Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1927
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Iorgule, uite de aia e bine sa detaliem , pentru ca oamenii care mai citesc sa inteleaga exact la ce ne referim.
Bunaoara afirmatia cu semintele recoltate...tu ai niste experiente nereusite si din acest motiv ai generalizat putin si ai tras o concluzie, mai bine nu.
Cei care nu stiu detalii pot "lua de buna" afirmatia ca generalitate si nu e corect...
Nereusite si dezamagiri avem toti dar asta nu inseamna ca nu avem si "succesuri" ...Esecuri sutn si cu seminte cumparate (d'alea hobby sau chiar profi dar fara sa ai clar o experienta personala cu soiul/hibridul respectiv...) Succese sunt si cu semintele pastrate de la an la an, chiar sunt regula cand ajungi sa te opresti la soiurile care iti plac si sa stii ce faci, accidental mai apar si neplaceri...
Ideea este ca semintele oprite de la soiuri, alese cu grija, de la fructe sanatoase de pe plante sanatoase, facand o oarecare selectie deci, sunt o sursa de seminte foarte ok...
Perpetuezi practic ceva, n-are nimeni vina ca tu iei seminte de la X care iti descrie ceva si planta e de fapt altceva.... dezamagirea nu e cauzata de semminte ci ce o neintelegere , ce tu consideri bun eu poate consider slab calitativ...

La fel si cu umbrirea, evident ca ajuta mult, la fel si hranirea, evident ca are sens si e necesara dar iti pun urmatoarea intrebare...vorbeai de niste rosii neudate care sunt "la fel" cu alea udate... oare asta nu e un exemplu despre cum planta , intr-o masura oarecare, de bun simt as spune, se ADAPTEAZA? e fix lucrul asta,  planta si-a facut rost de apa, in masura in care a fost posibil acest lucru...
La fel si cu hrana aia....normal ca sunt multe de vorbit, mineralele stau si ele fiecare pe undeva, efortul facut de planta poate fi unul acceptabil sau nu, un mic ajutor evident ca e util samd... DAR eu spun ca afirmatia ta legata de hranire ar trebui nuantata pentru ca altfel cien citeste intelege ca "trebuie" sa pompezi de toate pt ca planta sa stea cu burta in sus la "umbra" plasei, altfel e dezastru...
Eu spun ca nu e chiar asa, ca desi "ideal" dupa carte cu cat da totul la botul calului planta produce mai mult si mai bun, in practica sunt si semne de intrebare si ca trebuie gaist un compromis DACA vrei sa mananci o hrana cat e posibil de naturala...
DEci nu sa bagi de toate doar ca sa fie optim plantei pentru ca nu planta e scopul ci tu, asa ca bagi cat e bine pentru tine, adica minim chimizat, doar daca, cat si cand e nevoie, in rest sa munceasca si planta... Tot ce inseamna hrana "naturala" e absolut ok doar ca de multe ori nu ai cum sau e mult prea mare efortul sa oferi "totul" din surse naturale....

CAm astea ar fi precizarile, in fond eu nu infirm nimic, practic nuantez putin conform propriilor mele prareri.

Cat despre seminte e mult prea simplu ca sa merite discutia...oare stramosii nostri cum or fi cultivat sute de ani plante mai fratilor? SA nu exageram cu tehnologiile si precizia ca nu are rost....PLANTA VREA SA TRAIASCA SI SA PERPETUEZE, asta e regula fundamentala a naturii....treaba ta, om, e sa nu fii atat de imbecil incat sa o impiedici sa isi faca treaba.
Asadar recoltatul semintelor e simplu, le recoltezi din fructe alese, sanatoase, de pe plante cat se poate de sanatoase...le usuci , de bun simt ca nu la soare la 50-60 de grade... Daca vrei sa le fermentezi putin sa iasa curate e si mai bine...daca nu, apai sa fii sigur ca 90% din cei care iau seminte nu fermenteaza nimic si tot mananca an de an rosii.
Fermentarea...e simplu, semintele impreuna cu zemurile alea care le inconjoara merg intr-un pahar, borcan, etc... daca vrei pui si putina apa, eu nu pun...le lasi undeva unde sa nu fiarba la soare, daca se poate....in 1-2 zile put de-ti muta nasul, zemurile alea se lichefiaza si semintele par curate...scurgi zeama din borcan, semintele sunt la fund....arunci in acest mod, decantare, si resturile de pulpa, si semintele neviabile, samd... pui apa curata, amesteci, astepti cateva secunde sa se lase semintele pe fund si tot asa....
Cadn nu mai ai decat apa curata si seminte pui intr-o sita si de acolo pe o farfurie, hartie cerata sau farfurie de unica folosinta... le usuci...tot la loc ferit de vand, de soare/caldura extrema, etc.... 2-3-5 zile...iti aduci tu aminte de ele candva...
cand sunt uscate bine le pui in cutiute bine inchise...daca ti-e teama ca nu s-au uscat, le pui in plicuri de hartie, cornete samd... si apoi in saculeti de panza, sa mai iasa umezeala daca mai e ceva...le atarni intr-o camera la grinda... cand se apropie umezeala , ploile si frigul le pui in cutii cat mai ermetic inchise sau undeva unde sa nu fluctueze prea mult umiditatea...oricum nu e bai, bunicii nostri le puneau in hartie si apoi in tigve  intr-o camara....

Daca se mai strica din ele o parte, daca unele nu sunt viabile , adica din 30 de seminte ies 10 plante ...nu moare nimeni...nu sunt de la seminis sa coste 5 seminte cat un kil de lapte...

#1928
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
parintele
Era imperios necesar, pentru mine,  sa acord o grija excedentara plantelor pe care le-am cultivat in acest an.
Cunoasteti amanuntele de la prima mea postare pana in prezent. Scopul principal a fost acela de a nu esua lamentabil in producerea si cresterea legumelor.
M-am implicat in cea mai mare masura pentru a le asigura toate conditiile si nu doream sa fiu descurajat. In caz de esec, renuntam definitiv la rolul de producator si crestere legume. Cu toate investitiile facute. Si nu au fost deloc simbolice.
Am trecut prin multe greutati, dar odata plecata la vale mobilizarea mea, a fost de cel mai inalt grad. Precum bulgarasul de zapada care vine din varful muntelui.
Multe aspecte referitoare la aceasta pasnica si folositoare activitate, le-am insusit pe deplin. Dar...cred ca sunt multi cultivatori cu state vechi de plata, care nu le stiu inca pe toate.
Am avut sansa sa va am alaturi (nu sunt complimente, ma jur) si sa fiu ajutat si incurajat in momentele de cumpana.
Anul viitor am deja o strategie noua de obtinere rasaduri, plantare, intretinere si perpetuare a cunostintelor acumulate in acest an de ,,biban''.
Reduc la jumatate nr. plantelor cultivate, respect si eu ca tot omul perioada de insamantari (nu ca anul asta cand am semanat pe 31 ianuarie), repartizez mai eficient nr. de plante in solar.
Am ajuns la concluzia cand vrei mai mult decat poti face, vei avea numai si numai esecuri. Nu respecti prioritatile, esti depasit de volumul mare de munca din lunile iulie si august. Nu poti sa te imparti la toata gradina. Unele vor fi neglijate in detrimentul altora.
Si TU, ai dreptate pana la urma!
Am depus eforturi ca un rob si am vandut tomatele cu 1-1,5 lei. Adica surplusul, care a fost foarte mare si mai este inca. Scopul meu nu a fost comercializarea. Consumul familiar a ceva curat si sanatos, asta am dorit.
Ma sculam la ora 4,30, irigam, copileam, palisam, mai defoliam. Asta in solar. Afara in gradina irigare plasa de umbrire, canal de dren, palisare mure, palisare fasole, finalizare aerisire solar, eliberare livada uscata, pregatire teren pentru cultivare, varza rosie si alba, pepeni, dovleci. Intretinere plante. Venea seara, ma goneau tantari in casa, faceam un dus, mancam repede si cadeam lat. A doua zi munca in atelier dupa care ciclul se repeta. Comunicarea cu sotia in privinta semintelor ce trebuiau recoltate, nu am avut-o. Vedeam doar cum cresc si fructifica toate plantele. Sincer am cam exagerat cu implicarea mea totala. Parca venea sfarsitul si trebuia sa avem ce culege.  Adica am fost un habotnic. Nu tu duminica, nu tu program redus, nu tu pauza. De la placere, relaxare si incarcare cu energie pozitiva, de la starea de zen (aici anknic avea dreptate), am trecut in cealalta extrema. Aviz eventualilor amatori.
Nu va ambalati ca Iorgu!
In timp ce eu faceam toate acestea, sotia a recoltat, pregatit si conservat seminte din cam tot ce am cultivat. Femeile sunt mai mamoase si au spiritul de perpetuare mai dezvoltat decat barbatii. Adica, nu a fost impresionata de parerile mele referitoare la seminte. A facut cam totul pe ,,blat''. In urma discutiei purtate cu tine pe subiect, are acces neingradit la postarile si discutiile noastre, mi-a prezentat multe plicuri cu toate, semintele recoltate de ea. Cand a facut-o, cum a facut-o, nu am stiut nimic.
Ma bucur pentru faptul ca ai dezvoltat subiectul. Altfel ma trezeam in perioada insamantarii cu rugamintea sa punem si astea si astea si astea. Nu ma contrazic in decizia pe care am luat-o. Doar doua feluri de tomate. Daca doreste si alte soiuri o ajut, dar sa fie in nr. cat mai mic. Maxim-maximorum, voi avea in cel mai fericit caz 40-50% ca si nr. de plante cultivate fata de anul acesta.
Nu este posibil sa te abordezi un domeniu necunoscut si sa acumulezi vaste cunostine , intr-un timp relativ scurt.
Pentru toate acestea este necesara comunicarea si schimbul de pareri, modul cel mai eficient. Si noi asta facem acum.
Iti multumesc!
Va multumesc!

#1929
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
1orgu parca ma vad pe mine in postarile tale, din pacate nu am acelasi talent oratoric ca tine si parintele, dar hai sa va zic ce dracie am facut eu.
Din pacate la mine solarul este mic undeva la 30 mp dar sunt foarte multumit de el caci acolo nu a prea fost nevoie sa stropesc cu nimic si de acolo am cules in permanenta chiar si atunci cand cele de afara erau stropite si trebuia sa astept sa treaca timpul de pauza.
In schimb problema mare o am afara. Acum doi ani am avut cat de cat grupate brazdele in sensul ca aveam la rand 6-7 barzde de rosii, apoi 2-3 de vinete, 2-3 de ardei etc. Dar am observat ca nu a fost tocmai bine caci la un moment dat cand m-au lovit bolile si gandaceii distrugeau in masa totul, asa ca anul asta am zis sa le alternez pentru ca atunci cand mai am astfel de atacuri sa nu mai loveasca totul in acelasi timp. Zis si facut, numai ca a inceput distractia cu udatul. Cel putin in canicula cand trebuia sa stropesc rosiile zi de zi , dar morcovii sau ardeii o data la doua zile, alergam de nebun cu stropitoarea printre randuri caci nu mai erau grupate, iar cu furtunul devenise dificil sa il mut printre randuri. Este foarte adevarat ca am stapanit mai usor bolile si daunatorii, parca nu s-au mai intins la fel de repede iar plantele mai mici puse pe brazdele dintre rosii au fost protejate de soare.  
A fost bine caci astfel am mai rotit un pic si culturile dar am facut kilometrii udandu-le la stropitoare, pentru la anul vreau sa le regrupez si sa investesc in banda de irigare si eventual in plasa de umbrire, desi anul asta nu am avut nevoie de ea.

#1930
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
pentru ca nu putem asigura plantelor un maxim necesar de conditii : atmosferice , de apa si de celelalte elemente necesare cresterii , chiar daca folosim seminte hibride care pe langa proprietatile de plante productive si gustoase in acelasi timp au si rezistente la diferite boli , totusi nu reusim sa obtinem productiile scontate.

din aceasta cauza de multe ori chiar semintele obtinute dupa un an de cultura a unui hibrid , e posibil sa ne dea o productie mai mare decat in anul original daca reusim sa aducem conditiile de crestere mai aproape de optim pt hibridul respectiv

#1931
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@1orgu
@parintele

A fost o placere, o incantare sa citesc schimbul vostru de opinii cu tot registrul de argumente si contraargumente. Pentru frumusetea debate-ului am recitit totul de trei ori. :)
Concluzia mea este ca fiecare isi face o strategie in functie de experienta personala, observarea realizarilor celorlalti, scopul infiintarii culturilor (consum casnic sau vanzare) si asteptarile specifice pe care le are de la cultura. Suntem asemenea doar pentru ca suntem cultivatori de tomate, in rest suntem destul de diferiti din punctul de vedere al conditiilor, scopurilor si asteptarilor noastre.

Iata optiunile  mele, un amator cu 40mp de solar, 100mp de gradina si ~ 80mp furat din gazonul gospodariei :

# seminte soi si/sau hibrid
- Voi continua sa cultiv soiul meu preferat cu seminte recoltate cu mana mea (tot asa cum am procedat in ultimii 4 ani)
- Voi continua sa cultiv
a) hibridul de cherry preferat (cu toate ca-i cam scumpa samanta) si
B) hibridul extratimpuriu traditional.
- Nu voi mai experimenta in masa zeci de soiuri si/sau hibrizi (anul asta am avut 23 de soiuri din care am retinut doar 1 poate 2), CI voi avea o abordare  selectiva in sensul ca voi cultiva doar acele varietati (soiuri, hibrizi) experimentate si recomandate de cunoscuti sau vazute si gustate personal. Am avut sansa sa am in mana si sa gust o serie de soiuri impresionante prin dimensiuni, forme si culori. Ma asteptam ca acestea sa exceleze si la capitolul gust, dar numai cateva au fast ok dupa gustul meu. Pe acestea le voi testa anul viitor in gradina (nu solar) cu speranta ca vor fi suficient de rezistente la boli sau canicula. Daca trec testul campului atunci in solar vor fi regine.
- Voi elimina din cultura anului viitor un hibrid mediocru si voi include doi noi hibrizi cu referinte bune pe acest forum. Pana la proba gustului ma voi increde in ei.

# umbrirea
Fiecare isi elaboreaza sau nu un sistem de umbrire in functie de conditiile specifice regiunii, zonei in care se afla gradina. Eu voi continua sa umbresc cu panza de agril in solar si voi umbri cu plasa de umbrire in gradina. Evident, atunci cand temperaturile si luminozitatea sunt foarte mari.

# ingrasaminte
- voi incerca sa imbunatatesc solul cu gunoi de grajd sau gainat de pasare incorporat in sol (nu am timp suficient ca sa pun zeama de gainat cu polonicul la fiece planta)
- voi da ingrasaminte chimice, dar doar daca observ carente in cultura sau in cazul in care am legume care nu pot creste fara ele. Am avut 8 soiuri de ardei care au facut pana acum maxim 5 fructe/planta si ma gandesc ca nu au dat mai mult din cauza caniculei (nu au avut umbrire) sau pentru ca nu i-am hranit suficient. Asadar, la mine ingrasamintele sintetice nu vor fi hrana, ci poate doar desertul sau cafeluta de dupa masa.

Opresc aici butonarea pe mobil si voi reveni poate mai des pe un device mai serios.

Spor pe ogor tuturor!

M




#1932
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Magnedoi, pana la urma toti ne oprim , pentru la anul, la 2-3 soiuri si ...an de an avem mai multe rosii decat ne trebuie, mai multe decat putem ingriji corect, mai multe soiuri decat "merita"... Poate nu "la anul" dar peste 2 ani sigur ne revine pofta de a incerca ceva nou, laudat de unii, care pare interesant desi altii care au incercat nu sunt foarte incantati...
La fel si cu hibrizii, si ei raman in plan pentru ca ofera niste avantaje si ne dau linistea de a putea sa ne jucam in rest,
Oricum, ideea este ca mai aflam cate ceva unii de la altii si incet incet ne trece viata prin gradina Posted Image

#1933
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013
Salut
A cultivat cineva pana acuma Purple Calabash?

Stima

#1934
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Da

#1935
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Soiuri recomandate de voi pentru anul urmator ar fi?
Timpuri,maricele,rezistente la seceta ,fruct zemos

#1936
kata77

kata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2013

 novix, on 29 august 2013 - 06:21, said:

Da

Si cateva detalii se poate? cum sunt la gust, in cat timp au dat si au rodit, pretentii deosebite?

 Alin1me, on 29 august 2013 - 07:53, said:

Soiuri recomandate de voi pentru anul urmator ar fi?
Timpuri,maricele,rezistente la seceta ,fruct zemos

autohtone sau mai deosebite?

#1937
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Pe scurt mi-au placut, mai pun si la anul.
Pe lung mi-au iesit mai mici decat "scrie pe plic", gust neobisnuit, tenta de "afumat" sfecific rosiilor negre mai pronuntata decat la black krim si altele negre. Spre deosebire de alte soiuri nu s-au imbolnavit de nimic, pana acum.
Timp pana la rodire nu pot sa spun, la mine au ajuns toate cam tarziu in solar si s-au intamplat lucruri destul de neobisnuite, de ex. inima de bou a fost prima cu fruct rosu (in afara de cherry) cu vreo saptamana inaintea celor care se promovau ca timpurii.

#1938
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Perioada de folosire a plasei de umbrire a tomatelor, a cam trecut.
Azi am lasat astrul zilei sa ajute si alinte cu razele sale, rosiile dornice de a fi consumate. Ziua s-a micsorat, temperaturile diurne sunt mai domestice, iar ,,doamnele'' noastre, doresc sa fie mai luminate si incalzite.
Acum vreo ,,multe luni'', citeam pe forum ca sunt colegi care au tomate pe rod si (sau pana) in luna octombrie. Ma minunam. Ce or face frate aia de reusesc?
Daca vrei poti!!!
Sincer de vreo doua zile, prefer salata de varza rosie, amestecata cu varza alba si ridichii negre rase. Totul omogenizat cu putin ulei si piper macinat.

#1939
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 1orgu, on 29 august 2013 - 21:03, said:

citeam pe forum ca sunt colegi care au tomate pe rod si (sau pana) in luna octombrie. Ma minunam. Ce or face frate aia de reusesc?

Si la mine e la fel...de cand s-a racorit vremea un pic, tomatele mele creeeeesc si cresterile alea sunt de un verde minunat. La mine tomatele merg inainte, in fiecare an, pana la prima bruma

#1940
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 1orgu, on 29 august 2013 - 21:03, said:

Perioada de folosire a plasei de umbrire a tomatelor, a cam trecut.
Azi am lasat astrul zilei sa ajute si alinte cu razele sale, rosiile dornice de a fi consumate. Ziua s-a micsorat, temperaturile diurne sunt mai domestice, iar ,,doamnele'' noastre, doresc sa fie mai luminate si incalzite...
La mine,calitatea plasei a ajuns la concluzia ca nu mai este nevoie de ea(plasa) si a coborat singura de pe solar (exterior).Pt anul viitor incerc plasa de schela.

#1941
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@gcom61
De cand o ai, ce culoare, ce grad umbrire la % are? Daca nu a rezistat macar doua, sa nu zic trei sezoane, inseamna ca furnizorul nu este o firma serioasa.
Din experientele noastre, bune sau dezamagitoare, invatam cu totii.
Poti sa ne spui de unde ai luat-o? In acest fel ne ajutam intre noi sa nu mai fim dezamagiti (mai corect este inselati), de furnizori!

#1942
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din pacate nu cunosc producatorul,insa a fost cumparata cu 1,25lei/mp de la un magazin cu profil agricol-'' AGRISTO''-(relativ nou infiintat )in loc. Remus (la 3km de Giurgiu)pe Dn Giurgiu -Bucuresti.
Desi preturile sunt acceptabile,este a 2-a teapa;prima fiind samanta de tomate(precos) de un producator bulgar,care pare a nu fi F1 ci cel putin f2 sau 3.Plasa este dintr-un fel de rafie de 2mm latime, inpletita cu ochiul de 10/2-3mm,de culoare verde inchis;pt latimea de 6 m plasa era din 3 buc de 2m latime ,cusute pe lungime.Nu a cedat cusatura ci materialul(rafia).

Edited by gcom61, 01 September 2013 - 11:34.


#1943
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Tot ce am cumparat, de la prima teava a solarului, pana la plasa de umbrire, au fost achizitionate numai si numai dupa o campanie foarte insistenta de informare si sfaturi primite de la colegii nostri. In primul rand cautam firmele care au traditie in acest domeniu. Care sunt acelea, se cam stie. Evitam asa zisele ,,magazine de cartier'', pentru a nu lua ,,tepe''.
Este mult mai corect si mai practic sa intrebam despre un anumit serviciu sau produs, inainte de a-l achizitiona.
Eu personal am pus aici multe, multe, foarte multe intrebari. Am primit raspunsuri la absolut orice intrebare.
Nu stiti sau nu cunoasteti ceva in acest domeniu, intrebati si va asigur 100%, ca veti fi lamuriti.

Off. Ultimele opt luni din serviciul militar, le-am facut in localitatea  Remus! Demult, in mileniul al II-lea!

#1944
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Daca intereseaza pe cineva pt picatura la solar....

Attached Files


Edited by maraskinos, 05 September 2013 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate