Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#505
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

 mihaipredoiu, on Feb 1 2008, 20:38, said:

sant din brasov.. :P ...ma gandeam ca pun si ei pe net noua programa....


asteapta tu mult si bine sa puna pe net noua programa ... poate atunci, cu o luna inainte de admitere ...

#506
mihaipredoiu

mihaipredoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2008
pai daca e afisata sigur pe vreun avizier la facultate am sa vin pana in bucuresti nu?....numa sa nu vin degeaba...:)

#507
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

 mihaipredoiu, on Feb 2 2008, 12:54, said:

pai daca e afisata sigur pe vreun avizier la facultate am sa vin pana in bucuresti nu?....numa sa nu vin degeaba... :)


mda...asta asa e. din cate imi amitesc eu si in anul in care am dat eu admiterea s-a schimbat ceva in programa, dar nu foarte mult. nu cred ca are rost sa vii de acuma la bucuresti. mai bine mai asteapta un pic. :)
uite, aici gasesti cateva informatii despre admitere la medicina generala. poate te ajuta cu ceva :

http://forum.ssmb.ro....php?f=116&t=48

sau inregistreaza-te pe forum. cred ca ai sanse mai mari sa afli informatii de acolo decat de aici . ;)

#508
mihaipredoiu

mihaipredoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2008
k...ms...oricum am sa vin si pana la bucuresti....nu prea e de  joaca.....ms oricum...:)

#509
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
cititi si va minunati!
Sa le fie rusine lu Ispas,filipoiu si lupu:
http://www.cotidianu...Hash=db4475f270



Ultimele cazuri de frauda intelectuala descoperite la Facultatea de Medicina din Bucuresti ii vizeaza pe candidatii la posturile de decan si de prodecan.

In planul de candidat la functia de decan,prof. Ispas si-a propus sa promoveze imaginea UMF, „erodata de mediatizarea unor aspecte necaracteristice“
Dupa cazul plastografierii dosarului de profesor al lui Sorin Oprescu, Cotidianul va prezinta cum alte cadre didactice de la UMF au urcat in cariera publicind informatii copiate de la alti colegi. Este vorba despre profesorul Alexandru Ispas si de conferentiarul Florin Filipoiu. Ispas este seful catedrei de anatomie din UMF si candideaza pentru postul de decan al Facultatii de Medicina, iar Filipoiu, pentru cel de prodecan, in echipa lui Ispas. Pe linga profesorul Alexandru Ispas, alt candidat la functia de decan este si profesorul Victor Stoica, seful catedrei de medicina interna si reumatologie de la Spitalul Cantacuzino.

Concret, pe 21 ianuarie 2008, conferentiarul Andy Chirculescu, de la aceeasi catedra de anatomie, a depus un memoriu la decanatul Facultatii de Medicina. In document informa conducerea facultatii ca nu mai putin de 54 de poze din cartea „Anatomia Omului. Sistemul nervos central. Lucrari practice”, scoasa sub redactia profesorului Ispas si avindu-l ca principal autor pe conferentiarul Georgica Lupu de la catedra lui Ispas, sint copiate din cartea „Fundamental Neuroscience” a profesorului de neurochirurgie Duane E. Haines, seful catedrei de anatomie de la Facultatea de Medicina a Universitatii din Mississippi. Cartea dupa care au fost copiate pozele a vazut lumina tiparului in SUA, in 1997, iar cind profesorul Haines a scos, citiva ani mai tirziu, un atlas de neurologie, a precizat pe prima pagina ca anumite ilustratii, desi erau realizate de el insusi, apartineau acum editurii care le tiparise prima.

Cotidianul a confruntat pozele si schemele care prezinta sectiuni ale maduvei spinarii din cartea lui Ispas si din cea a lui Haines si a observat ca ele sint identice, cu observatia ca in versiunea romaneasca sint alb, negru si de o calitate mai proasta, iar explicatiile englezesti au fost inlocuite cu unele in limba romana. Trebuie mentionat faptul ca, in lucrarea profesorului Ispas, cartea lui Haines nu apare trecuta nici macar la capitolul de bibliografie. Cum plagiatul a fost realizat in 2005 si reeditat in editia din 2007 a volumului, Chirculescu considera ca, „daca prima data acest gest putea fi interpretat (cu bunavointa) ca neglijenta, nebagare de seama sau pur si simplu ignoranta, aparitia unei noi editii reprezinta deja perseverenta in incorectitudine”.

Profesorul Alexandru Ispas are insa o justificare originala: „Exista un anumit tip de schite care se folosesc in anatomie. Nimeni nu le-a inventat si se gasesc in toate cartile. Va arat 20 de carti cu aceleasi poze, nu doua. E o norma internationala ca orice desen poate fi folosit daca e prelucrat cu maximum 30 la suta. Aceasta carte a fost destinata studentilor, a fost facuta in scop exclusiv didactic. Eu nu am scris nici un rind la ea, ci doar m-am uitat peste ce au scris ceilalti colegi ai mei si am corectat-o”, a declarat Alexandru Ispas pentru Cotidianul. Trebuie precizat ca, in cazul in care profesorul ar iesi decan, potrivit unor surse din UMF, Georgica Lupu ar putea ajunge urmatorul sef al catedrei de anatomie, deoarece Ispas ar fi nevoit sa-si dea demisia. Conferentiarul Lupu n-a raspuns ieri la telefon pentru a ne spune cum explica el prezenta pozelor copiate.

Pe 25 ianuarie, un alt plagiat izvorit din aceeasi catedra de anatomie si garantat profesional de profesorul Ispas a iesit la iveala. De aceasta data, Chirculescu a depus un memoriu si la rectorul UMF, Florian Popa. Este vorba despre cartea „Anatomia descriptiva si embriologia nervilor cranieni”, tiparita in decembrie 2007, unde 82 de pagini de text cursiv, din capitolul semnat de conferentiarul Florin Filipoiu, candidatul la functia de prodecan, sint copiate cuvint cu cuvint din cartea „Anatomia functionala a sistemului nervos”, scrisa de celebrul profesor Armand Andronescu si tiparita postum in 2005 la Editura Infomedica. La o confruntare intre cele doua lucrari se observa ca textul referitor la anatomia nervilor cranieni este copiat la virgula din cartea lui Andronescu, exceptie facind rareori omiterea unui paragraf, precum si lipsa totala a ilustratiilor. In bibliografia capitolului, lucrarea dupa care a fost copiat este trecuta pe ultima pozitie dintr-o lista de 40 de carti.



Fragment (sus) din „Anatomia descriptiva si embriologia nervilor cranieni”, capitolul semnat de Florin Filipoiu, cu text similar celui din „Anatomia functionala a sistemului nervos” (jos), a celebrului profesor Armand Andronescu. Click pe facsimile pentru a mari!

In acest caz, profesorul Ispas, cel care recomanda lucrarea in „Cuvintul inainte”, ne-a declarat ca „a fost o greseala de tipar. S-au incurcat doua directoare de pe CD-ul care a ajuns la tipografie si a aparut altceva in carte. Oricum, s-au vindut doar doua exemplare si dupa aceea, cind am sesizat eroarea, s-a facut erata si s-a introdus in carte. Nebun sa fi fost cineva sa copieze dupa o carte a unui fost membru al catedrei de anatomie’’ (Armand Andronescu - n.r.). La rindul sau, Florin Filipoiu ne-a confirmat ipoteza „greselii de tiparire”: „Doctorul care a dus materialele la tipografie a facut economie de un CD si a copiat cartea pe un disc, unde se aflau si materialele folosite pentru documentare. La tipografie s-au incurcat folderele si a aparut textul din Andronescu”.

Candidat la postul de decan, Ispas isi alcatuieste un plan managerial prezentat pe site-ul facultatii si in care isi propune „promovarea prin toate mijloacele posibile a imaginii favorabile reale a Facultatii si Universitatii de Medicina, a cadrelor sale didactice, a studentilor si a absolventilor, imagine erodata in ultimii ani de prezentarea si mediatizarea excesiva a unor aspecte necaracteristice facultatii, din cauze atit obiective, dar si in mai mare masura subiective”. El considera ca acuzatiile de plagiat reprezinta „o razbunare a conferentiarului Chirculescu pentru ca el a ramas conferentiar, iar eu am devenit profesor si sef de catedra. Totul are legatura cu faptul ca acum candidez la decanat”. Pe de alta parte, sotia lui Andy Chirculescu, Mihaela, a pierdut recent un concurs de sef de lucrari la catedra de anatomie, condusa de acelasi Ispas.

#510
Eebee

Eebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.04.2007
citesc, da' nu ma minunez.. backstabbers

#511
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007
frateee, ce se mai mananca pe la spate astia din catedra de anatomie !!!
pe fata toti par prieteni :). hm ...

#512
BigJohn

BigJohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008
Salut,

Trebuie sa spun ca sunt impresionat de evolutia ta rox, ai inceput cu spaima de admitere si acum, dupa ceva timp, dai sfaturi mai ceva ca un secretariat :).
Din pacate ma aflu si eu in aceasi postura in care erai tu cand ai cautat consiliere printre alti posibili medicinisti de aici.  Sunt decis sa intru la medicina si nu cred ca ma poate opri ceva, dar totusi frica de admitere e omniprezenta...

Din pacate nu sunt din Bucuresti iar accesul la informatii cat de cat concise despre admitere imi este oarecum limitat... desi intentionez sa urmez cursurile UMF Carol Davila. Nu as vrea sa floodez threadul cu un subiect deja hiper dezbatut cum ar fi admiterea, dar totusi am nevoie de umpic de ajutor in privinta asta .... un sfat legat de carti, culegeri poate chiar si atitudine.  ID-ul meu de mess este : Big_john4you, dak poate cineva sa imi dea o mana de ajutor va rog dati add sau scrieti aici, cine stie in toamna o sa fim colegi :).

Trebuie sa mai spun ca dupa ce am petrecut ceva timp citind intreg topicul, nu m-am speriat ci mai tare... m-am inrait, dar totusi e un ecou ce suna ciudat : Admitere.....admitere....admitere...

Peace;)

#513
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

 BigJohn, on Feb 15 2008, 07:22, said:

Trebuie sa mai spun ca dupa ce am petrecut ceva timp citind intreg topicul, nu m-am speriat ci mai tare... m-am inrait, dar totusi e un ecou ce suna ciudat : Admitere.....admitere....admitere...

Mare dreptate ai  :confuzzled:  ...

#514
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
asa am fost si noi.
eu din ce am vb cu studentii din bucuresti si iasi... la facultatile astea e inca bine si caldut. la mures e crima si pedeapsa.
oricum intr-un final toti cei carora le place sa faca medicina trag cam aceeasi concluzie.... medicina e faina pacat ca tre` sa faci facultate. atatia tampiti trebuie sa suporti si atatea lucruri idoate tre` sa faci de ti se acreste.

partea buna e ca te poti implica in viata medicala, ai acces in spital, poti sa vb cu medici capabili si ai de la cine sa inveti (in spital).
in plus poti sa mergi la smurd si sa si pricepi ce se intampla! :))

#515
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

 negotzel00, on Feb 17 2008, 16:08, said:

partea buna e ca te poti implica in viata medicala, ai acces in spital, poti sa vb cu medici capabili si ai de la cine sa inveti (in spital).
in plus poti sa mergi la smurd si sa si pricepi ce se intampla! :))

Plus multe alte facilitati zic eu, acum depinde de fiecare persoana, de gradul de implicare. Lasand la o parte viata din timpul facultatii... prea multi care in loc sa spuna o vorba incurajatoare dau sfaturi gen " fugi de medicina ca de dracu " ... asta e problema fiecaruia, ce vrea sa faca... din fiecare serie ies mii de stundenti care mai decare... eu cred ca doar cativa ajung sus.. undeva.. unde cei care au simtit pe propia piele esecul.. nu ar putea nici cu prajina sa le ajunga la nas.  So...  cei care au avut parte de astfel de  " sfaturi " , ignorati le si faceti ce va place cel mai mult... o viata avem, nu 7 !  

Acestea fiind spuse, nu vreau sa-mi pun lumea de pe forum in cap...mi-am exprimat pct.ul de vedere ca toti ceilalti !  B)

p.s : toata admiratia catre Rox ! eu acum am terminat de citit sutele de postari.

Edited by rAndrew, 18 February 2008 - 15:14.


#516
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Vreau sa stiu in ce masura se practica prestarea de servicii sexuale profesorilor pentru promovarea examenelor.

#517
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

 934, on Feb 19 2008, 07:38, said:

Vreau sa stiu in ce masura se practica prestarea de servicii sexuale profesorilor pentru promovarea examenelor.

buna intrebare... tare ar fi sa-ti raspunda chiar un profesor :) . Eu cred ca profesorul este asa cum il faci tu sa fie, diplomatia conteaza... da, voi stiti mai bine.

#518
BigJohn

BigJohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008

 934, on Feb 19 2008, 15:38, said:

Vreau sa stiu in ce masura se practica prestarea de servicii sexuale profesorilor pentru promovarea examenelor.

Dar de ce intrebi ? prestezi astfel de servicii profesorilor ?

#519
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Astept raspuns serios la o problema grava din partea cuiva care cunoaste situatia.

#520
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
s-ar putea sa astepti cam mult, fara suparare... asta doar daca prestezi astfel de servicii... ceea ce este cam... foarte naspa.
Ce sa zic, succes in aflarea raspunsului!

#521
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Voi duceti lipsa, nu?

Ideea e ca astfel de practici se intimpla, sint cunoscute si din pacate aprobate tacit de sus pina jos in cam toate facultatile dar aici am eu sursele cele mai clar si verificate. Si asa vor ramine cind toti tac. Sau prestati si voi si va convine sa nu se afle?

PS: Din alta facultate (nu medicina) as putea sa va dau exemplu de un nume mai mult decit cunoscut care mareste note pe criteriu de pus mina pe sani, picioare, sarutat, samd.

#522
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
fiecare face ce vrea... adica.. stai putin... :))))) ASTIA S CU CAPU ???  daca omu a invatat si stie ca are cunostinte de nota mare... poa' sa-l pice profesoru de 50 de ori..ca tot trece... in astfel de cazuri se trece si peste profesor iar cunostintele sunt evaluate de cineva deasupra profului ...  suna aiurea... asa e.. cine e student stie...
si in final concluzia : Burta pe carte :)))) nu vreau sa fac sex cu profesorii .
Nimeni nu stie sa raspunda la intrebarea ta din cate vad.. iar eu serios nu pot raspunde la asa ceva. ( N-o zic cu rautate )

Salut!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate