Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tatarii din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
264 replies to this topic

#253
pui_de_lup

pui_de_lup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 14.06.2010
modestule  :photo:

apropo, cati ani ai?
sunt curioasa cum de nu stii limba tatara..

apropo, din cate stiu eu canım(geanım) este folosit mai mult de turci nu de tatari.
la tatari se foloseste : balam,euladım, yaurum - ceva in genul ''pui'', ''fiu/fiica''.. cel putin la noi in familie asa se foloseste. bunicii mei, noua, nepotilor nu ne ziceau niciodata pe nume.
de exemplu tata si acum imi zice kozı sau kozıkay, inseamna miel, mielutz :))))

Edited by pui_de_lup, 03 March 2011 - 10:26.


#254
tatar_ses

tatar_ses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.10.2010

 pui_de_lup, on 3rd March 2011, 10:07, said:

modestule  :photo:

apropo, cati ani ai?
sunt curioasa cum de nu stii limba tatara..

Sunt unul dintre astia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XcHM9kN60kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], ala in tricou verde de fumeaza cu nesat... Culmea e ca nu mai fumez de mult. M-am apucat tarziu, la 26. M-am lasat.


Fata, nu-s nici batran, nici tanar. Am trait atatea ca ma simt batran, dar daca ma uit la oboseala altora de-o varsta cu mine ma simt adolescent. La Revolutie eram clasa 10-a, fa un calcul ca imi stric ziua daca spun direct cifra.


Cred ca este foarte important daca se vorbeste in familie sau nu. Ca m-au dat la 2-3 ani la gradinita si apoi a urmat scoala, ca parintii munceau si nu prea aveam noi timp de vorba, ca deja hoinaream pana seara cand se intorceau de la munca, toate astea sunt irelevante. Important este daca se vorbeste in familie. Ai mei vorbeau mai putin. Cand am ajuns la scoala i-am descurajat pentru ca subit nu am mai priceput nimic. De mic eram dracos si am decretat nu mai pricep nimic tatareste.

Ne mutasem la bloc, intr-o zona de tigani turci. In Mangalia ii zicea la "Gara". Au daramat "Cartierul de Vest" de cocioabe si au mutat tiganimea la Gara. Ai mei aveau nume cu rezonanta turceasca asa cum au toti tatarii, asa ca uite-ne vecini cu nea Ismail de la parter care iarna baga calul in casa. Cand se aglomerau puscariile, Ceausescu dadea din cand in cand decrete de eliberare si pe multi i-a adus la Mangalia, i-au repartizat cu locuinte tot la Gara. Saracii din zona Moldovei care doreau sa munceasca la Santierul Naval tot acolo au primit. Numai ca tiganii turci erau tot tigani si fiind si numerosi cam erau jupani in zona. Asa ca ceata mea de copii era numai de romani si ne bateam cu tiganii. Eu eram undeva la mijloc, nu eram nici roman, nici tigan, mi-o incasam de 2 ori. Eu eram "tatar borat, cu ceas gat". Dar aveam spectacol, tiganii faceau nunti de tineau vreo 3 zile, in timpul saptamanii, nu conta. Cum ii zice la aia "dish-misir" , dinti de lapte, cand dau dintii la copil... La orice eveniment protapeau un cort si aduceau lautari, cred ca erau ieftini sau le placea lor sa exerseze pentru nunti. Noatea se vedeau 2 lumini mari separate: la una era tiganimea adunata la formatie si dansa, la cealalta jucau barbatii barbut. Veneau cu pungi de 1 leu pline cu bani. In zilele cand nu era nunta era scandal. Se bateau tiganii intre ei, isi spargeau geamurile, faceau spectacol, dar se adunau si familiile fiecaruia si incepea entertainmentul. Ieseam toti din cartier la fereastra si ne stricam de ras. Era mai haios decat un spectacol de comedie, cred ca nu mai stiau nici ei de ce se certau. Femei, babe, copii incepeau dizertatia de injuraturi comice si tot felul de giumbuslucuri, acum cand ma gandesc sunt convins ca o faceau de distractie. Ca incepeau scandalurile nervosi, si apoi radeau si de o parte si de alta, se intaratau. Atunci aflai orice despre fiecare..
"Cutareasca, a zis Mustafa ca esti o curva."
"Eu??!! Dar nevasta-sa care si-a tras-o dupa gard la butelii cu Kemal, apoi cu Sali si..."

Cu timpul ca sa inteleg spectacolul am ajuns sa inteleg tiganeasca turceasca. Ma trimitea mama la piata sa cumpar cate ceva si din rest imi luam halvita, susan, acadele, seminte de la tigancile insirate pe trotuar, sprijinite de gardul de la butelii. Erau cate unii care imi furau tot. Si noua, celor care nu eram tigani, si de la ai lor, nu era vorba de etnie, ci de cine e mai tare. Ca incepusem sa inteleg tiganeasca turceasca ma ajuta sa ma feresc de intentiile lor. Ca erau schimbatori, acum se dadeau prieteni cu ailalti sa aibe cu cine se juca, iar cand se plictiseau le veneau idei. Ceata noastra nu prea avea treaba cu ei si cu timpul am ajuns sa prindem curaj si sa ne batem mereu cu ei. Eu m-am apucat de tae kwon-do de la 11 ani tocmai in ideea asta si la 18 ani aveam propria sala cu cel putin 100 elevi. In fiecare zi ieseam la alergat pe plaja si strigau tigancile si copii dupa mine de parca eram Rocky Balboa : "Uite trece karatistul". Incepusera sa ma aprecieze ca timp de multi ani ma vedeau zi de zi, eram deja parte din decor si din traditii. Pe la 17-18 ani dupa ce i-am linistit pe toti golanii din cartier, se apucasera astia sa se antreneze caci asa stiau ei ca am ajuns sa-i dau cap in cap. Apoi veneau cu o naveta de bere si ma provocau la "duel". Care o lua pe coaja pierdea naveta de bere. Veneau si de prin Constanta, ajungeau astia in fata mea si se mirau: "Asta e tatarul?? Am crezut ca e mai mare..." -referindu-se ca nu eram masiv pe masura renumelui. Asa am ajuns sa-i cunosc pe Samir (Sam), pe Bruce Lee, pe mai multi batausi din Coiciu (Constanta).

Dar cand eram mici, jucam un fel de "de-a fata ascunselea" impreuna: turci, tatari, moldoveni, romani. La aia loco le ziceam romani, la aia veniti cu decretele le ziceam moldoveni. Cand se plictiseau si era noapte, aia mari inventau tot felul de jocuri. Ne trimiteau in diverse misiuni sa ne dovedim barbatia. De exemplu ne trimiteau la gara sa furam casetofoanele de la masinile parcate. Noi ziceam ca e un joc. Dupa ce m-am apucat de antrenamente m-am cam ferit de anturajul din fata blocului, ma duceam la cei de prin zona apropiata de Saturn, mai spalatei ca erau blocurile de confort. Ani de zile cu ei am jucat fotbal, am mers la pescuit si restul... Si bine am facut, ceata mea din copilarie a fost arestata toata pentru viol asupra unor turiste germane, au ajuns la scoala de corectie de la 16 ani apoi au continuat cu peniteciarul.

Probabil m-a ajutat si faptul ca eram olimpic la matematica, le-am castigat balcaniade si mi-au facut festivitate de inmanare a "cetatean de onoare" al orasului. Toti se minunau, inclusiv prietenii de joaca, cum veneam de la scoala eram primul afara si ma duceam ultimul, cand se intuneca... vara nici nu mai ajungeam pe acasa, trimiteau ai mei vorba dupa 2-3 zile sa intrebe daca-s bine. Au incercat ei sa ma certe si dispaream cu saptamana. Cand ajungeam spre dimineata erau fericiti. Nu eram nici eu atat de cretin, trimiteam pe cate unul sa spuna pe unde sunt si ca mai stau. Il trimiteau inapoi la mine sa ma cheme acasa si spuneam aluia: "du-te si mai cauta-ma". Ideea este ca nu invatam acasa, ce prindeam la ore. Nu ma duceam la unele ore, dar la cercul de matematica nu lipseam niciodata. Nu din simt de raspundere, imi placea, imi dadea provocari. Fiecare exercitiu sau problema era o provocare, ma incapatanam sa-mi iasa. Aveam si un profesor destept, stia cum sa speculeze modul in care ma provocam. O singura data mi-a luat mai mult sa rezolv o problema. Mi-au trebuit vreo 3 zile, i-am gonit pe toti care veneau in contact cu mine, plangea bunica pe la usa sa mananc ceva, nu m-am dus la scoala, nici afara, eram in transa. Dupa 3 zile m-am dus acasa la profesor, i-am aruncat cateva foi de hartie cu rezolvarea si l-am injurat. Aveam deja 15-16 ani, ne permiteam. A ras si m-a dus la bere, prima bere am baut-o cu el, nu cu tata. Tata era golan, era nasul pe bune la toti tiganii mai smecheri din cartier, i-a cununat si botezat pe toti infractorii. Cand ma bateam cu unul ca nu stiu ce furase, ma intreaba: de ce ma bati si pe mine, nasule? Era unul Rafet care ne teroriza in cartier, vin odata de la piata si n-am vrut sa-i dau banii. Am pus sacosele deoparte, si ne-am luat la bataie, l-am incalecat cu picioarele pana s-a chircit la pamant si a cerut pace. Dar intai i-am dat numai picioare in cap de era plin de sange. Mama saraca tipa ceva de la fereastra de la bucatarie, tata se uita la spectacol de la colt, unde juca licititatie pe bani cu Mamut, Trifoi, etc., toti mafiotii din cartier. Nu mi-a pasat niciodata de el, dar nici lui de mine. In schimb, asistatand la bataie a remarcat ca i-am luat aerul lui Rafet fara sa ma atinga si de atunci nu a mai batut-o pe mama. Nu a mai avut curaj. Tatarii nu-s asa, dar asta era golan. Nu mai stia nici tatareste, vobea tiganeasca turceasca. Era lordul lor, producea multi bani dar nu-i aducea acasa, cheltuia pe aia sa le cumpere respectul. Sictir.

Cand am castigat pentru prima oara olimpiada pe tara la matematica l-am trimis la scoala, poate prinde si el resect fata de mine... S-a asezat in ultima banca cu alt golan, si-l intreba pe ala mereu ce se spune, ca nu prea pricepea romaneste daca vorbeai repede si de fapt nici nu prea auzea, decat cand te asteptai mai putin. Cred intelegea rapid ce-i spui cand reusea sa-ti citeasca buzele, dar de asta m-am prins tarziu, cand deja m-a dat afara din casa. Statea in ultima banca si deodata se aude strigat si se ridica in picioare ca elevii. Zice diriginta ceva de mine, toti parintii se uita spre el cu o privire a carei semnificatie nu prea a inteles-o, fiind noua si neasteptata la adresa mea, de-i vine sa intre in pamant. Dupa sedinta cu parintii vine val-vartej acasa, scoate cureaua si ma altoieste ca sa nu-l mai fac de ras, nu s-a simtit niciodata asa. Mai sparsesem eu geamuri cu mingea la scoala, jucam mult fotbal si chiuleam de la ore, ma mai bateam cu cate unul, dar nu s-a simtit niciodata ofensat. Copil- zicea. Dar acum s-au uitat aia intr-un fel de cred ca s-a panicat. Am explicat eu ceva de olimpiada, ca am castigat, s-a enervat mai tare ca incerc sa-i distrag atentia cu sportul. Ca asta intelegea el din olimpiada, mai vedea pe la tv.

Oricum,la 18 ani imi castigam proprii bani, nevoit fiind ca traiam singur. Eram respectat si cunoscut in oras, mi-a fost mai usor. Toti se asteptau de la mine sa fac nu stiu ce facultate de prestigiu, in schimb eu m-am dus voluntar in armata si am ajuns la USLA (Unitati Speciale de Lupta Antitero) sa tipe oamenii dupa noi ca noi am tras in ei pe 22. Crema orasului care se straduia sa-si apropie copii de mine, poate-poate inteligenta e molipsitoare, murmura satisfacuta dupa aia: "Degeaba destept daca nu il duce capul." Si aveau dreptate, la mineriade aruncau aia cu borduri in mine sa-mi rupa capul.

Asa ca toate amintirile mele despre tatari nu sunt de acasa, de la parintii mei. Ci de la bunici, ei erau niste tatari normali. Bunicul meu din partea mamei facuse casute de lemn foarte frumoase, invatase indeletnicirea cat a fost deportat in Siberia, le inchiria vara la turisti. Erau familii care veneau la ei de cand erau tineri, an de an, se programau cu 2-3 ani inainte. Un sejur dura 2 sau 3 saptamani. Bunica le gatea si ei erau inebuniti dupa mancarea tatareasca. Din fiecare familie ramaneau in fiecare zi cate 2 femei sa o ajute, prin rotatie. Si toate incercau sa invete retetele , astfel ca bunica gatea mai cu drag si mancarea nu era doar ca sa fie facuta. Trebuia sa te incante si vizual. Pana se servea ne asezam la masa si femeile turiste povesteau cum a fost facuta, ti se facea foame si mai tare, mai ales ca erai venit de la plaja. Foamea este cel mai bun condiment, asa ajungeau sa venereze arta culinara a bunicii. Mancarea tatareasca se face cu cheltuiala putina dar cu multa grija, se potrivea perfect la sistemul de pensiune.

Iar eu vara eram in paradis. Cunosteam acele familii de cand m-am nascut si erau numai oameni de calitate, la bunica nu ajungea oricine sa-si petreaca concediul. Mergeam la plaja cu ei, cand cumparau bunatati copiilor lor imi cumparau si mie. Iarna eram mai saraci, furam 2-3 sticle de la bunica sa le predau la DCA pe bani si sa merg la cinema, in urma turistilor ramaneau multe sticle, umplea bunica camarile, nu stia niciodata cate avea. Dar vara eram 3 luni intr-o vacanta de vis. Cand am devenit adolescent, parintii lasau fetele la discoteca numai insotite de mine. Candy-shop pe alese. Am avut parte de cele mai placute relatii adolescentine, cand stii exact cat dureaza, faci parte din visul de vara a unei adolescente dornica de experimente, fara tragedii cand se incheie. Si urmatorul an revin cu placere, bucuroase de revedere. Unele imi spun si acum, dupa multi ani, ca atunci cand se gandesc la adolescenta isi aduc aminte de mine."

Edited by tatar_ses, 03 March 2011 - 20:50.


#255
dumol

dumol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.08.2010
Și io am poza în acel filmuleț pe YouTube, dar nu e luată de pe pagina mea de Facebook de la http://www.facebook....adir/1184655918 . Sunt ușor de recunoscut însă, pentru că am cel simpatic botic din tot videoclipul! :proud:

În rest, pot să confirm tot ce spune tatar_ses mai sus, l-am cunoscut la Olimpiada de Matematică, faza pe ASIA, unde el a renunțat să mai participe după ce l-am frânt la o partidă de Kureș la trei dimineața în noaptea dinaintea primei probe de examen...  :evillook:

#256
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 dumol, on 3rd March 2011, 23:41, said:

În rest, pot să confirm tot ce spune tatar_ses mai sus, l-am cunoscut la Olimpiada de Matematică, faza pe ASIA, unde el a renunțat să mai participe după ce l-am frânt la o partidă de Kureș la trei dimineața în noaptea dinaintea primei probe de examen...  :evillook:
partidă de Kureș? :notangel:  :confuzzled:

violentilor

#257
Bokkeh

Bokkeh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 19.02.2011

 tatar_ses, on 3rd March 2011, 20:32, said:

Cand am castigat pentru prima oara olimpiada pe tara la matematica l-am trimis la scoala, poate prinde si el resect fata de mine... S-a asezat in ultima banca cu alt golan, si-l intreba pe ala mereu ce se spune, ca nu prea pricepea romaneste daca vorbeai repede si de fapt nici nu prea auzea, decat cand te asteptai mai putin. Cred intelegea rapid ce-i spui cand reusea sa-ti citeasca buzele, dar de asta m-am prins tarziu, cand deja m-a dat afara din casa. Statea in ultima banca si deodata se aude strigat si se ridica in picioare ca elevii. Zice diriginta ceva de mine, toti parintii se uita spre el cu o privire a carei semnificatie nu prea a inteles-o, fiind noua si neasteptata la adresa mea, de-i vine sa intre in pamant. Dupa sedinta cu parintii vine val-vartej acasa, scoate cureaua si ma altoieste ca sa nu-l mai fac de ras, nu s-a simtit niciodata asa. Mai sparsesem eu geamuri cu mingea la scoala, jucam mult fotbal si chiuleam de la ore, ma mai bateam cu cate unul, dar nu s-a simtit niciodata ofensat. Copil- zicea. Dar acum s-au uitat aia intr-un fel de cred ca s-a panicat. Am explicat eu ceva de olimpiada, ca am castigat, s-a enervat mai tare ca incerc sa-i distrag atentia cu sportul. Ca asta intelegea el din olimpiada, mai vedea pe la tv.

Asa isi complica matematicienii viata... cu cele mai bune intentii   :D

Attached Files



#258
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Nu mai e nimic pe acest topic?

#259
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

Quote

Nu mai e nimic pe acest topic?



Nu, de ce s-ar vorbi despre lucruri normale, frumoase, despre obiceiuri si traditii....
Aglomeratia este unde se poate evidentia terorismul, festivalul moastelor sau asuprirea palestinienilor....

Din fericire comunitatea tatara din Romania, are frumoasa carte de vizita si personal ii doresc unitate, succes, bucurii.

Edited by vio69a, 20 October 2013 - 03:20.


#260
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Eram curios...e destul de interesant traditia tatara.

#261
x-man25

x-man25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 07.06.2007
Am si eu cativa prieteni tatari, de prin Constanta. Oameni foarte de treaba

#262
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Prin Brasov nu am vazut deloc...

#263
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 skillz222, on 27 octombrie 2013 - 21:09, said:

Prin Brasov nu am vazut deloc...

Dupa ce sa ii recunosti.
Sunt total integrati in viata sociala romaneasca, pastrandu-si insa limba traditiile si specificul.

#264
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
In primul rand dupa trasaturi. Bine asta e greu ca nu toti au trasaturi asiatice...

#265
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 skillz222, on 27 octombrie 2013 - 21:50, said:

In primul rand dupa trasaturi. Bine asta e greu ca nu toti au trasaturi asiatice...

Cand eram mica, cred ca vre-o 7 ani am mers la Mangalia in gazda la o familie de tatari.Aveau pensiune, curatenie exemplara, amabili si deschisi.

Niciodata nu au intrebat ce mancam in casa lor, daca bem sau nu,daca am pus iconite pe noptiera sau nu....
Dupa al doilea an eram ca acasa si ca noi multe familii.
Aveau casuta lor in spatele curtii, 4 camere de inchiriat in casa din fata.
Nu am auzit rugaciuni, nu stiu daca mergeau la geamie, nu mergeau....
totul a fost discret si de o corectitudine exemplara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate