºi etaj? ... sau pentru ce sînt "mustãþile" alea?  :naughty:


P.S.1. Sper sã nu te superi pe mine doar pentru douã glume nevinovate...  :peacefingers:

P.S.2. pentru Astrul: ªtiu... un off-topic... o zi pauzã... nu se poate lua în considerare una dintre zilele din urmã în care nu am postat nimic?   :thumbup:

#43
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postklupoloistu, on 30th August 2010, 11:25, said:

am terminat gardul  de beton acum astept sa vina fierul forjat si sper sa fac si un put pana
da prima ninsoare.
Da' de ce nu pui un val de plasa de gard? Legi bine, eventual la partea superioara pui ceva sarma ghimpata si n-ai treaba. Ai curtea inchisa si protejata. Bagi banii in casa, si pe urma in gard! Fierul forjat nu e ieftin, de curiozitate ce suma ti-ai programat pt. finisarea gardului cu fier forjat?

#44
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postportocaliul, on 30th August 2010, 16:51, said:

Da' de ce nu pui un val de plasa de gard? Legi bine, eventual la partea superioara pui ceva sarma ghimpata si n-ai treaba. Ai curtea inchisa si protejata. Bagi banii in casa, si pe urma in gard! Fierul forjat nu e ieftin, de curiozitate ce suma ti-ai programat pt. finisarea gardului cu fier forjat?

salut,

panourile si portile deja le-am comandat vin pe la jumatea lui septembrie.
suma totala a fost de 1400 de euro "la cheie" :)

Numai bine :peacefingers:

#45
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postklupoloistu, on 30th August 2010, 18:23, said:

salut,

panourile si portile deja le-am comandat vin pe la jumatea lui septembrie.
suma totala a fost de 1400 de euro "la cheie" :)

Numai bine :peacefingers:
la 6400 ron, echivalentul fierului forjat stii cat fier beton pentru fundatie puteai cumpara? la o adica poti baga portile pe post de armatura in placa peste pardoseala.
:thumbup:

#46
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
fratilor va rog nu ma mai mitraliati :bandit:
ideea e ca a fost nebunia mea sa fac acest gard si l-am facut, lucrul este consumat.
in subconstientul meu ma simt mult mai impacat stiind ca am terminat cu acest gard.

Dupa ce termin casa va dau voie sa ma rastigniti daca nu a iesit totul ok ( o sa aveti
nevoie de o cruce solida rau, va zic de pe acum :) )

Sa ne auzim cu bine :cheers:

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postklupoloistu, on 30th August 2010, 17:46, said:

fratilor va rog nu ma mai mitraliati :bandit:
Dar de curentat,putem ?:naughty:

#48
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Salut,

Planurile DTAC ale casutei:

Fundatii:

Attached File  detalii_centura_si_sambure_B.A_tip_1.JPG   477.44K   150 downloadsAttached File  detalii_fundatii.JPG   571.96K   135 downloadsPG]Attached File  detalii_sambure_B.A_tip_2.JPG   374.94K   100 downloadsAttached File  plan_fundatii.JPG   630.1K   157 downloadsG]

Attached Files



#49
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
arata bine , cu mici retusuri
legat de baia de deasupra livingului , banuiesc ca se poate face un artificiu prin placa , astfel incat sa deviezi scurgerea spre camera tehnica (sa nu apara prin living)
aici poate iti da o sugestie @ casuta  :rolleyes:

Attached Files



#50
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postazi_e_maine, on 8th September 2010, 08:59, said:

Ai foarte mare dreptate cu baia peste living. Atentie deci cum scoti tava cu kk. Eu am facut un compromis care nu este prea ortodox. Am sa caut si iti dau un link cu solutionarea problemei.

#51
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postazi_e_maine, on 8th September 2010, 09:59, said:

aici poate iti da o sugestie @ casuta  :rolleyes:
mda.
dar pp se poate face si de la balcon.
si apoi, de ce n-ar trece scurgerea si prin sufragerie? un lucru interesant, incercat poate si de altii.
etrieri in nodurile cu grinzile ai?

#52
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
multumesc pentru raspunsuri

- la baie peste living voi face un cot ( care il voi masca cu rigips si vata pentru izolare fonica ) care se va duce in camera tehnica.
- cred ca voi modifica si usa de la baie mare, voi face intrare direct din dormitor
- voi adauga si acel velux, arhitectul a uitat sa schiteze :(

In legatura cu etrieri in noduri nu cunosc ( oricum sunt "afon" la toate aceste detalii ) , o sa-l sun pe arhitect sa-l intreb
Vroiam sa va intreb daca compozitia betonului este cea optima sau am supraincarcare?
Ma refer in special la betonul din stalpi B400?
As putea pune cateva straturi de piatra in fundatie, acolo unde am mult beton mort?

Multumesc si "succesuri" in proiecte :peacefingers:

#53
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Pune beton ''curat'' in fundatie.
Marca de beton (B400) mi se pare prea mare, pt.un P+M. Majoritatea pun B100, B150 in talpa, si B200 / B250 in rest.
Mie imi cam place proiectul, e OK, curat, aerisit, dimensiuni de bun simt.
Succes!

#54
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Domnilor si Doamnelor,

Pe baza experientei si experientelor dumneavoastra imi puteti spune estimativ cam cat fier si caramida
imi va intra in aceasta casa sau la o casa cu suprafata de 170 mp desfasurati?
Eu estimez cam 10 t de fier, 40 mc caramida si vreo 60 mc beton.

Oricum sper sa fac rost si de un necesar de materiale din partea celor care se ocupa de proiectul meu.

Multumesc :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate