Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

ROUTERBOARD 750G

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#73
norocel

norocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 11.11.2003

 stefanz, on 8th March 2011, 07:53, said:

Ai idee cum pot face asa ceva folosind routerboard 750g: SSH Tunnel with Putty to browse internet hiding the IP addresss ?


Activezi SSH pe mikrotik(e activat default) si de la scoala faci putty pe ip-ul de acasa (mikrotik)

#74
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006

 norocel, on 8th March 2011, 08:10, said:

Activezi SSH pe mikrotik(e activat default) si de la scoala faci Putty pe ip-ul de acasa (mikrotik)


Am facut exact ca in tutorial, m-am conectat cu putty la router, dar in browser nu merge internetul. Ce ar mai trebui configurat?

#75
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in mod normal ar trebui sa mai setezi un proxy in browser. 127.0.0.1:80 parca.

#76
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006

 carmenclara1, on 8th March 2011, 18:06, said:

in mod normal ar trebui sa mai setezi un proxy in browser. 127.0.0.1:80 parca.


Am pus si in browser la socks: 127.0.0.1:8080 (portul configurat in Putty la ssh tunnel), dar tot nu vrea sa mearga.

#77
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Posibil sa nu stie mikrotikul asa ceva.

#78
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Am avut si eu timp azi si am reusit cu ceva ajutor sa fac sa-mi mearga netul prin mk rb750, dar acum eu am o dilema: de ce nu mi se incarca paginile cu https://
Nu mai pot sa intru pe contul de e-banking de exemplu.... sau pe pagina de speedtest.net.
Primesc urmatorul mesaj:If your computer or network is protected by a firewall or proxy, make sure
    that Firefox is permitted to access the Web.

Eu inca nu stapanesc acest tip de echipament, am intrat cu WinBox si am verificat prin firewall daca am vre-o restrictie, dar eu NU am setat nici o regula in prealabil.Oare stie cineva ce trebuie facut sa pot naviga print toapte tipurile de pagini de pe net?...chiar si cele cu https?

#79
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Conectat direct la net merge ok?

#80
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@stefanz
Vezi aici -> http://wiki.mikrotik...Manual:IP/SOCKS

@nike1
Vezi ce reguli ai în firewall? Acolo e blocat cel mai probabil.

Edited by Aries(ro), 10 March 2011 - 20:44.


#81
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Direct conectat la net merge OK. Inainte am folosit alt router (asus 500gp) fara astfel de probleme. LA firewall nu am pus nici o regula inca... l-am lasat la default , si de asemenea am verificat si cand am vazut ca nu merg anumite site-uri (inclusiv torentti), si nu apare nimic la firewall. Oare ce o fi?
Pt test am scos din brifge interfata 5 si am creat un alt server dhcp special pt ea, am facut mascaradarea si din pacate tot asa functioneaza.
Cineva ceva idei? VA rog mult...
In timp ce scriam acest mesaj am dat clik pe link-ul primit in ultimul post si inca tot scrie loading.....
dar sofpedia forum merge. :confuzzled:

#82
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Arata regula de masquerade.

#83
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007

 dani.user, on 10th March 2011, 21:11, said:

Arata regula de masquerade.

Ok ..sper sa fie suficient..

Attached Files

  • Attached File  mk_1.JPG   155.16K   62 downloads


#84
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Pune totuși și ce-i în firewall la filtrare.
„/ip firewall filter print”

#85
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007

 Aries(ro), on 10th March 2011, 22:20, said:

Pune totuși și ce-i în firewall la filtrare.
„/ip firewall filter print”
Dupa cum spuneam...nu ma pricep la mk. ii prima data cand il folosesc azi.

Attached Files

  • Attached File  mk_2.JPG   126.12K   39 downloads


#86
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008
Am si eu un RB750G incepand de azi. :) Sper sa isi faca treaba. :)

#87
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Din lipsa de idei, am resetat la default echipamentul si am reintrodus de la inceput toate setarile si ..........ura! functioneaza!
Poate am gresit eu ceva la setari si nu am fost atent cand am reverificat configuratia. Deci acum este ok.
Multumesc celor care au plecat urechea la rugamintile mele si mi-au dat o mana de ajutor.
Dat fiind complexitatea routerului, nu este esclus sa mai apelez la cunostintele voastre!

#88
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008
Pentru inceput vreau sa va spun ca routerul asta e tatic... Conectat direct la RDS aveam download cca 8-9 MB, iar cu routerul intercalat am acum 11,5 apoi utorrentul da eroare de HDD suprasolicitat... Sunt super impresionat de acest router!
Si pentru incheiere e foarte tare routerul! Are procesor mai puternic decat un ASUS RT-N56U la 710 RON de pe emag, si sunt sigur ca e mai bun din orice punct de vedere decat acel ASUS (pe care pana nu de curand il imaginam ca cel mai tare router de pe piata pentru apartament, cu procesor de 500 Mhz), iar comparat ca pret la 260 de lei(de la un distribuitor MikroTik(Routerboard) din Cristuru Secuiesc) fata de 710 e diferenta enorma...

#89
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005
Normal.RB750G se incadreaza in categoria "profi" Procesorul este de 680 Mhz Asus-ul ala nu se poate incadra decit la categoria "alte conserve" de la emag.
Tocmai ai descoperit ca se poate cumpara si altceva mult mai bun si mai ieftin,decit ce se gaseste la emag.

#90
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008

Quote

Pentru inceput vreau sa va spun ca routerul asta e tatic... Conectat direct la RDS aveam download cca 8-9 MB, iar cu routerul intercalat am acum 11,5 apoi utorrentul da eroare de HDD suprasolicitat... Sunt super impresionat de acest router!
Si pentru incheiere e foarte tare routerul! Are procesor mai puternic decat un ASUS RT-N56U la 710 RON de pe emag, si sunt sigur ca e mai bun din orice punct de vedere decat acel ASUS (pe care pana nu de curand il imaginam ca cel mai tare router de pe piata pentru apartament, cu procesor de 500 Mhz), iar comparat ca pret la 260 de lei(de la un distribuitor MikroTik(Routerboard) din Cristuru Secuiesc) fata de 710 e diferenta enorma...

Compari mere cu pere. In primul rand sunt echipamente care se adreseaza unor categorii diferite de utilizatori.Asus-ul are  wireless pe cand Mikrotik-ul este non wireless,probabil  de aici vine  si diferenta de pret.


 ndor, on 11th March 2011, 21:49, said:

Normal.RB750G se incadreaza in categoria "profi" Procesorul este de 680 Mhz Asus-ul ala nu se poate incadra decit la categoria "alte conserve" de la emag.
Tocmai ai descoperit ca se poate cumpara si altceva mult mai bun si mai ieftin,decit ce se gaseste la emag.

Poate ne spui si noua care sunt criteriile dupa care il incadrezi in categoria "profi "

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate