Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1981
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postpro-civilizatie, on 23 octombrie 2021 - 09:05, said:

..
Ăștia ziceau că încălzitul electric e de 3 ori mai ineficient decât cel direct cu gaze.
Uscătorul electric de rufe consuma de rupe .
..

Dimpotriva, incalzitul electric nu e ineficient ci doar scump (99+%). Cel direct cu gaze e mai ineficient, desi nu sta rau nici acesta (85+%).
Acum ca s-a scumpit curentul dar mai ales gazul in draci, nu stiu care e mai convenabil. Problema majora este ca in bocurile comuniste, daca gaz aduci cum aduci, in schimb reteaua electrica e praf.

Edited by aeon, 25 October 2021 - 10:20.


#1982
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 22 octombrie 2021 - 21:31, said:

Priviţi undeva spre stânga sus şi o să vedeţi.
Mausoleul și Uzina Filaret.

#1983
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
In blocurile tipice din orasele mici, din anii '70 (cele cu o scara sau cel mult doua scari, cu P+4, cate 20 de apartamente/scara), pe fiecare scara sunt maxim 22-24 persoane, asta inseamna o medie de ~1 persoana/apartament, dar multe apartamente din alea 20 sunt goale, nelocuite, proprietari plecati sau decedati iar copiii nu se intereseaza de ele, locuiesc si ei in alta parte etc. Diverse situatii. Vreau sa zic ca majoritatea locatarilor sunt persoane in varsta, peste 65 de ani, copiii deloc, iar oameni de 35-40-50 de ani f. putini. Ce se va intampla peste 5 maxim 10 ani cand vor muri astia batrani si scarile se vor imputina si mai mult decat acum? Cat de viabil va mai fi un astfel de bloc/asociatie? Blocurile n-au avut pana acum gaze, de-abia acum anul asta s-a bagat, si-a tras cine a vrut si evident cine locuieste acolo. Deci altceva in afara de apa si administratie nu se plateste. La pretul care se va tot umfla al gazelor, cine isi va mai permite de iarna viitoare sa se incalzeasca?
In momentul in care tu nu ai de platit la asociatie decat consumul de apa si salariul administratorului si cenzorului si totusi acumulezi datorii de peste 500-600 de lei, e o problema: fie esti rauplatnic, fie pur si simplu nu-ti ajunge pensia daca esti persoana singura, fie salariile administratiei sunt prea mari pt. puterea de cumparare a locatarilor, nu? Nu cumva administratorul ar trebui sa se uite si la oameni daca au sau nu bani si sa nu le ceara asa de mult? Administratia platesti fie ca locuiesti efectiv acolo sau nu, la fel si curatenia pe scara si lumina pe scara. Multi sunt plecati in strainatate si datoriile se tot aduna si se umfla...
Cum va arata situatia acestor imobile peste 10 ani, de exemplu, cand n-o sa mai aiba administratorii pe cine sa jupoaie si asociatia probabil va intra in incapacitate de plata?

#1984
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,681
  • Înscris: 23.10.2006
Asociatia te poate da in judecata daca nu iti platesti intretinerea un numar de luni si iti poate scoate apartamentul la licitatie. Daca nu iti permiti sa tii un apartament gol il vinzi, daca nu vrei sa ti-l vanda asociatia.

#1985
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
@ Rosebud09, dar ŗi restul :
La ce îži trebuie curent electric trifazat la apartament? Pći de exemplu dacć ai 2 maŗini de spćlat ŗi vrei sć le foloseŗti pe amândouć în acelaŗi timp. Unii au mulži copii, alžii ca mine spalć teminic rufele, deci folosesc maŗina mult ŗi le-ar prinde bine douć   Posted Image
În fine, pânć sć am eu 2 maŗini de spćlat, cum apa caldć e cam rece iarna, folosesc instantul. La ambele butoane apćsate suge cam 5 k.W. Azi am zis cć bag maxim 3 k.W., dar apa era rece aŗa cć am apćsat ambele butoane, deŗi funcžiona radiatorul (doar pe o rezistenžć, adicć 600 W.) ŗi funcžionau ŗi ambele aere + computerul. Am stat cu frica, cć la 6 k.W. depćŗiži dacć sare protecžia. Bine cć nu am contor inteligent care sć aibć protecžie...
Maŗinil electrice de gćtit merg bine mersi ŗi la 120 Volži. Cć doar am avut ŗi în Bucureŗti 120 Volži (când a apćrut centrala menžionatć mai jos aŗa s-a început electrificarea). Dar ŗi în anii '30 atunci se cerea circuit separat pentru aŗa ceva sau pentru boiler electric (vezi pg. 36). Dacć pui o din asta la bucćtćrie, care de obicei e lângć intrare nu trebuie sć tragi circuit lung. Problema s-ar putea sć fie la apartamentele fćcute înainte de anii '70, care sunt prevćzute pentru un consum mai mic. Trifazat pentru maŗini de gćtit electrice au pus probabil pentru cć ori s-au gândit cć e consum prea mare per apartament dacć ai una sau pentru cć dacć puneai ŗi o oalć pe maŗinć ŗi ceva la cuptor (înainte se gćtea mult) probabil consuma mult maŗina.
Maŗini electrice de gćtit aveau nevoie pe vremuri cei de la Construcžii (U.T.C.B.). Cć în cćminele alea tip garsonierć scoseserć gazele. Dar probabil mai strecura cineva o butelie. Habar nu am dacć acum ai voie din nou sć ai aragaz. Ce era s-o pćžesc cu liftul în unul din ćla... lift din ćla cu uŗi automate.


View Postabancor, on 25 octombrie 2021 - 11:00, said:

Mausoleul și Uzina Filaret.

Uzina Electricć Filaret (care probabil alimenta uneori ŗi blocurile de pe Bd. Dimitrie Cantemir), ea era. De fapt turnurile de rćcire, dar lumea nu le-a vćzut.

Edited by djl, 26 October 2021 - 19:58.


#1986
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009
Vezi ca nu prea le ai cu trifazatul dar e drept ca ptr aceeasi putere, o tensiune mai mare inseamna curent mai mic deci conductoare mai subtiri. Asta e teorie pentru ca oricum trebuie alta instalatie.
Exemplul tau cu doua masini de spalat e ridicol.

Lasa vechiturile acelea, azi e altceva. Cauta reviste de azi nu povesti antice.

Asa e, bine ca n-ai contor cu protectie, ca merge si asa :D

#1987
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 26 octombrie 2021 - 19:46, said:

Uzina Electrică Filaret (care probabil alimenta uneori şi blocurile de pe Bd. Dimitrie Cantemir), ea era. De fapt turnurile de răcire, dar lumea nu le-a văzut.
Cred că le-am văzut destui, dar nu știam ce vrei tu să vedem. Eventual puteam descrie toată poza :D

#1988
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Mulţi habar nu au de ea şi cu atât mai puţin de faptul că au existat Centrale Diesel-Electrice.
@ Rosebud : şi dacă omul vrea 2 maşini de spălat, ce? Dacă doreşti instalarea de curent trifazat nu ar trebui să coste prea mult. Şi nu e pentru aceaişi putere, că totuşi la trifazat ai cam 10 k.W. versus 6 k.W. la monofazat. Prin Canada şi S.U.A. unele aparate care merg la 220-230 Volţi am înţeles că ar fi... bifazate.

#1989
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam acum 2 zile o revistă "Arhitectura R.P.R." din 1963 (nr. 3 sau 4), că am scos ceva reviste din dulap. Unele blocuri, deşi probabil cu apartamente cam mici, cică aveau spaţiu de depozitare pentru biciclete. Nu înţeleg de ce s-a renunţat ulterior la asta, mai ales că nu cred că erau puţini biciclişti pe atunci, ţinând cont de preţul vehiculelor (nici moticicletele nu erau ieftine - ah, azi am văzut o "IJ" într-o curte), la fel cum s-a renunţat după 196x la pus izolaţie termică între plăcile de beton.
Au făcut cam mici unele apartamente. Nevoie urgentă, dar pe termen lung. Şi repet, deja ştiau că lumea va începe în maxim 10 ani să-şi pemită mai multe televizoare, maşini de spălat, frigidere.

#1990
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdjl, on 27 octombrie 2021 - 21:55, said:

Mulţi habar nu au de ea şi cu atât mai puţin de faptul că au existat Centrale Diesel-Electrice.
@ Rosebud : şi dacă omul vrea 2 maşini de spălat, ce? Dacă doreşti instalarea de curent trifazat nu ar trebui să coste prea mult. Şi nu e pentru aceaişi putere, că totuşi la trifazat ai cam 10 k.W. versus 6 k.W. la monofazat. Prin Canada şi S.U.A. unele aparate care merg la 220-230 Volţi am înţeles că ar fi... bifazate.
Se poate sa vrea cineva 2 masini de spalat in casa, ca doar gradina Domnului e mare, dar de de trebuie sa le foloseasca in acelasi timp?
Instalatul de trifazic nu e chiar scump, trebuie vazut daca acele cateva mii cheltuite aduc un beneficiu cel putin egal.
Vezi d-ta ca in tarile acelea, in mai toate cazurile masina de spalat are langa ea sau deasupra ei si uscatorul de rufe, care in general consuma mai mult si care destul de des se intampla sa lucreze in acelasi timp. Uite ca merg bine mersi impreuna la prize monofazate, ba in acelasi timp merg in casa sau apartament si aragazul, cuptorul sau incalzirea electrica. Monofaza.

Blocurile comuniste au fost concepute la un anumit timp in istorie, pentru utilizari corespunzatoare acelor timpuri si in concordanta cu linia politica si dezvoltarea tarii. Cea mai mare parte din ele au depasit demult durata de utilizare fara reparatii capitale si chiar durata de viata totala estimata la momentul proiectarii.

Refacerea instalatiilor de incalzire, de gaze sau electrice, ca si verificarea si consolidarea structurii e treaba actualilor proprietari, care din momentul in care au cumparat trebuiau sa stie ce-i asteapta.


#1991
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Ați mai īntālnit ca circuitul electric al vecinului sa fie prins īn șapć la adāncimea de 1 cm?

#1992
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
@ Rosebud09 : de ce să le folosescă în acelaşi timp? Poate vrea să spele 2 tipuri de rufe diferite (de exemplu tricouri + cămăşi) şi blugi în acelaşi timp, iar blugii, fiind purtaţi mai mult timp, au nevoie de timp mai îndelungat de spălare.
Unii locuiesc de mult timp în blocurile comuniste, de când s-au schimbat vremurile. Iar pe alţii i-au lăsat părinţii să stea, că deh, poate familie nouă şi ai nevoie de 3 camere iar părinţii pot locui la 2 camere.

#1993
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009
Si eu stiu cazuri in care sunt deja a treia generatie in blocurile comuniste construite in anii 60-70, ba si cu a patra generatie umbland de colo-colo. N-au locuit niciodata in alta parte.

#1994
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Hai ca urmatorul cutremur ca in '77 o sa termine rapid saga generatiilor care traiesc succesiv in blocurile comuniste.
Se construieste masiv in tot Bucurestiul si Ilfovul pentru ca oamenii fug de mizeriile astea vechi de multe zeci de ani, putrede si expirate din toate punctele de vedere.

#1995
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Da' parcă ai aşa o dorinţă sinistră să le vezi prăbuşite.
Şi pe ce motiv m-aş muta într-un bloc cu camere în cel mai bun caz la fel de mari, bucătărie comună cu sufrageria sau bucătăria cât la un bloc din 1963, fără uşă între sufragerie şi holul mare, poate 0 apartamente cu geam la baie. Prefer un bloc din anii '70-'80 (sau conceput în anii '80, terminat în anii '90) decât majoritatea proiectelor imobiliare actuale.

#1996
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Preferi cć n-ai un șfanț pentru altceva.
Nu e ca și cum ai vreo altć opțiune cānd n-ai o chiflć in buzunar.


#1997
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008

View Postleusteanul, on 04 noiembrie 2021 - 10:46, said:

Hai ca urmatorul cutremur ca in '77 o sa termine rapid saga generatiilor care traiesc succesiv in blocurile comuniste.
Se construieste masiv in tot Bucurestiul si Ilfovul pentru ca oamenii fug de mizeriile astea vechi de multe zeci de ani, putrede si expirate din toate punctele de vedere.
Putrede, expirate si...termoficate. Posted Image

Ca din cauza ca au termoficare si pe gaze au doar prostiutza aia subtire pausala la bucatarii, nu isi pot pune centrale acuma cand Radet trage sa moara (cu 20 de ani mai tarziu ca in alte orase) si se complica cu AC pe incalzire, radiatoare si instante. Cu o centrala de apartament scapi de toate.

Eu am trifazic, ca djl tot aduce discutia asta, dar imi este util mai mult la racire vara, cu AC-uri si congelatoare, pompa de udat gradina, pompa de evacuat canalizarea etc, nu la incalzire, acolo gazul isi face treaba.

Am aversiune fatza de incalzirea electrica pentru ca numai probleme imi creea intre 1992 si 2000 cat am stat la bloc comunist marca 1985, instalatie de aluminiu de 6 KW careia eu ii ceream 10 KW.

Blocul Union, bai za uei, ca sa fiu si on topic, ar fi fost construit ulterior peste ceea ce era magazinul Vacanta (acum o agentie BT si un magazin SH sunt acolo), de aia avea un Mezanin nefolosit si apoi cele 7 etaje, eu fiind la 5 care tehnic era 6. La cutremurul din 1986 spun ai mei ca foarte urat s-a miscat, poate ca nici nu are o baza asa cum ar trebui.

In 2000 m-am mutat la casa.

#1998
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009

View Postdjl, on 04 noiembrie 2021 - 12:47, said:

Da' parcă ai aşa o dorinţă sinistră să le vezi prăbuşite.
Şi pe ce motiv m-aş muta într-un bloc cu camere în cel mai bun caz la fel de mari, bucătărie comună cu sufrageria sau bucătăria cât la un bloc din 1963, fără uşă între sufragerie şi holul mare, poate 0 apartamente cu geam la baie. Prefer un bloc din anii '70-'80 (sau conceput în anii '80, terminat în anii '90) decât majoritatea proiectelor imobiliare actuale.
Pentru ca tu traiesti cu mintea in trecut, inconjurat de vechituri deci e normal sa preferi vechitura.

Problemele blocurilor, vechi sau noi nu vin de la suprafata de locuit ci de la dotari, functionarea lor, amenajari adiacente, calitatea vecinilor, managementul asociatiei. E vorba de ansamblu.

Au fost construite asa cum se gandea pe atunci, nu se mai potriveste cu ceea ce ar trebui acum, dar asta e, exista, sunt locuite trebuie ca si locatarii sa se adapteze.
Aici e problema, si anume incapacitatea de adaptare care este consecinta educatiei precare sau anchilozate in trecut. Fix la fel ca in situatia actuala a epidemiei in Ro, e carenta grava de educatie si civilizatie.

Indiferent de ce vrem noi, societatea in ansamblu se schimba mereu, sunt alte pretentii si mod de gandire. Nu trebuie copiate orbeste, dar trebuie inteles ca oricum, chiar daca noi nu ne schimbam, altii o vor face oricum.
Locuinta devine din ce in ce mai mult un accesoriu nu un scop in viata.
Goana asta dementa spre locuinte cat mai mari se va termina, constransa de realitatea economica. Viitoarele generatii vor sta mai mult (sau aproape numai) la bloc.

Poate imi spune careva de aici daca a vazut vreun bloc vechi- construit in anii 60 de ex- care sa fi fost daramat si inlocuit cu o constructie noua pentru locuit. Din cauza ca…


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate