Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Pamantul gol pe dinauntru ?

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#55
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEu-ro-man, on 13th July 2010, 12:58, said:

asta am spus si eu... oarecum.
Symmes sau Symmers ... tot pe acolo bate.
Cum adica un lichid ca mierea cu mult zahar, te referi la densitate sau la compozitie :notangel:
Compozitie desigur, tot omul stie ca-s albine uriase care fac miere sub pamant!
Consistenta, binenteles.

Edited by searcher-star, 13 July 2010 - 15:20.


#56
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdionis, on 13th July 2010, 16:14, said:

Multumesc.
Tot serios ramai. :notangel:

#57
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
O intrebare mergind pe subiectul topicului, adresata "sustinatorilor gaurii": ce este magma? cum se formeaza? Oponentii gaurii au prezentat totusi studii, sustinatorii, doar teorii. So: macar o explicatie empirica la astea doua intrebari, astept, ce-i mamaliga aia, si niste cuvinte despre ea.

Mai pe linga subiect: lumea nu e impartita asa: muritorii de rind dusi cu presul si oamenii de stiinta din organizatiile secrete! Oamenii de stiinta sint oameni ca noi, care traiesc printre noi, sau... sint noi insine!!! Cine dumnezeu ascunde informatiile reale despre toate lucrurile din univers, de toata lumea? Cui folosesc atunci? De ce sa ne fie afisata noua, tuturor, o cu toata varianta a realitatii? Cui ar folosi asta? Istoria a demonstrat, ca daca o forta guvernanta doreste ingenuncherea unui mase de oameni, o poate face fara mare efort. De ce, atunci, sa crezi ca e minciuna, tot ce vine catre noi pe calea ratiunii, si de ce si-ar bate capul cineva sa minta miliarde de oameni?

Edited by beo, 13 July 2010 - 15:33.


#58
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbeo, on 13th July 2010, 15:32, said:

O intrebare mergind pe subiectul topicului, adresata "sustinatorilor gaurii": ce este magma? cum se formeaza? Oponentii gaurii au prezentat totusi studii, sustinatorii, doar teorii. So: macar o explicatie empirica la astea doua intrebari, astept, ce-i mamaliga aia, si niste cuvinte despre ea.

Mai pe linga subiect: lumea nu e impartita asa: muritorii de rind dusi cu presul si oamenii de stiinta din organizatiile secrete! Oamenii de stiinta sint oameni ca noi, care traiesc printre noi, sau... sint noi insine!!! Cine dumnezeu ascunde informatiile reale despre toate lucrurile din univers, de toata lumea? Cui folosesc atunci? De ce sa ne fie afisata noua, tuturor, o cu toata varianta a realitatii? Cui ar folosi asta? Istoria a demonstrat, ca daca o forta guvernanta doreste ingenuncherea unui mase de oameni, o poate face fara mare efort. De ce, atunci, sa crezi ca e minciuna, tot ce vine catre noi pe calea ratiunii, si de ce si-ar bate capul cineva sa minta miliarde de oameni?
Pentru ca, cunoasterea inseamna putere; daca toti cunoastem cine mai detine puterea?
Despre ce anume vorbim? crezi ca marile puteri investesc miliarde de euro pentru o noua tehnologie militara si nu numai pentru a o duce tu bine? Daca spui da nu te cred.

#59
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
La caterinca ai raspuns - cu un non sens. La intrebarile mele, foarte la obiect, nu.

SO: ce e magma? Cum se formeaza? Brodati pe linga. Vreau sa citesc ceva idei cu care va sprijiniti teoria. Numai pentru ca ati vazut Razboiul Stelelor si Death Star, nu inseamna ca si pamintul e asa.

De ce sa fie universul asta cu totul altceva decit il vedem??? :blink:

#60
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postbeo, on 13th July 2010, 15:32, said:

Am vrut sa comentez ceva da' vad ca Eu-ro-man se pricepe mai bine la astea :)
Astept sustinatori ai gaurii proaspeti !

#61
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbeo, on 13th July 2010, 16:46, said:

La caterinca ai raspuns - cu un non sens. La intrebarile mele, foarte la obiect, nu.

SO: ce e magma? Cum se formeaza? Brodati pe linga. Vreau sa citesc ceva idei cu care va sprijiniti teoria. Numai pentru ca ati vazut Razboiul Stelelor si Death Star, nu inseamna ca si pamintul e asa.

De ce sa fie universul asta cu totul altceva decit il vedem??? :blink:
Magma este un amestec lichid care se formează în straturile pământului mai precis la granița dintre nucleul și mantaua pământului care se află la o adâncime de mii de kilometri. iar...
"...rocile magmatice se formează în prezența unei temperaturi între 700°C și 1250°C și în funcție de compoziție și raporturile de presiune. Magma este alcătuită în general din topituri cu un procent de silicate care variază între 40-75% (SiO2) Magma se poate clasifica în general după concentrația în magneziu, fier și silicați:

riolite (SiO2 > 65%)
andezite (SiO2 52% - 65%)
bazalte (SiO2 < 52%) "

Universul poate fi altfel pentru ca NU il vedem si tot oamenii de stiinta spun ca universul este alcatuit decat 3% din materie. Ii crezi pe acesti oameni de stiinta acum?

Edited by Eu-ro-man, 13 July 2010 - 15:55.


#62
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Tu-ro-mane, dacă te preocupă atâta de mult cunoașterea de ce nu o urmărești? Nu de pe siteuri de mâna 3.
Io știu, așa e mult mai plăcut, citești o teorie a conspirației care îți validează ideile, ai intuit tu răspunsul de la început.

Deci pe tine te-ar îndoctrina dacă pui mâna și verifici chestia cu cutremurele?

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Earthquake_wave_paths.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e ușor să înțelegi principiul metodei. Io o să încerc. Ție ți-e frică CĂ TE ÎNDOCTRINEAZĂ?
Cum dracu ar face așa ceva? Un tip educat ca tine?

E o variantă mult mai simplă, e o credință aproape religioasă a ta că ești mințit.

#63
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
Daca arunci un obiect in apa, el se scufunda, corect? Daca arunci o piatra intr-o prapastie, ajunge pe fundul acesteia, corect? Daca intr-un pahar cu apapun 2 lingurite de zahar, se amesteca sau zaharul ajunge ( o parte din el ) pe fundul paharului.
Intrebare: De ce aceasta magma nu este saturata de greutatea masei solide, de ce nu se solidifica la presiunea si actiunea straturilor superioare ale pamantului. Intreb ca nu stiu. Serios.


View PostAnjin`, on 13th July 2010, 17:12, said:

Tu-ro-mane, dacă te preocupă atâta de mult cunoașterea de ce nu o urmărești? Nu de pe siteuri de mâna 3.
Io știu, așa e mult mai plăcut, citești o teorie a conspirației care îți validează ideile, ai intuit tu răspunsul de la început.
Nu am intuit nimic, de unde ai concluzionat asta?
Deci pe tine te-ar îndoctrina dacă pui mâna și verifici chestia cu cutremurele?
am verificat
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Earthquake_wave_paths.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e ușor să înțelegi principiul metodei. Io o să încerc. Ție ți-e frică CĂ TE ÎNDOCTRINEAZĂ?
Cum dracu ar face așa ceva? Un tip educat ca tine?
una este sa intelegi, alta este sa crezi, inteleg dar nu cred TOT
E o variantă mult mai simplă, e o credință aproape religioasă a ta că ești mințit.
TU CREZI TOT CE TI SE SPUNE?

Care sunt siturile bune si care sunt de mana a 3-a?

Edited by Eu-ro-man, 13 July 2010 - 16:20.


#64
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostEu-ro-man, on 13th July 2010, 17:14, said:

Daca arunci un obiect in apa, el se scufunda, corect?

Daca arunci o piatra intr-o prapastie, ajunge pe fundul acesteia, corect?
Nu neaparat

Nu neaparat

Edited by Handicarpati, 13 July 2010 - 16:19.


#65
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View PostHandicarpati, on 13th July 2010, 17:18, said:

Nu neaparat

Nu neaparat
Normal...

Mai am o intrebare. Prin ce se alimenteaza vulcanii si de unde isi procura "combustibilul" ? Vad ca unii intreaba niste chestii pe care nu le inteleg.

#66
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostHandicarpati, on 13th July 2010, 16:18, said:

Nu neaparat

Nu neaparat
Nu, ca piatra vine inapoi

#67
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

Quote

Nu am intuit nimic, de unde ai concluzionat asta?
M-oi fi înșelat...

Quote

am verificat
Păi mă gândeam că dacă nu-ți place de ei verifici studiind metoda de lucru. Ok. Și ești satisfăcut că n-avem o cavitate în centru?

Quote

una este sa intelegi, alta este sa crezi, inteleg dar nu cred TOT
Sunt de acord că nu-i tot una.

Quote

TU CREZI TOT CE TI SE SPUNE?
În ce domeniu? Uite de exemplu proful meu de fizică din liceu insista că apa nu se comprimă, și eu nu eram de acord. Până la urmă sigur că se comprimă, nu l-am mai bătut la cap dar așa e. E cam la fel de compresibilă ca și granitul. Același ordin de mărime.

Quote

Care sunt siturile bune si care sunt de mana a 3-a?
Wikipedia de exemplu e în toate aceste categorii:)
Păi e la fel ca și la publicațiile scrise.
Un manual de liceu e una, un curs universitar e alta(alt nivel), un manual de popularizare a științei ajută(adresat unora care nu au fost nu sunt și nu vor fi specialiști), dar publicațiile științifice, alea pentru care  dai bani pe abonament sunt vârful înțeleg. Nu știu, că n-am avut onoarea.
La fel, cineva care-și pune în joc reputația în domeniu e mai valoros ca un "cercetător de la Discovery Institute", pe urmă sunt indivizi care nu au calitatea de cercetători dar au o diplomă în domeniu, sunt doar pasionați, au auzit ei la radio.

Quote

Intrebare: De ce aceasta magma nu este saturata de greutatea masei solide, de ce nu se solidifica la presiunea si actiunea straturilor superioare ale pamantului. Intreb ca nu stiu. Serios.
Nu știu.
Totuși planeta era caldă la început și s-a răcit exteriorul. Miezul rămâne cald, și există reacții nucleare care adaugă căldură. La asta chiar nu m-am gândit niciodată.
Io mă gândesc că întrearea ar fi de ce nu topesc din stratul de deasupra. Poate materialul solid conduce căldura mai bine ca materialul lichid.

Edited by Anjin`, 13 July 2010 - 17:06.


#68
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Magma magma.. poi scheletul pamantului mai freaca pe la inchieturi.. poate ca asa se raceste sistemul.

Si nu neaparat ca cineva vrea sa minta miliarde de oameni.. Oamenii cand credeau ca pamantul e plat, vroiau sa ramana cum credeau ei. Cum au invatat prima data. La fel cu soarele invartindu-se in jurul pamantului. And so on. Cum s-ar zice, e mai greu sa convingi pe oameni de adevar decat de minciuna. Asa ca pamantul ramane plin.
Mnah.. cine crede ca omul s-a schimbat in timp si acum e doritor in a-ti prezenta adevarul, tot adevarul si numai adevarul, ca acum e democratie, ce sa zic.. somn usor in continuare..
Mai e cate un rebel dar ca intotdeauna din istorie, rebelul e putin incalzit pe rug.

p.s. imi sta bine ca sustinator al gaurii ? :D

edit @beo - ai vazut tu interiorul vreunei planete ?

Edited by theMisuser, 13 July 2010 - 17:29.


#69
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
tot mai mult tind sa cred ca Matrix e un film bazat pe realitate

#70
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
..

#71
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007

View PostEu-ro-man, on 13th July 2010, 16:55, said:

Magma este un amestec...

Bun, mi-ai spus ce e magma, dar cum poate ea sa existe, daca pamintul e gol pe dinauntru? Si de ce nu o ia, atunci, magma in jos, in virtutea gravitatiei? Sau poate a fost gol pamintul, dar s-a umplut cu magma! :w00t:

Stiu bine ce e magma si multe despre vulcanism. A mai spus cineva mai sus, dar daca "trebe" raspund la provocati concrete.

View PostEu-ro-man, on 13th July 2010, 16:55, said:

Universul poate fi altfel pentru ca NU il vedem si tot oamenii de stiinta spun ca universul este alcatuit decat 3% din materie. Ii crezi pe acesti oameni de stiinta acum?

Ce-i aia materie? Ce-i aia materie solida? Inca nu se stie, s-ar putea ca materia solida sa nici nu existe deloc. ;) ... dar asta la nivel de particula. La scara macro, exista foarte bine! Pentru cine are dubii, sa accelereze cu capul spre perete! :naughty:

#72
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbeo, on 13th July 2010, 19:14, said:

Bun, mi-ai spus ce e magma, dar cum poate ea sa existe, daca pamintul e gol pe dinauntru? Si de ce nu o ia, atunci, magma in jos, in virtutea gravitatiei? Sau poate a fost gol pamintul, dar s-a umplut cu magma! :w00t:

Stiu bine ce e magma si multe despre vulcanism. A mai spus cineva mai sus, dar daca "trebe" raspund la provocati concrete.



Ce-i aia materie? Ce-i aia materie solida? Inca nu se stie, s-ar putea ca materia solida sa nici nu existe deloc. ;) ... dar asta la nivel de particula. La scara macro, exista foarte bine! Pentru cine are dubii, sa accelereze cu capul spre perete! :naughty:
Atunci esti de acord cu mine ca tot ce cunoastem in zilele noastre nu ajuta prea mult?

View PostAnjin`, on 13th July 2010, 17:01, said:

Io mă gândesc că întrearea ar fi de ce nu topesc din stratul de deasupra. Poate materialul solid conduce căldura mai bine ca materialul lichid.
Nu prea are cum datorita raportului catastrofal inclinat in favoarea masei solide ( ~ probabil ).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate