Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1266 răspunsuri în acest subiect

#541
georgianarosu

georgianarosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 15.06.2008
Medicinistilor, nu aruncati cu pietre in mine..Am si eu o mica mare curiozitate despre sectia asistenta medicala din cadrul FMAM. Sau mai bine zis, zeci de intrebari. Admitere, buget, taxa, cazare, titlatura dobandita (adica te scoate generalist sau poti sa iti alege  specializare inca din facultate, ori faci aia 2-3 ani de dupa). Sanse de angajare dupa facultate? N-as vrea sa fiu o povara financiara pe capul parintilor.
Orice informatie e binevenita. Eu cu siguranta voi fi cu ochii pe forum..

#542
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.278
  • Înscris: 18.02.2006

 georgianarosu, on Jun 16 2008, 10:14, said:

Medicinistilor, nu aruncati cu pietre in mine..Am si eu o mica mare curiozitate despre sectia asistenta medicala din cadrul FMAM. Sau mai bine zis, zeci de intrebari. Admitere, buget, taxa, cazare, titlatura dobandita (adica te scoate generalist sau poti sa iti alege  specializare inca din facultate, ori faci aia 2-3 ani de dupa). Sanse de angajare dupa facultate? N-as vrea sa fiu o povara financiara pe capul parintilor.
Orice informatie e binevenita. Eu cu siguranta voi fi cu ochii pe forum..
eu sunt la mg2
la avizier au afisat toate detaliile legat de admitere,se da examen grila,repartie in functie de buget/taxa primii la buget,in limita locurile,restul la cu taxa,caminele tot umf isi rezolva problema cu caminu la serv.social
vezi si pe site sunt detalii
succes!

 ParinteleTeoharie, on Jun 11 2008, 00:40, said:

....ai reusit sa treci de la taxa la buget in primul an...interesant si felicitari. eu practic renunt la politehnica pentru medicina..deci cu invatatul sunt familiarizat chit ca ma astept la o solicitare mai mare la medicina..dar si mai placuta in acelasi timp ca doar de aia ma las de ecuatii diferentiale si matematici speciale.am trecut prin faza cu romano americana la poli.  dracu'-mi face cu ochiul cam frumos
nu renunta eu am rennuntat la relatii internationale pentru medicina si hmm  am trecut ca de la pamant la cer

#543
maria_umf

maria_umf

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 27.06.2008

 rox, on Jul 21 2005, 10:20, said:

stie cineva ce naiba s-a intamplat cu forumul medicinistilor??k adresa aia  nu mai functioneaza...ufffff...
mai e cineva p-aici care da la medicina? k eu sunt cam speriata...si ma gandeam k poate un schimb de experienta ( si eventual de spaime) cu altii ar fi benefic...

buna rox

eu sunt la medicina. am dat la umf pt k imi place si nu imi pare rau.ideea sa vii aici pt k vrei nu pt k iti spun parintii. profi care sa nu fie tocmai in regula, materii odioase si imposibil de invatat sunt peste tot. ideea e sa poti trece peste. daca mai ai intrebari, pot sa iti raspund cu mare placere.

P.S. esti pregatita sa ai vacanta teoretica, 2 luni? ca daca mai scad si cele 3 sapt de practica din spital... ramane putin timp. daca da, trage tare k se apropie admiterea. bafta multa.

#544
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
@maria_umf: Psst! Scuza-ma ca ma bag, dar mesajul acela e din 2005. Acum rox e prin anul 3 sau 4.

#545
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 14.07.2006

 maria_umf, on Jun 27 2008, 22:22, said:

buna rox

eu sunt la medicina. am dat la umf pt k imi place si nu imi pare rau.ideea sa vii aici pt k vrei nu pt k iti spun parintii. profi care sa nu fie tocmai in regula, materii odioase si imposibil de invatat sunt peste tot. ideea e sa poti trece peste. daca mai ai intrebari, pot sa iti raspund cu mare placere.

P.S. esti pregatita sa ai vacanta teoretica, 2 luni? ca daca mai scad si cele 3 sapt de practica din spital... ramane putin timp. daca da, trage tare k se apropie admiterea. bafta multa.

:lol:   e bine ca te-ai straduit sa raspunzi


ce 2 luni? ca eu ma plictisesc daca stau mai mult de o saptamana degeaba


pt cel care intreba de FMAM: ai mai mult timp decat la medicina, dupa facultate iti practici meseria chiar si in timpul facultatii ( si pe bani, vezi kinetoterapie de exemplui) , presupun ca e o solutie daca nu dispui de un buget suficient pt a face medicina


rox, mai stii cam cati au picat la fiziologie in vara la tine la sfarsitul anului 2?  
ca sunt curios, la mine in serie cel putin sunt o gramada care nu au dat partialul, probabil ca o sa fie macel :raygun:

Editat de j1mmy, 28 iunie 2008 - 01:02.


#546
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
nu mai stiu exact, da' nu cred ca foarte multi. din seria mea cred ca au fost maxim 10 persoane cu restanta pe vara ( de la noi am fost aproape toti la partial si am luat cam 80-90% )

#547
dana_cnih

dana_cnih

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 07.07.2008

 j1mmy, on Jun 28 2008, 01:58, said:

:lol:   e bine ca te-ai straduit sa raspunzi


ce 2 luni? ca eu ma plictisesc daca stau mai mult de o saptamana degeaba


pt cel care intreba de FMAM: ai mai mult timp decat la medicina, dupa facultate iti practici meseria chiar si in timpul facultatii ( si pe bani, vezi kinetoterapie de exemplui) , presupun ca e o solutie daca nu dispui de un buget suficient pt a face medicina


rox, mai stii cam cati au picat la fiziologie in vara la tine la sfarsitul anului 2?  
ca sunt curios, la mine in serie cel putin sunt o gramada care nu au dat partialul, probabil ca o sa fie macel :raygun:
salut! eu am terminat liceul si as vrea sa dau admiterea la FMAM. carte cu teste nu se publica din cate am inteles. unde as putea sa vad ce s a dat anii trecuti? poate cineva sa ma ajute cu cateva informatii?  :confuzzled:

#548
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
In general la Umf ce specializari sunt cele mai cautate?Io auzisem ca medicii ortopezi se cauta din ce in ce mai mult si bineinteles oftamologi,stomatologi,cardiologi,si mai ales chirurgi:D

#549
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 klaxx, on Jul 10 2008, 01:14, said:

In general la Umf ce specializari sunt cele mai cautate?Io auzisem ca medicii ortopezi se cauta din ce in ce mai mult si bineinteles oftamologi,stomatologi,cardiologi,si mai ales chirurgi:D
stomatologia nu e doar "specializare" separata, ci facultate separata.
pina termini tu facultatea se "cauta" altceva. asa ca specializarea cea mai buna e aia pe care o faci cu placere ( sau macar ar trebui).
asta s-a luat bine anul trecut ( de remarcat ce a luat 1 :) ) . ce "se cauta" mult in afara sunt radio si ATI, din ce-am vazut.

#550
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 rox, on Jul 10 2008, 10:06, said:

asta s-a luat bine anul trecut ( de remarcat ce a luat 1 :) ) .
Da' cum se citeste tabelu ala ca nu prea inteleg :huh:

#551
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 10.07.2008

 Ivanna, on Jul 10 2008, 10:58, said:

Da' cum se citeste tabelu ala ca nu prea inteleg :huh:

Cu Excel :) , pentru download da click pe "Free user".

#552
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 szerky, on Jul 10 2008, 11:01, said:

Cu Excel :) , pentru download da click pe "Free user".
:roflmaofast:

nu cum il deschid, cum interpretez ce scrie acolo, ca nu inteleg ce reprezinta cifrele alea :rolleyes:

#553
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 10.07.2008

 Ivanna, on Jul 10 2008, 11:20, said:

:roflmaofast:

nu cum il deschid, cum interpretez ce scrie acolo, ca nu inteleg ce reprezinta cifrele alea :rolleyes:

Si ce vrei sa iti fac eu daca nu stii sa te exprimi ?

#554
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 Ivanna, on Jul 10 2008, 11:20, said:

:roflmaofast:

nu cum il deschid, cum interpretez ce scrie acolo, ca nu inteleg ce reprezinta cifrele alea :rolleyes:
hai ma, tu cum crezi ca se interpreteaza? ai specialitatile, orasele, cu galben sunt cite locuri s-au scos in fiecare oras ( scrie si cu negru la sfirsit in dreptul fiecaruia) si in casutele alea sunt pozitiile care au luat locurile respective. mai simplu de atit nu cred ca se poate  :huh:

#555
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006

 rox, on Jul 10 2008, 10:06, said:

de remarcat ce a luat 1 :)
Medicina legala... Un Doctor G. wannabe, probabil... :naughty:

#556
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 30.01.2008
Dintre cei care sunteti la medicina...poti sa mai faci alta facultate in paralel?Si cam ce ar merge?:D...daca stiti dati si un exemplu practic. :peacefingers:

#557
uigresisanila

uigresisanila

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 08.10.2007
are cineva idee cu privire la examenul de admitere de biologie chimie daca intrebarile au aceesi forma ca cele din cartea de teste elaborata de ei sau le modifica ? ma refer la facultatea de medicina carol davila , bucuresti

#558
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006

 klaxx, on Jul 10 2008, 13:02, said:

Dintre cei care sunteti la medicina...poti sa mai faci alta facultate in paralel?Si cam ce ar merge?:D...daca stiti dati si un exemplu practic. :peacefingers:
Am colegi care au facut Dreptul, Stiintele Economice respectiv Informatica la facultati particulare (deci in principiu au mers doar la examene), si s-au descurcat bine la ambele facultati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate