Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

ROUTERBOARD 750G

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#55
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Daca switch'ul lor e cu probleme schimbarea mac'ului e inutila.

#56
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Ei sustin ca switch-ul este bun. Nu ramane decat sa schimb routerul pentru o perioada sa vad daca intr-adevar este de la el si daca da, sa-l trimit la garantie. Va multumesc pentru raspunsuri, o sa va tin la curent cu ce se va mai intampla.

Edited by bosni17, 14 December 2010 - 13:30.


#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Ai mai putea incerca sa legi rds'ul in alt port al router'ului.

#58
firero

firero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.08.2005
Salut,

Am un astfel de router inca de anul trecut din iulie si am fost foarte multumit de el pana acum :(.

Saptamana trecuta datorita unor caderi de tensiune (cel putin 2-3 in interval de 2 zile) acest router a devenit nefunctional chiar daca foloseam un prelungitor cu protectie (toate celelalte electronice care erau in acelasi prelungitor : imprimanta, nas, ap, hardisk extern, televizor, ....  nu au patit nimic de unde trag concluzia ca partea de protectie a functionat).  Tind sa cred a venit un spike pe firul de ethernet (banuiesc ca rds-ul nu are protectie in switch-uri).

Ce cred ca s-a stricat la el este partea de ethernet/switch, pentru ca orice port as incerca led-urile de ethernet nu se aprind ;in schimb ledul de power functioneaza.

Am sunat la doua din cele N firme care aduc aceste routere in romania (btw cred ca N este mai mic < 5) dar fara succes. Cei care mi-au vandut router-ul mi-au spus ca garantia nu acopera acest caz si ca pentru moment ei nu il pot repara pentru ca cei de la mikrotik nu le-au trimis componenta respectiva (au doar componenta pentru 750 nu si pentru 750g). Ceilalti mau trimis la google metionand numele unei alte firme decat cea numita mikrotik.

In afara de a cere suport direct la mikrotik si ai intreba de service-uri si piese de schimb in Romania ce credeti ca as mai putea incerca ?

Btw presupunand ca voi rezolva aceasta parte cu partea de switch a router-ului as dori sa incerc fie un alt prelungitor fie un ups care sa aiba si protectie pentru portul ethernet.  Aveti vreo sugestie? Am citit undeva ca aceasta protectie  nu a functionat pentru fiberlink/rds - pe acelasi utp vine si internet-ul si telefonia (2 fire telefonie, restul ethernet).


Multumesc,
Adrian I.

#59
ro_johnny

ro_johnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 28.03.2005
salut. a incercat cineva acest router pe pppoe dar pe gbit? sunt curios cum/daca merge.

#60
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
gpon port gigagit rb750g   in functie de setari intre 144Mbps-560Mbps.

#61
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Oricum mai mult de 100 Mbit/s nu ar trebui sa mearga isp are qos pe pppoe care limiteaza la acea viteza (sau ar trebui). Singura diferenta este ca isi negociaza viteza de port la 1000.

#62
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 manssebas, on 24th February 2011, 14:53, said:



daca nu ai si telefonie fixa ai sanse mari sa prinzi viteze peste aceea limita de 100Mbps. arunca o privire pe aria comunicatii > rds

#63
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
AM primit si eu un microtik si cu ajutorul lui Carmenclara1(multumesc) am reusit sa intru pe el. Eu as vrea sa-l folosesc ca si switch cu management(gen RDS pt IPTV) in felul urmator: vreau sa pun vre-o 3 vlan-uri  pt 3 clienti diferiti plus  un vlan de management pt rb 750 Vreau sa folosesc portul 1 pt legatura principala la reteaua mea, deci pe el ar trebui sa pot taga toate vlanurile pe care le consider necesare si pe restul porturilor de la 2l a5 sa pot da untag la ce valn vreau in functie de clientul  care ii conectat la portul respectiv. Echipamentul va fi pozitionat intr-un loc unde eu nu pot avea acces fizic la el fiind departe de mine si vreau sa ii pot atribui un IP din vlan-ul de management  al retelei mele si sa il pot accesa remote pt interventii si schimbari de configuratii in functie de nevoile mele. Se poate face asa ceva cu un rb 750? Daca da imi explicati  si mie un model simplu (sau mai complex) de a implementa setarile mele pe un asemenea echipament?

#64
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sincer solutia cea mai eficienta cred eu ar fi in acest caz un RB250G.ietin versatil si performant
Totusi cred ca s-ar putea implementa o solutie si pe RB750G. daca esti in aceeasi retea cu RB nu ai nevoie de ip.
te poti conecta via WinBox si macul respectiv.

#65
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006
Cine ma poate ajuta sa configurez conexiunea internet de la RDS pe un Routerboard 750g? Am pus la PPoE Client username si password, apre connected dar la DHCP Client imi apare searching..... Din cate stiu la alte routere la conexiunea PPoE campul Service Name se lasa gol, dar pe 750G acest camp e mandatory, voi cum ati reusit?

#66
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-i mandatory nici Service, nici AC Name.
N-ai treaba cu DHCP daca folosesti PPPoE.

#67
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006
Ok, cu setarile default si cu username-ul si parola de PPoE mai trebuie configurat ceva anume?

#68
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Masquerade corespunzator.

#69
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006

 dani.user, on 4th March 2011, 00:26, said:

Masquerade corespunzator.

Sincer, aici m-ai pierdut. Pana acum am folosit doar dd-wrt si nu am avut nevoie de nimic special. Acum imi dau seama ca nu e chiar usor. Poti sa imi explici te rog, ce anume ar mai trebuie configurat. Cum pot sa fac masquerade? Multumesc

#70
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
[admin@MikroTik] /ip firewall nat> add  chain=srcnat action=masquerade src-address=clasa_locala_de_ipuri


#71
norocel

norocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 11.11.2003

 ro_johnny, on 21st February 2011, 19:12, said:

salut. a incercat cineva acest router pe pppoe dar pe gbit? sunt curios cum/daca merge.

Merge pe pppoe. Toate porturile sunt Gigabit. Dar iti merge la fel ca pe 100Mbps

#72
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006

 dani.user, on 4th March 2011, 11:24, said:

[admin@MikroTik] /ip firewall nat> add  chain=srcnat action=masquerade src-address=clasa_locala_de_ipuri

Ai idee cum pot face asa ceva folosind routerboard 750g: SSH Tunnel with Putty to browse internet hiding the IP addresss ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate