Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ClickNet Express: ADSL 1024 la 35 EUR de la RTL

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#19
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Pe ce perioada minima te obliga sa faci contractul ???
Daca nu ar fi pe un an ar fi fain, pentru ca pina la sfirsitul anului se imbogateste oferta locala de net ...

#20
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
ma face si pe mine sa inteleg careva ce se intampla cu asta?
ip-ul ti-l aloca astia prin dhcp sau cum (daca nu iti dau ip fix)
eu am un lan de 4 calculatoare si un linux deci ce tre sa fac?

cum fac linuxu sa "sune"
LAMURITI-MA!!!

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

pdanyels, on Sep 6 2005, 06:23, said:

Pe ce perioada minima te obliga sa faci contractul ???
Subscriu la aceasta intrebare.

#22
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

pdanyels, on Sep 6 2005, 05:23, said:

Pe ce perioada minima te obliga sa faci contractul ???
Daca nu ar fi pe un an ar fi fain, pentru ca pina la sfirsitul anului se imbogateste oferta locala de net ...

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate pe un an. Se pare ca a devenit o practica pe piata de voce si internet sa se faca contractele pe minim 1 an. Intr-un fel are logica, dar pentru ei. Asa isi pot face un plan de afaceri bazat pe o baza de clienti cu care exista contracte pe o perioada minima determinata. Singurul produs care nu respecta aceasta regula, si nu stiu de ce, este linia telefonica de la RTC. Nu ramane decat sa cauti cea mai buna oferta (pret/calitate) din momentul asta si sa stai la acel furnizor un an de zile. Vestea buna este ca furnizorii sunt atenti la concurenta si reactioneza. Nu este suficient sa iei clienti pe care sa-i pierzi peste un an datorita unor oferte mai bune. Exista programe de fidelizare, reduceri de pret sau chiar refacerea totala a preturilor. Ideea este ca oricum preturile sunt in scadere. Ce iei acum s-ar putea ca peste un an sa fie la 1/2 din pretul actual. Legat de ADSL-ul de RTC poti sa mergi pe pagina lor de net si sa vezi ca deja sunt ceva reduceri pentru clienti fideli, chiar daca produsul a fost lansat abia in mai sau iunie 2005. Nu e rau dar mai au de lucrat la diversificarea ofertei. Poate lanseaza si ADSL sub 35 de euro, cu viteza mai mica, pentru home useri cu bugete mai mici.

#23
ralli

ralli

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2005

lepov, on Sep 5 2005, 18:05, said:

Ai prieteni la RTC? De unde sti ca pentru fizici se va scoate ceva la preturi mai mici "in curand"? Cat de curand si cam la ce preturi?

<{POST_SNAPBACK}>



:death: nu am prieteni in rtc, insa de curand s-a instalat ip fix ultra la firma la noi, si am discutat cu reprezentantul lor de vanzari, despre intentiile lor in zona. in plus, am testat adsl-ul in sibiu, si am fost placut impresionat.
nu are sens sa aruncam cu noroi in rtc, pt politica lor trecuta, daca acum vin cu produse si oferte noi si foarte bune...ce pot spune, bravo lor.
insa eu personal simt ca vor deveni un jucator foarte puternic pe piata datelor in romania. sunt mult mai agresivi, in ofertare si in concepere de produse...si asta nu poti sa o negi :D

#24
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Eu chiar acum 10 minute am sunat, am intrebat, am comandat.. Pana la 31 octombrie modemul e gratis in custodie, de asemenea si instalarea e gratis si prima luna de abonament, dar ATENTIE: doar la Clicknet Express 1024 (cel de 35 euro). La ADSL Express 2048 (79 euro) nu e valabila promotia.

Numai bine

#25
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Pentru juridici au alta oferta:

ROMTELECOM lanseaza SUPER PROMOTIA pentru ADSL Express (acces la
Internet dedicat persoanelor juridice, cu o viteză maximă de download de

2Mbps)!

Clientii care solicita serviciul ADSL Express in perioada 1 Septembrie
2005 - 31 Octombrie2005, vor beneficia de:

- instalare GRATUITA (o economie de 40 EURO)
- abonamentul GRATUIT in prima luna (o economie de 79 EURO)
- chiria modemului Basic GRATUITA sau chiria modemului Advanced redusa
cu 50% (o economie de 48 EURO doar in primul an)

Cu ADSL Express, ROMTELECOM este prima companie care ofera acces la
Internet la cea mai mare viteza de pe piata serviciilor dedicate
persoanelor juridice. Viteza de download este de 2Mbps - adica de
aproximativ 40 de ori mai mare dacat o conexiune dial up - iar viteza de
upload este de 384 Kbps. Clientul plateste un abonament lunar fix, fara
a fi taxat in functie de traficul efectuat sau de timpul petrecut
online. Si toate acestea pe linia telefonica ROMTELECOM, care poate fi
folosita simultan pentru voce si pentru accesul la Internet. In plus, in
abonament sunt incluse si alte servicii, cum ar fi: cont de e-mail
(100MB) si spatiu pentru website (100MB).


Asta o zic ei ,nu le fac eu reclama sau ar fi trebuit sa tai laudele din text....

Edited by mihailco, 07 September 2005 - 13:44.


#26
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

don_dannielo, on Sep 6 2005, 10:36, said:

Subscriu la aceasta intrebare.

<{POST_SNAPBACK}>



parca 1 an scria pe acolo pe undeva...

#27
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
1Mb la 35€ mi se pare un pret corect. ar trebui sa introduca si 512Kb la 20€ care e de ajuns chiar si ptr. un dependent de DC++

#28
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare, insa a fost vina tipei de la Romtelecom care mi-a spus ca la ADSL Express 2048 cel de 79 euro promotia nu mai e disponibila... am intrat azi pe site-ul Romtelecom si se pare ca perioada promotiei a fost extinsa pana la 31 octombrie, la fel ca si in cazul Clicknet Express 1024 (35 euro)... dar tipa cu care am vorbit deja la telefon habar n-a avut.. si astfel m-am ales cu cel de 35 de euro in loc de cel de 79  pe care il vroiam de fapt... insa presupun ca pot sa trec oricand la abonamentul dorit oricand dupa instalarea serviciului... sper sa nu gresesc!!!

#29
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

ciudatelu, on Sep 7 2005, 21:54, said:

Imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare, insa a fost vina tipei de la Romtelecom care mi-a spus ca la ADSL Express 2048 cel de 79 euro promotia nu mai e disponibila... am intrat azi pe site-ul Romtelecom si se pare ca perioada promotiei a fost extinsa pana la 31 octombrie, la fel ca si in cazul Clicknet Express 1024 (35 euro)... dar tipa cu care am vorbit deja la telefon habar n-a avut.. si astfel m-am ales cu cel de 35 de euro in loc de cel de 79  pe care il vroiam de fapt... insa presupun ca pot sa trec oricand la abonamentul dorit oricand dupa instalarea serviciului... sper sa nu gresesc!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Upgrade-ul se poate face oricand si este gratuit. E normal ca RTC sa faca acest lucru pentru ca o sa-ti ia mai multi bani pe abonament. Si eu as face la fel.

#30
ralli

ralli

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2005

ciudatelu, on Sep 8 2005, 05:24, said:

Imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare, insa a fost vina tipei de la Romtelecom care mi-a spus ca la ADSL Express 2048 cel de 79 euro promotia nu mai e disponibila... am intrat azi pe site-ul Romtelecom si se pare ca perioada promotiei a fost extinsa pana la 31 octombrie, la fel ca si in cazul Clicknet Express 1024 (35 euro)... dar tipa cu care am vorbit deja la telefon habar n-a avut.. si astfel m-am ales cu cel de 35 de euro in loc de cel de 79  pe care il vroiam de fapt... insa presupun ca pot sa trec oricand la abonamentul dorit oricand dupa instalarea serviciului... sper sa nu gresesc!!!

<{POST_SNAPBACK}>



de curiozitate, stie cineva daca oferta promotionala se va relua si in zonele in care adsl-ul va intra mai tarziu? oferta e viabila doar pt anumite orase....ok, dar noi restul, vom mai beneficia de ea cand va ajunge adsl-ul la noi??

#31
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Pana la urma cum este cu conectarea, ai IP fix, IP alocat prin DHCP sau este alta modalitate ?

Iar chestia aia cu "are ip dinamic dar il primesc mereu pe acelasi" sa fim seriosi, probabilitate ca probabilitate dar nici chiar asa.

#32
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
si eu astept acelasi raspuns....
as suna la RTC dar cred ca au niste oameni pe suport....de...pentru 4-5 bulioane pe luna nici nu ma mira.

#33
fdf

fdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.07.2003
Este fix si comunicat la instalare

#34
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Faza...

Azi vin baietii sa-mi instaleze ADSL-ul. Fericit... Vin ei, scot laptop-ul, trag firele, baga modemul lor de teste in priza, merge, beton, nu stiu ce.

Scot modemul meu, il leaga la laptop, il baga in priza... stupoare: nu se sincronizeaza. Incearca iar cu al lor, merge perfect.

Acum au plecat dupa alt modem.. au zis ca se intorc in cateva ore :(

Prima impresie?  :cursing:

Revin dupa ce mi-l instaleaza cu rezultatele primelor teste de download, dar de ce nu si upload :)

(later...)

Gata, au venit, iata primele teste:)

:::.. Download Stats ..:::
Connection is:: 836 Kbps about 0.8 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 102 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (server2)
Test Time:: Thu Sep 15 2005 16:46:31 GMT+0300
Bottom Line:: 15X faster than 56K 1MB download in 10.04 sec
Diagnosis: Looks Great : 11.02 % faster than the average for host (224.95)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-TDP1LNVA5

-------------------------------------------------------------------

:::.. Upload Stats ..:::
Connection is:: 201 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 579 kB)
Upload Speed is:: 25 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (server2)
Test Time:: Thu Sep 15 2005 16:47:24 GMT+0300
Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB upload in 40.96 sec
Diagnosis: 90% + Okay : running at 99.01 % of your hosts average (224.95)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-SA5MPNR4E

---------------------------------------------------------------------

Eu zic ca e super ok :)

Edited by ciudatelu, 15 September 2005 - 15:47.


#35
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Neolix, on Sep 9 2005, 12:36, said:

Pana la urma cum este cu conectarea, ai IP fix, IP alocat prin DHCP sau este alta modalitate ?

Iar chestia aia cu "are ip dinamic dar il primesc mereu pe acelasi" sa fim seriosi, probabilitate ca probabilitate dar nici chiar asa.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu-ti garanteaza din pacate nimeni IP-ul fix. De obicei functioneaza la modul: daca stai mai mult de 15-20 de minute deconectat si MAC-ul tau expira sau IP-ul tau e dat la altcineva, atunci cand faci din nou cerere la DHCP, primesti un nou IP.

Depinde la cat pun timeoutul ala. Acum ca au putin clienti nu trebuie sa-si faca griji cu asa ceva.

Anyway, poate o oferta mai inspirata ar fi: la 35 euro/luna ai 10 GB inclusi, daca depasesti, mai platesti o taxa de 10 euro in plus si nu te limiteaza.

#36
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
se stie cand va ajunge acest serviciu si prin iasi? :notangel:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate