Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostOvidiuNS, on 16th May 2012, 15:04, said:

Va fi ca o ștafetă, deși noi anul ăsta nu vom fi în Ammoudia, ci în Peloponez și Ciclade.

In Peloponez vrem si noi sa mergem, dar acolo scopul o sa fie altul. Asteptam sa mai creasca "juniorul" sa inteleaga si el ceva din plimbarile "pe urmele eroilor din mitologia greaca  :D "....totusi, este luna Iulie cea mai potrivita pentru Peloponez? nu este prea cald? (scuze pentru off topic)

View Postdanavl62, on 16th May 2012, 15:27, said:

Ca o recomandare personala pt. o cina de neuitat iti sugerez taverna Golfo Beach din Parga(se afla in golfuletul Pisso Krionieri).Muzica greceasca live, mancare buna, atmosfera deosebita si nu in ultimul rand dans pe plaja.In 2010 nu aveau program de muzica si dans in ziua de luni.Incearca sa ajungi acolo intr-o seara si nu vei regreta.
Wow.... :w00t: ...deja am "infipt" un stegulet pe Google Earth in golful respectiv..."steguletul" are imagine de "cutit si furculuta"....Merci pentru poze

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View PostOctavian_SK, on 17th May 2012, 07:56, said:

... totusi, este luna Iulie cea mai potrivita pentru Peloponez? nu este prea cald? (scuze pentru off topic) ...
Anul trecut (am povestit) am fost la Ammoudia și Parga 2 nopți (5-7 iulie) venind din ... sud-vestul Peloponezului. Vremea: perfectă !
De fapt, în Grecia cea mai mare aglomerație de turiști este în lunile iulie și august. Atunci e perfect, apa mării e caldă, iar temperatura acceptabilă, întrucât cam peste tot ești aproape de mare, iar influența mării se simte. Sunt puține locuri unde e zăpușeală, întrucât Grecia e mai mult muntoasă. Iar Peloponezul e plin de munți înalți.
Am fost în Grecia și-n mai, și la sfârșitul lui iunie-începutul lui iulie, și la sfârșitul lui iulie, și la începutul lui august, și la mijlocul lui august.
Concluzia mea: în iulie și august e foarte bine, nu e prea cald. Oricum e semnificativ mai cald în București  :peacefingers: !

Sănătate și tcb !

dfstana

dfstana

Junior Member

• Grup: Members
A inceput numaratoarea inversa. Mai sunt cinci zile pana ce evadam catre PARGA si LEFKADA. Sper sa fie asa cum mi-am imaginat.

m-larry

m-larry

Junior Member

View Postdfstana, on 25th June 2012, 22:23, said:

A inceput numaratoarea inversa. Mai sunt cinci zile pana ce evadam catre PARGA si LEFKADA. Sper sa fie asa cum mi-am imaginat.
Drum bun si excursie cat ma frumoasa!!!Te astept cu vesti despre Parga si locuri frumoase de vizitat prin imprejurimi!!!La sfarsitul lui iulie o sa merg si eu pe urmele tale.
Drumul din Romania pana in Parga il faci dintr-o bucata sau opresti o noapte undeva pe drum? :rolleyes:

danavl62

danavl62

Member

View Postdfstana, on 25th June 2012, 22:23, said:

Drum bun si o vacanta cel putin la fel de reusita ca cea din Evia. A mea abia s-a terminat( m-am intor acum doua ore din Toroni) si deja ma gandesc la urmatoarea.
Nu stiu cate zile vei sta in Parga, dar incearca sa-ti faci timp si pt. imprejurimi:Sivota, Amoudia, si neaparat croaziera Paxox-Antipaxos.
Faptul ca ai ales sa legi sejurul din Parga cu cel din Lefkada cred ca a fost o idee f. buna.Distanta dintere cele doua este relativ mica si era pacat sa nu le vezi pe amandoua.
Va urez inca o data drum bun si cand te intorci sa-mi spui daca a meritat si daca a fost asa cum ai viasat.

Edited by danavl62, 26 June 2012 - 21:54.

adrianapersu

adrianapersu

New Member

Plec in Parga pe 17 iul. Sunt locuri de parcare in centru, pe langa hotel Acropol? E in orasul vechi; hotelul nu are parcare, dar pot spera ca gasesc ceva loc la 50-100m?
Multumesc

dariuscha

dariuscha

Senior Member

e o parcare in curtea bisericii si fata scolii . in spatele scolii mai este una , mai mare . vezi ca asta e mai ascunsa , se intra pe o straduta ingusta, e mai incomod . totusi , cred ca e cea mai aproape de hotelul tau .

adrianapersu

adrianapersu

New Member

View Postdariuscha, on 1st July 2012, 23:35, said:

e o parcare in curtea bisericii si fata scolii . in spatele scolii mai este una , mai mare . vezi ca asta e mai ascunsa , se intra pe o straduta ingusta, e mai incomod . totusi , cred ca e cea mai aproape de hotelul tau .
Multumesc, Dariuscha! Am schimbat hotelul, e langa Valtos Beach. M-au speriat comentariile de pe tripadvisor.

dfstana

dfstana

Junior Member

View Postm-larry, on 26th June 2012, 09:13, said:

Drum bun si excursie cat ma frumoasa!!!Te astept cu vesti despre Parga si locuri frumoase de vizitat prin imprejurimi!!!La sfarsitul lui iulie o sa merg si eu pe urmele tale.
Drumul din Romania pana in Parga il faci dintr-o bucata sau opresti o noapte undeva pe drum? :rolleyes:

La dus asa am facut, plecat la 5 dimineata din Rm Valcea si ajuns la Parga pe la 19.30, cu 45 min pauza la Sandanski pentru papica. E destul de obositor pana ajungi in Grecia, dupa care daca mai poti lucrurile se simplifica un pic. De la intrarea in Grecia mai ai aprox 450 km, pe care eu i-am facut in aprox 3 oresi 30 min :notangel: .

danavl62

danavl62

Member

View Postdfstana, on 3rd July 2012, 19:52, said:

La dus asa am facut, plecat la 5 dimineata din Rm Valcea si ajuns la Parga pe la 19.30, cu 45 min pauza la Sandanski pentru papica. E destul de obositor pana ajungi in Grecia, dupa care daca mai poti lucrurile se simplifica un pic. De la intrarea in Grecia mai ai aprox 450 km, pe care eu i-am facut in aprox 3 oresi 30 min :notangel: .

Si dupa un drum atat de istovitor meritati o bere rece bauta pe malul marii intr-o atmosfera feerica.Nu uitati de taverna Golfo Beach aflata pe plaja din Pisso Krioneri.Merita macar sa vedeti spectacolul oferit de patron si angajati,dansuri si muzica greceasca live in taverna si pe plaja, in jurul focului.Cel putin asa era in 2010.
Vacanta placuta in continuare si sa va intoarceti cu amintiri de neuitat.

adrianapersu

adrianapersu

New Member

Sunt ceva magazine mai bune in Parga, exceptadu-le pe cele de suveniruri?

mdt

mdt

Senior Member

Am revenit pe forum dupa o perioada mai lunga in care am si nascut :), anul asta nu mergem la mare fiind bb prea micuta, dar de abia astept sa mergem anul viitor. Eu incerc sa imi organizez vacantele din timp, asa ca studiez variante pentru la anul.

Am studiat Parga, ma tenteaza statiunea dar nu am prea gasit cazari care sa imi convina (sa ofere si parcare) si sa fie aprope de faleza si plaja si sa ofere apartament. (avem 3 copii, la anul vor avea 11, 7 si respectiv 1 an). Asa ca am trecut sa analizez si Sivota, unde imi pare ca statiunea e mai aerisita, se gasesc apartamente si nu e problema cu parcarea. Am vazut ca Sivota nu are cine stie ce plaja proprie dar sunt diverse plaje in imprejurimi. Oricum vrem sa ne plimbam prin imprejurimi sa vizitam si Parga si ce mai e de vazut. La plaja nu ne deranjeaza sa mergem cu masina dar vrem sa ajungem pe jos la pranz si seara la taverne.

Intrebari:
-cum e apa  in zona, mai degraba rece sau OK? Am vrea sa mergem la sf lui iunie.
-exista in zona plaje cu apa albastra-turcoaz, transparenta si fara valuri (important) de preferat cu pietricele si nu cu nisip? Noi si fata cea mare inotam iar pe cele mici nu le lasam singure in apa, fara colac

Credeti ca e o alegere buna Sivota? Daca nu, prin Parga se poate naviga usor cu copil in carucior?

Multumesc!

Edited by mdt, 04 July 2012 - 10:58.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

View Postadrianapersu, on 4th July 2012, 09:25, said:

Sunt ceva magazine mai bune in Parga, exceptadu-le pe cele de suveniruri?

da, sunt cateva , insa nu te astepta la cine stie ce ( oricum , in opinia mea , din ce-am vazut , gr nu e o destinatie pt. shopping ) . totusi , bani sa ai ! din ce am remarcat eu : ceva marochinarie  ( autohtona dar si import - fossil ,de ex. ) , imbracaminte si accesorii pt adolescenti ( sau nu numai ! ) - marci precum carhartt , dc , element , volcom , etc . ( originale, zic eu si sper sa nu se considere reclama ) , costume de baie ( triumph ) ,  chiar si biciclete ( pegasus ) . in rest, produse contrafacute ,  din plin .

adrianapersu

adrianapersu

New Member

View Postdariuscha, on 4th July 2012, 13:35, said:

da, sunt cateva , insa nu te astepta la cine stie ce ( oricum , in opinia mea , din ce-am vazut , gr nu e o destinatie pt. shopping ) . totusi , bani sa ai ! din ce am remarcat eu : ceva marochinarie  ( autohtona dar si import - fossil ,de ex. ) , imbracaminte si accesorii pt adolescenti ( sau nu numai ! ) - marci precum carhartt , dc , element , volcom , etc . ( originale, zic eu si sper sa nu se considere reclama ) , costume de baie ( triumph ) ,  chiar si biciclete ( pegasus ) . in rest, produse contrafacute ,  din plin .

Marks & Spencer?

dfstana

dfstana

Junior Member

View Postadrianapersu, on 4th July 2012, 18:40, said:

Marks & Spencer?
da in orasele mari probabil ca o sa gasesti si M&S. Nu in Parga.

View Postdanavl62, on 3rd July 2012, 21:16, said:

Si dupa un drum atat de istovitor meritati o bere rece bauta pe malul marii intr-o atmosfera feerica.Nu uitati de taverna Golfo Beach aflata pe plaja din Pisso Krioneri.Merita macar sa vedeti spectacolul oferit de patron si angajati,dansuri si muzica greceasca live in taverna si pe plaja, in jurul focului.Cel putin asa era in 2010.
Vacanta placuta in continuare si sa va intoarceti cu amintiri de neuitat.

Da ne intoarcem cu foarte multe amintiri, unele dintre ele fiind chiar legate de Golfo Beach. Desi nu am dat atentie la postarile tale, am descoperit singuri aceasta taverna aparte. De la proprietarii servitori pana la mancarea excelenta si locatia sublima. Nu am avut parte de o seara cu dans, doar luni seara cu putina muzica live, dar atmosfera ne-a determinat sa revenim si in seara urmatoare. Din 4 seri petrecute in Parga in doua am avut placerea sa mergem la Golfo Beach. Am fost placut impresionati de faptul ca erau persoane, cei drept mai in vasta, care reveneau pentru a 4 sau a 5 oara la aceasta taverna. Daca ajungeti mergeti, merita.
Dana multumesc, si trebuie ca anul acesta sa ne si vedem. Bafta,

adrianapersu

adrianapersu

New Member

Multumesc, Dariuscha si Dfstana!

Edited by adrianapersu, 05 July 2012 - 07:02.

danavl62

danavl62

Member

Dana multumesc, si trebuie ca anul acesta sa ne si vedem. Bafta,
[/quote]

Cu multa placere si sper sa avem ocazia sa ne cunoastem intr-o zi.
Va astept cu poze si impresii la cald.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

View Postadrianapersu, on 4th July 2012, 19:40, said:

Marks & Spencer?

glumesti!  :)   tot ce-am enumerat eu am vazut in magazine mici ,  'de familie ' .

si pt. ca tot s-a discutat de restaurante, te sfatuiesc sa dai o raita si sus , in zona castelului , mai precis cand ajungi la el urci pe strada care se face in dreapta . e acolo un restaurant cu mancare excelenta , la preturi excelente . nu mai retin cum se numeste ( poate voi gasi in vreo fotografie! ) , insa , daca vei ajunge dupa ora 20 ,  il vei recunoaste dupa lumea care asteapta sa se elibereze o masa . :)

cu placere si concediu placut !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate