Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

o fi adevarat?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
solomazdra

solomazdra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2007
citesc pe un site din arad:

O taxă introdusă pe furiș
Publicat
27.07.2010 00:02
O majorare a facturii pentru serviciile RCS-RDS a fost considerată ilegala de Protectia Consumatorului.


Facturi mai mari cu 5 lei pentru serviciile RCS-RDS datorită introducerii taxei de mentenanță (operațiile de întreținere și reparație ale sistemelor tehnice) Fiecare a plătit  începând cu factura lunii iunie 2010  această nouă taxă pentru serviciul de telefonie asociat serviciilor de cablu TV și/sau Internet. Pentru mulți arădeni a trecut neobservată sau a fost pusă pe seama multiplelor scumpiri din ultima vreme sau a creșterii valorii monedei europene. Pe plan național însă consumatorii au luat act de această ușoară creștere a valorii facturilor, făcută tacit, și au făcut plângeri la Autoritatea Națională pentru Protectia Consumatorului.

Majorare ilegală
În urma verificărilor s-a stabilit că această taxa este ilegala. „ANPC consideră că această taxă a fost percepută fără notificarea prealabilă a consumatorilor, încalcându-se prevederile legale stabilite prin articolul 10, literele „f” si „h”, din OG 21/1992 privind protecția consumatorilor ” se arată în comunicat. Unul din drepturile încălcate ale consumatorului este cel stipulat în respectivul act, și anume acela de a fi „notificat în scris cu privire la orice modificare ca urmare a prevederilor contractuale referitoare la valoarea dobânzilor, comisioanelor, penalităților sau oricăror altor costuri, cu cel puțin 30 de zile înainte de aplicarea noilor valori”.

În consecință banii au fost încasați ilegal iar operatorul economic nu mai poate încasa această taxă, decât dacă va parcurge etapele legale de înștiințare și obținere a acordului consumatorului. Cât privește restituirea sumelor acestea probabil că nu vor fi returnate ci vor fi scăzute din facturile următoare. Oricum la nivelul buzunarului fiecăruia suma nu este mare dar, la nivelul companiei, totalul acestei taxe percepute de la consumatori este considerbil. Facturile care vor veni de luna viitoare nu ar trebui să mai conțină această taxă de mentenanță decât dacă a existat o înștiințare scrisă în prealabil și fiecare și-a dat consimțământul pentru a o plăti.

Orice sesizare legată de aceast taxă poate fi depusă la sediul Protecției Consumatorului din Arad, Bd. Revoluției, nr.50,  la telefonul  0257 /257 049 sau email [email protected]

ce parere aveti? a primit cineva @noile@ facturi ce nu mai includ taxa de mentenanta?

#2
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
ai deschis inca un topic pe langa altele cu tema asemanatoare http://forum.softped...howtopic=678958

#3
solomazdra

solomazdra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2007
am vrut decât să întreb pe cineva dacă și luna viitoare mi se mai iau 5 lei, atâta tot. am citit topicul ce l-ai indicat, dar nu am înțeles dacă EU trebuie să fac ceva, ori decizia OPC se aplică tuturor abonaților și se revine la vechea taxare, fără mentenanță, ...

#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
5 lei in plus sunt pentru telefonia fixa care nu mai este gratuita incepand cu luna Iunie http://www.rcs-rds.r...igi-tel-asociat

#5
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
chiar azi am platit abonamentul si mi-au cerut 75 roni in loc de 70. am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca am ceva penalizari si mi a raspuns ca s-a introdus taxa de mentenanta pe linia telefonica fixa. se poate renunta la linia fixa ( eu nici nu am telefon) doar in luna august.

#6
solomazdra

solomazdra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2007
nu-s delok lămurit. eu am linie tf gratis (fără abonament), asociată sau cum s-o fi numind. așa e în contract. acuma, dacă vor să-mi ia 5 lei pentru nuj ce, nu e normal să încheie un act adițional cu mine? eu u înțeleg OPC-ul ce a rezolvat? dacă tot îmi ia taxă, n-a rezolvat nimic. sau taxă egal abonament la fix, eu nu am contract în care să scrie că plătesc 5 lei pe lună, ci e gratis.

#7
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
da, nu e corect ce au facut.
eu renunt la linia telefonica luna viitoare, dar poate sunt altii care chiar folosesc telefonul fix de la rds, si atunci nu mai e asa de usor.

#8
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
abonamentul este gratis in continuare, se plateste doar taxa de mentenanta care reprezinta intretinerea echipamentelor/retelei. mai precis aceasta taxa este o "portita" de care RDS s-a folosit pentru a introduce abonament la telefonia fixa fara a semna un nou contract cu abonatul. odata cu introducerea taxei va face curatenie in retea cu abonatii care nu foloseau telefonul fix si isi va micsora cheltuielile.

#9
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 solomazdra, on 27th July 2010, 15:46, said:

nu-s delok lămurit.
Dar nici nu ai căutat delok prin celelalte toapice. Da e ilegal, da poți ră reziliezi contractul.

Edited by kineceler, 27 July 2010 - 15:23.


#10
solomazdra

solomazdra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2007
nu vreau să termin contractul pe tel fix, că-l mai folosesc pentru fax. n-am citit nika, decât snippet-ul din ziarul arădean, din care am înțeles că nu mi se mai iau 5 lei. dar, dacă și tu spui că e ilegal, de ce mi se mai ia taxă? adik, e ilegal, dar îți ia taxă în continuare și nu ai ce face, în afară de a rezilia? asta să pricep? păi decizia OPC la ce se aplică atunci? acolo zice că nu îți mai ia bani, ba chiar banii luați ilegal se vor returna cândva. cine mă lămurește, k tot nelămurit sunt.

asta vreau să mi-o lămuriți:

În consecință banii au fost încasați ilegal iar operatorul economic nu mai poate încasa această taxă, decât dacă va parcurge etapele legale de înștiințare și obținere a acordului consumatorului. Cât privește restituirea sumelor acestea probabil că nu vor fi returnate ci vor fi scăzute din facturile următoare. Facturile care vor veni de luna viitoare nu ar trebui să mai conțină această taxă de mentenanță decât dacă a existat o înștiințare scrisă în prealabil și fiecare și-a dat consimțământul pentru a o plăti.

este așa cum scrie mai sus, ori nu este așa, și este altcumva? văd că toate răspunsurile voastre spun că nu ar fi așa. poate mie îmi scapă ceva, ori poate articolul e făcut pe genuncgi, nu știu, dar ceea ce știu este că și voi sunteți la fel de pe lângă k și mine.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,550
  • Înscris: 16.12.2006
s-a inteles gresit, vei plati in continuare aceasta suma de 5 lei pe luna !

in caz ca nu doresti se poate face rezilierea acestui serviciu !

#12
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 Bukovina, on 27th July 2010, 15:58, said:

abonamentul este gratis in continuare, se plateste doar taxa de mentenanta care reprezinta intretinerea echipamentelor/retelei. mai precis aceasta taxa este o "portita" de care RDS s-a folosit pentru a introduce abonament la telefonia fixa fara a semna un nou contract cu abonatul. odata cu introducerea taxei va face curatenie in retea cu abonatii care nu foloseau telefonul fix si isi va micsora cheltuielile.
le va miscora atat de mult, ca s-ar putea sa ramana fara musterii in retea.

#13
SoulIISoul

SoulIISoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.07.2010

 catalinman, on 27th July 2010, 17:29, said:

s-a inteles gresit, vei plati in continuare aceasta suma de 5 lei pe luna !

in caz ca nu doresti se poate face rezilierea acestui serviciu !
Pe ce perioada sunt contractele RDS, citisem pe softpedia ca sunt pe 12-15 luni - apoi am vazut: http://forum.softped...t...=688016&hl=

Edited by SoulIISoul, 27 July 2010 - 18:38.


#14
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 Dornan, on 27th July 2010, 19:30, said:

le va miscora atat de mult, ca s-ar putea sa ramana fara musterii in retea.
daca zici tu...

 SoulIISoul, on 27th July 2010, 19:37, said:

Pe ce perioada sunt contractele RDS, citisem pe softpedia ca sunt pe 12-15 luni - apoi am vazut: http://forum.softped...t...=688016&hl=
depinde cand ai semnat contractul

#15
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 Bukovina, on 27th July 2010, 19:39, said:

daca zici tu...
Nu e ca zic eu... E doar o extrapolare logica... Daca in 3 ani nu ai reusit sa faci o retea viabila oferind serviciul fara abonament, e putin probabil ca reteaua sa devina viabila atunci cand pui o taxa in plus...  Eu am avut 3 contracte de telefon. La 2 am renuntat deja si mai am unul care abia astept sa se plictiseasca soacra -mea de nu stiu ce amica a ei, cu care vorbeste pe RDS. O sa renunt atunci si la ultimul telefon rds.
Apoi e vorba de o sinergie... Pe masura ce scade nr de utilizatori, cu atat mai putin ramane reteaua interesanta pt cei ramasi.

Dar sigur, si daca raman 3 abonati pasionati care vorbesc intre ei, cheltuielile retelei sunt minime.  :notangel:

Edited by Dornan, 27 July 2010 - 20:20.


#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 Dornan, on 27th July 2010, 21:18, said:

Eu am avut 3 contracte de telefon. La 2 am renuntat deja si mai am unul care abia astept sa se plictiseasca soacra -mea de nu stiu ce amica a ei, cu care vorbeste pe RDS. O sa renunt atunci si la ultimul telefon rds.
Bye bye then. Ai plecat? O nu, dăm faliment, please come back.
P.S. Rețeaua tocmai a devenit mai viabilă odată cu extinderea în zonele de case.

#17
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 kineceler, on 27th July 2010, 21:23, said:

Bye bye then. Ai plecat? O nu, dăm faliment, please come back.
P.S. Rețeaua tocmai a devenit mai viabilă odată cu extinderea în zonele de case.
Merci ca in sfarsit recunosti ca esti chiar din RDS. O banuiam demult, dar acum daca ai recunoscut ...

PS: si sigur reteaua va deveni tot mai viabila, pe masura ce traficul oricum mic, va deveni si mai mic, si utilizatorii putini, vor deveni si mai putini... Este noul concept genial al RDS, de optimizare prin desfiintare. Banuiesc ca optimul va fi atins cand distinsul domn kinceler va ramane singurul utilizator, si va putea sa se sune singur de pe fix pe celular. Calitatea convorbirii va fi desigur, fabuloasa...

Edited by Dornan, 27 July 2010 - 20:37.


#18
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 Dornan, on 27th July 2010, 21:28, said:

Merci ca in sfarsit recunosti ca esti chiar din RDS. O banuiam demult, dar acum daca ai recunoscut ...
Să nu o dăm în paranoia. Vei lipsi multora, fie angajați, fei clienți, colegi de forum. Eu doar îmi închipuiam regretul celor din rds vis-a-vis de plecarea ta.
P.S. Lasă cifrele în seama marketingului rds. Ei știu mai bine dacă înregistrează o crește sau o scădere de clienți. Și cred că doar pe ei îi interesează dealtfel.

Edited by kineceler, 27 July 2010 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate