Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2539
forajeolt

forajeolt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.08.2015
pentru cei interesati  execut foraje adincime max 50 metri tuburi valrom diam min 125 max 200 , instalatie usoara pe remorca minimoto  cu fluid foraj ,  prefer zona olteniei dar nu numai

#2540
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua
Am un put cu luciul apei la 7-8 metri. S-au bagat inca 5-6 tuburi de 60 in apa. Acum. Trag cam 1.5 metri cubi de apa si se goleste. Astept sa se umple cateva ore si trag iar...  Nu sunt multumit...  Zona este Hanul Ancutei jud Neamt
Daca e cineva care executa puturi, imi poate da un mesaj.
Multumesc anticipat

#2541
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Am forat in apropiere la Tibucani , 2,5 mc/h debit exploatabil continuu, 24h/24 , 365 zile/an. Fisa foraj disponibila.

#2542
maion_buftea

maion_buftea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.06.2015

View Postmariusares, on 12 august 2015 - 11:08, said:

Buna ziua
Am un put cu luciul apei la 7-8 metri. S-au bagat inca 5-6 tuburi de 60 in apa. Acum. Trag cam 1.5 metri cubi de apa si se goleste. Astept sa se umple cateva ore si trag iar...  Nu sunt multumit...  Zona este Hanul Ancutei jud Neamt
Daca e cineva care executa puturi, imi poate da un mesaj.
Multumesc anticipat
La adancimea de 7-8 metri trebuia sa aveti un diametru mult mai mare, adica tuburile sa fi avut diametru interior de 150 - 200 cm, dubland sau tripland cantitatea de apa colectata in put.
O solutie foarte buna este sa forati un put macar de medie adancime, cel mai bine este sa forati un put de mare adancime. Daca va hotarati sa forati un put (de medie sau de mare adancime), putem vorbi.

Edited by maion_buftea, 12 August 2015 - 20:47.


#2543
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Dati un mesaj cu nr de telefon va rog.
Mersi anticipat.
Vodafonul si dumneata poti da mesaj

#2544
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

n/a said:

... bacterii numite Legionella Pneumophila ...
Legionella sp. este o bacterie gram negativă ce cuprinde specii care cauzează legioneloza sau boala legionarului (mai ales L. pneumophilia). Are o arie de răspândire largă cuprinzând 48 specii și 70 serogrupuri. În general, compoziția chimică a peretelui celular (aranjarea diferitelor oze) determină antigenitatea acestor organisme.

Între 70 și 80 °C (158 și 176 °F) - temperatură de dezinfecție
La 66 °C (151 °F) - Legionella distrusă în 2 minute
La 60 °C (140 °F) - Legionella distrusă în 32 minute
La 55 °C (131 °F) - Legionella distrusă în 5-6 ore
Între 50 și 55 °C (122 și 131 °F) - Legionella supraviețuiește dar nu se poate înmulți
Între 20 și 50 °C (68 și 122 °F)- Legionella se dezvoltă
Între 35 și 46 °C (95 și 115 °F) - Legionella are temperatura optima de dezvoltare
Sub 20 °C (68 °F) - Legionella poate supraviețui dar există în stare latentă

Sursa: https://ro.wikipedia...wiki/Legionella

Edited by panoramic66, 14 August 2015 - 23:21.


#2545
MACHENA

MACHENA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.11.2013
Buna ziua. Locuiesc in jud. Constanta, Techirghiol. Ma intereseaza si pe mine sa forez un put pt. apa menajera ( udat gradina). Stie cineva ce preturi/metru se practica in zona? Rog raspuns colegii. Apropo,cine stie adancimea la care se afla panzele freatice in zona.Va multumesc.

#2546
simi_em

simi_em

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2013
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii legate de nivelul panzelor freatice din com. Berceni/Ilfov, zona dupa primarie pe stanga? Multumesc!

#2547
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013

View PostVODAFONUL, on 12 august 2015 - 18:42, said:

Am forat in apropiere la Tibucani , 2,5 mc/h debit exploatabil continuu, 24h/24 , 365 zile/an. Fisa foraj disponibila.
se poate face publica? multumesc.

#2548
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postsimi_em, on 22 august 2015 - 10:05, said:

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii legate de nivelul panzelor freatice din com. Berceni/Ilfov, zona dupa primarie pe stanga? Multumesc!

0-45 m doar strate poros permeabile, care comunica intre ele (deci ori forezi 10 m ori 50 e cam tot aia !!
in jur de 60 m acviferul de Fratesti, singurul OK din zona de S a Bucurestiului
De la 70 m in jos acvifere cu depasiri enorme la Amoniu si Sulf, ape inutilizabile

#2549
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostMACHENA, on 18 august 2015 - 12:37, said:

Buna ziua. Locuiesc in jud. Constanta, Techirghiol. Ma intereseaza si pe mine sa forez un put pt. apa menajera ( udat gradina). Stie cineva ce preturi/metru se practica in zona? Rog raspuns colegii. Apropo,cine stie adancimea la care se afla panzele freatice in zona.Va multumesc..

Intreaba colegul @VODAFONUL Posted Image , dansul cunoaste o lucrare din Techirghiol, unde s-a promis apa de care vrei si d-ta, insa s-a dat apa sarata, care nu poate fi folosita..iar banii s-au "'consumat'"..Posted Image

Edited by andreilesan, 24 August 2015 - 18:55.


#2550
77snk

77snk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.04.2004
Buna ziua,

Trebuie sa fac un put pt apa si am primit doua oferte cu tehnici de forare diferite pentru care diferenta de pret este destul de mare.
Ma intereseaza calitatea si nu pretul. Fiecare ofertant spune ca metoda lui este mai buna.
Ce sa aleg intre "Sapare in sistem hidraulic uscat cu instalatie mecaica" si "foraj rotativ cu circulatie directa de fluid de foraj"?
Imi trebuie un debit de 5l/s, trebuie sa sap undeva la 60 de metri si am de umplut si de mentinut plin un bazin de 240 metri cubi.
Daca imi puteti spune si de ce ar trebui sa aleg una in detrimentul celeilalte ar fi perfect.

Multumesc anticipat.

Edited by 77snk, 25 August 2015 - 15:21.


#2551
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cam mult 5 litri/secunda. Asta vine cam 18mc/h si va fi cam greu sa gasesti o pompa care sa scoata asa de mult de la 60m.
(Nu stiu daca un put da atit de mult)

#2552
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflorin71_skoda, on 25 august 2015 - 18:19, said:

Cam mult 5 litri/secunda. Asta vine cam 18mc/h si va fi cam greu sa gasesti o pompa care sa scoata asa de mult de la 60m.
(Nu stiu daca un put da atit de mult)
Exista zone de unde se extrag si zeci de mc/h dintr-un foraj...Posted Image

#2553
maion_buftea

maion_buftea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.06.2015

View Postmariusares, on 12 august 2015 - 11:08, said:

Buna ziua
Am un put cu luciul apei la 7-8 metri. S-au bagat inca 5-6 tuburi de 60 in apa. Acum. Trag cam 1.5 metri cubi de apa si se goleste. Astept sa se umple cateva ore si trag iar...  Nu sunt multumit...  Zona este Hanul Ancutei jud Neamt
Daca e cineva care executa puturi, imi poate da un mesaj.
Multumesc anticipat

Normal cu cat e mai "sarac" izvorul, cu atat diametrul fantanii sa fie mai mare, fiindca grosimea stratului de apa ramane constant, daca avem un diametru mai mare la put, cantitatea de apa din put va fi mai mare (practic astfel de puturi sunt asemanatoare unui rezervor de apa, cu cat rezervorul e mai mare cu atat avem mai multa apa in rezervor), stiind cata apa se strange acum cu diametrul tubului existent si mai stiind necesarul de apa, veti mari diametrul putului pana cand aveti cantitate de apa necesara. E bine sa calculati si in cat timp se umple putul, ca sa va puteti da seama de debitul stratului de apa unde aveti putul.

#2554
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua
Deci mi-a sapat cineva de la Sarca judetul Iasi. Aviz amatorilor oamenii is tepari
au sapat in lut, au dat de putina apa s-au oprit. In zona apa e la 18-20m, ei s-au oprit la 9-10m.
Am chemat un meserias, a sapat pe interior inca 3 metri si a dat de balastru. Acum trag cu pompa de 6 mc pe ora si nu scade 1 cm
Meseriasul respectiv a sapt manual cu 4 baieti. Imi era mila de ei saracii. 40 grade afara si ei trageau la ranga .... Acelasi meserias mi-a explicat ca nu intelege de ce un idiot se poate orpi la 9 metri, neavand nici un obstacol, mai mult de atat nici nu a facut un studiu al zonei, sa vada la ce adancime e apa la vecini etc.
In fine asta se intampla in Romania cand un agarici cu pedale spune "trimit maine oamenii" si cand oamenii care vin cred ca 3 galeti de apa la o fantana pentru irigare in camp e suficient.
Acum nu ramane decat sa ii fac reclamatie la ANAF pentru ca nu am primit factura nici in ziua de azi

#2555
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Care ANAF dom'le ?
Ai ceva contract ?
Nimic ?

Scuze ca am scris asa ceva. dar acesta este adevarul.
Dar daca ai contract de prestare a serviciului - atunci scuze.  SAPA-I...Pune-i sa plateasca ori sa mai sape.

Dar la o citire mai atenta a mesajului tau "Acum trag cu pompa de 6 mc pe ora si nu scade 1 cm" (desi eu consider ca nu ai masurat bine - ori chiar asa este debitul) eu cred ca este destul de bine. Dar fiind la prima panze freatica , s-ar putea sa fie ceva probleme cu analizele apei - s-ar putea sa nu fie potabila. Eu sper sa fie bine ca sunt ceva bani cheltuiti.

#2556
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Deci pompa umple o galeata de var lavabil de 25kg, mai exact 18 litri in aproximativ 14-15 secunde. Nu ma intereseaza sa fie potabila, o folosesc la irigat. Daca nici pe malul Siretului nu e panza freatica calumea...
Cat despre cei care au sapat, e vorba de un PF din cate am inteles.  Eu tot o sa fac o reclamatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate