Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casuta mult, mult visata - Comuna Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#469
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Salut ai mai avansat cu finalizarea casei ?

#470
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Buna seara si la multi ani pe 2013 !

Am si eu nevoie de ajutorul vostru in privinta unei probleme, treaba sta cam asa:

- vreau sa cumpar un teren aflat in spatele curtii mele actuale, problema este ca vanzatorul inca nu a facut dezmebrarea cadastrala, nici pe cea notariala, ar urma sa o faca
sapt. asta, insa,  el initial vroia sa imparta terenul in loturi de 15x27 m, eu am nevoie de un lot de 17x27 m, acum ca sa fie sigur ca eu voi cumpara terenul ar vrea sa facem
un antecontract inainte, insa nu stiu ce ar trebui stipulat in acel antecontract din moment ce el nu are nici o coordonata a lotului pe care as vrea eu sa-l iau.
- intrebarea mea este cum anume procedez? Si eu si el vrem sa fim asigurati intr-un fel.
- cum anume se poate redacta acel antecontract ca sa cuprinda exact ce lot si suprafata as vrea eu sa cumpar din moment ce el inca nu are terenul lotizat.

O seara buna si multumesc anticipat.Posted Image

#471
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Se face un precontract, in care se stipuleaza obligatiile fiecaruia: tu te obligi sa cumperi terenul la data de..., iar vanzatorul se obliga sa faca demersurile necesare dezmembrarii terenului, pana la data de... Probabil ti se va cere un avans, care va fi trecut in precontract. Totul e perfect legal si nu trebuie sa-ti faci nici o problema, e oarecum normal sa iti ceara asta, el cheltuie niste bani si alearga sa depuna/ridice niste acte, vrea sa se asigure ca vei cumpara terenul.

#472
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Multumesc de raspuns, in mare am inteles ideea, insa ceea ce tot nu am inteles este cum sa stipulez in contract ca eu vreau sa cumpar terenul de 17x27m aflat in spatele curtii mele din moment ce nici el nu stie ce coordonate are lotul in cauza.
Asa poate sa-mi vanda un lot de 17x27 aflat oriunde pe acel teren,

Numai bine Posted Image

#473
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
In caz ca e posibila exprimarea acestei situatii in termeni juridici, un notar ar trebui sa stie. Incearca sa postezi intrebarea ta pe sectiunea Juridic aici. Acolo sunt sanse mai mari sa gasesti pe cineva mai in cunostiinta de cauza. Daca nici acolo nu primesti raspuns incearca o consultatie la un notar. Notarul trebuie sa stie sa-ti raspunda la intrebare.

#474
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Se ataseaza o schita la antecontract cu dimensiunile exacte ale lotului pe care il doresti. In acelasi timp, in atencontract mentionezi ca in cazul in care nu iti poate vinde exact lotul indicat in plan pana la data X, antecontractul se desfiinteaza.  Desenezi lotul tau si in continuarea lui desenezi lotul pe care l-ai vrea.

#475
cristinesu23

cristinesu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2012
La multi ani pe 2013 tuturor "bercenarilor".
Cere-i sa faca cadastru sa vezi daca are suprafata cel putin egala cu cat vrei tu. Dupa acea se merge de mana impreuna cu el la notar.
Iti dau eventual PM cu cineva care ar putea sa te ajute in acest sens.

Am achizitionat si eu un teren anul trecut in Cartierul Nou si o sa ma apuc de casuta anul acesta (deja sunt depuse actele).
Am citit cu interes forumul pana acum, multe idei interesante.
O sa pun in masura posibilitatilor thumbnails cu evolutia casutei (sper sa o ridic "la rosu" pana la sfarsitul anului) si astept sfaturile celor care doresc sa ma ajute

#476
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Salutare nenea ......Ce mai e nou,ce ai mai facut, baga poze sa vedem.Eu m.am mutat.Te astept ca vecin si cand vii sa facem un gratar?

#477
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Postpian, on 11 februarie 2013 - 14:32, said:

Salutare nenea ......Ce mai e nou,ce ai mai facut, baga poze sa vedem.Eu m.am mutat.Te astept ca vecin si cand vii sa facem un gratar?

Salutare,

Sa fie intr-un ceas bun mutarea.

Eu momentan astept sa cumpar terenul din spate ( ma extind Posted Image ) si dupa aia sper sa incep instalatiile si finisajele.

Cand mai trec pe acolo si daca e vreme buna iti dau un telefon, bem o berica, mai spunem o poveste etc.

Numai bine.

#478
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Salutare tuturor..sunt nou pe aici, am citit aproape tot topicul si as avea si eu unele nelamuriri adresate domnilor cunoscatori care au mai comentat pe aici..
            1) placa balconului de de deasupra intrarii de ce avea asa multa armatura la partea inferioara???
            2) armaturile longitudinale din grinzi (centuri) nu ar trebui sa treaca prin interiorul armaturilor longitudinale din stalpi?(adica armaturile din stalpi sa fie la exterior si nu invers)

In rest numai de bine si sa stapaniti sanatos casa.

#479
masari

masari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.04.2014
Salutare tuturor bercenarilor!

De curand am achizitionat un teren la intrare in comuna, cartierul nou si intentionez sa construiesc o casa p+m anul acesta. Sunt la inceput, la faza de acte deocamdata  mai sunt si novice in ale constructiilor pe deasupra  :)  asa ca  astept cu nerabdare orice sfat din partea  voastra a tuturor celor ce va postati aici opiniile si sfaturile.
Am citit cu mare interes tot ce s-a scris pana acum aici si vreau sa multumesc tuturor pt acest efort in numele viitorilor beneficiari de case in com berceni, evident sper sa ma numar si eu printre ei in curand.
Poloistu am nistre intrebari privind actele pt casa in berceni si te rog daca vrei sa-mi raspunzi avand in vedere experienta ta:
1 cat a durat la tine eliberarea cert de urbanism si apoi a autorizatiei de construire?
2 este nevoie de cunostinte ceva la primarie pt a-ti elibera la timp aceste doc (sa vb cu cineva anume) sau nu este necesar?
3 ai putea sa-mi recomanzi la cine ai apelat pt proiectul casei si ulterior pt constructia propriu-zisa ( nr de contact, nume)?

Multumesc mult anticipat pt raspunsuri!

Spor la treaba celor ce nu au terminat si drum usor si ieftin :) celor ce sunt la inceput si sa ne gasim cu bine "viitori" vecini!

PS  am rugamintea la cei ce construiesc sau locuiesc pe prima strada pe stanga cum intrii dinspre buc (pad craiului parca) sa-mi dea un sem pt viitoare sch de inform sau colaborare. multumesc

#480
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Salutare @klupoloistu,
As fi curios, cum ai trecut ultima iarna? ... ma refer la costurile de incalzire si cheltuieli lunare maxime la intretinere.
Frumoasa casa, imi place modul de aranjare a camerelor - schita.
Felicitarile mele!

Edited by panoramic66, 10 May 2014 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate