Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ROUTERBOARD 750G

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Are cineva acest model de router? A intampinat cineva probleme cu el sau cu modele similare? M-ar interesa pentru acasa.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
am un 733 dar nu l-am folosit de mult timp. Al meu era stabil, insa RouterOS-ul cu care vine era cam slab, iar licenta suplimentara costa bani. E cu o clasa peste routerele uzuale, dar cam greu de configurat.

#3
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Daca ai habar de networking, linux, iptables, etc. recomand acest router... Destul de greu de configurat chiar si cu interfata grafica. Ca si viteza am prins routing (nu switching) 100 de mb/s real cu aproximativ 2500 de conexiuni tcp/ip si incarcare procesor aproximativ 60%. Am modelul cu pricina de aprox. 3 luni si nu s-a blocat niciodata.

PS. Primul care l-am achizitionat a venit direct defect din fabrica, dupa ce l-au schimbat a fost ok.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Mersi de raspunsuri. Nu-mi fac griji la partea de configurare.
Din moment ce sunt moderator aici banuiesc ca am ceva habar de networking/linux/iptables  :rolleyes:

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Mi-a venit azi routerul.
Performantele si gama larga de features mi se par excelente avand in vedere pretul de 200 si ceva lei.

#6
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Teoria suna bine: RB750G...dar eu nu prea cred in "minuni"!
Problema e cum se va comporta in timp si aici ma refer la caldura degajata, la throughput, la blocaje....in general, la modul de functionare. Ar fi interesant de stiut! :peacefingers:

Edited by DieselCRDI, 27 May 2010 - 22:17.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
manssebas nu pare a fi intampinat probleme cu modelul bun. Am sa-l supun si eu pe al meu la teste mai dure. Licenta e inclusa in pret (level 4: http://wiki.mikrotik...:License_levels ).

Edited by dani.user, 27 May 2010 - 22:26.


#8
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
PS. Mentionez, am schimbat traf din cel original in comutatie cu unul clasic, pana acuma nici un blocaj.

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Eu am RB750, merge fără probleme (Fiberlink 2, București). Atenție la firmware însă, lăsați să treacă ceva timp după lansare.
0 blocări în 4-5 luni dar îl țin în UPS.
Trebuia să iau G-ul pentru viitor dar m-am calicit :).

#10
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postdani.user, on 27th May 2010, 23:24, said:

manssebas nu pare a fi intampinat probleme cu modelul bun. Am sa-l supun si eu pe al meu la teste mai dure. Licenta e inclusa in pret (level 4: http://wiki.mikrotik...:License_levels ).
Eu sunt mai rezervat dar tot abia astept sa-ti aud impresiile, dupa ceva timp de folosire intensiva!

View Postmanssebas, on 28th May 2010, 13:18, said:

PS. Mentionez, am schimbat traf din cel original in comutatie cu unul clasic, pana acuma nici un blocaj.
De ce?  :blink:

View PostAries(ro), on 28th May 2010, 14:26, said:

Eu am RB750, merge fără probleme (Fiberlink 2, București). Atenție la firmware însă, lăsați să treacă ceva timp după lansare.
0 blocări în 4-5 luni dar îl țin în UPS.
Trebuia să iau G-ul pentru viitor dar m-am calicit :).
Iar daca nu l-ai tine pe UPS ...ce s-ar intampla? Ai caderi de tensiune dese sau ce alt motiv te-a determinat sa-l alimentezi prin UPS? Nu sunt sigur ca iti inteleg motivele... :confuzzled:

#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
In momentul achizitionarii unui router ca acesta mi se pare de bun simt sa ai un UPS(eventual si cu AVR).Suntem totusi in Romania si cand or da rumanii drumul la AC sa vezi caderi de curent si variatii in retea.Si nu doar de la AC.
Pana la urma acest router se vrea mai repede un inlocuitor mai ieftin(si cu consum de curent mai mic) al unui PC cu linux decat al unui router de duzina pt home use clasic.Totusi intre 150w si 10 W sau mai putin este o diferenta care se vede in factura de la Enel.

#12
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
CITAT (manssebas @ 28th May 2010, 13:18) *
PS. Mentionez, am schimbat traf din cel original in comutatie cu unul clasic, pana acuma nici un blocaj.

@DieselCRDI: De ce?

1. Pentru ca un traf in comutatie poate sa aiba dupa un timp in variatii destul de mari de tensiune pe output fata de ce scrie pe el, unul clasic le are destul de mici. Fa un experiment cu un echipament de retea care are blocari dese, schimba transformator din comutatie in unul clasic si vezi daca mai are probleme (am incercat pe foarte multe echipamente si a functionat cam 75%).
2. Nici un producator low-cost cum este si acest RB750G nu isi permite sa puna un traf clasic pentru ca ar creste destul de mult pretul, si adevarul ca nu are nimeni interesul sa te tina un echipament foarte mult pentru ca trebuie sa manance si ei o paine. ;)
de ex. transformator in comutatie aprox 10-15 lei unul clasic 40 lei;

#13
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@DieselCRDI
Nu am căderi dese; routerul este sub birou lângă pc și de aici posibilitatea de a-l alimenta din ups.
Sfaturile lui manssebas sunt foarte utile însă...

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Teste:
  • Download imagine Ubuntu linux de pe torrent, viteza 12mbps (atat e abonamentu de net), cpu usage la router: max 7%
  • Testare banda intra laptop si router cu programul lor utilizand UDP ~ 300 mbps

Edited by dani.user, 03 June 2010 - 14:20.


#15
boggieman

boggieman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2009
Teste RB450G:
6 demo-uri de pe CG simultan,  la 11.5MB/s.....CPU usage 20-39%.

Edited by boggieman, 30 May 2010 - 07:19.


#16
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Pana acuma pentru masurare throughput foloseam ixia Charriot  si IPERF/JPERF.

Edited by Ravy, 31 May 2010 - 15:51.


#17
boggieman

boggieman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2009
Eu unul n-am avut rabdarea sa pun unul din PC-uri pe post de gateway si sa fac testul cum spui tu, pentru ca nu ma interesa cat de mult poate sa duca, ci doar daca imi limita sau nu banda disponibila.

Edited by Ravy, 31 May 2010 - 15:50.


#18
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
eu am un RB750 de peste 1an. functionare impecabila. sunt foarte multumit de el. pe viitor o sa fac upgrade la un 750g/450g.

exista cativa isp mai mici in ro care au implementat rb750g ca core network equipment. nu prea cred ca ar fi rezistat in acest rol daca nu erau eficiente si fiabile.
un punct in plus de la mine si ptr costurile de achizitie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate