Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#5005
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Sigur...doar sa nu fi fost deja expirate cand le-ai achizitionat! :)

#5006
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Când o să merg la INDAGRA o să casc ochii mai bine și pe la bulgari... Până acum treceam repede și mă ingrămădeam cu alții ca mine la Seminis :o

#5007
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Daca au germinat in proportie de 100% ma gandesc ca nu au fost expirate...

#5008
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ana, poti sa le incerci si peste 2 ani...semeni in tavi si ce iese, iese...
Adi, sunt SOIURI, nicio treaba cu hibrizii buni, 2 lucruri total diferite.
Daca ai asteptari realiste da, sunt foarte ok, daca le.compari cu kivelli sau asemenea la rezistenta, uniformitate, productivitate samd, sunt petarde 90% din soiuri in general, asta nu fac exceptie.
Intre soiurile de pe piata astea bulgaresti sunt selectii si varietati care exceleaza la gust, apoi variaza la resrul, sa zicem ca sunt decente, peste medie uneori , la unele capitole, destule din ele.
Asa trebuie privite.
Iti dau exemplu, ciresele negre...vai mama lor la mine acum, crude aproape si aunt avion pe langa favoritele lui guru, hibrizii japonezi...care aia sunt buni, nu minte nenea guru, dar cu toate astea....
   Luati-le drept ce sunt, soiuri, aveti asteptari realiste, tratati-le ca pe soiuri, cu grija, si nu veti fi dezamagiti...
Altfel mergeti pe F1 de top de 5000 samanta si la fel, n-ati pierdut nimic.


Ana, poti sa le incerci si peste 2 ani...semeni in tavi si ce iese, iese...
Adi, sunt SOIURI, nicio treaba cu hibrizii buni, 2 lucruri total diferite.
Daca ai asteptari realiste da, sunt foarte ok, daca le.compari cu kivelli sau asemenea la rezistenta, uniformitate, productivitate samd, sunt petarde 90% din soiuri in general, asta nu fac exceptie.
Intre soiurile de pe piata astea bulgaresti sunt selectii si varietati care exceleaza la gust, apoi variaza la resrul, sa zicem ca sunt decente, peste medie uneori , la unele capitole, destule din ele.
Asa trebuie privite.
Iti dau exemplu, ciresele negre...vai mama lor la mine acum, crude aproape si aunt avion pe langa favoritele lui guru, hibrizii japonezi...care aia sunt buni, nu minte nenea guru, dar cu toate astea....
   Luati-le drept ce sunt, soiuri, aveti asteptari realiste, tratati-le ca pe soiuri, cu grija, si nu veti fi dezamagiti...
Altfel mergeti pe F1 de top de 5000 samanta si la fel, n-ati pierdut nimic.


#5009
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Asa este, multumesc!

#5010
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 12.11.2008

View Postanasstasia, on 19 octombrie 2014 - 09:13, said:

Daca au germinat in proportie de 100% ma gandesc ca nu au fost expirate...

Din cate stiu eu, timp de 5 ani de la recoltare semintele de rosii nu-si pierd calitatile germinative. Acuma, depinde si de felul cum sunt pastrate. Germinarea este posibila si peste acest interval, dar folosind metode un pic mai speciale si acceptand o rata de germinatie mai mica. Anul acesta am folosit niste seminte de rosii recoltate in 2003. Din 7 seminte mi-au germinat 5. Bunicului meu ii placea sa spuna ca semintele sunt facute sa reziste 99 de ani.

Edited by n_priceputu, 19 October 2014 - 11:21.


#5011
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@parintele
Oricum puneam hibrizi pentru că mi-a rămas sămânță de Cristal f1 și Primadonna f1... O să mai iau Optima f1 și Camelia f1. Mai am un loc de 8mx5m unde vrea tata să pună inimi de bou roze și alte dulcegării... mă gândesc că poate găsesc pe la bulgarii care vin la INDAGRA, numai să casc ochii mai bine...

#5012
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Gasesti, vezi ca sunt niste inimi de bou roze gigant de la bg care se fac de 500-2kg in descriere. Il bucura sigur pe taica`tu. Am vrut sa iau, dar aduceau la magazin abia peste cateva zile.

#5013
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba cu inimile e cam asa..e salbaticiune, vrej cu internoduri super lungi, rod putin, etc...alea cu.fructe.gigant aunt.foarte.departe de a fi productive, alte.soiuri cu fruct mare produc mult mai bine totusi...am vazut spre exempklu old german care desi avea fruct mare totusi avea 2-3 pe legatura si vigoare, inimile sunt in genere mai lesinate asa...
Astea.bulgaresti gigant in general prodyc fruct marw, intr-adevar, dar UN fruct pe etaj si pauza si apoi iar un fruct si gata sezonul...
Exagerez putin dar nu prea mult...
Gust or avea dar...inimile in general, exista multe varietati, MULTE, aunt cam salcii...
Daca prinzi o inima buna, iti place teztura si gustul si produce bine pt o inima, pastreaz-o...altfel mai degraba nu incerca inimi...
Eu am incerca peste 10 si inca n am gasit o inima sa fie keeper...
Posibil la bulgari, poate, ce am de gen si mi-a placut rau are forma de para zic ei, e inima aia creata, italiana, s-a vorbit de ra, are forma de lacrima creata sus...buna la gust, productiva, internoduri putin mai omenoase, textura tipica de inima, untoasa...bune pt fanii gustului si texturii si buna din cand in cand si pt restul...
Eu nu sunt fan inima, imi place mai ferma, mai acida, mai cu personalitate..."perele"crete ale bulgarilor insa merg...



#5014
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
La inimi, va recomand ale galbene 'verna', restul...vax!
Iar de soiuri, singurele recomandabile fara probleme sunt cele gen San Marzano/Roma de bullion...n-au concurenta!

#5015
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
o poveste:

http://www.rosiiding...teasca#comments

sper sa nu se considere reclama :)

#5016
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Am si eu o povestioara oarecum asemanatoare...
Acum n-shpe ani am luat niste semincioare de tomate galbene 'paroase', gen wapsinicon din Praga...
Nu erau cine stie ce de gustoase, rezistente, etc, dar erau 'interesante' ca aspect, patlagele cu alura de piersici!
Am cultivat fo' doi-trei ani, apoi am uitat de semincioarele pastrare...
Anul trecut am dat din nou peste ele, le-am scut urat de praf si dintre toate am reusit sa resuscitez trei plantute...
Acum am pentru anul viitor 'stoc nou'!
:)

#5017
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Am avut anul asta Rozov Blian;mari, frumoase, carnoase,gustoase si parca un pic mai rezistent la boli fata de de alte 6 soiuri.
Mi-a placut si inima de bou italiana d'Albegna(cu un mic plus la productivitate fata de cel . soiuri)
La bulion ramin si eu pe viitor cu San Marzano

#5018
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postanknic, on 19 octombrie 2014 - 21:23, said:

o poveste:
sper sa nu se considere reclama :)

Din povestea aia trag doua concluzii:
- neamtul este cel mai serios printre oameni
- in 2015 anknic ne va posta niste poze cu "animalul" resuscitat
:)

#5019
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postgheo_55, on 19 octombrie 2014 - 22:14, said:

Am avut anul asta Rozov Blian;mari, frumoase, carnoase,gustoase si parca un pic mai rezistent la boli fata de de alte 6 soiuri.

Exact ce vroiam sa stiu, le fac loc in curte. Zic ca`s rezistente la Tm, V, F2. Bine`ar fi.

#5020
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmeganedoi, on 19 octombrie 2014 - 22:17, said:

Din povestea aia trag doua concluzii:
- neamtul este cel mai serios printre oameni
- in 2015 anknic ne va posta niste poze cu "animalul" resuscitat
Posted Image


nu am intrat pana la urma in posesia semintelor (am uitat sa mai cer :) )

cu rabdare poti obtine plante si din seminte vechi de 10 ani...

#5021
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Nea Manole mulțumesc mult de ajutor!

#5022
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
În vara asta a venit tata acasă cu două inimi roze care arătau exact ca inima de vacă. .. în loc să adunăm semințele le-am mâncat... sper să mai facă rost de semințe. Nu le pun pentru producție, vreau doar pentru salată la vară.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate