Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Incalzire si ventilatie - gospodarie si adaposturi de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
M-am decis sa deschid acest topic, deoarece aceste probleme in mod sigur ne afecteaza intr-un fel sau altul pe toti si putem sa schimbam informatii pt. a ne ajuta/invata cum sa le rezolvam! Va spun ca am incercat sa rezolv problema mea pe topicuri din arii dedicate, dar din pacate, nu prea am avut succes! Am constatat in schimb ca multi forumisti care activeaza pe aceasta arie, au cunostinte suficiente in acest domeniu (prin mesajele din ariile respective) si cum tot schimbam informatii diverse aici, putem sa avem dezbateri in acest domeniu, care e destul de important, mai ales acum, in plina criza! Ce parere aveti?

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu era nevoie de un topic nou din moment ce exista un intreg sub-forum.
http://forum.softped...p?showforum=369

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGlobalMods, on 7th July 2010, 22:17, said:

Nu era nevoie de un topic nou din moment ce exista un intreg sub-forum.
http://forum.softped...p?showforum=369
M-am gandit ca la gospodarii cu animale sunt probleme mai specifice care pot gasi rezolvarea mai bine pe aceasta arie! Acolo se discuta mult prea "detaliat" fiecare aspect si e mai greu de urmarit de cei de aici, ocupati mai mult cu munca campului!

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
ramane deschis, ori nu ?
Dom' Dorel o fi gandit ca trebuia unu si pentru tzarani, carele tzarani are alte gusturi in materie de incalzire decat domnii  :P

daca ramane:

io nu am inteles pe care criza se axeaza subiectul; pe cea de guvernanti inteligenti ori pe cea de IQ la modul general ?
ori vrei numa' sa povestim ce se mai poate arde prin centrale daca nu-s bani destui pentru lemne ?  :huh:

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E criza cu de toate pentru toti! Dar de ce sa nu gasim solutii mai bune/economice sa facem caldura la pasari/animale, ca si aici se pot economisi bani si nu in ultimul rand creste rentabilitatea si scade mortalitatea in anotimpul rece! Vara isi face taranul sanie, nu?


Sa va spun cum am rezolvat eu problema caldurii acum 15 ani si cum vreau sa o rezolv acum! In zona unde am eu casa e o vorba: cade padurea pe tine! Din acest motiv nimeni nu a fost interesat sa faca sobe cu fumuri sau care sa aiba un randament mai bun. De caramizi de samota nici nu au auzit! Sobele care se fac acolo sunt sub forma de cizma cu plita si cuptor! Haleste lemne la greu iar daca nu mai bagi in soba, in 2 ore e rece ca un mort! Cu asa ceva am inceput si eu acolo, cu o cizma! Pt inceput a fost buna! Dar dupa ce am trecut de la o camera la 3 camere mi-a venit o idee care a trezit, uimit si rascolit pe "localnici"!

Acolo se vand lemnele la metru! Ce m-am gandit eu in mintea mea? Daca as face o soba sa bag lemnele intregi sa nu le mai tai? Ca maine poimaine imbatranesc si nu o sa mai pot taia lemne (nu prea erau drujbe pe toate drumurile atunci)! Le bag in soba asa cum le cumpar!

Am cautat in zadar pe cineva de acolo sa-mi faca asa ceva! Toti spuneau ca nu se poate! Vroiam si cu usa mare (de semineu) ca sa bag, eventual, busteanu' intreg! Mi-a luat 6 luni pana am gasit usa care vroiam (mare cam cat 4 mici, clasice). Cand m-am convins ca acolo nu am sorti de izbanda am cautat si in Bucuresti pe cineva dispus sa faca asa ceva! Nu spun ca de abia am gasit si aici! Bineinteles, brazilieni, ca astia practica meseriile astea!

Nu spun ca am facut 2 drumuri cu materialele acolo, cu masina lasata de tot, ca sa duc teracota si cu samota acolo! Si tot bineinteles ca brazilienii cu matematica mai putin si cu toate ca le-am spus ca trebuiau mai putine cumparate, la urma mi-au ramas materiale sa mai fac o jumatate de cizma! Pt pamant nu am mai avut loc, dar au zis ei ca gasesc local!

Am plecat cu 2, unul "mester" si unul ajutor sa facem marea minune! Pe ajutor l-a durut o masea toata ziua si noaptea, ca atat le-a luat ca sa o faca! Nu spun ca pe la 2 noaptea adunam musuroaie de cartita, ca, cica, era bun pamantul pt soba! In final a iesit cu o adancime de 1,15m, lungime care imi rezolva problema mea! Era o soba care incalzea 2 camere, cu vreo 7-9 fumuri, chiar nu mai stiu! Tine, ca mai functioneaza si acum, caldura 24 de ore, ceea ce nu s-a mai pomenit acolo! A fost o revolutie in zona! Are in schimb 2 hibe!

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
spune-o pe a doua !

#7
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Prima problema cu ea e ca asa cum tine caldura de mult, tot asa se si incalzeste! Daca stai o saptamana acolo e OK, dar daca te duci un weekend si ajungi seara si mai e si racorel afara, dimineata esti ranjit de frig, de nici nu-ti vine sa iesi de sub plapuma! Cum de cele mai multe ori ma duc acolo in weekend si cum mai tot timpul e racorel, fac un frig pana a 2a zi, cu toata familia, de am ajuns sa nu mai am amatori de mers pe acolo! Curentul el e de tot rahatul, ca daca bagi caloriferul in priza se stinge tv-ul de bun ce e! A doua problema e ca la montarea ei, din cauza pamantului neadecvat pe deplin, pana isi face tirajul iese prin pori mici fum in camera! I-am dat cu silicon special, dar tot nu am reusit sa acopar toate gaurelele! Iar ca sa-i aduc din nou pe brazilieni, chiar nu mai eram dispus, mai ales ca am observat dupa un timp ca luasera si o trusa de chei amintire!

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca-i ferma de animale, sunt solutii. Una ar fi biogas, cealalta ar fi pelete din resturile de furaje gen coceni, stiuleti, paie etc

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cu problemele astea in cap si cu nebunia cu tva-ul, m-am hotarat, cei drept in scurt, sa trec la incalzire centrala sa fiu si eu boier cand ma duc acolo! Sa nu mai umblu cu "indienii" prin casa (asa le spun la lemnele de metru) si sa ma culc cu 2 pluovere pe mine! Asa ca am citit 2 zile topicurile de centrale lemne de pe ariile dedicate si am luat o decizie!

View Postsebulbus, on 7th July 2010, 23:26, said:

Daca-i ferma de animale, sunt solutii. Una ar fi biogas, cealalta ar fi pelete din resturile de furaje gen coceni, stiuleti, paie etc
Ii rog si invit pe cei care au cunostinte mai aprofundate in aceste "solutii" sa dezvolte subiectele!

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postdorel232004, on 7th July 2010, 23:24, said:

... pana isi face tirajul iese prin pori mici fum in camera! ...
io zic ca asta-i cea mai mare problema in acest moment, daca ramane SP fara un user nu-i bai, da' daca ramanem noi fara Dorel, este mare bai

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci, infrigurat fiind, am decis sa cumpar o centrala "atmosferica" de 42 kw, care merge pe lemne! De ce atmosferica? Deoarece, dupa ce am tot citit pe acolo, am ajuns la concluzia e musai sa ai lemne uscate (acum am f uscate, dar in viitor poti sa stii, ca trebuie uscate de 2 ani), iar curentul electric de proasta calitate e dusmanul lor (adica risti sa sari in aer, sau in cel mai bun caz sa o coci, daca nu esti pe faza sa intervii) cand pica renelul! De ce 42 kw, cand eu aveam nevoie de maxim 20kw? Pai daca o fi sa incalzesc gainile, trebuie sa am cu ce, nu?

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
am inteles eu bine de pe alt subiect ca ti-ai luat si puffer de 1,000L ?

#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa va zic o intamplare hazlie cu soba aia mare! Intr-o noapte, gasesc eu un rest de caprior ramas de la acoperis si ma gandesc eu ca intra in soba. Ma duc cu el sa-l bag, dar nu se putea inchide usa ca era ceva mai lung! L-am tot frecat sa ii fac loc inauntru, dar nu vroia si pace! Hai sa-l scot, dar ce sa vezi, cat l-am frecat pe acolo, s-a aprins de la jar! Cum sa iesi cu lemnul aprins prin camera, deasupra covorului? Ce ma gandesc, aduc drujba, si cam pe la 2 noaptea ca atat era, i-am taiat capatul in gura sobei! Ma gandeam atunci, daca ne-ar fi vazut cineva (eram cu nevasta-mea) nu credea ca eram "sariti"?

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
biata femeie...
ea-i de admirat ca te suporta, cele pe care le stiu eu ti-ar fi tras un glonte in cap  :D

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postscaiba, on 7th July 2010, 23:40, said:

am inteles eu bine de pe alt subiect ca ti-ai luat si puffer de 1,000L ?
Ca sa pot face fata la caderile de curent si ca sa maresc autonomia (timpul dintre 2 de alimentari cu lemne) am decis, tot dupa ce am citit pe acolo ca e musai necesar! Si daca cei cu centrala aveau si puffer si mai era si transportul inclus, am decis sa impusc 2 iepuri! Dar am impuscat 3, al 3lea fiind eu, ca asta mi-a complicat mult "schema" de alimentare si asa am ajuns sa scriu aici!

View Postscaiba, on 7th July 2010, 23:51, said:

biata femeie...
ea-i de admirat ca te suporta, cele pe care le stiu eu ti-ar fi tras un glonte in cap  :D
Si sa ramana Cuore (adica singur pe lume)?

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Din ce-i casa aia?

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci in zona mea, cu lemn suficient, parerea mea ca o centrala pe lemne e cazul ideal sa incalzesti si familia si animalele! La ses sunt alte materii prime care sa gasesc mai usor, dar la mine lemnul e baza!

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
La ce sa incalzesti animalele? Faci cotetul din baloti de paie tencuiti si tine destula caldura de la sine. Vezi pe google straw bale house.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate