Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#181
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Postc_mihai89, on 14th July 2011, 22:04, said:

Imi pare rau pt tine. Te-ai chinuit atat sa reusesti si.....nahviata merge inainte.
Vinzi animalele doar impreuna sau si la bucata?
Pretul este facut pentru cireada compacta, in situatia vanzarii pe bucata valorile ar fi altele. La acest pret, viteii sunt ca si bonus!

#182
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pune un anunt si pe bursa agricola. L-as pune eu, dar voi aparea eu ca initiator.

Iti tinem pumnii !

#183
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Posthoria66, on 15th July 2011, 22:33, said:

Pune un anunt si pe bursa agricola. L-as pune eu, dar voi aparea eu ca initiator.

Iti tinem pumnii !
Multumesc pentru suport, voi posta maine un anunt si acolo!

#184
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
daca vrei sa-i vinzi pt sacrificare de ce nu ai ales o rasa de carne?

#185
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu e rasa mixta. Rasa mixta e Simmental-ul.

Montbeliard-ul e un Red Holstein frantuzit... Adica un Holstein mai grasut.

Edited by horia66, 12 August 2011 - 21:01.


#186
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cu o rasa de carne mai micuta. Ca sa nu ai surprize neplacute la fatare. Un Aberdeen Angus, de exemplu.

#187
luso

luso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2011
http://www.youtube.c...40?feature=mhsn

#188
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, nu cu rase de corrida.  :)

Edited by horia66, 01 September 2011 - 09:29.


#189
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
mai are cineva vreo veste de la midstar??
ce a facut cu vitele?? cam liniste prin zona de cand midstar si-a incetat activitatea pe aici. am avut placuta surpriza anul acesta in august cand am fost in concediu sa vad o cireada de bovine charolise in tulcea.niste animale  extraordinare dar din pacate sant pe mana cuiva care nu  se inplica destul in cresterea lor au fost lasate aproape de izbeliste.pacat cand cineva are posibilitate si nu se intereseaza.si acum o ontrebare:a vandut cineva un taur de aproximativ 1200 de chilograme acum 4-5 luni unei persoane din tulcea?? daca da,foarte frumos exemplarul. cu respect daniel.

#190
ovi22

ovi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.09.2008

View Postdanielstangeana, on 17th September 2011, 20:05, said:

mai are cineva vreo veste de la midstar??
ce a facut cu vitele?? cam liniste prin zona de cand midstar si-a incetat activitatea pe aici. am avut placuta surpriza anul acesta in august cand am fost in concediu sa vad o cireada de bovine charolise in tulcea.niste animale  extraordinare dar din pacate sant pe mana cuiva care nu  se inplica destul in cresterea lor au fost lasate aproape de izbeliste.pacat cand cineva are posibilitate si nu se intereseaza.si acum o ontrebare:a vandut cineva un taur de aproximativ 1200 de chilograme acum 4-5 luni unei persoane din tulcea?? daca da,foarte frumos exemplarul. cu respect daniel.
Vaci de 2000 euro bucata lasate de izbelisteee ????????????????????????...........nu prea imi vine sa cred, nici pe celelalte site-uri de profil nu mai are nici o "prezenta".......midstar

#191
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011

View Postovi22, on 20th September 2011, 12:56, said:

Vaci de 2000 euro bucata lasate de izbelisteee ????????????????????????.
.da este foarte adevarat.proprietarul a cumparat 20 de vite gestante cu 80 de milioane in 2010 pe la inceputul anului.surpriza a fost mare.eu unul nu pot sa inteleg cum cineva poate plati ceva ce nu a vazut?1.vitele au venit din austria fare documentele sanitare.2.au stat in tir 3 zile pana au ajuns actele 3. surpriza cea mai mare  cand lea trecut sorocul si trebuiau sa fete a fatat doar una. dupa un an de zile sa decis sa cumpere si taur.de ce dupa un an?????? va spun eu din neglijenta.si asta nu e tot dupa o mica discutie cu veterinarul din sat am inteles ca numai 2sant tinere.restul sant babe. dar ne facem griji degeaba noi (cei mici)pentru unul care lucreaza 2000 de hectare de teren si plateste la oameni 3 mil.lei vechi pe ha. paznicul cu 5 mil. iar femeia care tine ferma cu 7 mil.singurul lucru pentru care imi pare rau este ca animalele nu au ajuns pe mana cui trebuie.noi ceilalti sa ne multumim cu privitul si cu informatiile care le avem de la cei cu buna vointa de pe siteurile de profil. pentru cei ce nu stiu informatia e cea mai mare avere pe care o poate avea cineva.

cu respect Daniel

Edited by horia66, 21 September 2011 - 09:38.


#192
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Sunt foarte frumosi! Cat ai dat pe ei cand i-ai luat si ce varsta aveau?

#193
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Dar ce e, bre, asa secret pretul? Eu as fi vrut sa cumpar unul-doi pt familie. Sa-i tin din primavara pana in toamna.

#194
anuta_mecles

anuta_mecles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.12.2011
buna seara,
in primul rand vreau sa spun ca am o ferma cu mai multe animale,dar sunt la inceput..zilele trecute mi-am cumparat o vacuta de la un batranel ,el spunea ca vaca a fost montata cu holstein..eu fiind la inceput nu am stiut exact cum arata aceasta vaca asa ca am cumparat-o...azi a venit un veterinar la ferma care mi-a spus ca vitelusa mea nu e nicidecum un holstein ci e un albastru belgian...ok nu am nici o problema ca e de carne si nu de lapte vitelusa..dar,veterinarul mi-a spus ca aceasta rasa  are probleme la fatare si ca s-ar putea sa trebuiasca sa se faca cezariana si asa mai departe ..as vrea sa stiu daca este adevarat ca albastru belgian are probleme la fatare sau nu.
multumesc

#195
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Blanc Blue Belge are probleme la fatare in proportie de 70-80%, datorita faptului ca viteii sunt foarte mari si, de obicei, cu crupa dubla. Ce rasa e mama ?

View Postanuta_mecles, on 4th December 2011, 19:58, said:

zilele trecute mi-am cumparat o vacuta de la un batranel ,el spunea ca vaca a fost montata cu holstein..eu fiind la inceput nu am stiut exact cum arata aceasta vaca asa ca am cumparat-o...


Vreti sa spuneti ca nu stiti cum arata un Holstein ?

Da' cine Doamne Apara si Pazeste, v-a convins sa va apucati de ferma ? Mai sunt si alte rase pe care nu le cunoasteti ?

Hmmm, sa re-formulez: care sunt rasele pe care le cunoasteti ? Spuneti-le asa, de-a valma - pasari, vaci, porci, oi, capre, cai etc. - nu conteaza. Ne prindem noi despre e vorba ...

#196
anuta_mecles

anuta_mecles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.12.2011
mama e ceva baltata romaneasca,eu stiu cum arata in mare holsteinu dar numai din poze si din carti,vitelusa e alb cu negru mai mult alb dar are si ceva gri pe la gat..si din cauza asta a zis veterinaru ca e albastru..a spus ca holsteinu nu are gri e doar negru cu alb si e mai 'osoasa'..nu vreau sa fiu nepoliticoasa dar nu cred ca daca nu deosebesc un holstein de un albastru nu pot sa am o ferma familiara mixta..ce rase cunosc?:capre carpatine si alba de banat,vaca baltata romaneasca,gaini:cochinchina,hamburg,brahma,araukana,mixte de curte.aceste animale le am in ferma.vreau sa imi mai cumpar ceva rase de gaini si capre alpine franceze,poate si o vacuta.


ps:mai sunt rase pe care nu le cunosc..dar am sa le studiez.
Multumesc pentru raspuns.

Edited by horia66, 05 December 2011 - 17:49.


#197
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stati ca nu am inteles ... E vorba de: 1 bucata mama - rasa Baltata Romaneasca. Mai apare acum si 2. o vitelusa cu un pic de gri pe la gat. Faceti-ma sa inteleg: nu e vorba de o vaca gestanta, ci de o vaca si o vitelusa (deja fatata) ? Aaaa, si vitelusa o banuiti a fi Blanc blue belge ?

Pai, nu trebuie sa va luati neaparat dupa culoare, este o diferenta majora la talie si aspect intre holstein si b.b.b. Holsteinul e mai osos, mai uscativ, pe cand b.b.b. este mai dolofana, cu rotunjimi la crupa si spete.

Si deci, d-voastra vreti sa aflati daca vitelusa (cand va ajunge la maturitate) va avea probleme la fatare ? Pai, va avea probleme doar daca o veti monta cu b.b.b. Daca o veti monta cu alta rasa de carne - limousine, angus - nu va avea aceste probleme. Problemele la fatare la b.b.b. apar datorita dezvoltarii excesive a fetusului in viata intrauterina, avand o conformatie foarte robusta.

#198
anuta_mecles

anuta_mecles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.12.2011
Va multumesc frumos pentru ajutor.
o seara buna va doresc!

vreau sa imi cer scuze pentru gresala produsa"am cumparat o vacuta" nu m-am exprimat corect,gresala a fost a mea,trebuia sa spun ca am cumparat o vitelusa.
imi cer scuze inca o data.

Edited by horia66, 06 December 2011 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate