Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Ce se intampla daca nu platesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#55
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

 lucianteo6, on 25th June 2010, 21:49, said:

Care ar fi acel abonament de care vorbesti tu?fara perioada minima contractuala?
la orange cel putin orice abonament se poate face pe o perioada minima contractuala de 1 luna
atat ca nu primesti nici o oferta de servicii sau telefoane (nu ca ar fi cine stie ce oferta la servicii)
poti face un delfin simplu insa fara bonus de portabilitate de ex, fara telefon, pe o luna
sau fluture pe 3 luni
sau orice animal pe 12 sau 24 luni

si sa va mai zic una tare - stiati ca e oferta de achizitie la fluture pe 6 luni?
2000 min in retea, 2000 SMS in retea si 100 min nationale la 5EUR optiunea pt ab fluture - 6 luni daca vrei LG KP501 Cookie la 25 EUR
daca nu vrei telefon este doar pe 3 luni ab

haideti sa va vad pe cei care nu vreti perioada contractuala si telefon
ce mai ziceti de oferta asta?

si hai sa va povestesc un pic din punctul meu de vedere ce se va intampla mai departe
o sa vina t-mobile intr-o piata in care cosmote dadea moca sa faca baza de clienti pt a fi cumparati
vodafone si orange vor sa faca bani, ca de aia e business
nu se va mai da subventie deci automat clientii cosmote vor rezilia intrucat ei se duceau acolo pt telefoanele aproape moca
orange si vodafone vor tine piata sus si t-mobile se va alinia
pe termen lung vor avea de pierdut clientii
daca prin absurd clientii vor dovedi fidelitate si vor ramane cam in aceleasi proportii, companiile nu vor mai avea 1 mld euro venituri (nu ma refer la cosmote ca aia sunt cei mai prosti din curtea scolii :-) ) - vor avea maxim 500 milioane venituri - taxele la stat la 1 mld inseamna aproximativ 350 mil euro
inseamna ca statu roman va pierde din start 350 mil de euro de la 2 din cele mai mari platitoare de taxe si impozite din romania
upc face 125 mil pe an, rds la fel, cosmote 350 mil - deci de aici se mai pierd cam 150 mil euro
si cand se trage linie statul roman o sa vada ca un cacat de lege nu face decat sa se piarda foarte multi bani de la bugetul de stat

mi-am propus sa caut legislatia de afara privind aceste taxe de reziliere - cand termin de documentat le postez
eu zic ca nicaieri in lume nu exista asa ceva - sa nu platestoi daune daca nu iti platesti factura

#56
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 sind, on 25th June 2010, 22:39, said:

si hai sa va povestesc un pic din punctul meu de vedere ce se va intampla mai departe
o sa vina t-mobile intr-o piata in care cosmote dadea moca sa faca baza de clienti pt a fi cumparati
vodafone si orange vor sa faca bani, ca de aia e business
nu se va mai da subventie deci automat clientii cosmote vor rezilia intrucat ei se duceau acolo pt telefoanele aproape moca
orange si vodafone vor tine piata sus si t-mobile se va alinia
bullshit
la prepay nu s-a dat nicio subventie si ia uite ce oferte fantastice gasim. cand ii intrebi de ce la prepay e asa buna oferta iar tu la abonament primesti un jeg, care e raspunsul? pai la prepay nu va oferim subventie la telefon.

+ daca oamenii se aboneaza cum zici tu doar ca sa isi ia telefoane si nu au nevie de servicii, firmele de telefonie pot sa se transforme in agentii de credit pentru achzitia de telefoane pe 12 sau pe 24 de luni
ce zici de oferta asta:
cumperi telefonul nokia banana 5500 cu 1 leu numai la orangeeeeee.
* rata lunara timp de 2 ani este de 10 euro
** abonamentul este de 3 euro, reziliabil din prima luna.

Cu ce difera asta de un abonament de 13 euro pe 2 ani, cu telefon "subventionat"

#57
AAdorjan

AAdorjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.02.2004

 sind, on 25th June 2010, 22:39, said:

poti face un delfin simplu insa fara bonus de portabilitate de ex, fara telefon, pe o luna

Unde scrie pe siteul Orange ca poti face abonament Delfin pe o luna?

#58
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 onlyone, on 25th June 2010, 13:54, said:

doar ciumpalacii care nu isi permit sa isi cumpere telefon sunt defavorizati ca sa zic asa.
si parerea mea: daca cineva e atat de ciumpalac incat sa nu isi permita sa dea 100-200 de euro pe 1 telefon si si-l permite doar daca ii face operatorul abonament de XX euro iar apoi strange cureaua nu mai bea cola ca sa plateasca factura, mai bine trece pe cartela sau isi ia cartela de telefon public.
nu e vorba daca iti permiti sau nu! excludem varianta abonarii strict pt subventia telefonului! dar daca vrei sa devii abonat sau vrei sa ramai abonat, strica sa primesti ca "bonus" un telefon ieftin sau gratis?
faptul ca eu am luat in ultimii 7 ani cateva telefoane la fidelizare (si le-am dat parintilor sau altcuiva) ma face ciumpalac?

Edited by cristi712, 25 June 2010 - 23:25.


#59
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
NU, sorry poate nu m-am facut inteles cum trebuie
si eu am luat telefon la fidelizare si nu doar 1 data.
eu ma refer la subventia telefoanelor achizitionate la un nou plan de abonament.
pentru ca operatorul poate sa iti dea DUPA fiecare an petrecut ca si abonat, posibilitatea de a cumpara telefon subventionat, deci nu sa iti dea telefonul in schimbul promisiunii ca vei mai ramane INCA 1 an abonat, ci sa iti dea telefon DUPA ce chiar ai stat 1 an in retea. la pret subventionat si chiar sa scada din pretul asta punctele de fidelizare.
deci daca vor pot sa in continuare sa dea subventii, nimic nu ii opreste.

#60
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,090
  • Înscris: 27.09.2005
@sind : unde scrie ca poti face orice abonament doar pentru o luna?
Si de unde pot achizitiona acea oferta fluture pe 6 luni cu cookie la 25 de eur si 2000/2000 minute/sms in retea+100 minute nationale??Pe site cookie e 100 de eur la fluture 9.

#61
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

 lucianteo6, on 26th June 2010, 00:50, said:

@sind : unde scrie ca poti face orice abonament doar pentru o luna?
Si de unde pot achizitiona acea oferta fluture pe 6 luni cu cookie la 25 de eur si 2000/2000 minute/sms in retea+100 minute nationale??Pe site cookie e 100 de eur la fluture 9.
imi pare rau de info gresita cu 1 luna....am inteles eu gresit...scuze...

cat priveste oferta cu fluturele,orice magazin orange din bucuresti - orange shop are aceasta oferta

#62
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,090
  • Înscris: 27.09.2005

 sind, on 26th June 2010, 09:31, said:

imi pare rau de info gresita cu 1 luna....am inteles eu gresit...scuze...

cat priveste oferta cu fluturele,orice magazin orange din bucuresti - orange shop are aceasta oferta


Pai numai in Bucuresti e valabila?noi astia de la tara nu putem beneficia de ea?

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
sunt oferte regionale.. asa si e63 era 39 euro la portare cu ab de 8 euro pe doi ani, dar douar in 4sau 5 judete plus bucuresti.

#64
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 medley, on 25th June 2010, 20:35, said:

Toti cei care isi doresc atat de mult abonament fara perioada contractuala si care sustin ca ei de telefon subventionat nu au nevoie, pot si acum(si de ceva vreme chiar) face abonament dar fara perioada contractuala. Cand te saturi, platesti ultima factura, ii anunti conform preavizului(30 zile) ca ajunge momentan si gata. Sau portezi sau treci pe prepay.

Serios? Ia mergi prin shop sau sună la ei. Că eu (și bănuiesc că toți ceilalți) n-am auziti niciodată de așa ceva. Toate contractele Orange (și Vodafone, și Cosmote) au clauză de retenție. La fel e valabil și pentru toți ceilalți furnizori. Cînd îi întrebi ți se spune clar: perioadă minimă de abonare de 1 an. Vrei să sun acum în secunda asta la ce operator vrei tu să întreb care-i perioada minimă de abonament?

Deci las-o baltă. Poate vrei să zici că de-acum încolo se vor trezi brusc că se poate și fără. Ceea ce e altceva și e un lucru bun.

PS: preavizul de 30 de zile e și el nul. Poți rezilia într-o singură zi lucrătoare.

 sind, on 25th June 2010, 21:39, said:

inseamna ca statu roman va pierde din start 350 mil de euro de la 2 din cele mai mari platitoare de taxe si impozite din romania

Aberezi cumplit. Piața rămîne aceeași. Vor fi tot atîția clienți, care vor plăti la fel. Omul care vrea să vorbească va avea nevoie de abonament sau cartelă. A, că se vor produce migrații de la un operator la altul da, dar vor fi mici, iar per total banii tot se vor duce la unul dintre operatori.

Și hai să fim serioși, n-o să se apuce nimeni să schimbe la fiecare 3 zile operatorul. O să stea la unul care-i convine. Faptul că poate să-l schimbe oricînd cu minimă bătaie de cap era valabil și acum. Singura diferență era că nu știa lumea de asta.

Eu cred că de fapt pe voi nu vă sperie legea în sine (că erau legi și pînă acum și vă durea undeva de ele). Vă sperie că se face publicitate legii în mass-media și nu mai puteți merge pe burtă și servi gogoși clienților.

Și chiar și presupunînd prin absurd că operatorii ar pierde bani sau chiar că ar da faliment (altă aberație cumplită dar hai să zicem de dragul discuției); A cui e vina? Cine a produs această situație? Operatorii și-au făcut-o cu mîna lor.

Ce vrei tu de fapt de la noi? Ce crede PR-ul Orange că obține cu aceste texte aici pe forum? Operatorii ne-au tratat și ne tratează ca pe vaci de muls și acum vor să ne pară rău că or să și-o încaseze și ei o dată? Ha ha. Lamentează-te cui vrei tu dar nu unor oameni care s-au lovit de măgăria lor. Asta-i culmea tupeului.

Edited by wirespot, 26 June 2010 - 11:52.


#65
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.02.2010
off topic

Marirea TVA-ului la 24 %, poate constitui un motiv pentru rezilierea unilaterala a contractului Orange aflat in perioada de obligativitate contractuala?

#66
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

 wirespot, on 26th June 2010, 12:51, said:

Serios? Ia mergi prin shop sau sună la ei. Că eu (și bănuiesc că toți ceilalți) n-am auziti niciodată de așa ceva.

Deci las-o baltă.

PS: preavizul de 30 de zile e și el nul. Poți rezilia într-o singură zi lucrătoare.

Serios.
E ok ca nu ai auzit, nici eu nu auzisem multe pana cand ai inceput tu sa postezi pe aici. Iti recomand, asa cum o fac si eu, sa nu ma crezi.
In ce priveste asta cu preavizul, credeam ca ne-am lamurit: tu crezi ceva, eu altceva. Tu crezi ca ai dreptate iar pe mine nu ma intereseaza sa te conving de contrariu, poti sa o crezi in continuare.

Pai de ce ar fi tva-ul o problema?: daca ai abonament de tip vechi, preturile mentionate sunt fara tva, acesta se adauga peste valoarea pachetului ce ramane aceeasi iar daca ai pachet nou(animale din astea) pretul are deja tva-ul inclus. Pe tine probabil te vor factura la fel, nu te intereseaza ca din aceiasi 8e(de exemplu) de acum 19% sau 24% se duc la stat.
Dar cine stie ce si cum o sa fie.

Edited by medley, 26 June 2010 - 17:34.


#67
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Adica va plati orange-ul diferenta de 5% aferenta cresterii TVA-ului pentru abonamentele (''Animalele'') existente?

#68
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

 the__1, on 26th June 2010, 18:43, said:

Adica va plati orange-ul diferenta de 5% aferenta cresterii TVA-ului pentru abonamentele (''Animalele'') existente?
Atata timp cat pretul include tva, ei sunt obligati sa mentina factura la acel pret. Dar pentru abonamentele de 3 euro de exemplu se va calcula tva de 24%.
Daca fac modificari la contracte/preturi care contin tva clientul poate oricand rezilia. Cel putin eu reziliez si daca imi cresc cu 1 cent. Daca in contract scrie 20 de euro cu tva inclus ei nu au dreptul sa imi mareasca pretul.

Edited by lucienuk, 26 June 2010 - 19:02.


#69
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.02.2010

 lucienuk, on 26th June 2010, 19:59, said:

Atata timp cat pretul include tva, ei sunt obligati sa mentina factura la acel pret. Dar pentru abonamentele de 3 euro de exemplu se va calcula tva de 24%.
Daca fac modifiacari la contracte/preturi care contin tva clientul poate oricand rezilia. Cel putin eu reziliez si daca imi cresc cu 1 cent. Daca in contract scrie 20 de euro cu tva inclus ei nu au dreptul sa imi mareasca pretul.


vestea buna e ca putem rezilia de acum inainte oricand orice abonament la telefonie... fara nicio plata a unei sume....

http://stirileprotv....ic-oricand.html

#70
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

 claudiupop_bm, on 26th June 2010, 19:02, said:

vestea buna e ca putem rezilia de acum inainte oricand orice abonament la telefonie... fara nicio plata a unei sume....

http://stirileprotv....ic-oricand.html
Inca nu, poate in curand.
Eu personal sunt tare curios ce se va intampla si cu legea asta. Eu unul ca si client o sa pierd cu ea. Atata timp cat 99% din agenda e orange cu siguranta raman.
Problema e ce o sa taie si gandul imi sare direct la Thank You. Pentru cei care nu au de gand sa plece nu o sa fie bine. Poate obtinem macar ceva oferte mai bune.

#71
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.02.2010

 lucienuk, on 26th June 2010, 20:12, said:

Inca nu, poate in curand.
Eu personal sunt tare curios ce se va intampla si cu legea asta. Eu unul ca si client o sa pierd cu ea. Atata timp cat 99% din agenda e orange cu siguranta raman.
Problema e ce o sa taie si gandul imi sare direct la Thank You. Pentru cei care nu au de gand sa plece nu o sa fie bine. Poate obtinem macar ceva oferte mai bune.

eu unul, sunt "fidelizat" la orange pana in noiembrie 2012... asa ca pt mine legea asta e mana cereasca... trec pe prepay in secunda doi, dupa ce legea este promulgata

#72
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

 claudiupop_bm, on 26th June 2010, 20:00, said:

eu unul, sunt "fidelizat" la orange pana in noiembrie 2012... asa ca pt mine legea asta e mana cereasca... trec pe prepay in secunda doi, dupa ce legea este promulgata
Si daca scot ofertele prepay si te lasa doar cu un plan tarifar? Sau daca iti dau oferta de la prepay la abonament? Pana la urma tot la ei ajung euroii.
Cu legea asta se poate schimba tot. Te pot bloca daca chiar se enerveaza. Credeti ca o sa stea linistiti cei din telecom? Eu sunt curios ce o sa faca.
Nu uitati ca suntem in Romania!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate