Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1225
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de seara all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Va multumesc ,,din tot sufletelul meu'', pentru ca existati pe forum si pentru ca raspundeti la telefon. Toate imaginile urmatoare sunt datorate voua! Adica toti!!!

Attached Files



#1226
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Bravo, iorgule, stii cum se spune: sa le mancam sanatosi ! - ma rog, dupa ce le culegi. Ce-ar fi mers si niste rasaduri de carnati ...

#1227
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Post1orgu, on 12 iunie 2013 - 21:53, said:

Buna de seara all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Va multumesc ,,din tot sufletelul meu'', pentru ca existati pe forum si pentru ca raspundeti la telefon. Toate imaginile urmatoare sunt datorate voua! Adica toti!!!

nu ai mancat dovlecei pana acum?

#1228
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ciorbica, pireu, pane cu maioneza de usturoi, yam,yam!
Deja dau si pe la vecini. Sistem barter. Primesc lapte de capra si oua de prepelita!
Sunt mai castigat decat pe bani.

#1229
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View Postanknic, on 12 iunie 2013 - 20:05, said:

e bine ca discutam chestiile astea. s-ar putea sa descoperim ca anumite proceduri considerate eco sunt de fapt mai nocive decat o stropeala chimica...

de ex.eu imi pun pb.daca nu cumva maceratul de urzici dat in exces duce la nitriti mai multi in planta.
dar ce-ai fata? nitritii tot eco sunt, ori bio.

#1230
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Jumbo, sincer nu-mi vine sa cred ce se poate realiza, cand ai informatii corecte, cand muncesti cu motivatie, cand nu dormi multe, foarte multe nopti. Si voi stiti acest lucru!
La ciclul urmator, sunt sigur ca efortul depus, experienta (minima), infrastructura, dotarea corespunzatoare, isi vor spune cuvantul!
Poate nu mai calc de doua ori intr-un loc si odata la mijloc!
Daca vrei cu adevarat ceva si insisti, acel lucru devine realitate. Efectiv am trecut prin toate fazele. de la samanta, la cules rodul, pe care sincer nu-l credeam, realizabil.
De la hoby, am trecut spre profit!
Mai este putin, se incheie ciclul de un an. Urmeaza altul, care sper ca v-a fi mult mai usor. Cu putina sansa, speram in mai bine!
Mult spor tuturor!
Si culturi sanatoase!!!

#1231
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Nene 1orgule, felicitarile mele!...ai o gradina 'model'!
Daca cineva ar fi zis ca nu se poate, matale le-ai demonstrat tuturor ca daca vrei...se poate!
Sper sa invete si altii...

#1232
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Eu zic Bietu, ca sa te asiguri ca bati suta, sa te feresti si de alte inventii diavolesti, nu numai de Cola.
Incepe de azi cu calculatoarele si conexiunile la internet.
Iorgule, sa le manaci sanatos. Nu e nimic mai gustos ca prima recolta facuta cap-coada cu manuta ta. Si cat te mai lungesti dupa ele sa se coaca.....

Edited by Iulian2828, 12 June 2013 - 23:03.


#1233
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostIulian2828, on 12 iunie 2013 - 22:59, said:

Eu zic Bietu, ca sa te asiguri ca bati suta, sa te feresti si de alte inventii diavolesti, nu numai de Cola.
Incepe de azi cu calculatoarele si conexiunile la internet.
Iorgule, sa le manaci sanatos. Nu e nimic mai gustos ca prima recolta facuta cap-coada cu manuta ta. Si cat te mai lungesti dupa ele sa se coaca.....

Posted Image

#1234
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmacaz2006, on 12 iunie 2013 - 22:18, said:

dar ce-ai fata? nitritii tot eco sunt, ori bio.

daaa...mai ales cand faci intoxicatie cu nitriti :)

#1235
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Felicitari Iorgu! Ai o gradina superba.
Ma inclin :)

#1236
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postjumborom, on 12 iunie 2013 - 22:03, said:

Bravo, iorgule, stii cum se spune: sa le mancam sanatosi ! - ma rog, dupa ce le culegi. Ce-ar fi mers si niste rasaduri de carnati ...

Asta-i tare! Asa arata un rasad de carnati? Posted Image

Attached File  carnati.jpg   57.87K   82 downloads

Edited by meganedoi, 13 June 2013 - 09:14.


#1237
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum vreo 6 luni, am vazut intr-o postare facuta de voi, niste clipsuri de plastic, folosite la palisare.
Am cumparat si eu vreo 500 de buc. Sa am acolo. Sincer nu prea stiam cum se folosesc.
Noroc de vizita lui nicoretro, ca m-a invatat cum sa le fixez pe ata de palisare. Eu le prindeam doar pe langa planta si ata!
Sunt  la culoare transparente. Materialul putin moale. se fixeaza usor, dar se desfac, foarte greu!
A venit sezonul si le-am folosit in solar.
Bunicele!
Pentru cultura de tomate din gradina, vreo 210 fire, care este palisata in sistem ,,jumbo'', nu am alta modalitate de fixare a tulpinelor. Cam la doua randuri de ata palisare pun cate un clips, la fiecare planta. Pe acesta il pot fixa doar intr-o clema (gheruta), din cele doua pe care le are. Adica putin oblic. Altfel le plimba vantul si le raneste rau de tot! Am cumparat inca 500 de buc.
De culoare portocalie. Astea erau foarte casante si nici nu prindeau ata de palisare. Dupa vreo cateva tentative, esuate, in urma carora, au plesnit, din cauza duritatii ,, Rebu'' a fost destinatia lor!
Sunt sub orice critica. evitati-le!
Am continuat cu alte 500 de buc., pe care mi le-a adus rodany. De culoare maro. Sau terminat si acestea.
Bune si fac prinderea corespunzatoare.
Cum plantele au crescut si am fixat inca doua randuri de ata palisare, mai imi trebuiau clipsuri. Prin zona mea nu am gasit. Am facut comanda si in 24 de ore au fost la poarta. Se vand la kg. Un kg. are in jur de 800 si ceva de buc. Am luat 1,2Kg. Peste 1000 de buc.
Cred ca astea imi ajung pana la final de sezon. Sunt cele mai eficiente clipsuri din ce am folosit eu pana acum. De culoare neagra.
Elastice, prinderea pe ata este foarte eficienta, usor de cuplat si decuplat, foarte aerisite ca sistem de injectie in matrita.
Le iubesc!
Si iata cum un amanunt minor, ne poate face munca mai usoara sau ne poate da batai de cap. Dar trebuia sa trec si prin acest domeniu. Cel al clipsurilor de fixare.
Acum gata, stiu ce vreau si stiu ce iau!

#1238
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai spune-ne si noua,rogu-te, de unde le-ai luat, daca tot te-ai chinuit macar sa nu trecem si noi prin experienta asta Posted Image

Edited by parintele, 13 June 2013 - 12:40.


#1239
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Poze cu gogo ale mele inca sunt cam mici mai am de asteptat pana mai cresc si se coc ! Am pe fir 3 ,4 randuri de ciorchine.

Le am defoliat / copilit / ciupit varful de crestere cred ca le ajunge 4 randuri de gogo ! Vreau sa bag a 2 tura in solar dar cred ca mai am mult de asteptat pana intra in coacere .

Multumesc

Attached Files



#1240
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu sunt cam dese? habar n-am ce soi sunt dar mi se pare ca nu prea au avut lumina si s-au cam intins dupa ea...Sa nu mai zic ca in gradina, afara, cred ca se vor coace mai repede decat ale tale...Daca tot ai in plan si seria a doua n-ar fi mers puse mai rar?

Edited by parintele, 13 June 2013 - 13:04.


#1241
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
A 2 tura mai rarut ! Astea au fost puse in pamant de 3 doamne si au pus ca naiba , nu au respectat distanta intre ele , intre randuri . Acum o sa le pun eu cum trebuie .
Si este primul an de cand ma ocup de legumicultura! Am luat de la 0 habar nu am avut ce si cum , de pe acest forum am invata una alta

Rosile sunt tolsoi f1  puse in pamant pe 25.04. 2013  , nu am fost gata cu solarul la timp .

Edited by Funw, 13 June 2013 - 13:41.


#1242
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt sigur ca nu este reclama (asa cred).
Mai ales ca noi suntem direct interesati sa nu mai avem esecuri.
Morami, este numele firmei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate