Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Pamantul gol pe dinauntru ?

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#1
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
Propagarea mitului, cum ca pamantul ar fi gol pe dinauntru incepe in 1818 atunci cand un capitan american anunta ca a facut o descoperire incredibila. John Cleves Symmers povesteste ca a putut patrunde in miezul pamantului ( datorita unor imprejurari incredibile ) si ca dimensiunea interioara a Terrei este structurata pe patru nivele, mai precis ca exista 4 lumi subterane asezate pe cate o sfera dispusa concentric fata de celelalte. Zonele de intrare ar fi cei doi poli ai pamantului. Interesant este faptul ca guvernul de atunci aproba fondurile pentru o noua expeditie, dar care nu a mai avut loc.

La inceputul secolului XX, geografii William Reed si Marshal Gardner au sustinut o foarte ampla teorie care isi dorea sa demonstreze ca pamantul este un glob, acoperit de oceane si continente. Subiectul nu ii entuziasmeaza pe oamenii de stiinta, gasindu-si loc in schimb in literatura. ( ex. Spre inima pamantului Edgar Rice Burrough 1922 ).

Teorii benigne mai sunt si mai toate au un revers intunecat.
Societatile secrete naziste ( Thule ) , ca interes pe langa superioritatea rasei ariene si necesitatea luptei impotriva slabiciunilor omenesti are si aceasta ideee a lumilor subterane.
Miguel Serrano, un fascist chilian introduce in ecuatie continentul disparut Hyperboreea, pe care il face patrie-mama a arienilor. Astfel pentru Serrano, lumile subterane sunt Shamballa si Agharta si sunt patrii le arienilor si ca insusi Hitler s-a refugiat dupa razboi in aceste dimensiuni. Desii i-au gasit trupul carbonizat in buncar, rusii au continuat sa-l caute pe Hitler pana in 1952.

Robert Palmer vine cu o teorie in anii '40 legat de subiectul OZN-urilor in care se spune ca aceste obiecte ies din scoarta pamantului dintr-o lume subterana si ca nu au nici o legatura cu spatiul cosmic.

Despre aventura incredibila descrisa de Jules Verne nu mai mentionez nimic, caci toti probabil am auzit povestea si o cunoastem destul de bine.

Propun acest subiect in dezbatere mai degraba ca un subiect sf cu argumente oarecum literare. Toti suntem interesati  de ideea unei posibile lumi subterane si propun sa venim cu argumente stiintifice pro si contra, argumente posibile si imposibile. Poate ca exista

Edited by Eu-ro-man, 12 July 2010 - 10:44.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Avem opinia 1 (sustinuta stiintific): http://en.wikipedia....re_of_the_Earth
Avem opinia 2 (ne-sustinuta stiintific): http://strangemaps.w...e-hollow-earth/

[ http://3.bp.blogspot.com/_wYiW0Sv1_nA/S-beaIbehHI/AAAAAAAAA0s/CjFHtx9Felg/s400/agartha_earth3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parerea mea? Trebuie doar sa asteptam .. oricum se topesc calotele glaciare.

#3
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
N-are cum sa fie gol pentru ca exista gravitatie, camp magnetic si cutremure, gol e capul alora care s-au gandit la asa ceva.

Edited by errai, 12 July 2010 - 11:04.


#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pamantul a mai fost cercetat si cu sonare si nu a rezultat ca ar fi gol.
Nu este exclus sa fie niste cavitati uriase., cum sunt cele de sub California, parca.

#5
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Posterrai, on 12th July 2010, 11:04, said:

N-are cum sa fie gol pentru ca exista gravitatie, camp magnetic si cutremure, gol e capul alora care s-au gandit la asa ceva.
ce ai spus tu e egal cu zero din pacate.

#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostEu-ro-man, on 12th July 2010, 12:10, said:

ce ai spus tu e egal cu zero din pacate.
exact  :first:
Nu ti-ai pus intrebare: "Oare cum acea caldura din scoarta Pamantului este mentinuta permanent???", raspunsul este nucleul Pamantului, care vibreaza si provoaca energie imensa din coliziunea elementelor chimice ce se alfa in structura masei Pamantului...
Daca vreti sa aflati ce e in cnetrul Pamantului, vizitati planeta Venus.

Edited by errai, 12 July 2010 - 11:18.


#7
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvladutgm, on 12th July 2010, 11:09, said:

Pamantul a mai fost cercetat si cu sonare si nu a rezultat ca ar fi gol.
Nu este exclus sa fie niste cavitati uriase., cum sunt cele de sub California, parca.

Nu exista sonare de asemenea putere. Se percepe gresit "pamantul gol pe dinauntru" , pentru ca unii cred ca golul asta incepe de la 2 - 3 km  :thumbdown: ,
pamantul are un diametru de 12.756,3 km .

View Posterrai, on 12th July 2010, 11:15, said:

exact  :first:
Nu ti-ai pus intrebare: "Oare cum acea caldura din scoarta Pamantului este mentinuta permanent???", raspunsul este nucleul Pamantului, care vibreaza si provoaca energie imensa din coliziunea elementelor chimice ce se alfa in structura masei Pamantului...
:notangel:  acea caldura care????, venita de unde, de ce pamantul este turtit la poli?????? ( pun intrebarea in raport cu ce ai spus tu )

Apropo: Pământul are un câmp magnetic modest, produs de curenți electrici din nucleul extern. La interacțiunea cu vântul solar, câmpul magnetic al Pământului și atmosfera superioară produc aurorele (vezi și  Mediul interplanetar). Neregularitățile acestor factori provoacă mișcarea polilor magnetici și chiar inversarea relativ la suprafață; polul nord geomagnetic se află în prezent în nordul Canadei.("Polul nord geomagnetic" este plasat pe suprafața Pământului exact deasupra polului sud al câmpului magnetic; )

Edited by Eu-ro-man, 12 July 2010 - 11:19.


#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Si in aceeasi directie, http://theholloweart...iew.php?ArtID=6

Simpla idee ca intrebi/cauti raspunsuri te forteaza sa accepti raspunsurile gasite.

#9
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
chiar ieri am vazut un documentar pe NG unde explicau cum campul magnetic e produs de ditamai bila de fier din miezu' pamantului...

#10
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Posterrai, on 12th July 2010, 11:15, said:

Daca vreti sa aflati ce e in cnetrul Pamantului, vizitati planeta Venus.
Filosofia Koreshana spune ca intr-adevar pamantul este gol pe dinauntru dar ca noi populam acest interior; nu intru in amanunte ca deja e prea mult pentru unii.

#11
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Cel mai bine e sa luati un manual de geografie sau sa va uitati pe wikipedia.E imposibil ca pamantul sa fie gol pe dinauntru.Ar putea insa avea pesteri uriase la adancime mai mare, dar nu e vorba ca e gol pe dinauntru.Iar cei care sustin ca e gol pe dinauntru nu pot face diferenta dintre o pestera mai mare si a fi pamantul gol pe dinauntru.Daca ar fi gol pe dinauntru pe ce ar sta placile tectonice?Pe aer?Eu cred ca e vorba despre pesteri mai mari care se afla la adancime mai mare.

Edited by auryke, 12 July 2010 - 11:25.


#12
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postauryke, on 12th July 2010, 11:24, said:

Cel mai bine e sa luati un manual de geografie sau sa va uitati pe wikipedia.E imposibil ca pamantul sa fie gol pe dinauntru.Ar putea insa avea pesteri uriase la adancime mai mare, dar nu e vorba ca e gol pe dinauntru.Iar cei care sustin ca e gol pe dinauntru nu pot face diferenta dintre o pestera mai mare si a fi pamantul gol pe dinauntru.Daca ar fi gol pe dinauntru pe ce ar sta placile tectonice?Pe aer?Eu cred ca e vorba despre pesteri mai mari care se afla la adancime mai mare.
Spre deosebire de celelalte planete terestre, scoarța Pământului este împărțita în câteva plăci separate, care plutesc independent pe mantaua fierbinte de dedesubt. Teoria care descrie aceasta se numește tectonica. Se caracterizează prin două procese principale: extindere și încălecare. Extinderea are loc atunci când două plăci se îndepărtează una de cealaltă și se creează porțiuni noi de scoarță din magma de dedesubt ieșita la suprafață. Încălecarea plăcilor tectonice are loc când două plăci se ciocnesc și marginea uneia se scufundă sub cealaltă, topindu-se apoi în interiorul mantalei. Mai au loc și mișcări transversale la marginile unor plăci (de exemplu falia San Andreas în California) și coliziuni între platourile continentale (de exemplu India/Eurasia). În prezent sunt opt plăci principale:

Platoul nord-american - America de Nord, Atlanticul de nord-vest și Groenlanda  
Platoul sud-american - America de Sud și Atlanticul de sud-vest
Platoul antarctic - Antarctica și "Oceanul sudic"
Platoul eurasian - Atlanticul de nod-est, Europa și Asia cu excepția Indiei
Platoul african - Africa, Atlanticul de sud-est și partea de vest a Oceanului Indian
Platoul indo-australian - India, Australia, Noua Zeelanda și mare parte din Oceanul Indian
Platoul Nazca - estul Oceanului Pacific adiacent Americii de Sud
Platoul Pacific - mare parte din Oceanul Pacific (și coasta de sud a Californiei!)
Există și alte plăci, mai  mici, ca: platoul arab, platoul Cocos, platoul filipinez.

Nu cred treaba cu plutirea independenta pe mantaua fierbinte de dedesupt. Daca se creeaza o fisura care ar face legatura intre aceasta manta fierbinte si adancul oceanelor neexploatate de om cred ca nu am mai avea multe zile de trai ( asta daca ar fi adevarat ) . Efectul probabil ca il banuiti.

#13
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Exista o anumita corelatie intre masa, dimensiuni, si miscarea pe care o face un corp in cosmos. Din toate aceste date nu a reiesit ca ar fi gol.

Goluri subterane, da, e posibit, dar nu mai mari (adinci) decit grosimea scoartei terestre.

Mii de teorii conspirationiste aparute zilnic, da, si asta.

#14
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbeo, on 12th July 2010, 11:40, said:

Exista o anumita corelatie intre masa, dimensiuni, si miscarea pe care o face un corp in cosmos. Din toate aceste date nu a reiesit ca ar fi gol.

Goluri subterane, da, e posibit, dar nu mai mari (adinci) decit grosimea scoartei terestre.

Mii de teorii conspirationiste aparute zilnic, da, si asta.
Teoretic se cunoaste asta:
"Pământul este împărțit în câteva straturi care au proprietăți chimice și seismice distincte(adâncimea în km):

     0-  40  Scoarța
    40- 400  Mantaua superioară
   400- 650  Regiunea de tranziție
   650-2700  Mantaua inferioară
  2700-2890  Stratul D''
  2890-5150  Miezul exterior
  5150-6378  Miezul interior      

Cea mai mare parte din masa Pământului se află în mantale, aproape tot restul în miez; partea pe care trăim noi este o mică fracțiune din întreg (cu valori de ordinul 10 la puterea24 kilograme):

     atmosfera      = 0.0000051
     oceanele       = 0.0014
     scoarța        = 0.026
     mantaua        = 4.043
     miezul extern  = 1.835
     miezul intern  = 0.09675

"

Edited by Eu-ro-man, 12 July 2010 - 11:49.


#15
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ei, se mai cunosc si toate vitezele de rotatie, de revolutie, forma orbitei, si inca foarte multe date ce tin de cinematica. Din astea rezulta masa. Impartita la volum (masurabil) da densitatea. Si aici avem o problema.

#16
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbeo, on 12th July 2010, 11:52, said:

Si aici avem o problema.
"Miezul este compus probabil în majoritate din fier (sau fier/nichel), fiind posibilă și prezența altor elemente mai ușoare. Temperaturile în centrul miezului pot ajunge la 7500 K, mai fierbinte decât suprafața Soarelui. Mantaua inferioară e compusă mai mult din siliciu, magneziu și oxigen, cu ceva fier, calciu și aluminiu. Mantaua superioară e alcătuită din olivină și piroxen (silicați de magneziu și de fier), calciu și  aluminiu. Cunoaștem toate acestea doar din tehnicile seismice, mostre din mantaua superioară ajungând la suprafață sub formă de lavă din vulcani, însă majoritatea Pământului este inaccesibilă. Scoarța este compusă în principal din cuarț (dioxid de siliciu) și alți silicați, de exemplu feldspaț. Luat ca un întreg, Pământul are următoarea compoziție (în funcție de masă):

    34.6%  fier
    29.5%  oxigen
    15.2%  siliciu
    12.7%  magneziu
     2.4%  nichel
     1.9%  sulf
     0.05% titan
   Pământul este cel mai dens corp major din sistemul solar."

Interesant cum se vorbeste cu termenul "probabil" .

Edited by Eu-ro-man, 12 July 2010 - 12:07.


#17
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Corect! :) Si asta spune, ca nu e loc in el, de goluri mari.

#18
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
teoria asta conspirationista prezuma din start ca tot ce tine de spatiul cosmic e bullshit, nu?
adica daca esti in centru pamantului ar trebui sa te lovesti cu nava shpatiala de pietre, pamant si rahatul celor de sus. deci tot ce vedem la tv e vrajeala si toti care detin telescoape sunt mincinosi? hai fiti seriosi...

Edited by unu, 12 July 2010 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate