Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Feedback despre firmele care vand scule pentru CB si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#343
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Eu acum doua zile am cumparat de aici. Totul a fost OK. Am stabilit prin telefon existenta produsului (pachet President) si ora cind pot ajunge pentru a ridica produsul. Calibarea a fost inclus in pret si s-a facut cu un analizator de frecventa si apoi cu un reflectometru intr-un spatiu deschis - nu pe bulevard sau linga garduri . Am primit factura si garantie. Firma se afla si pe site-ul President Romania ca distribuitor.

#344
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Iaca sa postez si eu o scurta si interesanta experienta cu un vanzator de... pepeni :D
Discutia de pe chat-ul firmei respective:

EU:
buna ziua, doresc sa cumpar doua statii cu antene. As prefera President. Nu stiu asupra carui model sa ma opresc, Truman sau Johnson II. Daca merita diferenta de pret si daca exista diferente notabile. In momentul asta am un Intek 520Plus si inca un Intek mobila dar am uitat indicativul. Ce ma sfatuiti?

Marius:
buna ziua
va sfatuiesc sa alegeti Johnson 2

EU:
Ok, pe logica si principiul asta, cred ca o sa ajung sa iau o statie Yaesu :)))) Inteleg ca un produs mai scump este superior unui produs mai ieftin, cel putin in teorie, care sunt totusi calitatile radio care pun pe o treapta superioara JohnsonII? Probabil nu m-am facut corect inteles sau sunteti obisnuit cu clienti care stiu ce vor dar afla ulterior ca ceea ce au cumparat nu este ceea ce vor. Sper sa discut cu un consilier de vanzari si nu cu un vanzator. As evalua cu drag acest chat dar nu am ce evalua. In fine, ati fost simpatic si poate intelegeti corect remarcile mele chiar deloc rautacioase dar... in fine. Daca sunteti aglomerati si va incurc, imi cer scuze de deranj. O zi buna si spor la vanzare.

Marius:
o zi buna

Mi se mai cere sa fac si evaluarea acestei "consilieri".
Site-ul, l-am considerat unul serios si demn de luat in seama. Ori am nimerit "the boss", prea plin de sine si care nu sta de vorba cu clienti fraieri ca mine care nu stiu ce vor si prefera doar profesionisti care doar cer un pepene la 5,245kg, cu coaja de 2cm grosime si 90,5% continut de apa :) Adica oameni informati, care stiu ce vor.

cbmania.ro este in cauza si stau si ma intreb daca inca din faza de consiliere au atitudinea asta, daca ar fi vorba de o problema cu livrarea sau o neconformitate ori o problema de garantie, cam care ar fi atitudinea lor?
Constat ca dupa atatia ani de democratie, tot niste glume de comercianti am ramas.

magazin-statiiradio.ro am discutat ieri si cu domnul de aici. Infinit mai cumsecade dar care a rezistat la putine intrebari care ar fi trebuit sa ma lamureasca si mi-a taiat-o scurt zicandu-mi cand ma hotarasc ce vreau, sa-l sun.

Am eu o problema bag seama. Oamenii astia de fapt sunt niste simpli operatori si nicidecum consilieri care sa te ajute in alegerea unui produs sau a altuia. Pai asa, poate deschide oricare dintre noi un magazin virtual si sa pun o fetiscana de 18 ani sa vanda. Chiar daca, habar nu are ce vinde sau e prea plictisita ca sa bage in seama pe cineva.

Daca nu as fi cumparat online de peste 15 ani de zile, cu unii dintre furnizori avand chiar o relatie exceptionala, chiar as fi crezut ca am eu o problema, dar asa...
E drept, sunt genul de client care intreaba, cere detalii despre produs, altele decat cele din fisa tehnica. Probabil ca asta deranjeaza pe unii vanzatori si considera ca e pierdere de timp.

Ca unul care am lucrat in vanzari din 1991 pana in urma cu 2 ani, va recomand sa nu aveti de-a face cu asemenea personaje. De la mine, un client, fie ca a plecat fara sa cumpere ceva, macar a plecat in cunostinta de cauza. Nu mi-am batut joc de actul de vanzare si l-am consiliat cu respect, atentie la nevoile lui si fara sa am un comportament care sa-l faca sa nu se afle in situatia de a-i face placere sa cumpere ceva de la mine. In fine, asta e treaba, cautam pe altii unde gasim compatibilitate si macar un dram de pasiune pentru ceea ce face. Restul, niste mercenari. Vanzatori de pepeni cum le spun eu :D

#345
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cumparat de la statii-radio.net, demers comercial normal, asa cum se asteapta oricare dintre noi la un comerciant. Fara repros.
mo.ro, deasemenea, ireprosabili si onesti in discutia cu privire la alegerile facute. Au aplicat si reducere de 10%.

#346
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Despre cbmania.ro nu am din pacate nici un cuvand de lauda, nu recomand sa se achizitioneze de la ei. Clientului i se inchide gura chiar daca are dreptate.

Am achizitionat de la magazin-statiiradio.ro/ si sunt pe plus ca si recomandare. La telefon a fost totul ok, Achizitia a decurs ok. Disponibilitatea los super ok, dar ...  Am fost deranjat ca mi-a cerut 30 RON pentru calibrare, iar unui prieten i-au cerut 10 RON pentru calibrare de catre aceiasi persoana. Nu am plecat de la ei cu sentimentul cel mai placut ...

Cei de la mo.ro, in toate interactiunile cu ei sunt foarte ok, pana in momentul de fata, mi se pare ca sunt cei mai ok din domeniul asta.

Edited by AlexRe, 04 December 2015 - 15:27.


#347
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 16.12.2011
De pe net, nu are legatura cu CB-ul  dar reflecta atitudinea unui operator de telecomunicatii :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Fr1P3La9jo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De unde se vede ca NELIMITAT inseamna 1, maxim 2 ore pe zi !

#348
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
am luat din Polonia.
de la audiopioneer si konektor.
sculele sunt ok, preturile sunt mai mici ca la noi, in unele cazuri.
de ce am luat de la ei? pentru ca nu am gasit la noi.

care doreste sfaturi, astept PM.

#349
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
in ultima vreme am avut o serie de lucrari si a trebuit sa cumpar diverse chestii.  e jale in unele magazinele on line.  
produsele ce figureaza pe stoc  (in site) nu exista in magazin si nici macar anunturile nu vin modificate ...

...  te suna , nu avem pe stoc...  pe site scris cu verde   "in stoc , livrare 24h". fac pe prostul si comand iar, iar ma suna  Posted Image

am renuntat si am inceput sa lucrez iar cu neuner.de.    .... platesc transport dar am servicii, stoc punctualitate si vb cu personal calificat.

Edited by dresler, 22 July 2016 - 09:09.


#350
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Bine de stiut... :)

#351
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
am "celebra problema" cu display-ul la un President Thomas.
Am trimis statia in service la President Romania si mi-a  venit inapoi tot asa.  reparatia a fost 50 ron +  trimis dus intors/ramburs alti 50 ron.
mi s-a emis factura zero si fara garantie.  

acum o sa trimit statia la president europa atasand toate documentele sa vada ce s-a  lucrat la ea si apoi ma adresez cui trebuie sa-mi recuperez prejudiciul.  nu e vorba de bani ci de bataia de joc...

va atasez si un video:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sNRfff_Uw8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#352
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 16.12.2011
Factura zero lei si ramburs 50. Poate nu ar strica si o vorba plasata la ANAF .

#353
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
am un update , President (Romania) imi schimba statia ,  deci treaba se rezolva.   revin cu detalii.

Edited by dresler, 12 July 2017 - 14:18.


#354
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Si  cind te gindesti ca TOATE se monteaza in hale paralele,de aceeasi oameni micuti si cu ochi oblici, merita sa platesc diferenta ....de pret ...doar ca scrie P....ent?Posted Image
Dar fiecare face cum crede ca-i mai bine.
Sa auzim de lucruri bune!Posted Image

#355
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
se monteaza doar modelele facute de Quixiang, de la Lincoln II in sus.

restul sunt facute de Uniden.  ambele "fabrici"  au si modele foarte reusite dar si unele mai putin reusite.
in trecut standardul de fabricatie la Quixiang era mult sub Uniden acum au mai recuperat.  

dupa cum stim diferenta dintre ele  ( de la ambii producatori) se vede in principal la modulatie  (unele suna frumos, clar natural  /  altele suna flat , ca un telefon vechi abia se intelege)  , la filtre (rezistenta la RFI generat de masina, etc) si apoi de materiale/design.
... acum la sensibilitate pe receptie in CB in masina la cum se prezinta "canalul 22"  nu mai e asa critica si asta tine in principal si de antena.

mai sunt apoi modelele mai vechi de la President care din pacate sunt mari si nu prea mai e loc in masinile noi.  cu greu "strecori" acum o statie in bord sa fie cat de cat ok.

in alta ordine de idei am primit de la President o statie noua , mi-a fost oferit un produs din gama de pret a lui Thomas, dar am ales Truman pentru simplitate si buton de SQ individual.  
foarte multumit de statie , multumesc pe aceasta cale celor de la President Romania.

Edited by dresler, 18 July 2017 - 10:25.


#356
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Artero.ro, ok.

#357
do3in

do3in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.01.2004
Salut. Stiti cumva magazine care vand mufe, suporti, cabluri si alte accesorii pentru CB in Timisoara?

#358
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Mondioplast, Vitacom, Rubin, RET...

#359
do3in

do3in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.01.2004
Eu mai comand diverse chestii prin Emag, nu neaparat legat de topic. Insa, sint surprins de cat de repede se misca cei de la PNI. Indiferent ca am comandat prin Emag sau prin mo.ro sau prin okazii, de fiecare data m-au sunat in cateva minute si am primit pachetul a doua zi. Sint  multumit si de comunicarea (sfaturi, discounturi) prin suport_PNI de aici de pe forum. Chiar eram sceptic ca vor raspunde, mesajele de pe aici fiind destul de vechi.
Nu stiu inca.. si sper sa nu fiu nevoit sa aflu cum merge partea de service.

#360
do3in

do3in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.01.2004
La Mondoplast in Timisoara... nu s-au descurcat sa-mi vanda o antena GPE 27 cu plata partiala cu card si restul cash.  "NU ne permite programul".  Greu frate..

Edited by do3in, 27 February 2018 - 16:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate