Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

ClickNet Express: ADSL 1024 la 35 EUR de la RTL

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#1
agelynx

agelynx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.10.2003
Iata ca in sfarsit a lansat RTL ADSL si pentru persoane fizice. 1 Mbps Down / 256 Up la 35 EUR
Toata smecheria e ca spre deosebire de ADSL Express 2048 (ce a fost ADSL 1024 paca de curand) exista limita de trafic ... 2.5 Gb pe saptamana dupa care viteza scade la 256/128.
Pacat insa ca nu au venit si cu o varianta la 768 / 256 la 25 EUR (sper) ... 35 EUR mi se pare mult pentru persoane fizice.
Stiu ca ma exista un topic despre ADSL Express, dar mi se a fi alta mancare de peste ...

Edited by agelynx, 18 July 2005 - 15:54.


#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

35 EUR mi se pare mult pentru persoane fizice

... chiar foarte mult spre deosebire de concurenta CATV :angry: Mai bine faceau ceva de genul 256/128 la vre-o 15€/luna daca vreau sa castige ceva clienti ca pt. romani 35€/luna este mai mult decat ENORM.

#3
geo_contact

geo_contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 10.07.2005
Salut. Sunt Geo. Da am vazut si eu si e super adica ai o viteza mare de transfer la pret de 126 de lei.
Dar,
ATENTIE! Pentru moment, acest serviciu este disponibil numai in orasele: Bucuresti, Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara, Oradea, Constanta si Sibiu.
Aria de furnizare a serviciului va fi extinsa periodic. Va rugam sa reveniti pentru a afla noi detalii.
si am inteles ca e fara limita de trafic, dar nu spune si de timp? de la cat la cat sau nelimitat?
Pa.

Edited by geo_contact, 18 July 2005 - 20:00.


#4
agelynx

agelynx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.10.2003
E nelimitat ca timp  :D  Ar fi fost culmea la banii astia ...

#5
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

agelynx, on Jul 18 2005, 21:31, said:

E nelimitat ca timp  :D  Ar fi fost culmea la banii astia ...

<{POST_SNAPBACK}>


Serviciul e ok fata de ce ofereau inainte.39euro(pt ca nu imi cumpar modem,ci il inchiriez)+tva e mult dar in .ro internetul e scump sau prost.
M-as gandi sa ma abonez,dar n-am decat 2.5 GB pe sapt,fara trafic gratuit metropolitan sau orice asemanator.
Cred ca s-au gandit bine sa atace cu viteza.E singurul lor avantaj,si nu unul de neglijat.Cu timpul vor upgrada si vor ieftini.Sunt sigur.Nu uitati cum a inceput cable link,te durea capul de oferta aia.Era mai bine dial-up!

#6
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

holmes, on Jul 18 2005, 22:19, said:

Serviciul e ok fata de ce ofereau inainte.39euro(pt ca nu imi cumpar modem,ci il inchiriez)+tva e mult dar in .ro internetul e scump sau prost.
M-as gandi sa ma abonez,dar n-am decat 2.5 GB pe sapt,fara trafic gratuit metropolitan sau orice asemanator.
Cred ca s-au gandit bine sa atace cu viteza.E singurul lor avantaj,si nu unul de neglijat.Cu timpul vor upgrada si vor ieftini.Sunt sigur.Nu uitati cum a inceput cable link,te durea capul de oferta aia.Era mai bine dial-up!

<{POST_SNAPBACK}>

Dupa trafic de 2.5 GB intr-o saptamana la 1024kbps se face limitare, dar numai la viteza, scazand la 256kbps.

#7
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

lepov, on Jul 19 2005, 10:14, said:

Dupa trafic de 2.5 GB intr-o saptamana la 1024kbps se face limitare, dar numai la viteza, scazand la 256kbps.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai ce altceva sa te limiteze?..doamne fereste,mai bine nu zi ca cine stie ce idei le dai!  :D

#8
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
o sa va spun in vreo 2 saptamani cum merge... de abia astept sa punem la firma un net decent... RDS a fost de kko... au recunoscut pana si ei  :coolspeak:

#9
geo_contact

geo_contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 10.07.2005
Am si eu o intrebare pentru cei care au instalat serviciul adsl 35E:
Trebuie instalat modemul pe S.O. Windows sau merge si pe linux daca este pe interfata Ethernet? Am inteles ca iti dau adresa ip fixa, adica poti sa-ti faci server pe linux sau windows !

#10
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
nu ne mai spune si noua nimeni cum merge serviciul asta?

pai daca dau ip fix poti sa il pui pe orice sistem de operare,
ca iesi cu utp din modem si intrii intr-o placa de retea.
daca gresesc corectati-ma.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Modemul nu-l instalezi. Il bagi in priza, si-l conectezi prin ethernet la PC, pe care trebuie doar sa configurezi ip-ul corect.

Spunea cineva pe un alt thread ca este o cerere enorma, nu prididesc astia cu instalarile. Chiar nimeni de pe forum nu are, sa ne zica si noua cum merge, sunt probleme, etc..

#12
ralli

ralli

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2005

don_dannielo, on Sep 5 2005, 17:15, said:

Modemul nu-l instalezi. Il bagi in priza, si-l conectezi prin ethernet la PC, pe care trebuie doar sa configurezi ip-ul corect.

Spunea cineva pe un alt thread ca este o cerere enorma, nu prididesc astia cu instalarile. Chiar nimeni de pe forum nu are, sa ne zica si noua cum merge, sunt probleme, etc..

<{POST_SNAPBACK}>



sunt din mures, dar am avut ocazia sa-l testez la sibiu...si va spun cu mana pe inima ca merge foarte bine, neasteptat de bine...
e vb de un modem, care vine gata configurat in functie de client, se conecteaza la pc. mai exista un spliter pt a divide semnalul de voce de cel de date, si am testat si chestia asta. nu sunt interferente, vocea se aude clar, ca si pana acum.
nu e un serviciu garantat, ci best effort, dar merge foarte bine, am avut downloaduri stabilizate la 96 kbps. intr-adevar, iti reduce la 256/128 daca depasesti 2,5g/saptamana...., contorul merge de vineri 00.01-joi 00.00
in plus , ai spatiu web 100 M, si mail 100 M
parerea mea e ca e un serviciu foarte bun, raportat la pret. din pacate buzunarele noastre sunt mici. dar cred ca e o oferta atractiva pt firmele mici, nu neaparat pt fizici. pt noi, cred ca vor scoate ceva la preturi mai mici...in curand.

#13
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

ralli, on Sep 5 2005, 10:04, said:

sunt din mures, dar am avut ocazia sa-l testez la sibiu...si va spun cu mana pe inima ca merge foarte bine, neasteptat de bine...
e vb de un modem, care vine gata configurat in functie de client, se conecteaza la pc. mai exista un spliter pt a divide semnalul de voce de cel de date, si am testat si chestia asta. nu sunt interferente, vocea se aude clar, ca si pana acum.
nu e un serviciu garantat, ci best effort, dar merge foarte bine, am avut downloaduri stabilizate la 96 kbps. intr-adevar, iti reduce la 256/128 daca depasesti 2,5g/saptamana...., contorul merge de vineri 00.01-joi 00.00
in plus , ai spatiu web 100 M, si mail 100 M
parerea mea e ca e un serviciu foarte bun, raportat la pret. din pacate buzunarele noastre sunt mici. dar cred ca e o oferta atractiva pt firmele mici, nu neaparat pt fizici. pt noi, cred ca vor scoate ceva la preturi mai mici...in curand.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai prieteni la RTC? De unde sti ca pentru fizici se va scoate ceva la preturi mai mici "in curand"? Cat de curand si cam la ce preturi?

#14
Theone

Theone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 19.09.2003

Quote

Clientii care solicita serviciul ClickNet Express in perioada 15 August
2005 - 31 Octombrie2005, vor beneficia de:

- instalare GRATUITA (o economie de 40 EURO)
- abonamentul GRATUIT in prima luna (o economie de 35 EURO)
- chiria modemului Basic GRATUITA sau chiria modemului Advanced redusa cu
50% (o economie de 48 EURO doar in primul an)

Cu ClickNet Express, ROMTELECOM este prima companie care ofera acces la
Internet la cea mai mare viteza de pe piata serviciilor dedicate persoanelor
fizice. Viteza de download este de 1Mbps - adica de aproximativ 20 de ori
mai mare dacat o conexiune dial up - iar viteza de upload este de 256 Kbps.
Clientul plateste un abonament lunar fix, fara a fi taxat in functie de
traficul efectuat sau de timpul petrecut online. Si toate acestea pe linia
telefonica ROMTELECOM, care poate fi folosita simultan pentru voce si pentru
accesul la Internet. In plus, in abonament sunt incluse si alte servicii,
cum ar fi: cont de e-mail (30MB) si spatiu pentru website (30MB).


#15
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

geo_contact, on Sep 3 2005, 15:29, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care au instalat serviciul adsl 35E:
Trebuie instalat modemul pe S.O. Windows sau merge si pe linux daca este pe interfata Ethernet? Am inteles ca iti dau adresa ip fixa, adica poti sa-ti faci server pe linux sau windows !

<{POST_SNAPBACK}>


Este cu pppoe accesul, deci e pe ethernet, dar nu cu ip fix. E dinamic(insa il primesc tot timpul pe acelasi). Daca vrei sa imparti la cel mult 4 oameni(cat iti recomand) mai bine iei un router canyon. Eu asta am pus si merge super. Are suport pentru PPPoE. Si linuxul are suport dar nu stiu cum se face si sunt prea lenes sa aflu  :peacefingers:

#16
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

dav|d, on Sep 5 2005, 09:38, said:

nu ne mai spune si noua nimeni cum merge serviciul asta?

pai daca dau ip fix poti sa il pui pe orice sistem de operare,
ca iesi cu utp din modem si intrii intr-o placa de retea.
daca gresesc corectati-ma.

<{POST_SNAPBACK}>


merge foarte bine. Ce sa-ti spun? in general merge cu 128kbytes. Se intampla sa mearga cu 50kbytes dar nu ma deranjeaza. Mai si pica cateodata, dar rar.
As mentiona ca e "net pentru acasa" adica nu sa ai cine stie ce servere pe el. E totusi conexiune ppp, mai trebuie sunat din cand in cand :) In windows 2003 merge de kkt, nu stie sa sune singur(cel putin merge doar in 50% din cazuri), dar pe un router Canyon mi-a mers super din prima... si costa doar 1,2milioane.

Edited by tudor, 05 September 2005 - 11:46.


#17
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ok, asta impartit la mai multi. E dinamica conexiunea sau statica ? Adica la fiecare user aceeasi rata de transfer sau se duce totul la userul care ramane singur in retea ?
As vrea sa stiu daca are cineva si cam cu cat ii merge in zilele bune :) Si care este factura totala (cabluri + chirie + abonament + modem) cu tot cu TVA.

#18
qriosso

qriosso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2005

angel, on Sep 5 2005, 13:06, said:

ok, asta impartit la mai multi. E dinamica conexiunea sau statica ? Adica la fiecare user aceeasi rata de transfer sau se duce totul la userul care ramane singur in retea ?
As vrea sa stiu daca are cineva si cam cu cat ii merge in zilele bune :) Si care este factura totala (cabluri + chirie + abonament + modem) cu tot cu TVA.

<{POST_SNAPBACK}>


Am internet de 35 euro de la RTC de o saptamana si pot spune ca merge mai bine dacat m-asteptam. Downloadeaza cu 100 - 120 kb/s aproape permanent, iar cand sunt conectati mai multi (3 calculatoare) viteza scade doar cand trag mai multi (dar nu scade sub 25 kb/s)

Pana acum nu am avut nici o problema - fiind aproape nonstop conectat.

despre pret: 35 euro pe luna abonament + 4 euro chirie modem si atat! Mai trebuie retinul faptul ca daca depasesti 2,5 G pe saptamana iti scade doar viteza, fara sa apara costuri suplimentare - vezi tarifele celor care vand trafic!

Intr-un cuvant sunt supermultumit (deocamdata!).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate