Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#559
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
are cineva un model de test ca n-am vazut in viata mea cum arata si sa stiu daca are rost sa mai bag biologie-n mine...

#560
filhiurdow

filhiurdow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2008
hey! aveti idee daca pt studentii din anii mai mari, de la facultatea de farmacie taxa este aceeasi ca si pt cei din anul I?

#561
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006

 klaxx, on Jul 10 2008, 13:02, said:

Dintre cei care sunteti la medicina...poti sa mai faci alta facultate in paralel?Si cam ce ar merge?:D...daca stiti dati si un exemplu practic. :peacefingers:

de psihologie am auzit parca, si de ce nu si altele, dar una din facultati ori o faci doar pt diploma ori ramai fara viata personala :D ; programul de la medicina nu e tocmai flexibil...

 uigresisanila, on Jul 10 2008, 14:04, said:

are cineva idee cu privire la examenul de admitere de biologie chimie daca intrebarile au aceesi forma ca cele din cartea de teste elaborata de ei sau le modifica ? ma refer la facultatea de medicina carol davila , bucuresti

aceeasi forma, nu prea au ce sa schimbe, ma indoiesc ca le schimba prea mult fata de carte, e relativ putina materie totusi

#562
ore_ciudate

ore_ciudate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.04.2007
mda..mai au cateva detalii de care nu s-au legat in carte :))

Edited by ore_ciudate, 14 July 2008 - 17:27.


#563
BioChem

BioChem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2008

 filhiurdow, on Jul 12 2008, 13:18, said:

hey! aveti idee daca pt studentii din anii mai mari, de la facultatea de farmacie taxa este aceeasi ca si pt cei din anul I?


Buna! Eu stiu ca taxa ramane cea pentru care ai semnat contractul, de exemplu cei de anul 2 au semnat pentru 3700, dar daca ajung pe locurile de taxa, nu platesc 4500 ron, cat e acum! Sper ca ti-a fost de folos

#564
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
eu sunt la medicina la"Carol Davila".De intrat se intra.. nu prea se iese :))) Acum trec anul 3 si vreau sa spun ca nu mai sunt ce eram inainte ... te schimba clar..sunt sute de pagini de invatat in sesiune de pe-o zi pe alta, nici un examen nu te scuteste de efort, chiar dc e el de 2  credite amarate.. de 2 luni de zile nu am mai dormit si eu 6 ore pe noapte macar;)) So Sad..dar nu se mai poate da timpu-n urma sa nu mai aleg asta.. in schimb am ales a doua facultate Academia navala.. nici aia nu e usoara..si nici nu se leaga intre ele..sunt complet diferite..macar am un statut.. destul de ridicat, la acest mom.. :D un sfat..sa de ala med cei care chiar o fac din placere si NU pt bani

#565
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
interesant cum faci tu 2 facultati in paralel, din care una in bucuresti si alta in... constanta?  :lol:
mie nu mi s-a parut asa negru dracu' pina acum cu medicina asta

#566
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
o fac de la distanta  :D  :D

#567
Eebee

Eebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.04.2007
Rox mai povesteste te roggg cum a fost in anul 3, ce ti-a placut, ce nu ti-a placut..a fost f. diferit fata de anul 2? Impresii generale. Sunt curioasa (te-am intrebat  ceva de genul asta si anul trecut :))

#568
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai.... sper ca ti-am raspuns si anul trecut :)
In anul 3 e ceva mai palpitant decit in 2. Mie mi-a placut foarte FOARTE mult anatomia patologica, desi cursul n-a fost cine stie ce si nici profa (mie personal mi-a placut foarte mult si de profa, dar nu e foarte relevant), dar partea de LP/ practica a fost la inaltime. In principiu ai cam pentru prima oara ocazia sa participi ( nu doar sa asisti) la necropsii si la examinari de diferite piese, de la partea de macro pina la cea de micro. Mie mi s-a parut extrem de interesant si util, desi colegii mei ti-ar zice altceva, dar banuiesc ca depinde de fiecare. Daca crezi ca o sa-ti placa pot sa-ti recomand si niste carti/ atlase pe parcurs ( nu ti le imprumut ca ma mai folosesc de ele :) ), PM me.
Apoi mi-a placut farmaco, mai ales prima parte pe care am apucat sa o facem cu Fulga. E si asta destul de interesanta si utila, desi cartea e muult prea detaliata ( banuiesc ca e facuta asa ca sa poti sa o mai folosesti cind ai nevoie si sa gasesti acolo toata informatia). Oricum, fain curs (pacat ca nu prea mai sunt sanse sa-l prindeti pe Fulga acum de cind e prodecan sau ce o fi, omul era exceptional, asistentii sunt slab pregatiti la curs si fara farmec).
Si chirurgia a fost draguta, desi nu prea s-au omorit aia cu practica cu noi.
Ce nu mi-a placut mai deloc... semiologia medicala. Cursurile slabe, ori incilcite ca dracu' ori facute ca pentru autisti, mai mult ia asistentul de unde nu-i, fiecare face ce-l taie capul, dupa jde mii de anamneze iti dai seama ca nu ti-a aratat nimeni niciodata aia sau aia, cind e asistentul cam acelasi lucru ( desi asistentul era incredibil de bun si de de treaba, dar la fel de incredibil de ocupat pentru noi). Una peste alta... o mare dezamagire. MARE. But, again, daca i-ai intreba pe cei mai multi dintre colegi, ti-ar spune ca lor le-a placut probabil.
Imuno... cu confu, cursurile bune, predate ok, nu exista lp, nu exista vreo apropiere, e cam ca la cinema asa, el dicteaza voi scrieti si la examen reproduceti cuvint cu cuvint . Se supara daca nu vine lumea la curs si refuza sa-l tina daca nu are cel putin 15 oameni in sala.
Fiziopat.... tristete. Tristete nu din cauza materiei ci a cursului. Ar fi bine sa-ti amintesti una-alta de la fizio ( si sa le si intelegi), pentru ca, in functie de persoana care o sa tina cursul, o sa ai mare nevoie de fizio. La mine materia a fost predata prost, extrem de prost, la LP a fost bine insa e haos ca nu se suprapune Lpul cu cursul ( adica faci la lp ekg si la curs inflamatia), n-am inteles nimic, nu cred ca o sa fiu in stare sa-mi amintesc vreodata ceva din cursul ala, pierdere de timp si de nervi.
Altceva nu se mai face, programul aproximati la fel ca in primii ani, in general termini pe la 3-4 daca n-ai chef sa mai ramai pe sectie sa mai vezi una-alta. O zi pe saptamina se termina la 8 ca sunt aia cu fiziopatul+ imuno care se face pentru toata lumea la Obregia de la 2 la 8.
Bine ca s-a mai dus un an, sa vedem de acum incolo cum o fi.
Cartile de la biblioteca poti sa nu le mai iei ca si asa nu prea faci nimic cu ele. In afara de chirurgii la care poti sa ai bafta sa-ti dea unele mai noi de la Cantacuzino, care sunt bune, si de semiologie unde poti sa prinzi cursul ala litografiat bunicel si ala, la farmaco iti cumperi cartea profului ( care nu prea se gaseste, poate se re-editeaza, anul trecut a costat 50 ron), la morfopat ori cartea profilor ( note de curs blabla, vreo 30 ron, traducere) ori cartea de baza a studentului", NMS Pathology, in care gasesti absolut tot ce-ti trebuie pentru examen ( trebuie comanda la Callisto si ti-o aduc ei in vreo 2 luni asa, daca ai noroc), asta presupunind ca nu esti atit de psihopat ca mine ca sa-ti cumperi Robbins ( desi e bun tare, mai ales atlasul daca nu faci ca lumea micro). La imuno cursurile sunt suficiente ( daca o sa faci cu conf Serban ti le dau pe ale mele ca sunt complete), la fiziopat habar n-am ce ti-ar fi util, cursurile mele sunt execrabile.
Una peste alta, eu mi-am luat cartea de farmaco, cartile de morfopat si atlasul ( desi depinde cu cine o sa faci si daca o sa-ti placa, s-ar putea sa nu fie nevoie sa cumperi nimic) si harrisonul ca era oferta si am economisit vreo 2 milioane. Restul lumii si-a mai luat si chirurgiile alea de Palade, care cica ar fi cele mai bune momentan, da' daca nu faci la SUUB la Palade ajunge si Schwartz ala de pe calculator .
si...cam atit. cred.
a, un stetoscop bun si un tensiometru.

#569
Eebee

Eebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc mult Rox, am citit pe nerasuflate tot postul.
Cred ca e greu rau sa te trezesti dimineata pt. vreun curs plictisitor. M-ai fact curioasa cu anat. pat.; sounds nice.
farmaco. e strans legata de biochimie, sunt formule multe?
cam cati ati fost in grupe?
La facultate se face doar farmaco, restul la spital?
In blocul operator intrii doar cu masca/boneta/bluza+pantalon?

#570
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Dimineata te trezesti ori pentru chirurgie ori pentru semio, farmaco e in fiecare zi de marti-vineri de la 13, iar LP-ul dupa-amiaza, imuno si fiziopat sunt grupate toate intr-o zi, de la 14-20.
Am urit biochimia cu toata fiinta mea si n-are nici o treaba cu farmaco. La farmaco se vorbeste foarte mult de receptori, structura, mecanism de actiune, efecte, doze, clasificari, agonisti/antagonisti, etc. Nu te asasineaza si cu formula.
In grupa la mine am fost 8, in cele mai mici grupe erau 5. In serie sunt 10 grupe.
Dap, la facultate se face doar farmaco si eventual istoria medicinei.
Anatomia patologica eu am facut-o la SUUB ( cursul se tinea initial la Babes dar cum ramaseseram extrem de putini ne-am mutat cu totul in amfiteatrul ala mic de la subsol, unde faceam si LP), am inteles ca se mai face la Colentina sau la Grigore Alexandrescu sau, in cel mai bun caz, chiar la Babes, depinde unde lucreaza asistentul tau ( a mea era de la SUUB). Imuno& fiziopat la Obregia toata lumea, semio si chirurgie unde nimeriti.
La sala intri cu costumul tau de acasa si cu masca& boneta pe care le iei de acolo din cutie, dar nu intri fara papuci curati ( adica nu te lasa in adidasi/cu ce ai venit pe strada, chiar daca au si sosoni d-aia de plastic. trebuie incaltaminte curata).

#571
DirtyWitch

DirtyWitch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2008
Ma poate ajuta cineva cu niste teste de admitere la biologie si chimie?
;) :D  

Mersi anticipat.

#572
Dee_Dee18

Dee_Dee18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2008
vinde cineva manuale si culegeri de teste de la admitere de anul acesta? id-ul meu de mess este [email protected] .cine poate sa ma ajute sa-mi dea add  :) (in plus va alegeti si voi cu niste bani...ca oricum ma gandesc ca nu va mai folosesc cartile respetive)


uitasem sa precizez ca ma intereseaza cartile pt MG :)

#573
nicole_t

nicole_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2008
va rog imi poate spune cineva cum e restanta la chirurgie la spit sf maria( anul 3)?va rog mult de tot, am vineri examen si sunt disperata... :( :wallbash:

#574
Alexanndra

Alexanndra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2008
Buna,
Sunt in cls a 12 a si intentionez sa dau la medicina la bucuresti,insa am o nelamurire.Pe viitor as vrea sa urmez ca specializare chirurgia estetica,insa am vazut ca pe site la Davila nu este afisata si acest tip de chirurgie ,ci doar  chirurgia plastica.Un medic universitar de la Iasi mi a zis ca exista specializari diferite pt chirurgia plastica si cea estetica.Acum sunt destul de derutata pt ca daca urmez medicina generala la  bucuresti si vreau specializarea as putea sa o urmez si in alta parta daca aici nu e posibil?Sau mai intai ar fi trebuit sa intreb daca totusi sectiile astea sunt diferite sau cea plastica o include pe cea estetica?Sunt derutata rau..

Si inca ceva se merita sa faci medicina?din cate am citit aici pe forum primii 2 ani sunt foarte dificili adik ma rog cei mai dificili.Medicina in intregime e dificila banuiesc,dar asta e....
Ma poate ajuta cineva va rog :) :D?

Multumesc anticipat

Edited by Alexanndra, 19 September 2008 - 19:08.


#575
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
Normal ar fi  : Chirurgie Plastica, Reconstructiva si Estetica.  Si eu tot pe domeniul asta vreau sa merg, dar uneori e bine sa gandesti si mai departe... nu trebuie sa te limitezi strict la Romania. Aici se spun multe, se dreg multe insa sistemul nostru medical e la pamant.  
Ai intrebat daca se merita sa faci medicina. Daca asta iti doresti cu adevarat sa faci,  asta sa faci, nu te uita in gura lumii pentru ca in general cei care vorbesc de rau si te descurajeaza se gandesc prin ce au trecut ei, se gandesc ca asa au fost ei, nu inseamna ca asa o sa fi si tu.   Daca o sa iti placa, o sa treci usor pentru anii care bat la usa, ce-i drept.. cam multi.

#576
Alexanndra

Alexanndra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2008
Multumesc mult pentru raspuns.
Sa inteleg ca in acest caz chirurgia plastica o include pe cea estetica,adik as avea posibilitatea de a face specializarea  la Bucuresti.
Am intrebat daca se merita sa faci medicina  intrucat am intrebat pana acum vreo 10 medici si mi au zis acelasi lucru in Romania nu ,decat daca ai un cabinet particular,ceea ce n ar fi o problema,intrucat ai mei, saracii ,sunt dispusi sa ma intretina pana la batranete(a mea);)) si as fi vrut sa aflu si  parerea unui student.
Apropo in ce an esti?si cum e ?cum te ai acomodat in primii ani ,cum ti s a parut trecerea de la liceu la facultate si nush chestii generalizate legate de facultate.
In legatura cu anii de studiu nu ma sperie ca sunt multi, ci ma sperie ca la un mom dat o sa ma plictisesc sa fac acelasi lucru :numai sa invat,fara a mi putea dezvolta propria-mi cariera.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate