Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ClickNet Express: ADSL 1024 la 35 EUR de la RTL

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
35 de euro limitat la 2 ,5 G  pe saptamina? are you kidding me?  :w00t: pai am RDS la 9 dolari si fac minim 2 giga pe zi si nu ma limiteaza nimeni. alo, Romtelecomu, se aude? 9 dolari  :death:

edit: va rog sa ma scuzati :newblush:, am uitat de telefonu gratuit cu 50 minute RTC si 500 RDS inclus in aia 9 dolari  :death:  :death:

Edited by Mosotti, 17 September 2005 - 15:51.


#38
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Mosotti, on Sep 17 2005, 14:48, said:

35 de euro limitat la 2 ,5 G  pe saptamina? are you kidding me?  :w00t: pai am RDS la 9 dolari si fac minim 2 giga pe zi si nu ma limiteaza nimeni. alo, Romtelecomu, se aude? 9 dolari  :death:

edit: va rog sa ma scuzati :newblush:, am uitat de telefonu gratuit cu 50 minute RTC si 500 RDS inclus in aia 9 dolari  :death:  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Da, si esti tot timpul limitat la 256 si esti pe CATV.

Tu oricum esti mereu special :P

edit: ce sa mai limiteze la tine? :)

Edited by cmidp, 17 September 2005 - 17:08.


#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sint tot timpul limitat pe 256 spre deosebire de aia care o sa fie dupa citeva ore daca fac dowload. 2 giga jumate indata ii faci  :death: 35 de euro pentru niste greci de cacat  cu o oferta de cacat :death:  :death: sint special alright, gindesc  :death:  :death:  :death:

#40
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Eu zic ca 10GB pe luna ii de ajuns,iar daca nu,te limiteaza la viteza rds.Nu e o oferta rea....poate putin cam scumpa,dar asta e pt ca e la inceput si nu prea are concurenta serioasa(pe adsl).Se vor modifica preturile si vitezele odata cu aparitia in joc a astral adsl.Sper!

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

agelynx, on Jul 18 2005, 16:52, said:

Iata ca in sfarsit a lansat RTL ADSL si pentru persoane fizice. 1 Mbps Down / 256 Up la 35 EUR
Toata smecheria e ca spre deosebire de ADSL Express 2048 (ce a fost ADSL 1024 paca de curand) exista limita de trafic ... 2.5 Gb pe saptamana dupa care viteza scade la 256/128.
Pacat insa ca nu au venit si cu o varianta la 768 / 256 la 25 EUR (sper) ... 35 EUR mi se pare mult pentru persoane fizice.
Stiu ca ma exista un topic despre ADSL Express, dar mi se a fi alta mancare de peste ...

<{POST_SNAPBACK}>


ok, vad ca nu-s numa greci la rtc dar si numa turci pe threadu asta

rds

256kbps

limitare la 128kbps dupa 4G (teoretic pentru ca vad ca nu se intimpla asa, in schimb am citeodata limitat dupa-masa la 128kbps)

telefon inclus 50 minute RTC, 500 minute RDS

9 dolari

-------

rtc

1024kbps

limitare la 256kbps dupa 2,5G (atentie, nu e vorba de 10G pe luna, ci de 2,5G pe saptamina)

35 de euro

-------

pentru cei care au rds si acuma spun "wow, ce bine, trec si io pe ADSL"  :death: printr-un mic calcul se ajunge la:

RDS -> 295.000 ROL/luna

RTC -> 1.410.000 ROL/luna

adica de mai bine de 4,75 de ori mai mult pe luna  :death: pentru teoretic acelasi rahat. pentru ca aia e ideea: viteza fara limitare. daca imi dai 5 miliarde de infinite de kilobiti pe secunda si ma limitezi la 10 G imi dai pur si simplu TEAPA  :death:

#42
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
cred ca ar fi mai avantajos 4 x cable link de $9 :D

#43
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

cmidp, on Sep 17 2005, 11:36, said:

Nu-ti garanteaza din pacate nimeni IP-ul fix. De obicei functioneaza la modul: daca stai mai mult de 15-20 de minute deconectat si MAC-ul tau expira sau IP-ul tau e dat la altcineva, atunci cand faci din nou cerere la DHCP, primesti un nou IP.

Depinde la cat pun timeoutul ala. Acum ca au putin clienti nu trebuie sa-si faca griji cu asa ceva.

Anyway, poate o oferta mai inspirata ar fi: la 35 euro/luna ai 10 GB inclusi, daca depasesti, mai platesti o taxa de 10 euro in plus si nu te limiteaza.

<{POST_SNAPBACK}>



IP este fix si ti-l dau la instalare.  :nonobad:

#44
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Garfield, on Sep 17 2005, 20:37, said:

cred ca ar fi mai avantajos 4 x cable link de $9 :D

<{POST_SNAPBACK}>


Nu. Ar fi mult mai bun 2xcablelink de 19. și la cablelink nu se limitează viteza ca la ăia deci un 768 la RDS e defapt mai rapid decât 1024 la RT. Deci e mai bun și 1xcablelink de 19.

Edited by dixy, 18 September 2005 - 02:01.


#45
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
ok oameni buni....dar unii nu au posibilitatea de a avea cablekink de la RDS (nu se baga peste astral etc)
deci..asta ar fi o solutie ff buna pentru cei fara RDS

#46
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

hyperyon, on Sep 18 2005, 22:58, said:

ok oameni buni....dar unii nu au posibilitatea de a avea cablekink de la RDS (nu se baga peste astral etc)
deci..asta ar fi o solutie ff buna pentru cei fara RDS

<{POST_SNAPBACK}>


Mda. De acord. Dar ar fi mult mai frumos dacă ar renunța la limitări și ar lucra puțin la preț.

Dar ei, nu. Mizează doar pe cei care nu au alternativă, nu vor să facă concurență astral și rds.

#47
laurp

laurp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2004
Nici RDS nu este mai breaz decat RTC..acolo unde 'simte' ca are monopol cere si 100$ ptr. 128k/64k  negarantati.

#48
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

Mosotti, on Sep 17 2005, 19:01, said:

pentru cei care au rds si acuma spun "wow, ce bine, trec si io pe ADSL"  :death: printr-un mic calcul se ajunge la:

RDS -> 295.000 ROL/luna

RTC -> 1.410.000 ROL/luna

adica de mai bine de 4,75 de ori mai mult pe luna  :death: pentru teoretic acelasi rahat. pentru ca aia e ideea: viteza fara limitare. daca imi dai 5 miliarde de infinite de kilobiti pe secunda si ma limitezi la 10 G imi dai pur si simplu TEAPA  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Daca vrei sa feresti lumea de tzepe mesajul e laudabil. Dar mi se pare ca atentionezi clienti RDS sa nu treaca la RTC. Fiecare alege in functie de ceea ce considera ca e prioritar. Daca nu vrea download dar vrea viteza si stabilitate va lua poate ADSL, in schimb, daca vrea sa aduca filme sau muzica va ramane pe RDS. E simplu. La masini unii aleg viteza, altii aleg capacitatea de transport iar altii aleg costurile mici de exploatare.

#49
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Pe mine ma amuza reclamele la Clicknet Express, prin care Romtelecom demonstreaza inca o data ca e penibil: "Vrei sa vezi un film? De ce sa mergi la cinematograf, cand il poti vedea la tine acasa? 1MB/s DOWNLOAD" sau ceva de genul asta...

Trageti voi concluziile...

#50
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Asta chiar ca e cam aiurea. Practic incurajeaza pirateria dar se pare ca scopul scuza mijloacele. Sunt multi care asta vor sa faca. Sa aduca filme si muzica. Daca este un segment de piata important atunci reclama este adaptata in asa fel incat "sa sune clopotelul" in creierul potentialului client.

#51
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Este intr-adevar adaptata pietei din Romania, dar sunt curios daca va sesiza cineva continutul reclamei. Printurile sunt peste tot in oras, sunt unele si cu "Muzica din TOP 10", dar in cazul asta se poate cumpara muzica online. La filme e alta treaba  :)

#52
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Iar cu litere mici scrie "Utilizarea serviciului este permisă numai în scopuri legale" :w00t:

Adică... poți downloada ultimele filme, cele mai bune piese etc... oricum nu te verifică nimeni, dar ne pun ăștia să trecem textul ăsta tâmpit pe reclamă...

#53
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

73437, on Sep 19 2005, 09:19, said:

Iar cu litere mici scrie "Utilizarea serviciului este permisă numai în scopuri legale" :w00t:

Adică... poți downloada ultimele filme, cele mai bune piese etc... oricum nu te verifică nimeni, dar ne pun ăștia să trecem textul ăsta tâmpit pe reclamă...

<{POST_SNAPBACK}>

Esti implicat in realizarea sau distribuirea reclamei?

#54
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

zaze, on Sep 19 2005, 09:52, said:

Este intr-adevar adaptata pietei din Romania, dar sunt curios daca va sesiza cineva continutul reclamei. Printurile sunt peste tot in oras, sunt unele si cu "Muzica din TOP 10", dar in cazul asta se poate cumpara muzica online. La filme e alta treaba  :)

<{POST_SNAPBACK}>


daca eu fac reclama la noua masina X care poate merge cu 300 km/h nu inseamna automat ca si raspund pt soferii care merg cu viteza asta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate