Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ROUTERBOARD 750G

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#37
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
si cred ca ar fi indicat sa seteze si dhcp serveru.

#38
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
cum ajung diseara acasa ma apuc sa fac ceea ce mi-ati spus sa fac, poate o scot la cap cu el. Va multumesc!

#39
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua, in cele din urma am reusit sa-l resetez cu winboxul de la terminal parca. Dupa aceea am intrat pe calea simpla, 192.... Am bagat setarile si in mod normal ar fi trebuit sa mearga, dar ca si data trecuta si spre deosebire de restul routerelor, nu vrea sa dea drumul la net fara alte setari, setari pe care eu unul nu le stiu din pacate. Mai mi-am bagat nasul pe acolo si am facut rahatul praf iarasi. V-am facut niste poze sa vedeti ce am stricat, atasat aveti pozele arhivate. Cred ca o sa-l resetez iarasi sa fie de la zero si apoi sa bag exact setarile pe care mi le spuneti voi ca altfel inebunesc. Mentionez ca la portul 1 va intra cablul de internet de la rds, abonament fiberlink2 cu conexiune ppoe. La portul 2 va fi calculatorul meu direct, la portul 3 un cablu ce duce la un switch din care iau net 4-5 insi. posibil sa mai conectez un laptop la portul 4, dar asta foarte rar. Daca trebuie sa fac altfel, nu ezitati sa-mi spuneti. Fac exact cum imi aratati. Stiu ca este greu si timpul vostru este pretios, insa va rog mult sa ma ajutati cand puteti cu ce informatii puteti. Va multumesc mult!

Attached Files



#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Scoate DHCP Client de pe ether1-master iar la DHCP Server pune gateway 192.168.88.1

#41
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Foarte greu de configurat acest router, nu stiu cum ati reusit voi, probabil sunteti foarte meseriasi in acest segment. Am apelat la cineva cu destule cunostinte in materie si mi l-a facut, are back-up facut in caz de necaz. Partea buna este ca merge stas, trage cu 10 mega fara sa clipesca, dar partea mai putin buna este faptul ca nu sunt conectabil atunci cand downloadez. Eu cu greu stabilesc niste legaturi si iau ceea ce doresc, insa cu ratia este dezastru, nimeni nu se poate conecta la mine. Pe vechiul router aveam ip-ul meu si un port lasat liber pe care-l utiliza utorentul. Nici baiatul care l-a setat nu stie cum sa-l faca sa pot fi eu conectabil. Probabil trebuie vreo comanda din aceea bagata la new terminal, sau vreo regula creata la firewall, am incercat eu cateva si degeaba. Ip-ul meu este static (mereu mi-l aloca mie, macului meu), sper ca nu vb prostii, 192.168.2.253, routerul este 192.168.2.1, sunt bagat la portul 2 local master si portul deschis pentru utorent as dori sa fie 64895. Sper ca exista cineva care sa stie o comada pentru acest router foarte bun dar extrem de greu de configurat pentru necunoscatori, care sa ma lase sa fac si upload. Multumesc anticipat!

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai ai trei metode de a rezolva problema.

una din WinBox via gui: ip > firewall > nat > add (A) > chain: dstnat > dst adress: 0.0.0.0/0 > protocol: 6 tcp > dst port: 64895    
apoi algei urmatoru tab action > action: dst-nat > to adress: 192.168.2.253 > to ports 64895
apply si ok.  dai dubluclick pe regula nou creata si dai copy rule si schimbi protocol alegi 17 udp >save apply

a doua ar fi sa activezi upnp care se ocupa automat de deschiderea porturilor ptr aplicatile care au support. cam toti clienti actuali de p2p sub windows au support ptr aceasta functie.
ip > upnp > upnp settings > enabled

via winbox terminal
/ip firewall nat add chain=dstnat dst-address=(wan ip) sau 0.0.0.0/0 protocol=tcp dst-port=64895 \
    action=dst-nat to-addresses=192.168.2.253 to-ports=64895

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
uitasem ptr udp
/ip firewall nat add chain=dstnat dst-address=(wan ip) sau 0.0.0.0/0 protocol=udp dst-port=64895 \
action=dst-nat to-addresses=192.168.2.253 to-ports=64895

#44
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
@carmenclara1 ... diseara o sa incerc ceea ce mi-ai aratat, sper ca oricine mai are acest inconvenient sa si-l rezolve. Fie ca va merge, fie ca nu va merge, eu iti multumesc din suflet pentru amabilitate. Sunt asa de suparat ca am in casa o cutiuta magica si  habar nu am sa o folosesc nici la 5% din capacitate. Dar daca se rezolva chestia cu conectabilitatea, sunt un om fericit, ca-n ritmul asta astept o vesnicie pana gaseste un peer sa downloadeze la capacitate maxima. Multumesc inca o data!

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de mers merge sigur. vezi ca dpmdv faza cu unconectable iti afecteaza mai mult upload speed decat download.

#46
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007

View Postcarmenclara1, on 13th October 2010, 17:26, said:

de mers merge sigur. vezi ca dpmdv faza cu unconectable iti afecteaza mai mult upload speed decat download.
Stiam de chestia aceasta insa si la download facea figuri. Multumesc foarte mult pentru informatii, in loc de 0.0.0.0 am bagat ip-ul care mi-l da rds-ul si acum sunt conectabil. Intr-adevar acest router este unul deosebit, partea cu setarea e grea dar rasplata e si ea pe masura. Ca un mic detaliu, la una din recomandarile tale carmenclara1 m-am haotarat sa iau acest router si acum m-ai ajutat sa-l si setez cum trebuie. Iti doresc multa sanatate si sa ne mai dai sfaturi bune.

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vezi ca ptr rds imo ar fi mai ok sa lasi 0.0.0.0/0. deoarece la urmatoarea conectare cand vei primi alt ip s-ar putea sa nu mearga in felu in care l-ai setat acuma.

#48
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Am incercat cu 0 dar nu mergea, cum am bagat ip-ul de la rds, cum a "explodat". In viata mea nu am facut upload cu 10 mega +... arata la retea 99% utilizare. Primul router utilizat a fost un d-link, mergea downloadul in 10 mega si uploadul in maxim 6. Apoi dupa 2 ani s-a stricat si am luat un trendnet care a tinut si el cam tot atat dar viteza de down nu a sarit de 6 mega nici cand era nou iar la upload era minune cand dadeam cu 3-4 mega. spre finalul vietii lui a mers maxim 2 mega download pana cand a inceput sa se restarteze cand downloadam ceva mai mult de 1 minut, navigat pe internet mergea fara probleme. In fine, cutiuta asta m-a fermecat, sper sa ma tina macar 1 an daca nu 2 si voi fi multumit. Routerul fiind mereu in priza nu cred ca se va schimba ip-ul, iar la vreo pana de curent daca se schimba... nicio problema il bag pe cel nou, nu este greu. Multumesc mult de tot pentru sfaturile bune.

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu trebuie neaparat sa specifici ip'ul de la rds, poti specifica direct conexiunea pppoe.

#50
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cum faci asta?

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
[admin@MikroTik] /ip firewall nat> add chain=dstnat action=dst-nat to-address=10.10.10.2 in-interface=pppoe-out1


#52
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
un mic exemplu cu doua RB in actiune.

fiberlink2  si nextgen heavy.  some simple basic firewall rules + nat. trafficu e de tip p2p encrypted cu aprox 750 open connections.

Attached Files


Edited by Blackhat, 08 December 2010 - 18:47.


#53
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Salut, revin cu o rugaminte si anume: cum se schimba macul acestui router? De ceva timp imi merge netul foarte prost, mi se intrerupe la un anumit interval, mai mic sau mai mare. Merge 18 minute sta 1 minut, merge iar 2 sta 3, merge 10 sta cateva secunde...in fine cred ca ati inteles ideea. Cei de la Rds spun ca nu este de la ei. Am discutat cu un tip de acolo si mi-a spus ca ar fi bine sa incerc si chestia asta cu schimbatul macului poate merge. E o problema cu switchul lor de pe casa scarii cred, dar este greu sa le dovedesc faza asta, daca schimb si macul, atunci ar trebui sa observ o schimbare ceva, sper. Nu am habar cum sa fac acest lucru asa ca apelez iarasi la cunostintele si bunavointa voastra. Va multumesc.

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in terminal console scrii        /interface ethernet set ether1-gateway mac-address=xx:xx:xx:xx:xx:xx

Edited by carmenclara1, 13 December 2010 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate