Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1999
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Da, preturile utilitatilor prea mari la casa. In anii 90-2000 cine era satul de spatiul mic si conflictele cu vecinii de la bloc s-a mutat la casa.

#2000
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Prin 2000 erau la modă vilele tip măgăoaie, cu enșpe camere, opulență de prost gust. Așa se întâmplă când ieși din sărăcie și lipsuri.
Pandemia i-a împins pe mulți să-și ia case in Ilfov. Cunosc o grămadă mutați recent în Ilfov, au vândut în București și fac naveta. Mai complicat cu copiii.

#2001
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Da, un lockdown e ceva ce face o clara si mare diferenta intre bloc si casa. Trebuie sa ai o curte atunci cand este interzis sa te plimbi pe domeniul public.

#2002
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu cine a zis de locuinţe foarte mari. Dacă la 3 camere + baie aş avea 80 m 2 aş fi mulţumit. Adică dormitoarele şi sufrageriea să aibă pe lăţime cu 2 metri mai mult şi baia cam tot la fel. Locuinţă de 80-100 m 2 nu cred că e enorm. Ce invidios sunt pe cei care au balcoane mari şi pot întinde mai multe rufe.
Aia cu open space şi fără uşă la sufragerie ţine de funcţionalitate. Locuinţa devine mai puţin funcţională. Văd că nimeni nu e în stare să facă locuinţe funcţional cu adevărat.
Curentul trifazat nu ar trebui să coste enorm de mult de instalat şi nici aprobarea să nu dureze mult. Dacă ai nevoie, de ce să nu-l poţi obţine. Unii se mulţumesc cu monofazat.
Leuşteanule, pentru că văd că răspunsurile nesimţite nu sunt şterse, ţi-o zic direct: eşti prost.
Concurs: care vi se par cele mai frumoase blocuri comuniste din Bucureşti (pentru mine în principal sunt cele din Floreasca) şi care vi se par cele mai bine concepute la apartamente şi mărimea spaţiului (aici aş include Centrul Civic, atât timp cât ai geam la baie, deşi băile cam tot mici sunt, dar e bine că-s mai mari decât a "mea").

Edited by djl, 04 November 2021 - 18:15.


#2003
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Din pacate eu sunt prins intr-o vila mare si mai sunt si singuratic. Posted Image  Costuri mari la gaze si impozit.

djl, nu prea exista blocuri comuniste frumoase. Fara suparare, cele din Bucuresti mi se par cele mai urate. Normal, acum, e faptul ca cel mai bine arata cele reabilitate termic, anvelopate. In Slatina sunt aproape toate. Culmea scara pe care am locuit nu s-a anvelopat.

#2004
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Blocurile comuniste sunt niște mizerii sinistre care trebuie să dispară. Timpul le rezolvă pe toate. Au trecut mai bine de 40 de ani de la cutremurul din '77. Tic..tac..tic..tac...

#2005
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdjl, on 04 noiembrie 2021 - 18:11, said:

Dacă la 3 camere + baie aş avea 80 m 2 aş fi mulţumit.  Locuinţă de 80-100 m 2 nu cred că e enorm.

Pt cate persoane? Pt 1 om 80mp e ... lux.

Blocurile comuniste sunt niste mizerii sinistre, iar SI MAI mizerii si mai sinistre sunt blocurile de azi facute la 2m de case  fara nici un spatiu verde intre ele.

#2006
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postleusteanul, on 04 noiembrie 2021 - 18:19, said:

Blocurile comuniste sunt niște mizerii sinistre care trebuie să dispară. Timpul le rezolvă pe toate. Au trecut mai bine de 40 de ani de la cutremurul din '77. Tic..tac..tic..tac...
[ https://i.postimg.cc/xjBxttHj/h90Z3kY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postasiodf, on 05 noiembrie 2021 - 01:43, said:

SI MAI mizerii si mai sinistre sunt blocurile de azi facute la 2m de case  fara nici un spatiu verde intre ele.
Shit, aproape am putea spune ca ideea de sistematizare nu e una rea.

Edited by shefu_de_combinat, 05 November 2021 - 01:45.


#2007
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postshefu_de_combinat, on 05 noiembrie 2021 - 01:44, said:

Shit, aproape am putea spune ca ideea de sistematizare nu e una rea.

Asa se cheama acuma in limba stanga respectarea legilor de urbanism ?

#2008
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postasiodf, on 05 noiembrie 2021 - 02:02, said:

Asa se cheama acuma in limba stanga respectarea legilor de urbanism ?
De ce sa existe boss legi de urbanism? Ce, dezvoltarea urbana laissez-faire nu-i un succes?

#2009
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Isi bat joc rechinii, pardon, dezvoltatorii la blocurile noi de nu se poate. Le fac fara canalizare uneori, le pun siguranta C16 pe general la apartament, trag ei prin pereti cabluri de net si TV fara a da posibilitate operatorilor sa bage FTTH si ramane FTTB unde sunt multe probleme (chiar si incendii de la sobolani, defectiuni de la canalizare refulata etc.), mai rau ca la blocurile comuniste.

Nu sunt strict precum un electrician celebru de pe Youtube (adica curba B si diferential tip A) dar sa pui C16 pe un apartament intreg e bataie de joc, pana si la cele vechi ai macar un 25 sau 32.

Acel electrician a zis "Daca tu pui C16 pe general, eu ce mama dracu mai pun in tabloul din casa?".

#2010
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postshefu_de_combinat, on 05 noiembrie 2021 - 02:11, said:

De ce sa existe boss legi de urbanism? Ce, dezvoltarea urbana laissez-faire nu-i un succes?

Tu chiar crezi sincer că laissez-faire == absenta legilor, adică anarhism, nu? D-asta e totalitarismul sexy in capul tău? Că orice altceva ce nu e bolsevism e anarhism, nu?

#2011
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009

View Postshefu_de_combinat, on 05 noiembrie 2021 - 02:11, said:


De ce sa existe boss legi de urbanism? Ce, dezvoltarea urbana laissez-faire nu-i un succes?

S-ar putea sa iasa mai bine decat dupa unele certificate de urbanism si reguli parca facute pentru cretini.
Adica limita minima pana la hotarul dintre proprietati= 60 CENTImetri? Distanta minima intre balcoanele vecinilor 1 sau 2 metri in. functie de orientare.

Ce sa iasa din astea? Tot una e sa fie doua cotete la 1,2 metri unul de altul, dar tot atat intre doua blocuri…

Realitatea este ca distantele intre diferite constructii au fost si sunt inca foarte mici, din lege, ce sa mai spunem de respectarea lor. Spatii verzi, atatia metri patrati pe locuitor. Cred ca si acolo se lucreaza cu centimetri patrati, e mai buna ca unitate de masura.


#2012
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Postaris86, on 03 noiembrie 2021 - 22:09, said:

Ați mai întâlnit ca circuitul electric al vecinului sa fie prins în șapă la adâncimea de 1 cm?

Așa e la mine, vecinul de sub mine avea firele îngropate la 1 cm în șapa mea. A avut... 😁

#2013
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postasiodf, on 05 noiembrie 2021 - 01:43, said:



Pt cate persoane? Pt 1 om 80mp e ... lux.

Blocurile comuniste sunt niste mizerii sinistre, iar SI MAI mizerii si mai sinistre sunt blocurile de azi facute la 2m de case  fara nici un spatiu verde intre ele.
Mie îmi plac blocurile fara spatiu verde .
Astea noi in schimb au o estetica penibilă,cu culori de carioca .

#2014
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că azi noapte am început să mă uit pe 2 forumuri de transport în comun pe unde nu am mai intrat de ceva timp. Pe unul dintre ele am găsit imaginile astea și link către de unde au fost luate, paginia de facebook Caleidoscop99. Sursa tipărită a imaginilor: ziarul "Scînteia" 21 Aprilie 1960

Attached File  G1.jpg   361.66K   13 downloadsAttached File  G2.jpg   312.08K   14 downloadsAttached File  G4A.jpg   445.13K   14 downloadsAttached File  G3.jpg   245.16K   15 downloads

Șos. Ștefan cel Mare în 1961 (foto: Arhiva Uniunii Arhitecților).

Attached File  Sos. Stefan cel Mare (1961) foto arhiva Uniunii Arhitectilor.jpg   266.18K   23 downloads

La Reșița se pare că arhitecții au avut ceva mai multă libertate: http://tramclub.org/...t=444&start=100
dar la blocurile din prima poză se vede calitatea slabă a finisajelor balcoanelor. Cred că acum arată și mai rău.
În primăvara lui 2007, când am ajuns la Reșița (în dreptul unor blocuri banale) nu m-am dat cu tramvaiu, că eram cu grup și nu am îndrăznit... 4 ani și ceva mai târziu, adios tramvaie în Reșița   :(

#2015
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Păcat că nu mai există tramvai la Reșița, mai bine nu știam! Când am fost în una din multele delegații la UCMR am văzut inaugurarea tramvaiului (știu că era azuriu) si la comentariul meu că "e o culoare interesantă" fratele meu mi-a spus ca un tramvai trebuie să fie cât mai vizibil (galben sau roșu).

#2016
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Nici în Braşov nu mai există... Eu în Bucureşti aş vrea să reapară "pe Magheru" (măcar în restul oraşului mai sunt).
Sunt curios dacă existau diferenţe de mărime a apartamentelor între zonele ţării (adică în unele zone sau oraşe erau mai mari, în altele mai mici) sau erau standard peste tot.

Edited by djl, 16 November 2021 - 12:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate