Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

USB flash drive

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Inca nu am aflat foarte clar numele deviceului.In esenta , vreau un mediu de stocare a informatiilor pe care sa le transport de la un calculator la altul.(fisiere nu foarte mari).Am aflat ca unii il numesc usb flash drive , pendrive, memorystick.

Intrebare adresata posesorilor..si poate nu numai, deasemenea device-uri
Doresc sa cumpar un astfel de device.Nu dispun de foarte multi bani si nici nu vreau sa dau banii pe ceva ce poate este mai mult decit imi e necesar.
Exista asemenea flashdrive-uri de 128MB si 256MB si mai mari..pina la 2GB(nu ma intereseaza).Preturile sint de 500-600k lei respectiv 900-1200k lei .
Deocamdata mi-ar ajunge un flashdrive de 128MB. Voi cei care le folositi, va ajunge unul de 128 ? sau avetinevoie de 256?

Si legat de calitatea lor ...sint diferente mari? Ce recomandati ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:D ce topic e asta? numai tu poti sti daca iti ajunge unul de 128 sau unul de 2 gb....
daca plimbi doar un .doc, iti ajunge si unul de 32 mb, daca plimbi filme normal ca nu iti ajunge nici unul de 1 gb....
poti sa iei linistit cam orice gasesti pe piata...

#3
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003

aeon, on Jul 17 2005, 11:06, said:

:D ce topic e asta? numai tu poti sti daca iti ajunge unul de 128 sau unul de 2 gb....
daca plimbi doar un .doc, iti ajunge si unul de 32 mb, daca plimbi filme normal ca nu iti ajunge nici unul de 1 gb....
poti sa iei linistit cam orice gasesti pe piata...

<{POST_SNAPBACK}>


ziceam ca imi ajunge unul de 128 , insa stii cum e ...mi-am luat pe vremuri un hdd de 40 GB ..ziceam ca o sa-mi ajunga o viata...si uite acum am 120 GB si tot nu-mi ajunge.
si referitor la marca ..nu ai spus nimic

#4
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
oricum daca o sa vrei sa "plimbi" filme iti trebuie unu de 1G asta daca sunt filme pe un cd  :D

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am un twinmos de 256 (bineiteles ca nu imi ajunge capacitatea), merge cu 8-9 mb/s la citire si 4-6 la scriere, dar am probat mai multe modele,cam toate sunt la fel la performante, doar forma difera, unele erau atat de groase ca nu intrau in porturi USB "ingropate" in partea din fata la computere, sau daca le bagai in spate nu mai puteai pune nimic in portul de langa

ia-ti unul care iti place cum arata si cu capac  care ramane atasat de el sa nu-l pierzi :)

#6
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Eu am un Kingmax de 512 MB si deocamdata imi ajunge. In privinta formei, un stick ideal ar fi zvelt, carcasa metalica, capac nedetasabil pentru mufa USB. Am vazut unele dar nu mai stiu unde. La al meu mufa USB se retrage inauntru..destul de ingenios. Dar nu are carcasa metalica si imi pare rau de chestia asta.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
KingMax - am avut probleme cu ele (TOATE cele pe care le-am testat) cu viteza de scriere ( ~ 800 kbytes / sec) fata de citire ( 7 - 9 MBytes/sec).

Apacher HiSpeed - cele mai performante din ce am avut pe mana (256, 512 si 1 GB).

TwinMos - ok, nu exceleaza, dar sunt reliable.

#8
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Nasol cu KingMax astea. Ma consoleaza faptul ca nu am dat nici un leu pe el, a fost bonus.

#9
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Eu chiar ma indreptam catre un kingmax. Deci ce recomandati ?Ce marca ? Eventual de unde.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Apacer : http://www.google.ro.....=cr=countryRO

#11
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
A-Data Rubber Disk (eventual sa fie ultra speed). Am unul de 256, logic ca nu e niciodata suficient  -_-  si se misca destul de bine fata de kingmax sau altele. Ce e misto la asta e ca are carcasa din cauciuc, il poti scapa pe jos fara sa-ti fie teama ca se sparge, plus ca e si waterproof.

#12
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
eu am unul de 128 si imi ajunge.Il folosesc in loc de floopy.

#13
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
cel mai tare

#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

Rebox, on Jul 20 2005, 10:10, said:

A-Data Rubber Disk (eventual sa fie ultra speed). Am unul de 256, logic ca nu e niciodata suficient  -_-  si se misca destul de bine fata de kingmax sau altele. Ce e misto la asta e ca are carcasa din cauciuc, il poti scapa pe jos fara sa-ti fie teama ca se sparge, plus ca e si waterproof.

<{POST_SNAPBACK}>


ce viteza la scriere si citire are un A-DATA de 120X? daca nu pe masurate, macar spune in cat timp il incarci.

ps: stie cineva cat inseamna 1X?

#15
tez

tez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2004
Vitezele 66x 120x etc la memorii flash inseamna aceasi viteza ca la cd-uri.
deci 1x inseamna 150kB/secunda
Insa din moment ce de obicei viteza de scriere e mai mica decat cea de citire banuiesc ca se anunta viteza de citire (adica viteza maxima, ca la cd-uri dealtfel)

Macar la cd-writere se specifica separat si viteza de scriere (char daca sunt viteze maxime si nu medii)

Cel mai nasol mi se pare totusi ca producatorii au mers pe calculul capacitatii cu multiplicator de 1000 in loc de 1024, si ca la hdd-uri te trezesti ca din stick-ul de 1 giga lipsesc cateva mega si tre sa-ti refaci calculele.

#16
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004

rex, on Jul 25 2005, 18:30, said:

ce viteza la scriere si citire are un A-DATA de 120X? daca nu pe masurate, macar spune in cat timp il incarci.

ps: stie cineva cat inseamna 1X?

<{POST_SNAPBACK}>



al meu n-are nici un x pe el, insa incarca la viteze diferite, depinde ce incarci. intre 5 si 10 M/s pe USB 2, pana intr-un minut, n-am stat sa cronometrez. pe USB 1 te plictisesti...  900k/s in cel mai bun caz. Iti recomand A-Data mai ales daca e Ultra speed 120x, dar te sfatuiesc sa iei modelul din cauciuc (Rubber disk) si sa fie cat mai mare. Acum depinde si ce memorii folosesc aia, ca sora-mea are unul identic cumparat mai inainte, de aceeasi capacitate si parca merge mai lent.

Edited by Rebox, 01 August 2005 - 11:16.


#17
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Ce parere aveti despre sycron-cd256 cool design ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate