Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Phonic AM442D

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#1
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Am o intrebare: cum pot sa bag efecte din mixer deoarece am un phonic am442D si nu pot baga efecte pe voce sau cel putin nu stiu cum sa bag efecte ma poate ajuta cineva? :worthy:

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Din ce am văzut pe o poză de pe net butoanele albastre sunt responsabile de efect (scrie lângă ele FX).
În atașament, 1 este ieșirea pe rca-uri (rec out), e posibil să trebuiască să apeși pe vreun butonaș unde am încercuit și am marcat tot cu 1 ca să ai efect și pe rec out, nu se vede în poza asta deloc ce scrie pe acolo. 2 este ieșirea master, unde ar trebui să ai efect (evident dacă butonașele albastre sunt învârtite corespunzător).

În altă ordine de idei, eu aș folosi efecte software la postprocesare și nu efectele de pe mixer la înregistrare.

Fișiere atașate



#3
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Butonasele cele 3 de sub butonul rotativ cu rosu(din dreapta) sunt in ordine de sus in jos:main, GP 1/2 si 2T RTN
le-am apasat pe toate  si pe acel buton pe care l-ai incercuit singur dar tot nu merge adica cele doua cabluri jack de la 2 le pun la microfon sau line in?si cele doua de la rec out tot asa unde le pun?Scuze ca pun intrebari ridicole dar am citi de 2 ori manualul de utilizare dar nu spune ce imi trebuie.Mersi fain.

Editat de antinari, 23 iunie 2010 - 22:19.
quote inutil


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
La line in (ori de la main/master out ori de la rec out, NU ambele simultan).
Butonașele alea (cele de care am întrebat, de la 1) n-au treabă cu efectul, deci e suficient să dai cât ai nevoie din butonașele albastre (alea încercuite). Atenție că degeaba ridici de la cel de pe canal dacă cel din dreapta (cel albastru încercuit singur) nu e deschis (nu neapărat maxim, să zicem pe undeva pe la un 6-7, eventual mai jos dacă începe să fâsâie când îl deschizi mai mult)

Editat de antinari, 24 iunie 2010 - 10:20.
completare


#5
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Aham imi merge acum mersi tare mult

Editat de antinari, 24 iunie 2010 - 10:12.
quote inutil


#6
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Mai am o problema adica ieri mi-au mers efectele dar azi nu imi mai merg, imi apar doua becuri la numar si nu e sig sau clip stie cineva cum sa fac?Deoarece sunt ca ieri setate firele dar nu imi mai merge.Si a doua problema este urmatoarea:Castile nu se ataseaza decat la pc, in phones nu merge.Ma poate ajuta careva?

#7
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 15.04.2005
RTFM

Editat de antinari, 25 iunie 2010 - 17:10.
quote inutil


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajradunasoi, pe 25th June 2010, 14:17, a scris:

1. ieri mi-au mers efectele dar azi nu imi mai merg, imi apar doua becuri la numar si nu e sig sau clip stie cineva cum sa fac?

2. Castile nu se ataseaza decat la pc, in phones nu merge.Ma poate ajuta careva?
1. Ai apăsat, probabil, exact pe butonul pe care nu trebuia să apeși. Pentru că pe audio nu suntem dotați cu glob de cristal (poate pe astrologie și paranormal să aibă, dar n-aș băga mâna în foc) poate ar fi bine să ne spui ce becuri ți se aprind și ce butoane ai apăsat. Eventual atașezi și niște poze și manualul mixerului.

2. Pe mixer ai volum separat pt căști și control room, probabil e la 0.

3. După cum bine a spus și antevorbitorul, Read The Fucking Manual...

#9
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
L-am citit pe tot de 2 ori cu mixerul in fata stateam si nu spune chestiile de care ai nevoie si poza va veni imediat si sa pun mai multe cu toate butonasele sau numai de la effects ce butoane nu se aprind?

Editat de antinari, 02 iulie 2010 - 21:59.
quote inutil


#10
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
http://www.hi5.com/f...bumId=120429046


Aceasta este imaginea si uitati-va la numarul de la efecte ca sunt 2 puncte aprinse care tot palpaie si inainte era doar unu si acum ca sunt doua nu imi mai merg efectele.Ma poate ajuta cineva?

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Acum că am aflat că aveți chiar și profil pe haifaiv o să mă adresez mai respectuos. Luminițele acelea clipocesc din cauză că ați schimbat efectul și nu ați dus operațiunea la bun sfârșit, deci procesorul e acum în așteptare. Habar n-am cum e la mixerul respectiv (unele astfel de mixere au butonaș de up down și enter, altele au un butonaș ca și al dvs și după ce e învârtit în poziția dorită trebuie apăsat ușor pe el, altele au alt soi de sisteme) însă cu siguranță scrie în manualul de utilizare. Dacă binevoiți să puneți un link sau să atașați un manual (de preferință aici, folosiți butonul pentru atașare fișiere, am mari emoții când trebuie să intru pe haifaiv) voi căuta eu ptr dvs în acel manual pasajul cu pricina.
Vă doresc o seară bună și la cât mai multe commenturi favorabile!

Editat de antinari, 02 iulie 2010 - 22:09.


#12
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Fișier atașat  um_AM442D_AM642D_en_es_cn.pdf   6,72MB   6 download-uri

acesta este manualul este in mai multe limbi printre care si engleza, nu l-am gasit altfel,dar si manualul meu , si acesta este unul comun intre modelul am 442d pe care il detin eu si am 642d despre care nu stiu nimic.

Editat de antinari, 04 iulie 2010 - 20:55.
quote inutil


#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Vedeți pe la pagina a noua din manual:
33. Program Control
This control is used to scroll through the various effects. Turning the control clockwise will allow users to ascend into higher program numbers, and turning it counter-clockwise will allow users to descend into lower program numbers.  Pushing this control will apply the new effect. When a tap-delay effect is selected, pressing this control will allow users to select the tap-delay time.

Posibil să fie util să vedeți, la aceeași pagină, și:
27. 1-2 and L/R Buttons
These handy buttons allow you to decide the audio path of the corresponding channel. Pushing the “1-2” button allows the signal to be sent to the Group 1-2 mix, where the “L/R” allows it to be sent to the Main L/R mix.

combinat cu (pagina următoare):
37. Main L/R and Group 1-2 Buttons
The EFX Return control on the AM442D is accompanied by a Main L/R / Group 1-2 button. In the case of the AM642, there are 2 buttons: one for Main L/R and one for Group 1-2, both of which can be used simultaneously. In both cases, however, these buttons change the destination of the EFX Return signal between the Main L/R signal and/or Group 1-2 sub mix.

Eu v-am indicat paginile pentru limba engleză, pentru spaniolă/chineză paginile corespondente sunt 21-22 respectiv 32-33.

#14
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Tot nu merge, stiu,am citit pasajele acelea,dar cand apas pe butonul de efecte nu se intampla nimic sincer nu stiu care e faza cu butoanele main alea ca le-am incercat niciun efect...

Editat de antinari, 07 iulie 2010 - 21:35.
quote inutil


#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Te rog să postezi exact ce și cum ai conectat (intrări/ieșiri; în mod specific pe ce mufe) și ce butoane sunt apăsate + pozițiile tuturor potențiometrelor, eventual cu imagini (dacă se poate atașate aici și nu pe haifaiv). La apăsarea selectorului din secțiunea modulului de efect cele două puncte nu dispar (atenție, se apasă ușor până se simte/aude un mic click, nu trebuie introdus de tot butonul în mixer)?

#16
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010

Vizualizare mesajantinari, pe 7th July 2010, 22:41, a scris:

Te rog să postezi exact ce și cum ai conectat (intrări/ieșiri; în mod specific pe ce mufe) și ce butoane sunt apăsate + pozițiile tuturor potențiometrelor, eventual cu imagini (dacă se poate atașate aici și nu pe haifaiv). La apăsarea selectorului din secțiunea modulului de efect cele două puncte nu dispar (atenție, se apasă ușor până se simte/aude un mic click, nu trebuie introdus de tot butonul în mixer)?

astea sunt conexiunile

Fișiere atașate



#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Din ce văd eu acolo (nu prea îmi dau seama unde se duc cele două cabluri din rec out și din ctrl room out, ambele par a intra în laptop însă habar n-am ce mai ai pe acolo) problema pare a fi că tu iei semnalul din ctrl room însă nu ai apăsat butonașul (vezi săgeata/partea cu roșu de pe atașament) care îți trimite semnalul din master mix (deci cel la care se adaugă și efectul) în ctrl room out.

Poate ar fi mai bine, totuși, să folosești main out-ul, ca să nu mai ai astfel de probleme (vezi săgeata/partea cu alb).

Ai două cabluri pe ieșire (perechea de rca de pe rec out și perechea de rca de pe ctrl room out), unde se duc ele? Nu că ar fi foarte important, dar din ce se vede pare că ar intra ambele în laptop.

Fișiere atașate


Editat de antinari, 14 iulie 2010 - 16:38.


#18
radunasoi

radunasoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 23.06.2010
Pai ambele vin in laptop cele 2 cabluri de la rec out vin la microfon si cele 2 de la main(care erau in ctrl room) la aditional adica nici pentru casti nici pentru microfon,am gresit cu ceva?

Editat de antinari, 15 iulie 2010 - 23:02.
quote inutil


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate