Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Ce se intampla daca nu platesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#1
OverClock

OverClock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2008
Salutare tuturor, am si eu o problema.
Anul trecut in august mi-am facut abonament la Orange de 10 E pe 24 de luni.
Primele doua luni nu am platit factura Orange, prin urmare stranganduse ~100 lei.
Anu asta, in februarie am primit o scrisoare de la Orange ca daca nu platesc suma de ~100 lei pana la sfarsitul lunii imi reziliaza contractu si o sa trebuiasca sa platesc inca 200 E.
Am platit doar 80 lei din motive financiare, iar prin aprilie mi-a venit un plic de la credit expres ca am de plata ~800 lei total.
Acum am vorbit cu ei si mi-au propus sa platesc in 2 rate, prima pana in 25 luna asta, iar urmatoarea pana pe 25 luna viitoare, daca nu ma vor da in judecata.
Spuneti-mi si mie va rog ce sa fac ?
Ma gandesc ca daca nu platesc, ma vor da in judecata si o sa trebuiasca sa platesc mai mult.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

View PostOverClock, on 18th June 2010, 21:48, said:

Salutare tuturor, am si eu o problema.
Anul trecut in august mi-am facut abonament la Orange de 10 E pe 24 de luni.
Primele doua luni nu am platit factura Orange, prin urmare stranganduse ~100 lei.
Anu asta, in februarie am primit o scrisoare de la Orange ca daca nu platesc suma de ~100 lei pana la sfarsitul lunii imi reziliaza contractu si o sa trebuiasca sa platesc inca 200 E.
Am platit doar 80 lei din motive financiare, iar prin aprilie mi-a venit un plic de la credit expres ca am de plata ~800 lei total.
Acum am vorbit cu ei si mi-au propus sa platesc in 2 rate, prima pana in 25 luna asta, iar urmatoarea pana pe 25 luna viitoare, daca nu ma vor da in judecata.
Spuneti-mi si mie va rog ce sa fac ?
Ma gandesc ca daca nu platesc, ma vor da in judecata si o sa trebuiasca sa platesc mai mult.

Pai normal ca te da in judecata, tu te pui cu astia care au bani cu milardele din firma? Pune mana si plateste ce ai datorie si daca numai vrei reziliezi contractul si ai terminat balciul.

#3
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca ar trebuii sa incerci sa iti patesti facturile...

Edited by odo_robert, 18 June 2010 - 20:53.


#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
s-a mai discutat mult p-aici, pe tema asta... daca dadeai o cautare pe forum, poate te lamureai. cum n-ai dat detalii concrete, nu se stie ce poti pati. in principiu, da poti fi dat in judecata, daca n-au trecut 3ani dela dat cand trebuia sa platesti. daca firma de recuperatori o va face,cand o va face, e traba lor... cum penalizarile curg, si nu sunt mici, interesul lor e sa te dea in judecata cat mai tarziu.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,964
  • Înscris: 14.08.2006
Cand ti-ai facut abonament pe 2 ani, nu erai constient ca trebuie sa platesti lunar 10 EURO? Ce telefon subventionat ti-ai luat? Telefonul cine crezi ca-l plateste? Cauta contractul si vezi cat trebuie sa platesti daca reziliezi inainte de perioada initiala (probabil aia 200 euro de care ti-au pomenit si ei). TIMPUL schimba multe lucruri in defavoarea ta; trebuia sa te duci sa rezolvi mai devreme. Daca mai vrei ca in urmatorii ani sa mai ai vreun contract la vreun operator de telefonie mobila, eu iti recomand sa te duci la Orange si sa discuti cu ei, ca sa platesti restantele de pana acum si eventual sa continui sa platesti pana expira aia 2 ani, sau sa platesti clauza de reziliere de 200 euro (nu cred ca e avantajos..daca ai pune banii aia intr-un cont cu direct debit setat cand ti se emite factura orange, vei vedea ca platesti mai putin). Avand in vedere ca a trecut ceva timp si ai primit semnale de la credit expres, este posibil ca datoria ta sa fi fost vanduta la firma de recuperari credit expres, care sunt pe urmele tale. De recuperatori scapi numa daca-ti muti domiciliul, schimbi numaru de telefon, schimbi numele de familie sau daca mori. E bine totusi sa te duci frumos sa intri in contact cu credit express si sa incerci sa rezolvi cu ei amiabil, altfel o sa te bage pe ce sti ce liste negre si o sa ai probleme.

#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
meanman,omul nu mai are treaba cu Orange, din moment ce a fost contactat de creditexpres. contractul i-a fost reziliat,  datoria lui a fost vanduta sau cesionata. degeaba se duca sa aprinda lumanari sau sa faca matanii in fata la orange shop, e prea tarziu. trebuie sa rezolve cu firma de recuperatori.datoria+taxa de reziliere inainte de termen+subventia telefonului+penalitatile. in rest, isi poate face abonament la alta firma de telefonie mobila, stiu cazuri destule... sau isi ia o cartela prepay, deja au ajuns mai rentabile decat abonametele. :) buba e ca peste 2 ani,sau daca reusesc sa-l convinga sa plateasca macar un leu, inca 3 ani din momentul platii, se poate astepta oricand sa fie chemat in judecata, pe langa toate astea, mai da o groaza de bani pe avocat,ca apoi sa ajunga boschetar.... e treaba lui,daca s-a crezut "shmeker",si-a luat telefon de fitze,a vorbit in draci,dar s-a zgarcit sa-si plateasca factura....

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Foarte multe aberații citesc aici. De unde s-a tras concluzia că omul și-a luat telefon? E vorba de un abonament pe care l-a făcut în pripă și nu l-a mai dorit.

Este important să ne spună cît a vorbit pe acel abonament și cînd i s-a tăiat accesul la rețea. Mai este important și dacă are chitanță de la Orange pentru cei 80 de lei, și dacă acei 100 erau tot ce i s-a cerut și pentru ce anume (ce luni, ce servicii).

Dacă înțeleg bine, a dat 80 de lei din cei 100 și acum i se cer 800 în loc de 20. Este stupid și jegos.

În primul rînd reține ce ai făcut greșit, și anume că nu se lasă niciodată un abonament în aer. Trebuia să întrebi imediat atunci: nu mai vreau abonament, ce pot face. Și se rezolva foarte simplu, pentru că puteai rezilia liniștit.

Adresează-te ANPC cu un email sau scrisoare și explică problema, atașează copii după toate actele relevante (contract, înștiințarea de la Credit Express, chitanța pentru cei 80 de lei etc.)

Orange a făcut o măgărie pe care o fac din păcate des operatorii. Predau un client pentru datorii recuperatorilor, nu-i spun, dar cînd clientul îi contactează ca să rezolve (neștiind că nu mai e clientul lor) îi iau banii și apoi vin ȘI recuperatorii cu pretenții.

A mai fost un topic similar (la Vodafone) pe care-l găsești aici. Citește acolo. Din păcate nu poți face ce l-am sfătuit pe respectivul, și anume să rezilieze el, pentru că a trecut prea mult timp. Dar apelează neapărat la ANPC.

#8
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu e nimic stupid si nici jegos. i s-a reziliat contractul pentru neplata inainte de termen si pt asta esti taxat cu 200 de euro,de acolo cei 800 de lei. intradevar, nu rezulta ca omul nostru nu si-ar fi  luat un telefon subventionat de la orange, sau poate a luat un telefon subventionat in exclusivitate de catre dealer, am pomenit de telefon, pt ca poate mai sunt si altii in situatii asemanatoare,care vor citi acest topic si e bine de stiut,ca in afara de acea taxa de reziliere de 200 de euro, mai ai de achitat si subventia telefonului, plus penalitatile. toate astea sunt clar stipulate in contract, deci nu vad cu ce l-ar putea ajuta anpc-ul.

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Îl poate ajuta pentru că taxa de 200 de euro e ilegală. Vezi threadul "ABUZ marca Orange".

#10
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu ne pune sa citim un topic de 6pagini, explica mai clar,de ce e ilegala??? cand a semnat contractul,a luat la cunostinta ca va fi nevoit sa achite 200 de euro, daca se reziliaza contractul inainte de termen. putea sa semneze,sau nu,nimeni nu l-a obligat.

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Am trimis la acel topic pentru că e o chestiune mai complexă, cu argumente și contra-argumente. Și pentru că dacă aș începe să explic și aici ar însemna să stau să urmăresc două thread-uri.

Dar ai dreptate, e greu să intri direct într-un thread mare. Așa că uite un post unde explic că TCG e invalid pentru că nu a fost semnat, respectiv un post unde explic de ce taxa nu poate fi pretinsă legal de Orange chiar dacă ar fi fost semnată de consumator (dar nu a fost).

#12
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postkorsar, on 19th June 2010, 16:18, said:

cand a semnat contractul,a luat la cunostinta ca va fi nevoit sa achite 200 de euro, daca se reziliaza contractul inainte de termen.
Unde scrie? :huh:

Din primul post se intelege doar ca a fost informat sa plateasca banii astia.

Daca n-are stimulat in contract, raman doar restantele si eventual diferenta de pret a telefonului, daca acesta a fost achizitionat.
Nu-mi poti cere plata pe toata perioada contractuala, daca tu mi-ai taiat conducta la 1-2 luni de la semnarea contractului.

#13
OverClock

OverClock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2008
Abonamentu l-am facut ca sa iau un telefon la pret redus, pentru un prieten, caruia i-am dat si contractu si acu el e plecat in strainatate.
Da wiresport, ai inteles bine, am platit 80 de lei din cei 100 pe care trebuia sa ii dau.
Ai dreptate, dar atunci nu stiam ca pot sa il reziliez fara sa platesc nimic si neavand bani l-am lasat asa.
As vrea sa ma adresez ANPC dar nu stiu daca am vreo sansa, pentru ca eu nu mai am contractu de la Orange !!!
Am doar instiintarea de la Credit Express si chitanta pentru cei 80 de lei. Contractul nu-l am.
Ai idee ce as putea sa fac in cazul asta ?
Mersi mult.

#14
OverClock

OverClock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2008
Inca ceva, eu mai aveam de platit ~20 de lei factura Orange + penalizari s-au facut ~50 lei.
M-am dus la Orange sa platesc astia 50 de lei (ca banii astia stiu ca sunt obligat sa ii platesc) dar nu mi i-au primit. ca nu mai sunt in baza lor de date. Mi-au zis ca nu mai am treaba cu ei, ci cu Credit Expres.
Cei de la Credit Expres mi-au zis sa le transfer in contu lor cei 50 de lei + rezilierea in valoare de 200 euro.
Acu eu ma gandesc sa platesc doar aia 50 de lei si gata, ma apuc de facut reclamatie la ANPC sa vad cum o rezolv.
Ce parere aveti ?
Mersi mult.

#15
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
deci, wirespot, vezi ca a aparut si telefonul de care era vorba??? nu de alta, dar era prea ciudat,ca cineva sa-si faca un abonament pe care n-a fost in stare sa-l plateasca, nici dupa 6 luni, cu contract pe 2 ani... cazul e simplu si clasic: fac un abonament scump, pe 2 ani, iau un telefon subventionat pe care-l vand, nu platesc abonamentul, sperand sa scap, ca asa am citit pe net, ca multi ar fi scapat fara sa plateasca... cand sunt amenintat de recuperator, intru pe forum si torn gogosi.... ba, odata cu telefonul, am vandut si contactul,care era pe numele meu, iar cumparatorul e dus la capsuni...

#16
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
nu prea ai ce face, ia si plateste acolo. ai gresit, platesti. nu e vina lor ;). nu te joci cu firmele de telefonie mobila, sunt mai ceva ca bancile.

#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@OverClock: cere copie după contract de la Orange, sînt obligați să-ți dea. Dar e posibil să nu vrea sau să pretindă că l-au pasat la recuperator. Dar oricum tu întreabă-i ca să știi ce să spui la ANPC.

Privind Credit Express, nu plăti nimic. Dacă iau legătura cu tine cere-le să-ți dovedească despre ce contract e vorba și de unde reiese ce le datorezi (de unde 50 de lei, de unde 200 de euro). Adică să-ți trimită copie după actele relevante (cel puțin contractul original semnat de tine cu Orange și cesiunea de la Orange etc.) Dacă nu fac asta sînt doar niște străini care îți pretind banii și poți la fel de bine să-i reclami la poliție pentru hărțuire. În mod normal orice recuperator așa ar trebui să înceapă, dovedindu-ți că ți-a preluat contractul, nu doar cu bla bla la telefon.

Apropo, nu le da tu niciun detaliu, dacă chiar au preluat contractul de la Orange ar trebui să aibă adresa ta etc.

Cel mai probabil or să dea din colț în colț, că nu apare taxa de 200 de euro în niciun act semnat. End of story.

Dar ia legătura cu ANPC chiar și așa. Dă-le un telefon și vorbește cu ei că nu mori.

Tot n-ai zis cît timp după facerea abonamentului ai vorbit pe el, cînd a fost întrerupt. Și că veni vorba de telefon, cît a fost subvenția și ce acte ai semnat la încheierea contractului?

@korsar, ce-a făcut omul e treaba lui. Eu răspund la chestiile de genul ăsta în caz că ajută și pe alții, nu mă apuc să-l judec pe fiecare. Dacă minte în legătură cu ce s-a întîmplat îl privește, n-o să putem să-i dăm sfaturi adecvate deci e tot pierderea lui.

#18
OverClock

OverClock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2008

View Postwirespot, on 20th June 2010, 16:01, said:

@OverClock: cere copie după contract de la Orange, sînt obligați să-ți dea. Dar e posibil să nu vrea sau să pretindă că l-au pasat la recuperator. Dar oricum tu întreabă-i ca să știi ce să spui la ANPC.

Privind Credit Express, nu plăti nimic. Dacă iau legătura cu tine cere-le să-ți dovedească despre ce contract e vorba și de unde reiese ce le datorezi (de unde 50 de lei, de unde 200 de euro). Adică să-ți trimită copie după actele relevante (cel puțin contractul original semnat de tine cu Orange și cesiunea de la Orange etc.) Dacă nu fac asta sînt doar niște străini care îți pretind banii și poți la fel de bine să-i reclami la poliție pentru hărțuire. În mod normal orice recuperator așa ar trebui să înceapă, dovedindu-ți că ți-a preluat contractul, nu doar cu bla bla la telefon.

Apropo, nu le da tu niciun detaliu, dacă chiar au preluat contractul de la Orange ar trebui să aibă adresa ta etc.

Cel mai probabil or să dea din colț în colț, că nu apare taxa de 200 de euro în niciun act semnat. End of story.

Dar ia legătura cu ANPC chiar și așa. Dă-le un telefon și vorbește cu ei că nu mori.

Tot n-ai zis cît timp după facerea abonamentului ai vorbit pe el, cînd a fost întrerupt. Și că veni vorba de telefon, cît a fost subvenția și ce acte ai semnat la încheierea contractului?

@korsar, ce-a făcut omul e treaba lui. Eu răspund la chestiile de genul ăsta în caz că ajută și pe alții, nu mă apuc să-l judec pe fiecare. Dacă minte în legătură cu ce s-a întîmplat îl privește, n-o să putem să-i dăm sfaturi adecvate deci e tot pierderea lui.

Am vb o luna jumate si dupa l-am lasat balta. Abonamentu mi l-a intrerupt in martie.
Am luat un telefon nokia n95 gratis la abonament de 10 euro, pe 2 ani.
Am semnat doar contractu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate