Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

#19
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 OvidiuNS, on 19th July 2010, 23:54, said:

Auzi, dar cand pleci, ca parca trebuia sa fii la Parga prin iunie ?

Multumesc pt lamuriri. Si da, trebuia sa plec in 24 iunie pentru Parga+Corfu,in 26 august pt Halkidiki si in 7 oct pt Pelion (toate cu avion pana la Salonic+masina inchiriata). Dar intre timp s-au schimbat lucrurile (pt prima data de 5 ani incoace, de cand mergem pe cont propriu, fara agentie): sotul a avut un proiect amanat la servici si nu a mai putut pleca in iunie-iulie deloc, iar pt we-ul din octombrie au anulat cei de la BlueAir zborul de intoarcere. Asa ca a trebuit sa le comasez intr-un concediu mai lung, incepand cu 26 august, si facem Halkidiki-Pelion-Parga-Corfu. Preferam mai multe si mai mici, dar asta e...

#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 kkkotto07, on 20th July 2010, 09:09, said:

Foarte frumos, nici nu auzisem de Parga. Ovidiu mai poti sa urci poze cu Parga, statiunea, plaja, terase, mancarica, etc. Ceva informatii legate de resort, magazine?

Salutare,
mai am cateva poze din Parga, dar tot cu plaja, cu taverna Valtos si cu portul. N-am stat decat 2 ore. Mai multe informatii iti da mai sus danavl62.
Am fost cazati la Ammoudia, la 12km sud de Parga, asa cum am si postat. Nefiind topicuri separate, o sa mai pun poze, dar doar cu ce-ar fi de vazut in imprejurimi.

Mai jos am pus cateva poze cu Ammoudia. Hotelul Ammos Bay a fost super (gasit pe Booking.com cand cautam cazare in Parga) si nu ne-a deranjat, avand masina.

1 - Ammoudia, vazuta de pe sosea cand ne intorceam de la Parga;
2-4 - raul Acheron la varsare in partea de sud a statiunii;
5-6 - hotelul Ammos Bay;
7-8 - plaja Ammoudia - cu nisip fin (gen Mamaia), mai fin ca la Parga, dar lucrau la ea, fiind inceputul lui mai; patronul hotelului mi-a explicat ca in fiecare primavara se intra cu buldozerele ca sa curete si sa niveleze plaja (iarna valurile aduna nisipul inspre uscat, micsorand si ridicand plaja); intre plaja si strada principala e un crang cu plopi - atunci era plin de rulote cu nr. de Germania, Franta si Olanda);
9-10 - alte vile din statiune (se vede si un market - sunt vreo 4 si toate erau deschise, chiar daca era luna mai.

Sanatate si tcb !

Attached Files



#21
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
M-am intors de 2 zile din Parga si asa cum am promis vin cu citeva poze  si cu citeva informatii
Am avut un sejur de 10 zile in care am vizitat toata coasta de vest a Greciei de la Igoumenitsa pana la Preveza inclusiv 2 zile in Lefkada.Am vazut Sivota (o statiune care mi-a placut f. mult), Perdika,Plataria si Amoudia.Am fost din nou in croaziera Paxos-Antipaxos si "blue cave",care de data acesta a fost si mai ieftina (15 E/pers) si mai interesanta dearece am ales sa mergem cu cel mai mic vaporas si astfel am putut intra cu el in grote (celelete vaporase nu cred ca reuseau datorita catargelor prea inalte).
Am regasit Parga la fel de frumoasa si pitoresca dar mult mai aglomerata si mai agitata. Am fost cazati la aceasi vila ca acum 4 ani(rezervare si negociere facuta prin telefon direct cu proprietara).Noi suntem adeptii statiunilor micute(vechi satucuri pescaresti) cu plaje mai putin amenajate,si peisaje mai salbatice dar anul acesta am ales Parga datorita fiului meu care a vrut si putina agitatie si putina viata de noapte si alte "chestii" specifice tinerilor.
Parga este o statiune cosmopolita cu foarte multi straini in special vestici    (englezi,norvegieni.olandezi,nemti,italieni) ,iar datorita puterii lor de cumparare este un pic mai scumpa dar nu de speriat.Ca exemplu la supermarket pretul la bere era de 1-1,10 E,piersici-2,2 E,srtuguri-4,8 E,doua sezlonguri si o umbrela -10 E,dar la taverne pretul la mancare era la fel ca peste tot.Se poate manca insa si mai ieftin ,la citeva circiumioare din bazar unde un gyros este 2,5 E,frigarui 4 E,salata grecesca 4 E ,pizza 6 E sau placinte cu spanac si branza la 2 E. Statiunea este impartita in doua de stinca pe care se afla ruinele castelului-de o parte statiunea propriuzisa cu multe oferte de cazare la vile cochete,multe taverne dar si citeva barulete mai fitoase,un bazar mare si intortocheat,citeva supermarketuri,faleza si cele doua plaje:Krionieri si Piso Krionieri,iar de cealalta parte plaja Valtos,citeva vilute si citeva taverne.
1.plaja Krionierii este cu pietricele la capetele ei,la mijloc cu nisip iar in apa sunt pitricele marunte cam 10 m de la mal,apoi sunt bolovani dar nu te mai deranjeaza pt. ca apa este deja mare si nu mai atingi cu picioarele.In fata are a insulita cu o bisericuta ,si citeva stinci presarate care dau farmec peisajului.
2.plaja Piso Krionieri este o  plaja micuta si ascunsa intr-un golf la iesire din statiune spre camping.E pietroasa dar foarte pitoresca mai ales seara cind incepe programul cu muzica live la taverna din spatele ei.
3.Valtos este o plaja mult mai mare decat Krionieri dar si mult mai aglomerata.E mai nisipoasa iar in apa sunt tot pietricele ceva mai mari ca bobul de orez.
Seara ti-o poti petrece ori la o taverna,ori in bazar,ori la pescuit pe stincile de la capatul plajei sau pur si simplu plimbandu-te pe faleza.Din port pleaca zilnic vaporase in croaziera Paxox-Antipaxos iar preturile depind de traseul fiecaruia si de marimea vaporasului(intre 15-30 E),iar mai multe barci mai maricute pleaca din 1/2 in 1/2 de ora spre Valtos si Lichnos(o alta plaja din apropiere).Nu stiu ce sa va mai spun despre Parga,asa ca astept intrebarile voastre( daca va intereseaza)
Acum citeva impresii despre Sivota si Amoudia
1.Sivota este o statiune aflata cam la 25 km nord de Parga intr-un golf cu multe insulite in fata,mai linistita si mai modesta decat Parga dar din punctul meu de vedere mai pitoreasca.De aici se puteu inchiria barci si yahturi micute dar singurul dezavantaj era ca plaja era cam departe de statiune,Oricum mie mi-a placut f.mult,fiind mai putin fitoasa.
2.Amoudia a fost descrisa f. bine  de ovidiu .Ca o parere personala ,mi-a placut pentru simplitatea si nonconformismul de acolo.Este o statiune in care am vazut foarte multe rulote parcate in paduricea din spatele plajei si pe faleza raului,am vazut corturi pe plaja,deci este un loc unde te poti simti cit mai aproape de mare si de ceea ce te inconjoara.Parca era Costinestiul tineretii mele.Mi-a placut.
Si acum citeva poze:
1,2 Valtos
3.Parga-dimineata devreme
4.Piso Krionieri
5.insulita din fata plajei
6,7,8-blue cave
9.Gayos
10,11-plaja Vatumi-Antipaxos
12,13Sivota
14 sivota (in departare se vede Corfu)
15,16,17 Parga
18,19Amoudia

Attached File  P7190824.JPG   1.52MB   334 downloads  Attached File  P7190825.JPG   1.53MB   329 downloads  Attached File  P7110062_01.JPG   1019.91K   378 downloads
Attached File  P7110073_01.JPG   949.44K   367 downloads  Attached File  P7150386_01.JPG   1.02MB   362 downloads  Attached File  P7150450_01.JPG   987.21K   381 downloads
Attached File  P7150454_01.JPG   857.17K   294 downloads  Attached File  P7150498.JPG   1.09MB   260 downloads  Attached File  P7150539.JPG   1.05MB   261 downloads
Attached File  P7150400_01.JPG   966.29K   299 downloads  Attached File  P7150401_01.JPG   977.08K   328 downloads  Attached File  P7160615.JPG   1.06MB   275 downloads
Attached File  P7160602.JPG   1014.39K   256 downloads  Attached File  P7160643.JPG   885.45K   248 downloads  Attached File  P7170646.JPG   865.8K   272 downloads
Attached File  P7170648.JPG   891.36K   271 downloads  Attached File  P7200849.JPG   1.6MB   269 downloads Attached File  P7190782.JPG   1.5MB   313 downloads
Attached File  P7190786.JPG   1.57MB   345 downloads

Edited by Barboso, 01 March 2018 - 20:35.


#22
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Dana, multumim pentru detalii, foarte utile. Ce mai vroiam sa te intreb:
1. ai idee daca sunt barcute cu care se poate ajunge la insulita cu bisericuta din fata plajei Krioneri? ar fi ceva de facut acolo (intrat in bisericuta, plimbat pe acolo)?
2. as vrea sa merg in croaziera Paxos-Antipaxos din Parga, si nu din Corfu unde vom merge dupa Parga, caci este mai aproape de aceste insule, deci implicit mai ieftin si timpul stat implicit pe barca mai mic, deci mai putin plictisitor pt copii. Imi poti spune cat face vaporasul din Parga pana la prima oprire si intre opriri? ai timp sa te plimbi putin si pe insule unde opreste? te opreste si pt baie pe parcurs? cat dureaza toata croaziera?

#23
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 Phx', on 25th July 2010, 09:44, said:

Dana, multumim pentru detalii, foarte utile. Ce mai vroiam sa te intreb:
1. ai idee daca sunt barcute cu care se poate ajunge la insulita cu bisericuta din fata plajei Krioneri? ar fi ceva de facut acolo (intrat in bisericuta, plimbat pe acolo)?
2. as vrea sa merg in croaziera Paxos-Antipaxos din Parga, si nu din Corfu unde vom merge dupa Parga, caci este mai aproape de aceste insule, deci implicit mai ieftin si timpul stat implicit pe barca mai mic, deci mai putin plictisitor pt copii. Imi poti spune cat face vaporasul din Parga pana la prima oprire si intre opriri? ai timp sa te plimbi putin si pe insule unde opreste? te opreste si pt baie pe parcurs? cat dureaza toata croaziera?

buna,
1.La insulita poti ajunge chiar inot sau ajutat de o saltea.Diatanta in linie dreapta de la tarm pana la ea nu e mai mare de cca 200 m dar pt. siguranta si confort poti inchiria o hidrobicicleta cu care te poti plimba in jurul insulei,o poti "parca"pe limba de nisip si poti vizita ce e pe acolo.Sotul meu a fot inot pana acolo si mi-a zis ca bisericuta este inchisa,iar pe insula nu ai mare lucru de vazut in afara de niste ruine (probabil un fost punct de observatie) si un izvors aproape secat.Oricum daca considerati ca merita vizitata sa va luati papuci cu voi ca va puteti rani in stinci.
2.In croaziera se pleaca la ora 10 dimineata si te intoarce pe la 6 seara.Asa cum am mai spus sunt mai multe vaporase care au preturi diferite (15-30 E) in functie de traseul si marimea lor.Traseele nu difera foarte mult intre ele ,sunt cam aceleasi doar ca unele fac mai multe opriri ,altele mai putine.Acum patru ani am mers cu un vaporasi care nu a facut decit o oprire pt. baie (in "laguna albastra " din Antipaxox) am intrat putin cu botul intr-una din pesteri(atit cit  ii permitea inaltimea) apoi ne-a dus in Gayos (Paxox) unde am avut program de voie 4 ore (ceea ce sincer e mult prea mult deoarece de vizitat termini repede,plaja din Gayos e f. mica si superaglomerata cind vin vapoarele cu turisti,iar la taverna mai mult de o ora-o ora jumate nu poti sa stai,nu mai pui la socoteala ca esti acolo exact cand arde soarele mai tare)Anul acesta am ales cel mai mic vaporas,nu neaparat ca era si cel mai ieftin,dar am sperat sa poata intra mai mult in pestera si asa s-a intimplat.Am plecat la 10 din Parga,dupa cca 45 min am facut prima oprire-cam 1/2 ora pt baie la Antipaxox,plaja Vutuomi-apa are o culoare incredibila datorita calcarului de pe fundul marii,duapa care se merge inca 40-45 min,se opreste din nou pt. baie la grotele albastre(tot cam 30 min),se intoarce spre Gayos (tot cam 45 min de mers pe mare),se acosteaza in port si aveam liber 2 ore (timp in care noi am fost si am mancat si am cumparat ceva suveniruri din bazar).Poti sa mergi si la plaja dar nu-ti recomand pt. ca soarele arde mult prea tare la ora aceea,iar plaja nu e grozava.Din Gayos se pleaca direct spre Parga in jurul orei 16, nu se mai face nici o oprire,iar in jur de 17,30-18 esti acasa.Asta a fost programul nostru de anul acesta  si am fost foarte multumiti de ceea ce ni s-a oferit pt.15 E(plus ca nu am mai stat atat de mult in Gayos).Deci doua bai-una la Antipaxox si una la grote si timp liber 2 ore in Paxos pt. mancat si vizitat.Ca o recomandare,daca copilul nu stie sa inoate sa-i luati colacul cu voi pt ca apa este destul de adanca,iar tentatia de a face baie nu poate fi infranta nicicum.E mult prea fascinant .
Biletul pt. croaziera sa-l luati direct din port de la vaporul cu care va hotarati sa mergeti ori cu o seara inainte ori in dimineata plecarii.Noi l-am luat chiar atuci dimineata cu o jumatate de ora inainte de a ne inbarca.Pe vaporas nu e chiar atit de cald cum ai crede-e chiar bine datorita curentului care se face de la mers dar ar fi bine sa va gasiti totusi niste locuri mai la umbra.Iti mai pun 3 poze:prima -culoarea incredibila a apei din "laguna albastra",a doua-locul unde se face baie la grote,a treia-vaporasul cu care am mers noi anul acesta. Daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu cea mai mare placere.

Attached Files



#24
MARINA2006

MARINA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.03.2010
Buna,

Am fost 2 ani la rand la Parga, (2007-2008), prima data la inceputul lui iunie, a doua oara la inceputul lui septembrie. De altfel localnicii recomanda aceste doua luni. Ei spun ca iulie si august sunt prea aglomerate si prea calduroase. Ne-am cazat printr-o agentie din Parga. Ephira travel se numeste. In 2007 ne-am cazat la Casa di Dandolo la 800 m de plaja, in 2008 la Golden Sun la 1.5 km de plaja. Noi oricum mergeam la alte plaje cu masinile. Sarakiniko si Lichnos beach ne-au placut cel mai mult.
Parga este statiunea care noua ne-a ramas in suflet. La 3-4 ani vrem sa revenim aici. Poate ca la anul mergem iar. Va recomand restaurantul Perivoli. Au o mancare si o servire super. Stateau nordicii si asteptau la poarta sa se elibereze masa.
Sunt foarte multe de spus.Nu ratati muntele. Am facut rafting, nu cine stie ce fata de Croatia  si Turcia dar dupa rafting am mers mult pe rau in sus (prin rau). A fost cea mai frumoasa zi. Pentru toti.

Va atasez cateva poze.

Attached Files



#25
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 Phx', on 20th July 2010, 13:36, said:

Multumesc pt lamuriri. Si da, trebuia sa plec in 24 iunie pentru Parga+Corfu,in 26 august pt Halkidiki si in 7 oct pt Pelion (toate cu avion pana la Salonic+masina inchiriata). Dar intre timp s-au schimbat lucrurile (pt prima data de 5 ani incoace, de cand mergem pe cont propriu, fara agentie): sotul a avut un proiect amanat la servici si nu a mai putut pleca in iunie-iulie deloc, iar pt we-ul din octombrie au anulat cei de la BlueAir zborul de intoarcere. Asa ca a trebuit sa le comasez intr-un concediu mai lung, incepand cu 26 august, si facem Halkidiki-Pelion-Parga-Corfu. Preferam mai multe si mai mici, dar asta e...
V-ati intors? Asteptam detalii si poze, am in cap traseul Pelion-Parga-Paxi de vreo 2 ani.

#26
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Da, Parga mi-a placut in mod deosebit, am stat doar 2 zile la sfarsitul sejurului, dar merita. Statiunea e plina de viata, are taverne pline de farmec atat pe malul marii cat si mai sus la inaltime (cu panorama super), am fost la ambele plaje (de o parte si de alta a castelului - se poate ajunge pe jos dintr-o parte in alta), am stat la hotelul San Nectarios (rezervat pe booking), am platit 52 euro/noapte camera tripla fara mic dejun, bine plasat si curat. Apa marii este superba, foarte curata si limpede, statiunea are un farmec aparte, se pot lua croaziere spre Paxi-Antipaxi sau pe acolo in jur. De la o plaja la alta sunt si barcute care merg, foarte dese, precum si spre plaja Lichnos, putin mai indepartata. Vom mai reveni in zona cu mare placere.

Attached Files


Edited by Phx', 19 September 2010 - 20:11.


#27
marius_cristian

marius_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2008

 Phx', on 19th September 2010, 20:10, said:

Da, Parga mi-a placut in mod deosebit, am stat doar 2 zile la sfarsitul sejurului, dar merita. Statiunea e plina de viata, are taverne pline de farmec atat pe malul marii cat si mai sus la inaltime (cu panorama super), am fost la ambele plaje (de o parte si de alta a castelului - se poate ajunge pe jos dintr-o parte in alta), am stat la hotelul San Nectarios (rezervat pe booking), am platit 52 euro/noapte camera tripla fara mic dejun, bine plasat si curat. Apa marii este superba, foarte curata si limpede, statiunea are un farmec aparte, se pot lua croaziere spre Paxi-Antipaxi sau pe acolo in jur. De la o plaja la alta sunt si barcute care merg, foarte dese, precum si spre plaja Lichnos, putin mai indepartata. Vom mai reveni in zona cu mare placere.
Te-as ruga sa-mi spui cam cati km sunt de la intrare in Grecia pana la Parga si daca pentru o fam. cu copil mic ai ce face acolo, adica e vreun parc, loc de joaca,...ceva. multumesc
cazarea de unde ai luat-o ca la noi nu prea gasesti oferte pentru parga

#28
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 marius_cristian, on 26th January 2011, 17:28, said:

Te-as ruga sa-mi spui cam cati km sunt de la intrare in Grecia pana la Parga si daca pentru o fam. cu copil mic ai ce face acolo, adica e vreun parc, loc de joaca,...ceva. multumesc
cazarea de unde ai luat-o ca la noi nu prea gasesti oferte pentru parga

Daca nu te superi am sa-ti raspund eu.
Parga nu este o statiune pe care sa o gasesti la agentiile romanesti.Eu am ajuns prima data acolo-acum 4 ani- dintr-o intamplaresi m-am cazat la o vila pe care am gasit-o atunci,la fata locului.Din fericire am pastrat cartea de vizita(cu toate ca nu speram sa ma mai intorc vreodata in Parga),iar vara trecuta am negociat direct cu proprietara la telefon ,dar poti gasi cazare pe accommodation in parga sau si mai exact www.pargagreece.comOferta este destul de mare si variata.Eu zic ca ai de unde alege.In general vei gasi cazare la vile ,mai putin hoteluri , dar te vei descurca foarte bine si cu mancarea avand in vedere nemumaratele taverne si minimarketuri .
Ceva special pentru cel mic, gen parc de joaca sau distractie nu vei gasi in Parga.In afara de plaja , mare si plimbarile de seara pe faleza nu prea ai ce sa-i oferi celui mic (poate doar o plimbare cu trenuletul in jurul statiunii) dar pt. voi "cei mari" oferta este mult mai bogata: tavernele.plimbarea prin bazar,croaziera,vizitarea imprejurimilor si multe altele.Daca ai rabdare sa citesti tot ce s-a scris despre  Parga vei intelege ca este un loc minunat dar depinde de voi daca alegeti statiunea pentru cel mic sau pentru sufletul vostru.Oricum eu cred ca veti gasi cu ce sa-i umpleti timpul si celui mic.
Ca distanta sunt vreo 460 km de la granita pana in Parga din care vreo 340 pe autostrada.Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

#29
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
O plaja cu nisip si intrare lina in mare exista in Parga sau imprejurimi?

#30
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 kkkotto07, on 7th February 2011, 09:54, said:

O plaja cu nisip si intrare lina in mare exista in Parga sau imprejurimi?

Parga are trei plaje(voi pune cate doua poze din fiecare ca sa-ti dai seama cum se prezinta situatia)
1.Krionieri-in centrul statiunii, cu nisip si pe plaja si in apa si cu intrare relativ lina(mergi cam 12-15 m ca sa-ti vina apa pana la gat)
2.Pisso Krionieri-mica,ascunsa intr-un golfulet inconjurat de stanci,cu pietre si pe plaja si in apa
3.Valtos-plaja cea mare care este putin in afara statiunii(max. 1 km),cu nisip si in apa si pe plaja.Intrarea in apa nu stiu cum este pt. ca nu am facut plaja niciodata aici,dar nu cred ca e vreo problema,pt. ca erau multi copii in apa.
Dar banuiesc ca te vei duce cu masina si atunci ai mult mai multe variante.Pe drumul spre Sivota(la27 km nord de Parga) vei intalni o multime de plajute mai mult sau mai putin amenajate,majoritatea cu nisip.Spre sud, la vreo 17 km mai este o statiune-Amoudia-care are o plaje mare cu nisip cu intrare f.f.foarte lina(mergi in picioare pana obosesti ca sa-ti vina apa pana la  brau).Acum nu te gandi ca va trebui sa faci zilnic aceste distante.Eu ti-am dat doar cateva variante.Si nu uita ca Lefkada e doar la 85 km de Parga.Noi am facut drumul de doua ori in 10 zile (am plecat dimineata pe la 8 si ne-am intors seara la 6-7).Merita din plin.

Attached Files


Edited by danavl62, 07 February 2011 - 22:03.


#31
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 marius_cristian, on 26th January 2011, 17:28, said:

Te-as ruga sa-mi spui cam cati km sunt de la intrare in Grecia pana la Parga si daca pentru o fam. cu copil mic ai ce face acolo, adica e vreun parc, loc de joaca,...ceva. multumesc
cazarea de unde ai luat-o ca la noi nu prea gasesti oferte pentru parga

Cum ti-a raspuns Dana la mai toate intrebarile, si sunt in asentiment cu ea, ramane sa-ti zic doar ca noi am luat cazare de pe booking.com, asa cum fac in 90% din cazuri, si nu am fost dezamagiti. Am stat la Hotel San Nectarios, pozitie foarte buna, la 3 min de plaja si de taverne/centru, intr-adevar fara piscina, dar curat, camera mare (tripla), nimic de reprosat (pretul a fost parca cca 60 euro/tripla fara mic dejun, la inceput de septembrie). Dar sigur mai gasesti si alte variante pe booking.
Oricum, Parga e un loc pitoresc in care m-as intoarce oricand cu placere...

Edited by Phx', 09 February 2011 - 09:50.


#32
marius_cristian

marius_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2008
Daca nu te superi am sa-ti raspund eu.
Multumesc mult si scuze pentru intarziere. V-as ruga sa-mi detaliati drumul pana la Parga{de la intrare in Grecia}, adica de unde sa ies de pe autostrada spre Parga.Am gasit 2 variante, una prin Paramythia si cealalta mai incolo,dar prima varianta, din ce vad pe harti mi se pare mai groaie.multumesc.

#33
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 marius_cristian, on 30th March 2011, 07:33, said:

Daca nu te superi am sa-ti raspund eu.
Multumesc mult si scuze pentru intarziere. V-as ruga sa-mi detaliati drumul pana la Parga{de la intrare in Grecia}, adica de unde sa ies de pe autostrada spre Parga.Am gasit 2 variante, una prin Paramythia si cealalta mai incolo,dar prima varianta, din ce vad pe harti mi se pare mai groaie.multumesc.

Drumul pana in Parga este f. bine semnalizat(ca dealtfel in toata Grecia)
De la intrare in Grecia urmaresti indicatorul spre Salonic.Nu intri in oras,mergi  pe autostrada si la un moment dat vei vedea indicator spre Veria.In momentul acela vei intra pe Egnatia Odos si vei merge pe ea(Veria-Kozani-Grevena-Ioanina) pana aproape de Igoumenitza,parca Mazarakia ii zice la localitate.Acolo vei intalni indicator spre Parga si vei urmarii indicatorul pana in statiune.Poate eu nu am explicat f. bine dar iti spun ca este f. simplu.Nu ai cum sa te incurci.Atentie! Pe Egnatia nu prea sunt parcari si nici statii de benzina,asa ca inainte de a face spre Veria alimenteaza ca sa nu ai griji.
Daca nu am explicat eu bine poate te lumineaza cei de la viamichelin
http://www.viamichelin.com/web/Routes

#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 marius_cristian, on 30th March 2011, 08:33, said:

V-as ruga sa-mi detaliati drumul pana la Parga{de la intrare in Grecia}, adica de unde sa ies de pe autostrada spre Parga.Am gasit 2 variante, una prin Paramythia si cealalta mai incolo,dar prima varianta, din ce vad pe harti mi se pare mai groaie.multumesc.
Așa este, anul trecut am fost eu prin Paramythia - Morfi și e destul de virajat. Durează prea mult pe acolo. Mai bine treci de ieșirea spre Paramythia și ieși spre Karteri. S-a tot discutat la Turism auto acest drum. E drum nou, anul trecut era proaspăt dat în folosință. E aproape drept, cu greu te abții să nu mergi ca pe autostradă pe el. Prin Paramythia am trecut la ducere, fiindcă nu știam, apoi toate drumurile (8 la număr) le-am făcut prin Karteri.
Ți-am dat linkul pt. că aici nu pot detalia, suntem off-topic.

Sănătate și toate cele bune !

#35
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

De pe 5 până pe 7 iulie 2011 am fost cazați la Ammoudia, la hotelul Panorama. Am vrut să facem o escală în drumul nostru spre casă, după vacanța din Peloponez, însă au fost două nopți de cazare, nu una, ca să nu ne despărțim prea brusc de Grecia.

În ce privește hotelul, când am făcut rezervarea pe booking.com am vrut să stăm tot la hotelul în care am stat și anul trecut (Ammos Bay), dar era ocupat în totalitate, așa că am ales hotelul Panorama, care a fost ok. Are parter și etaj (se vede fierul-beton rămas pentru un eventual al doilea etaj). Pe exterior nu arată cine-știe-ce, e vopsit în alb, muchiile și ornamentele geometrice fiind "accentuate" cu un albastru strident. Deh, suntem în Grecia. Am plătit 45eur/cameră/noapte, deci 90eur. Camera noastră a fost cu pat matrimonial și încă un pat. Se vede treaba că e proiectat pentru familii. Dotarea camerei a fost super, am avut cam tot ce ne-am dorit (baie, uscător de păr, A/C, frigider, televizor, balcon cu masă și 2 scaune super). În plus, am avut telefon și chicinetă. Mobilierul camerei (și al hotelului) e confecționat de un meșter (probabil) și e din lemn lăcuit. Deși baia e mare, din păcate are cădiță pt. duș și perdea, dar a fost acceptabil. Era să uit, am avut micul dejun inclus, și nu a fost rău. Eu zic că pentru un hotel de 2 stele a fost mai mult decât ok. Ba, ne-a schimbat și prosoapele a doua zi, chit că nu stăteam decât 2 nopți. Iar locația hotelului a fost super, în extremitatea nordică a stațiunii, la 50m de un "supermarket" și tot 50m de plajă (ca să ajungi la plaja Ammoudia, de la hotel mergi pe jos pe un teren viran vreo 30-40m și traversezi "faleza").

Am ajuns la cazare la ora 20 (aprox.), ne-am cazat și ne-am dus să mâncăm pe malul râului Acheron, unde sunt taverne mai multe. Am ales una unde aveau calamar fresh (aveam poftă de calamar fript - ceea ce s-a și materializat și a fost supergustos).

A doua zi, după micul dejun (prilej cu care am constatat că în hotel mai erau cazate 2 familii de sârbi, o familie numeroasă de cehi, un cuplu de italieni și două de greci) ne-am dus la Parga. La 11.30 eram pe plaja Valtos, după ce parcasem mașina chiar lângă noi, pe faleză.

Plaja Valtos este superbă (am mai pus niște poze la pg. 1, dar de data asta n-am făcut poze decât de pe faleză și de pe plajă). Nisipul e grosier (poza 16) și devine chiar pietriș cu cât te apropii de promontoriul cu castelul. Noi am stat cam pe la mijloc (pozele 1-6). Sunt și vreo 2 cabine din lemn, ca să te schimbi, dar dușuri n-am văzut. În schimb, în spate sunt taverne și vile/hoteluri, acestea din urmă probabil având și duș. Nu știu, oricum, nu prea ai ce nisip să dai jos de pe tine, nefiind d-ăla fin care se lipește de pielea udă. Se pot practica ceva "sporturi" de divertisment (poza 7). Setul de șezlonguri cu umbrelă a fost 7eur (ne-a taxat nenea din poza 8), însă nu era decât măsuță de plastic, nici vorbă de coș de gunoi sau scrumieră. Intrarea în apă e abruptă, la 10m de mal nu mai atingi fundul. Iar vânzătorii ambulanți și asiaticele ce oferă masaje mișunau În pozele 9-15 sunt câteva "mostre", dar mai am poze și cu alții - am pus pozele cele mai clare. Și nu trebuia să pândesc mult. Din fericire nu erau agresivi, de mine s-a legat doar o maseuză când a văzut că mă uitam la ea.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 08 August 2011 - 01:17.


#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
La ora 3 am plecat către centrul orașului. Voiam să mâncăm la o tavernă de pe faleza din centru, în ambianța insulițelor stâncoase.
Am parcat în curtea unei școli unde e și o biserică (biserica e chiar în intersecția din centru - pozele 1-3), apoi am vrut să ieșim către faleză, așa încât am ajuns să mai
pierdem o juma' de oră făcând o scurtă recunoaștere a bazarului (pozele 4-17). E un labirint de străduțe pline cu tot felul de magazine, taverne, cafenele, brutării și patiserii. Sunt și destule agenții de turism (pozele 18-20), prin care se pot face diverse excursii, cea mai populară fiind la Blue Caves, combinată cu vizitarea insulelor Paxos și Antipaxos. Această excursie merită făcută din Parga, nu din Corfu, drumul cu vasul fiind mult mai scurt (economia fiind și ca bani, nu doar ca timp). Atunci mi-a picat fisa că ar fi fost bine să planificăm 3 nopți de cazare la Ammoudia, ca să facem și croaziera, dar era prea târziu, trebuia să fim pe 8 în București.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 08 August 2011 - 02:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate