Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

ROUTERBOARD 750G

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#19
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 manssebas, on 29th May 2010, 11:19, said:

CITAT (manssebas @ 28th May 2010, 13:18) *
PS. Mentionez, am schimbat traf din cel original in comutatie cu unul clasic, pana acuma nici un blocaj.

@DieselCRDI: De ce?

1. Pentru ca un traf in comutatie poate sa aiba dupa un timp in variatii destul de mari de tensiune pe output fata de ce scrie pe el, unul clasic le are destul de mici. Fa un experiment cu un echipament de retea care are blocari dese, schimba transformator din comutatie in unul clasic si vezi daca mai are probleme (am incercat pe foarte multe echipamente si a functionat cam 75%).
2. Nici un producator low-cost cum este si acest RB750G nu isi permite sa puna un traf clasic pentru ca ar creste destul de mult pretul, si adevarul ca nu are nimeni interesul sa te tina un echipament foarte mult pentru ca trebuie sa manance si ei o paine. ;)
de ex. transformator in comutatie aprox 10-15 lei unul clasic 40 lei;
Multumesc pentru raspuns!  :peacefingers:

 Aries(ro), on 29th May 2010, 19:47, said:

@DieselCRDI
Nu am căderi dese; routerul este sub birou lângă pc și de aici posibilitatea de a-l alimenta din ups.
Sfaturile lui manssebas sunt foarte utile însă...
Acum inteleg!  Multumesc pentru lamuririle oferite!  :peacefingers:

 dani.user, on 29th May 2010, 20:23, said:

Teste:
  • Download imagine Ubuntu linux de pe torrent, viteza 12mbps (atat e abonamentu de net), cpu usage la router: max 7%
  • Testare banda intra laptop si router cu programul lor utilizand UDP ~ 300 mbps
Nu vreau sa fiu carcotas dar...la 12 Mbps orice "petarda" de router ar trebui sa faca fata.
Nadajduiam sa il poti testa pe o linie de cel putin 50 Mbps daca nu 100 Mbps! :(

Edited by DieselCRDI, 06 June 2010 - 22:11.


#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
duce linistit 12 MB/sec.

Edited by Ravy, 08 June 2010 - 10:15.


#21
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 carmenclara1, on 7th June 2010, 00:27, said:

duce linistit 12 MB/sec.
Pai...asta spuneam si eu: nu doar acest router ci orice "petarda" poate "duce" fara probleme 12 Mbps!  :peacefingers:
Ar fi fost interesant de stiut cum s-ar comporta pentru o linie de Internet de 100 Mbps!  ;)

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
A spus 12 MB/sec

Am testat NAT pe o retea de 100mbps, viteza de transfer prin ftp: ~ 11.3 MB/s

Edited by dani.user, 07 June 2010 - 18:55.


#23
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005

 DieselCRDI, on 7th June 2010, 19:42, said:

Pai...asta spuneam si eu: nu doar acest router ci orice "petarda" poate "duce" fara probleme 12 Mbps!  :peacefingers:
Ar fi fost interesant de stiut cum s-ar comporta pentru o linie de Internet de 100 Mbps!  ;)
carcotasule. noi vb de MB/sec nu de mbps.  daca vrei in mbps duce aprox 92-96 mbps. restu se pierde din cauza overheadului.

#24
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 dani.user, on 7th June 2010, 19:44, said:

A spus 12 MB/sec

Am testat NAT pe o retea de 100mbps, viteza de transfer prin ftp: ~ 11.3 MB/s
Pesemne ca era in umbra nasului de nu am vazut.  :lol:
Adica 96 Mbps! Suna bine.  :coolspeak:
Torrent sau simplu download web/ftp ?

 Blackhat, on 7th June 2010, 20:04, said:

carcotasule. noi vb de MB/sec nu de mbps.  daca vrei in mbps duce aprox 92-96 mbps. restu se pierde din cauza overheadului.
Deh..."orbul gainii" se pare ca nu afecteaza doar gainile!  :lol:

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
ftp simplu

#26
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 dani.user, on 8th June 2010, 22:03, said:

ftp simplu
Multumesc pentru raspuns. :peacefingers:
Se poate sa am rugamintea sa incerci sa vezi si cum se comporta cu un numar mare de conexiuni simultane, mai exact, cu torrent-ii?
O distributie Linux pe DVD poate...

Edited by DieselCRDI, 08 June 2010 - 22:10.


#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
7% cpu usage la viteza de 12mbps cu torenti cu linux cum am scris mai sus. N-am de unde viteza mai mare pentru net.

#28
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Duce linistit torrenti la multe conexiuni, singura chestie e sa te tina hdd-ul, eu am ajuns la limitarea hdd-ului cu acest router. Am un hdd de 1 Tb pe un atom N330 si pot sa zic ca downloadez 1 torrent cu 90-70 mb/s (atata imi duce conexiunea de net) dar la un moment dat daca dau drumu la mai multi torrenti nu mai duce hdd-ul ca routerul are cel mult 50% ocupare pe procesor. Din cate am citit pe mikrotik la niste teste e in stare sa duca 90.000 pps (pachete pe secunda) dar nu specifica ca si la cisco marimea de pachete. Ideea este pentru ce ai nevoie acasa si o firma mica pana in maxim 10 calc, acest router este ideal ca si stabilitate, optiuni si viteza fata de altele consumer.

 dani.user, on 8th June 2010, 23:18, said:

7% cpu usage la viteza de 12mbps cu torenti cu linux cum am scris mai sus. N-am de unde viteza mai mare pentru net.

Depinde si de ce feature-uri activezi pe router, daca ai un firewall cu 1 regula atunci trece fiecare pachet printr-o regula, daca ai 1000 de reguli in firewall fiecare pachet prin cele 1000 de reguli. De aici poate diferenta dintre rezultatul meu care indica utilizare procesor la mine 50% si la tine 7% ;)

Am scris asta in complectare ca sa inteleag lumea diferenta intre rezultate ca daca activezi toate minunile pe el iti scade viteza, dar oricum este foarte potent si iti permiti sa activezi multe feature-uri pe el.

#29
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005

 manssebas, on 9th June 2010, 11:04, said:

Din cate am citit pe mikrotik la niste teste e in stare sa duca 90.000 pps (pachete pe secunda) dar nu specifica ca si la cisco marimea de pachete.

aici ai un link unde este specificat si marimea pachetelor plus cateva informatii suplimentare.

#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 DieselCRDI, on 8th June 2010, 20:08, said:

Multumesc pentru raspuns. :peacefingers:
Se poate sa am rugamintea sa incerci sa vezi si cum se comporta cu un numar mare de conexiuni simultane, mai exact, cu torrent-ii?
O distributie Linux pe DVD poate...
O distributie linux pe DVD poate fi rulata si pe un dual core xeon cu citiva giga de ram,...normal ca poate.Comparatia mi se pare putin aiurea.
La cit costa un RB750G si la ce poate in banii astia ,eu zic ca e mult mai bun decit distributia aia pe DVD.

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Se referea la a face download la o distributie de pe torenti.

Edited by dani.user, 09 June 2010 - 13:37.


#32
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 dani.user, on 9th June 2010, 12:37, said:

Se referea la a face download la o distributie de pe torenti.
In cazul asta,scuze  :D

#33
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 dani.user, on 8th June 2010, 23:18, said:

7% cpu usage la viteza de 12mbps cu torenti cu linux cum am scris mai sus. N-am de unde viteza mai mare pentru net.


 manssebas, on 9th June 2010, 11:04, said:

Duce linistit torrenti la multe conexiuni, singura chestie e sa te tina hdd-ul, eu am ajuns la limitarea hdd-ului cu acest router. Am un hdd de 1 Tb pe un atom N330 si pot sa zic ca downloadez 1 torrent cu 90-70 mb/s (atata imi duce conexiunea de net) dar la un moment dat daca dau drumu la mai multi torrenti nu mai duce hdd-ul ca routerul are cel mult 50% ocupare pe procesor. Din cate am citit pe mikrotik la niste teste e in stare sa duca 90.000 pps (pachete pe secunda) dar nu specifica ca si la cisco marimea de pachete. Ideea este pentru ce ai nevoie acasa si o firma mica pana in maxim 10 calc, acest router este ideal ca si stabilitate, optiuni si viteza fata de altele consumer.



Depinde si de ce feature-uri activezi pe router, daca ai un firewall cu 1 regula atunci trece fiecare pachet printr-o regula, daca ai 1000 de reguli in firewall fiecare pachet prin cele 1000 de reguli. De aici poate diferenta dintre rezultatul meu care indica utilizare procesor la mine 50% si la tine 7% ;)

Am scris asta in complectare ca sa inteleag lumea diferenta intre rezultate ca daca activezi toate minunile pe el iti scade viteza, dar oricum este foarte potent si iti permiti sa activezi multe feature-uri pe el.


Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!  :peacefingers:  :arigato:

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Am mai facut cateva teste legate de cpu usage pe acest router:
  • Transfer HTTP (cu NAT) la o viteza de ~ 50 mbps => in jur de 40% cpu usage
  • VPN PPTP (encryption MPPE 128 bit) + NAT la o viteza de ~ 30 mbps => 100% cpu usage
  • OpenVPN (encryption 256 bit) + NAT la o viteza de ~ 10 mbps => 100% cpu usage
  • VPN L2TP/IPSEC (3DES) + NAT la o viteza de ~ 7.6 mbps => 100% cpu usage

Testele cu VPN'uri au fost facute la modul statie din lan conectata prin vpn la router si apoi iesire pe net prin acest vpn.
Daca s-ar realiza comunicarea intre 2 puncte remote (fata de router) prin vpn viteza ar fi probabil pe jumatate.

Edited by dani.user, 14 August 2010 - 13:58.


#35
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua tuturor, am cumparat ieri un router Microtik Routerboard 750G si mi-am prins rau de tot urechile. Le-am prins asa de tare ca acum nu mai merge sa intru pe router din calculatort prin 192.168.88.1 ci doar printr-un program special... imi scapa acum numele. In fine, pana sa imi refuze accesul bagasem userul si parola (netul este de la RDS - Fiberlink 2- conexiune PPOE) dadusem la calculator pe automat la Ip-uri si-mi spunea limited or no conectivity si nu puteam nici sa mai intru pe router. Bagam manual la calculator ip cu gateway 192.168.88.1 si intram (asta inainte sa-mi refuze accesul). Oricum nu a vrut nici de-al naibii sa-mi dea net :) Pana la urma s-a intamplat ceea ce am spus la inceput. Intru prin acel program, sau browse la mac si il gaseste si intra in el si apare o fereastra cu multe comenzi in stanga si fiecare mai are multe alte subferestre. Mi-am bagat un pic nasul si am vazut ca ar fi ramas setat userul si parola pt PPoE dar mai departe ma depaseste complet. Am incercat sa-l restez din spate de multe ori dar nici gand sa faca ceva (am incercat si cu un bat de lemn cat si cu o surubelnita subtire, am tinut apasat si 30 de secunde si nimic). Fostul router (de fapt si actualul) nu face fata la reteaua noua (inainte functiona ireprosabil pe fiberlink2... dar era reteaua foarte veche care nu cred ca ducea nici ea mai mult de 40 - 50 de mega, dar acum cu 100 de mega se blocheaza imediat cand cineva incearca sa downloadeze ceva, merge pana la 45 mega si moare...am uitat sa specific, suntem 6 insi in retea, la portul 1 am bagat cablul de internet, la 2 cablul care duce la Pc-ul meu si la 3 cablul ce duce intr-un switch pentru ceilalti 5 insi). Daca ma poate ajuta cineva binevoitor sa-i dau de cap, ii multumesc din suflet de pe acum.

#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cu programul respectiv intra la IP->Addresses si vezi ce IP are ether2-local-master. Daca n-are, pune-i unul.
Pune si screenshots si de acolo, de la PPP, de la IP->Firewall

Edited by dani.user, 27 August 2010 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate