Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tatarii din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
264 replies to this topic

#19
pui_de_lup

pui_de_lup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 14.06.2010
daca aveti curiozitati in legatura cu tatarii ma puteti intreba si voi incerca sa va raspund.


aprindea alta cu acelasi foc. important e focul nu surcica , doctore :first:

Edited by pui_de_lup, 27 July 2010 - 13:31.


#20
johnnyboo

johnnyboo

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 08.12.2009
Ai idee de vre-o ramura a familiei, sau vre-o comunitate tatareasca stabilita in Oltenia? Am intalnit o persoana (femeie) care sustinea ca e olteanca 100%, si care avea puternice trasaturi asiatice, atat de puternice incat unul din baietii sai era poreclit Bruce Lee in cartier. Tatal (sotul femeii) oltean deasemenea, dar cu trasaturi europoide.

Edited by johnnyboo, 27 July 2010 - 13:56.


#21
pui_de_lup

pui_de_lup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 14.06.2010
din cate au auzit au existat cateva familii de turci si tatari care s-au stabilit in moldova-oltenia-etc. si eu personal am cunoscut cativa olteni si moldoveni care erau mai tatari decat mine, ca fizionomie :D dar aveau nume romanesti si erau crestini. probabil sunt tatari care s-au romanizat intre timp, sau care au avut un stramos tatar si s-a mostenit o gena. mai multe nu stiu sorry :(

Edited by pui_de_lup, 27 July 2010 - 14:04.


#22
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postpui_de_lup, on 27th July 2010, 14:21, said:

pentru ca aprindea imediat alta inainte sa se stinga focul. si cand a ajuns in dobrogea a pus focul in semineu, si nu l-a lasat sa se stinga.
da, sunt un pui de lup. (totemul neamului turcic este lupul)  :blush:
nu beau pentru ca nu imi place

asa e pallavicini, sunt f multi romi care se declara turci.interesant e ca exista foarte foarte putini tigani-tatari. eu personal nu cunosc nici un tigan-tatar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oisgjICZmbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] => Despre tatarii Noghay din Turcia, in Romania ei sunt mai putini, ca procentaj.Tot aici vedeti o parte din mancaruri, si vedeti cum se gateste la foc.

Nu exista tigani tatari, pentru ca tiganii au preluat cultura si limba populatiei care conducea, adica in Dobrogea limba turca si in tarile romane limba romana, si in Ungaria maghiara, etc, in cazul in care si-au uitat propria limba. Cum sunt unii tigani din Campia Romana de exemplu, cei fara fuste. Nici eu nu am intalnit tigani care sa aiba trasaturi de tatari sau sa vorbeasca tatara.

Nici eu nu beau, sunt multe alte popoare care sunt vestite prin faptul ca beau mult. La noi exista o mana de oameni care beau de sting si bautorii moderati, si foarte multi care nu beau, din principii religioase. Fara sa exagerez, cred ca 90% dintre femeile de la noi nu au pus in gura in viata lor alcool.

Faza cu focul e adevarata, tatarii aveau in case un fel de semineu zidit din lut si varuit in alb, in coltul casei, unde se facea mancarea( carne de cal fripta, sau ghiudem=shujuk=sugiuc)  si focul iarna. I se zice "tandir". Exista si un blestem care zice "tandirin sonsin !" adica "Sa ti se stinga vatra !", ceea ce e foarte grav, inseamna oprirea continuarii familiei prin urmasi, stingerea vetrei.

Inainte, in stepa, era foarte greu sa mentii focul aprins sau sa aprinzi alt foc, trebuia sa iei de la vecini in caz ca ti se stingea vatra. Si era foarte grav, pe un ger de -40 grade.

Exista o regula care spunea ca inclusiv dusmanului esti obligat sa ii oferi mancare, lapte, adapost si foc, cand iti cere. Dar unui musafir ? De aici si ospitalitatea specifica pe care o mentioneaza orice calator prin Asia Centrala sau pe la popoarele turcice.

O sa caut si alte articole despre tatari, si o sa postez si eu.
Cat despre familiile de tatari din alte zone decat Dobrogea, eu personal nu cred. Pentru ca tatarii unde s-au dus, s-au dus in mase compacte. Trasaturile fizionomice asiatice pot veni si din urma cu multe secole, cand existenta altor popoare turanice era masiva: cumani, pecenegi, etc.

P.S. Men de tatar balasiman ( Si eu sunt tot tatar).

#23
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Hai mă lăsați cu ospitalitatea tătarilor !!!
Mai puneți mâna pe-o carte, o istorie, ceva de Dimitrie Cantemir sau alte cronici.
Ce jafuri mai făceau tătarii, tot mențineau vetrele satelor cu foc continuu.
Sunt oameni la locul lor, nu beau, au morală, au fost meșteri în ducerea luptelor pe cai și tras cu arcul, dar lăsați aberațiile.
Sau urlă în vreunul din voi străfundul sângelui tătărăsc și acum trebuie să îi scoată la iveală toate calitățile  pozitive de pe pământ?

#24
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004

View Postaxxa424, on 27th July 2010, 23:53, said:

Hai mă lăsați cu ospitalitatea tătarilor !!!
Mai puneți mâna pe-o carte, o istorie, ceva de Dimitrie Cantemir sau alte cronici.
Ce jafuri mai făceau tătarii, tot mențineau vetrele satelor cu foc continuu.
Sunt oameni la locul lor, nu beau, au morală, au fost meșteri în ducerea luptelor pe cai și tras cu arcul, dar lăsați aberațiile.
Sau urlă în vreunul din voi străfundul sângelui tătărăsc și acum trebuie să îi scoată la iveală toate calitățile  pozitive de pe pământ?

faceau . . de atunci a trecut timp, au evoluat . . .

#25
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostZALMOXIS, on 27th July 2010, 23:57, said:

faceau . . de atunci a trecut timp, au evoluat . . .
Unul din motivele pentru care am ajuns in situatia de a fi minoritari in propria regiune (Crimeea) este ca ne-am lasat de razboi si ne-am divizat.
Jafurile si pradarile au avut loc acum multe sute de ani.

Trebuie sa mai cititi si sa mai cautati despre istoria tatarilor...

#26
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
OK, ai dreptate. Ne-am mai cumpărat tancuri, mitraliere, ne-am consolidat țări și state, nu mai pot prăda. S-au liniștit și au devenit cei mai blânzi dintre pământeni. Dar tradiția când străbunii lor erau pâinea lui Dumnezeu (Alah pe numele lor) trebuie adusă aminte. Hai mă, care vă mai lăudați că sunteți de toate, mai puțin români ?

#27
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postaxxa424, on 28th July 2010, 00:03, said:

Hai mă, care vă mai lăudați că sunteți de toate, mai puțin români ?
Adica nu ma crezi ca sunt tatar sau ce ?

Pana la tancuri si mitraliere au mai trecut 200 de ani. Ti-am zis sa mai citesti.

#28
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostSelam, on 28th July 2010, 00:03, said:

Unul din motivele pentru care am ajuns in situatia de a fi minoritari in propria regiune (Crimeea) este ca ne-am lasat de razboi si ne-am divizat.
Jafurile si pradarile au avut loc acum multe sute de ani.

Trebuie sa mai cititi si sa mai cautati despre istoria tatarilor...

Motivul decăderii este clar...Tătarii nu au "propus" o civilizație...Nu aveau cum să "supraviețuiască"...Creșterea treptată a puterii Rusiei le-a fost fatală, în Europa și în Asia centrală...Chiar nedivizați, tot ar fi pierdut în disputa cu rușii...Cu începere din secolul XV nu au făcut decât să dea înapoi în fața acestora...De ce? Simplu...Rușii erau,pur și simplu, mai mulți...Iar atunci numărul conta...

#29
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Nu numărul celorlalți i-a făcut să dispară ca stat (nu că ar fi fost), dar rușii ăia mulți aveau construite o catedrală, o biserică, un lăcaș de învățământ un poet, un savant etc, chestii de astea mărunte care ridică o civilizație.
Până și țările baltice au devenit state deși i-au avut în coaste pe rușii ăia mulți.

#30
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postaxxa424, on 28th July 2010, 00:25, said:

Nu numărul celorlalți i-a făcut să dispară ca stat (nu că ar fi fost), dar rușii ăia mulți aveau construite o catedrală, o biserică, un lăcaș de învățământ un poet, un savant etc, chestii de astea mărunte care ridică o civilizație.
Până și țările baltice au devenit state deși i-au avut în coaste pe rușii ăia mulți.
Da, si i-a salvat catedrala.
Hai scuteste-ma.
Habar nu ai de istoria si cultura tatarilor si vorbesti aiurea.

Rusii aia multi au fost uniti de conducatori, spre deosebire de noi, care ne-am tot divizat. De la cel mai mare imperiu din istorie (nici macar cel colonial britanic nu  a ajuns in sec XVIII la acea marime, cu acea tehnologie ) s-a ajuns la divizari in state-statulete, fiecare luptandu-se cu fratii lor.

Apoi a mai fost si Imperiul Otoman, care spre final avea un cuvant mai greu de spus.

#31
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postaxxa424, on 28th July 2010, 00:25, said:

Nu numărul celorlalți i-a făcut să dispară ca stat (nu că ar fi fost), dar rușii ăia mulți aveau construite o catedrală, o biserică, un lăcaș de învățământ un poet, un savant etc, chestii de astea mărunte care ridică o civilizație.
Până și țările baltice au devenit state deși i-au avut în coaste pe rușii ăia mulți.

Tătarii nu au avut state - nici chiar în accepțiunea medievală a termenului - niciodată...Da, bineînțeles că rușii au atins un nivel inaccesibil tătarilor dpdv economic, cultural, social etc, am spus asta, mai sus: tătarii n-au "produs" o civilizație...
Iar numărul rușilor a contat tot timpul...Toți vecinii lor au dat înapoi, la un moment dat, din fața lor, tătarii nu sunt o excepție...De ce? Simplu...Datorită numărului...

#32
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostFumatorul, on 28th July 2010, 00:33, said:

Tătarii nu au avut state - nici chiar în accepțiunea medievală a termenului - niciodată...Da, bineînțeles că rușii au atins un nivel inaccesibil tătarilor dpdv economic, cultural, social etc, am spus asta, mai sus: tătarii n-au "produs" o civilizație...
Iar numărul rușilor a contat tot timpul...Toți vecinii lor au dat înapoi, la un moment dat, din fața lor, tătarii nu sunt o excepție...De ce? Simplu...Datorită numărului...
Dar ce au avut tatarii ? Au locuit in ceruri ?

#33
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Lituanienii, letonii și estonii, hai și ai noștrii... și-au reușit să facă un stat, o țară, ceva...și nu ne-a mai omorât numărul rușilor. Valabil a fost numai la tătari că ei sunt sensibili la cei cu număr mare. Normal că pentru voi nu contează o catedrală, ea este bună doar de dat foc că așa vă spune tradiția. Dar mai la vest sunt niște nații care au niște clădiri de genul ăsta pe care chiar le-a creat un nume și o civilizație.

#34
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostSelam, on 28th July 2010, 00:33, said:

Rusii aia multi au fost uniti de conducatori, spre deosebire de noi, care ne-am tot divizat. De la cel mai mare imperiu din istorie (nici macar cel colonial britanic nu  a ajuns in sec XVIII la acea marime, cu acea tehnologie ) s-a ajuns la divizari in state-statulete, fiecare luptandu-se cu fratii lor.

Apoi a mai fost si Imperiul Otoman, care spre final avea un cuvant mai greu de spus.

Selam,

  Tătarii, inițial, s-au impus tocmai datorită divizării rușilor...Nu cred că au fost mai mulți decât rușii, niciodată...Iar unificarea Rusiei, într-un fel, li se datorează tătarilor... :rolleyes:
  Faptul că tătarii din Crimeea i-au preferat pe...ruși și apoi, pe turci, fraților lor de pe Volga, ține de bucătăria internă :D ...Crimeenii au fost, de altminteri și aliați chiar cu rușii în războaiele acestora contra fraților de la Volga :D ...Ce chestie, dom'le! Iar apoi, când au realizat ce fac, s-au făcut frați cu sultanul, da' tot n-au scăpat de țar... :P
Iar unii dintre ei, ca să scape, au venit în Dobrogea...



View Postaxxa424, on 28th July 2010, 00:45, said:

Lituanienii, letonii și estonii, hai și ai noștrii... și-au reușit să facă un stat, o țară, ceva...și nu ne-a mai omorât numărul rușilor. Valabil a fost numai la tătari că ei sunt sensibili la cei cu număr mare. Normal că pentru voi nu contează o catedrală, ea este bună doar de dat foc că așa vă spune tradiția. Dar mai la vest sunt niște nații care au niște clădiri de genul ăsta pe care chiar le-a creat un nume și o civilizație.

Toate popoarele mici din jurul Rusiei și-au făcut o țară când nu mai conta atât de mult numărul rușilor...

#35
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
De ce l-ați omorât bă pe Mihai Viteazu?

Evident numărul cotează, la fel ca la noi când cu bou(ru)l. Nu-i dominau numeric pe localnici.
Altfel când aud de cultură ridic piedica la browning.

Da totuși când n-au avut state, și unde?
Nu existau state naționale evident, dar cum vrei să le zici?
Timur Lenk ce a avut? Asociere în vederea comiterii de infracțiuni pricep dar totuși...

#36
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostAnjin`, on 28th July 2010, 00:54, said:

De ce l-ați omorât bă pe Mihai Viteazu?

Evident numărul cotează, la fel ca la noi când cu bou(ru)l. Nu-i dominau numeric pe localnici.
Altfel când aud de cultură ridic piedica la browning.

Da totuși când n-au avut state, și unde?
Nu existau state naționale evident, dar cum vrei să le zici?
Timur Lenk ce a avut? Asociere în vederea comiterii de infracțiuni pricep dar totuși...

Timur Lenk nu e tătar..."Tătar" e o denumire dată, de regulă, triburilor mongole stabilite în Europa de Est, Volga, Urali...Cam în zona actualei Rusii...
Cred că ai nimerit-o p' aia cu asocierea... :D
Selam, auzi, mă, ce zice Anjin? :console:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate