Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

#37
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Chiar ma intrebam zilele trecute:"Nimic nou, de anul asta, din Parga?"
Multumim pt. poze.Imi era dor si de Parga si de Amoudia.Am retrait o parte din concediul de anul trecut.Multumesc!

#38
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanavl62, on 8th August 2011, 13:56, said:

Multumim pt. poze.Imi era dor si de Parga si de Amoudia.Am retrait o parte din concediul de anul trecut.
Cu multă plăcere.

Uitați și niște poze de pe faleza din centrul orașului Parga.


Sănătate și tcb !

Attached Files



#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Abia la 4 și un sfert ne-am așezat și noi la masă, după ce am mai făcut fotografii și cu plaja Krioneri (pozele 1-4).

Am ales restaurantul Bacchos (poza 5), pe criteriul că acolo mâncau cei mai mulți oameni. Și nu ne-am înșelat nici de data asta. Restaurantul este penultimul de pe faleză, cum te uiți către est. E adevărat că și Zorbas (alături, chiar pe colț) era destul de ocupat, dar nu la fel ca Bacchos.
Mi-a plăcut ideea ca oliviera să fie dintr-o sigură sticluță cu două dopuri (poza 6), și sunt unicate, pe fiecare masă sticluța avea altă formă.
Cât despre mâncare, ce să mai vorbesc, deși n-am luat cine știe ce (ne-a costat 22eur), totul a fost deosebit de gustos. Am luat (pe lângă salata horiatiki - poza 7) midii saganaki (poza 8) și kleftiko de miel (poza 9). Servirea a fost ireproșabilă, dar cel mai important - rapidă, deși kleftiko necesită un timp mai lung de preparare. Erau vreo 4 ospătari, dar pe noi ne-a servit Spiros, un corfiot cu părul ca pana corbului și strâns într-o coadă lungă, ca de cal. Culmea e că în septembrie urmează să se căsătorească cu o româncă.
Și dacă tot am ajuns aici, aș vrea să aduc în discuție salata grecească preparată în Epir și în Corfu. Pe lângă ingredientele clasice (roșii, ceapă, castraveți, ardei, brânză telemea, măsline, ulei de măsline și oregano, în zonă conține și salată verde, spre deosebire de restul Greciei.
Ne-am ridicat cu greu de la masă. Recunosc că aici am mâncat cel mai bine din toată vacanța.

Apoi ne-am întors către mașină, trecând din nou prin bazar ca să concretizăm "recunoașterea" de mai devreme.

Abia la 18.30 intram din nou în Ammoudia (poza 10), unde am făcut plajă încă o oră sub umbrelele din nord (pozele 11-12), ce aparțineau de terasa-cafenea din apropierea hotelului. A fost suficient să cumpărăm 2 frappe-uri (2,5eur fiecare).
Plaja de la Ammoudia este cu nisip superfin, d-ăla care se lipește de tine dacă ești ud, iar intrarea în apă cred că e cea mai lină din toată Grecia. La frumusețea plajei contribuie și fundalul muntos (nu foarte apropiat), ca și culoarea și limpezimea apei, dealtfel.
Seara au fost suficiente 2 înghețate mari și bune luate din zona râului.

A doua zi (joi, 7 iulie 2011), cu părere de rău, am plecat spre România. Câteva detalii despre peripețiile de pe drumul de întoarcere puteți citi în partea a doua a postului de la Turism AUTO.

Dacă e cineva interesat de detalii suplimentare, dacă pot îl ajut cu plăcere.


Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 10 August 2011 - 00:50.


#40
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Salutari.
Am tot auzit de Parga si ma bate gandul sa merg acolo in aceasta vara.Am vazut imagini si mi-a placut foarte mult zona.
Vroiam sa intreb daca stie cineva vreun studio sau hotel langa plaja,cu camere cu vedere la mare si nu foarte departe de centrul orasului.?.?.?
:)

#41
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postm-larry, on 7th February 2012, 20:13, said:

Salutari.
Am tot auzit de Parga si ma bate gandul sa merg acolo in aceasta vara.Am vazut imagini si mi-a placut foarte mult zona.
Vroiam sa intreb daca stie cineva vreun studio sau hotel langa plaja,cu camere cu vedere la mare si nu foarte departe de centrul orasului.?.?.?
:)

Ti-as recomanda pensiunea unde am stat eu (de doua ori),dar cu toate ca este f.aproape de plaja Krioneri(cca 100 m) si la 5 min. de centrul statiunii ,nu are vedere la mare.De fapt nu are niciun fel de vedere decat spre curtea unei patiserii.Asa ca nu v-o pot recomanda.Dar incercati aici http://www.pargagree...m/hotels_en.htm

#42
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postm-larry, on 7th February 2012, 20:13, said:

... daca stie cineva vreun studio sau hotel langa plaja,cu camere cu vedere la mare si nu foarte departe de centrul orasului.?.?.?
În Parga nu cunosc, însă în Ammoudia recomand cu căldură hotelul Ammos Bay (anii trecuți era pe booking.com dacă stăteai măcar 3 nopți). Camerele au vedere la piscină și marea se "vede" pe lateral. Se poate spune că toate camerele au vedere la mare. Totuși, marea nu se prea vede, datorită frunzișului copacilor. Și e adevărat că va trebui să faci drumul Ammoudia-Parga și retur (12 x 2 km), dar nu e neapărat nevoie să mergi zilnic acolo. Ammoudia e mai liniștită și majoritatea tavernelor sunt pe malul râului, dar plaja este mult mai bună decât la Parga. În plus, e mai bine plasată în ce privește drumurile, Parga fiind cam izolată (vezi pe google-maps). Poți face excursii zilnice, inclusiv în Lefkada și Corfu, cum am făcut noi. Și nu în ultimul rând, deși știu că nu prea contează, cazarea în Ammoudia mi s-a părut mai ieftină. Oricum, Ammoudia e mult mai aerisită, în Parga mi s-a părut că e o lipsă acută de spațiu (ce-i drept, foarte pitorească).

Sănătate și tcb !

#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 8th February 2012, 10:41, said:

... Ammoudia e mult mai aerisită, în Parga mi s-a părut că e o lipsă acută de spațiu ...
Ca o continuare la ce spuneam mai sus ar fi problema parcării. În Ammoudia problema asta nu există, pe când în Parga problema e foarte serioasă. Dacă te decizi să stai totuși în Parga, ai mare grijă ca hotelul/vila/pensiunea să îți asigure loc de parcare.

Sănătate și tcb !

#44
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View PostOvidiuNS, on 15th February 2012, 00:26, said:

Ca o continuare la ce spuneam mai sus ar fi problema parcării. În Ammoudia problema asta nu există, pe când în Parga problema e foarte serioasă. Dacă te decizi să stai totuși în Parga, ai mare grijă ca hotelul/vila/pensiunea să îți asigure loc de parcare.

Sănătate și tcb !
Multumesc.Am sa-i intreb de parcare neaparat!!!

#45
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Sper sa ajung si eu anul acesta in Parga si eventual Zagoria cateva zile. Daca reusesc mai sa iau mai multe zile incerc si Lefkada.

#46
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdfstana, on 16th April 2012, 14:56, said:

Sper sa ajung si eu anul acesta in Parga si eventual Zagoria cateva zile. Daca reusesc mai sa iau mai multe zile incerc si Lefkada.


Fa tot posibilul sa ajungi acolo si n-ai sa regreti.Ai ce vedea in zona(Sivota,Paxos,Antipaxox,Lichnos,Amoudia,etc),iar Lefkada noi am vizitat-o intro zi(cat sa ne facem o parere).Am plecat dimineata la 8 din Parga si pana la 5-6 dupa masa cand am parasit insula ,am reusit sa facem plaja de doua ori (Gialos si P.K),am vazut de sus Egremni si Megalo Petra, sa dam inconjur insulei , sa vizitam orasul Lefkada.Cam pe fuga ,dar am reusit sa-mi fac o idee despre acesta insula minunata careia merita alocat un concediu intreg,nu doar 2-3 zile.
Astept de pe acum sa revad imagini din Parga.

Edited by danavl62, 16 April 2012 - 17:12.


#47
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postdanavl62, on 16th April 2012, 17:11, said:

Fa tot posibilul sa ajungi acolo si n-ai sa regreti.Ai ce vedea in zona(Sivota,Paxos,Antipaxox,Lichnos,Amoudia,etc),iar Lefkada noi am vizitat-o intro zi(cat sa ne facem o parere).Am plecat dimineata la 8 din Parga si pana la 5-6 dupa masa cand am parasit insula ,am reusit sa facem plaja de doua ori (Gialos si P.K),am vazut de sus Egremni si Megalo Petra, sa dam inconjur insulei , sa vizitam orasul Lefkada.Cam pe fuga ,dar am reusit sa-mi fac o idee despre acesta insula minunata careia merita alocat un concediu intreg,nu doar 2-3 zile.
Astept de pe acum sa revad imagini din Parga.
Multumesc de incurajari Dana. O sa merg si de data asta pe mana ta. Cu Evia mi-a iesit.

#48
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdfstana, on 16th April 2012, 20:11, said:

Multumesc de incurajari Dana. O sa merg si de data asta pe mana ta. Cu Evia mi-a iesit.


Ma bucur sa aud ca ti-a placut Evia si sunt convinsa ca iti va iesi si de data asta cu toate ca cele doua sunt f. diferite.In Parga vei intalni o altfel de frumusete.
Iti trimit pe PM adresa unde am fost noi cazati-in ambele concedii petrecute in Parga-poate te ajuta cu ceva.

#49
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Buna dimineata
Tocmai am terminat de "setat" vacanta reusita din vara asta, iar in urma recomandarilor gasite aici o sa stam 6 nopti la Ammos bay in Amoudia. Vroiam doar o confirmare referitoare la intrerea in apa, care ne-am dori sa fie lina si cu nisip, numa` buna pentru un pusti de 4 ani  :D ....Multumesc anticipat de raspunsuri....cat despre pozele cu mancare, e inuman ce faceti voi aici  :w00t: ...cred ca va dau report, ca nu e normal sa visezi "octopusi" si salata greceasca din cauza voastra

#50
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 16th May 2012, 09:04, said:

Buna dimineata
Tocmai am terminat de "setat" vacanta reusita din vara asta, iar in urma recomandarilor gasite aici o sa stam 6 nopti la Ammos bay in Amoudia. Vroiam doar o confirmare referitoare la intrerea in apa, care ne-am dori sa fie lina si cu nisip, numa` buna pentru un pusti de 4 ani  :D ....Multumesc anticipat de raspunsuri....cat despre pozele cu mancare, e inuman ce faceti voi aici  :w00t: ...cred ca va dau report, ca nu e normal sa visezi "octopusi" si salata greceasca din cauza voastra

In Amoudia apa este pana la genunchi pe o distanta f. mare,practic te plictisesti mergand prin apa pana sa ajungi la o adancime care sa-ti permita sa inoti.Din punctul asta de vedere este ideala pt. copii, mai ales ca pe plaja si in apa este numai nisip.
Atentie insa la statiune.Este f. mica si nu ofera mare lucru,mai ales la capitolul"petrecerea timpului liber".Sunt cateva unitati de cazare, cateva taverne,vreo 2-3 magazine si f. multe rulote insirate de-a lungul raului Acheron.
Mie personal mi-a placut Amoudia pt. simplitatea si nonconformismul ei, dar nu stiu daca asi alege sa fac un concediu acolo.Exista insa avantajul distantei mici pana in Parga.Asa ca, atunti cand va plictisiti , va urcati in masina si in cateva minute sunteti in oras.
Vacanta placuta sa aveti si sa ne povestiti si noua cum a fost.

#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOctavian_SK, on 16th May 2012, 09:04, said:

... Tocmai am terminat de "setat" vacanta reusita din vara asta, iar in urma recomandarilor gasite aici o sa stam 6 nopti la Ammos bay in Amoudia. Vroiam doar o confirmare referitoare la intrerea in apa, care ne-am dori sa fie lina si cu nisip, numa` buna pentru un pusti de 4 ani  :D ....Multumesc anticipat de raspunsuri....cat despre pozele cu mancare, e inuman ce faceti voi aici  :w00t: ...cred ca va dau report, ca nu e normal sa visezi "octopusi" si salata greceasca din cauza voastra
Ai PM de la mine.

Iar în ce privește mâncarea, las-o-așa, mai bine decât să visezi cine-știe-ce problemă ce-ți face rău la inimă  :peacefingers:  !


Sănătate și tcb !

#52
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@Dana, Ovidiu multumesc frumos pentru informatiile detaliate.
Cateva cuvinte despre "target-ul" vacantei:
Ne dorim o zone linistite in care sa lenevim la soare pe o plaja linistita cu intrare lina in apa. Din cand in cand sa mai dam cate o tura prin imprejurimi, iar pe seara sa savuram preparate grecesti la o taverna unde muzica sa fie in surdina. Deasemenea copilul sa se poata juca sau "balaci" in liniste :). Daca prin zona e un Lidl sau ceva semanator e foarte bine daca nu un suc sau o apa o sa gasim la magazinele din sat. Din spusele voastre cred ca Amoudia este ok. Dupa cele sase nopti acolo o sa mergem 3 nopti in partea de sud a insulei Lefkada, iar in final pe drumul de intoarcere o mica incursiune pe bratul Kassandra si o oprire intermediara undeva in muntii Bulgariei langa Stara Zagora ...in total 14 zile, incepand cu 7 Iulie......dupa care iar stresul cotidian...deci "no problem" daca-i liniste in "exces"... :D

#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOctavian_SK, on 16th May 2012, 15:20, said:

... Dupa cele sase nopti acolo o sa mergem 3 nopti in partea de sud a insulei Lefkada, iar in final pe drumul de intoarcere o mica incursiune pe bratul Kassandra si o oprire intermediara undeva in muntii Bulgariei langa Stara Zagora ... in total 14 zile, incepand cu 7 Iulie ...
Frumos !
Veți avea o vacanță reușită, sunt convins. Să nu uiți să pui poze pe-aici, după ce vă întoarceți.

LE: abia acum am realizat, 7 iulie va fi pt. noi ultima zi de sejur în Grecia. Va fi ca o ștafetă, deși noi anul ăsta nu vom fi în Ammoudia, ci în Peloponez și Ciclade.


Sănătate, vacanță plăcută și ... așteptare ușoară până atunci !

Edited by OvidiuNS, 16 May 2012 - 16:15.


#54
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 16th May 2012, 15:20, said:

@Dana, Ovidiu multumesc frumos pentru informatiile detaliate.
Cateva cuvinte despre "target-ul" vacantei:
Ne dorim o zone linistite in care sa lenevim la soare pe o plaja linistita cu intrare lina in apa. Din cand in cand sa mai dam cate o tura prin imprejurimi, iar pe seara sa savuram preparate grecesti la o taverna unde muzica sa fie in surdina. Deasemenea copilul sa se poata juca sau "balaci" in liniste :). Daca prin zona e un Lidl sau ceva semanator e foarte bine daca nu un suc sau o apa o sa gasim la magazinele din sat. Din spusele voastre cred ca Amoudia este ok. Dupa cele sase nopti acolo o sa mergem 3 nopti in partea de sud a insulei Lefkada, iar in final pe drumul de intoarcere o mica incursiune pe bratul Kassandra si o oprire intermediara undeva in muntii Bulgariei langa Stara Zagora ...in total 14 zile, incepand cu 7 Iulie......dupa care iar stresul cotidian...deci "no problem" daca-i liniste in "exces"... :D

Am inteles. In cazul acesta cred ca este alegerea perfecta.
Iti atasez doua poze din care reiese clar adancimea apei in Amoudia.
Ca o recomandare personala pt. o cina de neuitat iti sugerez taverna Golfo Beach din Parga(se afla in golfuletul Pisso Krionieri).Muzica greceasca live, mancare buna, atmosfera deosebita si nu in ultimul rand dans pe plaja.In 2010 nu aveau program de muzica si dans in ziua de luni.Incearca sa ajungi acolo intr-o seara si nu vei regreta.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate