Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Tatarii din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
264 replies to this topic

#37
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 axxa424, on 28th July 2010, 00:45, said:

Lituanienii, letonii și estonii, hai și ai noștrii... și-au reușit să facă un stat, o țară, ceva...și nu ne-a mai omorât numărul rușilor. Valabil a fost numai la tătari că ei sunt sensibili la cei cu număr mare. Normal că pentru voi nu contează o catedrală, ea este bună doar de dat foc că așa vă spune tradiția. Dar mai la vest sunt niște nații care au niște clădiri de genul ăsta pe care chiar le-a creat un nume și o civilizație.

Da, da-i inainte cu prejudecatile ! Tine-o tot asa.

N-ati studiat voi mai mult ca mine istoria, cultura si limba tatarilor.

Am mai zis-o si o repet, de la cel mai mare imperiu din istorie s-a ajuns la state de marimi foarte mici, fiecare luptandu-se pentru putere si dominatie, in timp ce rusii ii inghiteau unul cate unul. Genghiz Han atunci trebuia sa revina, sa ii uneasca din nou, cum a facut-o si prima oara. Si probabil ca inainte de Genghiz Han au mai fost si alti conducatori straluciti, care au unit popoarele stepei de i-au facut pe chinezi sa construiasca cea mai mare constructie din lume.

Iar cand vine vorba de civilizatie, tatarii crimeeni nu au fost mai prejos decat nimeni din jur. Existau palate, orase prospere, complexe pentru studenti, bai publice, drumuri, porturi...

De exemplu bucataria tatareasca nu putea fi dezvoltata si nu putea fi intretinuta decat cu cai comerciale extinse foarte mult.
La fel vestimentatia tatareasca crimeeana.

Dar ce vorbesc eu aici despre astea, cand voi habar nu aveti despre ce vorbiti ?

#38
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Pe Mișa Viteazul eu știu că l-a omorât un nene Basta care nu era de-al nostru...dar să nu schimbăm subiectul. Măcar am avut mai mulți conducători, pe la tătari nu prea știu. Vreun nume de om de cultură, ceva, că momentan îmi scapă.
Asocierea în vederea jafului era o trăsătură generală la vremea respectivă dar tătarii au dus-o la nivel de artă. Cu atât au rămas în istorie.
Au și lucruri bune, diverse feluri de mâncare.

Edited by axxa424, 28 July 2010 - 00:10.


#39
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Fumatorul, on 28th July 2010, 01:00, said:

Timur Lenk nu e tătar..."Tătar" e o denumire dată, de regulă, triburilor mongole stabilite în Europa de Est, Volga, Urali...Cam în zona actualei Rusii...
Dar ce era Timur ? Valah ?  :rolleyes:  Razes ?
Dar Matei Corvin ce era ?

#40
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Selam, on 28th July 2010, 01:06, said:

Da, da-i inainte cu prejudecatile ! Tine-o tot asa.

N-ati studiat voi mai mult ca mine istoria, cultura si limba tatarilor.

Am mai zis-o si o repet, de la cel mai mare imperiu din istorie s-a ajuns la state de marimi foarte mici, fiecare luptandu-se pentru putere si dominatie, in timp ce rusii ii inghiteau unul cate unul. Genghiz Han atunci trebuia sa revina, sa ii uneasca din nou, cum a facut-o si prima oara. Si probabil ca inainte de Genghiz Han au mai fost si alti conducatori straluciti, care au unit popoarele stepei de i-au facut pe chinezi sa construiasca cea mai mare constructie din lume.

Iar cand vine vorba de civilizatie, tatarii crimeeni nu au fost mai prejos decat nimeni din jur. Existau palate, orase prospere, complexe pentru studenti, bai publice, drumuri, porturi...

De exemplu bucataria tatareasca nu putea fi dezvoltata si nu putea fi intretinuta decat cu cai comerciale extinse foarte mult.
La fel vestimentatia tatareasca crimeeana.

Dar ce vorbesc eu aici despre astea, cand voi habar nu aveti despre ce vorbiti ?

Da, măi, Selam, așa e, s-au divizat...Da' așa era tradiția...Genghis e EXCEPȚIA, nu regula...E un fel de Alexandru Macedon..Cum a murit, cum au revenit la vechile obiceiuri...
Da, crimeenii sunt interesanți...Cum s-au aliat ei cu rușii contra Kazanului :rolleyes: ...Mie mi se pare că au trădat, ție nu? :naughty: Când s-au prins că s-au aliat cu dracu' și au văzut că e groasă, fuguța la turci :D

#41
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 axxa424, on 28th July 2010, 01:09, said:

Vreun nume de om de cultură, ceva, că momentan îmi scapă.
Genghiz Han.
Vrei din Romania ? Din trecut sau din prezent ?
Din Turcia ?
Din Rusia ?

#42
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Selam, on 28th July 2010, 01:14, said:

Genghiz Han.
Vrei din Romania ? Din trecut sau din prezent ?
Din Turcia ?
Din Rusia ?

Din Crimeea, Selam, din Crimeea...De la "academia" din Bahcisarai :rolleyes:

#43
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Salame, lasă-te. N-ai treabă cu nimica dacă pe nenea ăla de a distrus cu sabia popoare îi zici om de cultură aka Gingis han.
Urcă-te pe un cal, du-te la mândra ta oacheșă. Măcar atâta aveți și voi ceva frumos.

#44
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Fumatorul, on 28th July 2010, 01:13, said:

Da, măi, Selam, așa e, s-au divizat...Da' așa era tradiția...Genghis e EXCEPȚIA, nu regula...E un fel de Alexandru Macedon..Cum a murit, cum au revenit la vechile obiceiuri...
Da, crimeenii sunt interesanți...Cum s-au aliat ei cu rușii contra Kazanului :rolleyes: ...Mie mi se pare că au trădat, ție nu? :naughty: Când s-au prins că s-au aliat cu dracu' și au văzut că e groasă, fuguța la turci :D
Eu nu stiu de o asemenea alianta cu rusii. Stiu doar ca Moscova a cazut de mai mult de 10 ori incendiata de tatari.

 axxa424, on 28th July 2010, 01:20, said:

Salame, lasă-te. N-ai treabă cu nimica dacă pe nenea ăla de a distrus cu sabia popoare îi zici om de cultură aka Gingis han.
Urcă-te pe un cal, du-te la mândra ta oacheșă. Măcar atâta aveți și voi ceva frumos.
Dinastia Giray iti zice ceva ?

Vezi ca preaiubitul vostru Cantemir vorbea tatareste. Ups, de unde numele de "Khan Temir" ?   :deadtongue:

#45
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004

 axxa424, on 28th July 2010, 00:45, said:

Lituanienii, letonii și estonii, hai și ai noștrii... și-au reușit să facă un stat, o țară, ceva...și nu ne-a mai omorât numărul rușilor.
hmm, si-ai nostri, cu cantemir in frunte, nu s-au dat cu rusii???? adica, daca stau si ma gindesc poate asa si-au tras unii stat, s-au dat cu "licuricii" de atunci, au stat capra, etc, vorba aia: ca trestia ne-am îndoit sub vânt, dar nu ne-am rupt  :naughty: altii poate au avut o coloana ceva si au luat tauru' de coarne, n-au stat sa bage sluj la altii si sa se uite la icoane prin catedrale.

#46
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 kaspersky, on 28th July 2010, 01:24, said:

poate asa si-au tras unii stat, s-au dat cu "licuricii" de atunci, au stat capra, etc, vorba aia: ca trestia ne-am îndoit sub vânt, dar nu ne-am rupt  :naughty:

altii poate au avut o coloana ceva si au luat tauru' de coarne, n-au stat sa bage sluj la altii si sa se uite la icoane prin catedrale.
:thumbup:  
Ce-ai zis-o !

#47
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Era o o glumă, vine Gheo de la seral, îl ia pe Pishta de guler "de ce l-ați omorât bă pe Mihai"
Așa și ăla cu secera și ciocanul, de ce ne-ați jefuit bă...
Comunismul însă e mult mai recent.

Iar cu contribuția telectuală nu m-aș agita așa mult, că fără Cantemir aveam și noi câțiva începând din secolul 19. Așa îl au și ei pe Yul Bryner.

Quote

Vezi ca preaiubitul vostru Cantemir vorbea tatareste. Ups, de unde numele de "Khan Temir"
n-am citit asta înainte de a posta. Nu am mai auzit până acuma de chestia asta.

Edited by Anjin`, 28 July 2010 - 00:33.


#48
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Selam, on 28th July 2010, 01:20, said:

Eu nu stiu de o asemenea alianta cu rusii. Stiu doar ca Moscova a cazut de mai mult de 10 ori incendiata de tatari.

Selam,

În acest caz, te invit să studiezi istoria acelei părți de lume...Secolele XV -XVI te vor ajuta să-ți formezi o impresie...Ia interesează-te de alianța ciudată dintre Ivan al-III-lea și hanul Crimeei, contra lui Ahmed Han - omul care încerca refacerea Hoardei de Aur...Nu-i vorbă că ăsta se aliase cu Polonia, da' așa era moda pe atunci...
Una peste alta, crimeenii tăi au pus serios umărul la...prăbușirea Hoardei de Aur :rolleyes: , care, de ce să n-o spunem, atunci reprezenta un pericol mai mare pentru ei decât Rusia, încă departe de Crimeea...

#49
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Așa e, ne-am tras-o cu licuriciul dar măcar am trecut puntea. Ăia care au rămas preacurați, au dispărut din istorie...ups !
Ce ți-e și cu nomazii ăștia care vin cu calul, îi primește omul și apoi se aliază, chiar și pe forumuri și îți dau în cap. Cât despre Cantemir, e nume tătărasc așa cum Obama sună a italian.

#50
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 axxa424, on 28th July 2010, 01:32, said:

Așa e, ne-am tras-o cu licuriciul dar măcar am trecut puntea. Ăia care au rămas preacurați, au dispărut din istorie...ups !
Ce ți-e și cu nomazii ăștia care vin cu calul, îi primește omul și apoi se aliază, chiar și pe forumuri și îți dau în cap. Cât despre Cantemir, e nume tătărasc așa cum Obama sună a italian.
Dar cu cine nu v-ati tras-o ?  :D

Cine a disparut bre din istorie ?  :thumbdown:  Cred ca nu stii ce e aia geopolitica.

Citeste te rog despre numele de "Khan Temir" si afla singur...vrei sa iti torn bucatele cum va da U.E. fonduri, si voi tot refuzati ?  :nonobad:

Edited by Selam, 28 July 2010 - 00:47.


#51
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 axxa424, on 28th July 2010, 00:32, said:

Așa e, ne-am tras-o cu licuriciul dar măcar am trecut puntea. Ăia care au rămas preacurați, au dispărut din istorie...ups !
Ce ți-e și cu nomazii ăștia care vin cu calul, îi primește omul și apoi se aliază, chiar și pe forumuri și îți dau în cap. Cât despre Cantemir, e nume tătărasc așa cum Obama sună a italian.

Apropo, Obama are ceva mioritic.. :lol:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ldZS9PL9KE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CMVD, 28 July 2010 - 00:47.


#52
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004

 axxa424, on 28th July 2010, 01:32, said:

Așa e, ne-am tras-o cu licuriciul dar măcar am trecut puntea. Ăia care au rămas preacurați, au dispărut din istorie...ups !
Ce ți-e și cu nomazii ăștia care vin cu calul, îi primește omul și apoi se aliază, chiar și pe forumuri și îți dau în cap. Cât despre Cantemir, e nume tătărasc așa cum Obama sună a italian.
nu stiu daca am trecut vreo punte, in afara de aia a penibilitatii! din istorie mai dispar unii, altii: unii ajung la, vorba aia, lada de gunoi a istoriei, altii, chiar de au disparut au un loc anume: vezi mayasi, neanderthalieni, etc. unii au construit niste chestii care sint cotate ca si minuni ale lumii: vezi angkor wat, si azi nu da nimeni doi lei pe ei. avind in vedere faptul ca istoria e scrisa ba de unii ba de altii, eu nu m-as aventura sa trag concluzii pripite despre o natiune sau alta doar pe baza unor cronici ce au ramas pina in zilele noastre.
te-ai legat mai inainte de faptul ca cine a zis ceva legat de ospitalitatea tatarilor, hmm, ma gindesc ca e posibil sa fi fost ospitalieri la ei acasa, o fi fost ceva ca si ospitalitatea romaneasca, care cica era vestita ;)). acum nu stiu cum e cu ospitalitatea asta da' banuiesc ca nu e in strinsa legatura cu faptul ca urci in nu stiu ce autobuz si ai si fost usurat de telefon sau de bani  :naughty:

PS: n-o fi obama nume tatarasc, da' bag mina in foc ca nu are radacini americanesti  :rolleyes: hehe, parca vad peste vre citiva ani: semafor caldarar - presedintele romaniei, atunci sa te tii roman verde daca mai poti :notangel:

#53
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 axxa424, on 28th July 2010, 01:32, said:

Așa e, ne-am tras-o cu licuriciul dar măcar am trecut puntea. Ăia care au rămas preacurați, au dispărut din istorie...ups !
Ce ți-e și cu nomazii ăștia care vin cu calul, îi primește omul și apoi se aliază, chiar și pe forumuri și îți dau în cap. Cât despre Cantemir, e nume tătărasc așa cum Obama sună a italian.
Chestia e că pui de lup ăla a zis dacă are cineva întrebări depre tătari, și tu ai luat-o a luda cu națiile conlocuitoare.
Nu se pot trage toți din Decebal și Traian ca tine și ca mine. Nu pot toți avea națiuni care dau oameni ca Hagi.
În cazul în care am fost prea subtil Hagi a avut un strămoș care a făcut călătoria la Mecca probabil sau așa ceva.

#54
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 kaspersky, on 28th July 2010, 00:47, said:

PS: n-o fi obama nume tatarasc, da' bag mina in foc ca nu are radacini americanesti  :rolleyes: hehe, parca vad peste vre citiva ani: semafor caldarar - presedintele romaniei, atunci sa te tii roman verde daca mai poti :notangel:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ldZS9PL9KE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.adevarul....filmata-romania

Lumea e mica.. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate