Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1225
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am crezut ca sa postat,ca nu am verificat !

Attached Files



#1226
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Asa arata adeverinta ce am primit-o de la asociatie pt cele 3 vaci fatate !

Mai logic ar fi fost sa fie toate rasa Simmental,dar le-au facut baltate si au pus tara respectiva.Pe paietele taurilor de baltata de la semtest era trecut BG,adica baltata germana(care in Germania,cred ca o fi tot Fleckvieh ),(Fleckvieh ,tradus nu inseamna baltata?)

Attached Files



#1227
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Eu din ce vad, nu e diferit pedigreeul, ptr ca sunt trecute si rezultatele controlului la lapte. Adica probabil e la fel ca si la cele de lapte. Singura diferenta e cum vrei tu sa le exploatezi.

#1228
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
  A venit ,in sfarsit,si nr.4. Tauras,46 kg,nume SID,(personajul din Ice Age)ca a fost f lenes! A intarziat 8 zile,fata de data medie !

Attached Files



#1229
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Sa traiasca baltatul :).
Greutate la nastere cu peste 15% mai mare decat specificul rasei. ( 39 la femele, 41 kg la masculi). Asta poate fi din cauza termenului mai lung de gestatie, hrana prea multa in ultimele 3 luni sau specificul taurului ( cu punctaj mai slab la nastere facila).
Nu ai avut probleme la fatare?

#1230
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Multam fain !
Mama lui asimileaza foarte bine hrana si e foarte mancacioasa !
Nu au fost probleme la fatare.Sunt curios cum evolueaza ca-i foarte mancacios si el ! Doarme 5-6 ore dupa care stoarce cu o pofta teribila tot laptele ! Era super daca era vitelusa ! Despre taur nu stiu ce da zic .Ideea este ca toti 4/au acelasi tata si toti au fost peste medie :48;50;46 kg taurasii si 40 kg vitelusa !

Edited by softaipan, 06 June 2017 - 21:15.


#1231
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
  Ce mai faceti ? Vacutele ?
Azi le-am facut niste poze la Fritz,Melon si Maya. Nu am organizat o sedinta foto...siii nici cantariri nu am mai facut.
  Fritz-4 luni,Melon-3 luni,Maya-2 luni.

Attached Files



#1232
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Foarte frumosi viteii. Se vede ca le merge bine!

#1233
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ca pictati de Grigorescu... mai lipseste carul Posted Image
Cand ii vinzi, la ce greutate varsta? La 6000ron poti sa ii vinzi pe toti trei acuma. Astepti minimisul si mai iei 3 juninci :)  Sau ai alta strategie?

Cum stati cu furajele pentru iarna? In zona mea iarba este mult mai slaba decat anul trecut. Compenseaza prin calitate ( anul trecut am inceput cosirea prin august, era batrana), dar cantitatea este la jumate. Eu am fost in esantinul de control la APIA si am primit banii de abia in luna mai, nu am avut de ingrasaminte pentru iarba. De abia m-am descurcat la porumb. Daca puteam trece macar cu 3 saci de Azotat pe un ha, era alta treaba.
In doua saptamani intru la coasa 2 la lucerna, la prima coasa am scos 390 baloti patrati la ha. Initial ma gandeam ca lucerna o sa o vand ( sa nu stric orzul pe gaste sau lucerna pe Salers Posted Image), dar inca mai vad. Daca nu adun macar 2000 de baloti de fan si paie pana in august, atunci pastrez si lucerna.

Edited by rand, 25 June 2017 - 21:45.


#1234
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Si la noi e mai slaba iarba pe pasune decat anul trecut. Si ploile din ultima vreme ne-au ocolit. Asteptam..poate, poate. Lucerna e ok.
Apropo, va mai fi minimis anul asta? Se stie ceva?

#1235
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Aproape sigur ca da. Interesul asociatiilor, mai ales a celor de la Sibiu, este sa vanda cat mai mult.
Ramane de vazut ce rase o sa fie agreate. Ca pana acuma a fost croit dupa chipul si asemanarea  lui Aberdeen Angus :)

#1236
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Fanetele sunt  mai slabute decat.anul trecut,dar nu este rau ! .Am avut noroc cu cateva ploi acum in iunie,altfel era o problema !Inca nu.am inceput cositul !Daca mai ploua zilele astea ar fi tare bine !
Lucerna nu este in zona ! Inca nu-i vand,de vanzare va fi doar Fritz!

Edited by softaipan, 26 June 2017 - 06:33.


#1237
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Vandutul lucernei e ca aia cu vinul..
-S-au facut ma Ioane strugurii anul asta?
-Aham...
-Si-ai facut mult vin?
-Facuuut.
-Pai si ce-ai facut cu el?
-L-am vandut.
-Si cu banii?
-I-am baut.

#1238
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Nici nu merita sa ii vinzi acum. Daca ii tii pana la 8 luni, te incadrezi cu ei anul viitor la scz.

#1239
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Asa este, daca are peste 10 animale.
Dar daca ii vinde acuma cu ~2200 RON pe bucata, cu banii aia mai acceseaza minimisul ( pe sotie, pe parinti etc.) si cumpara juninci gestante. Daca fatarile au loc  pana in mai, junincile intra si la SCZ cu obligativitatea de mentinere de 6 luni in ferma. Fiind luate prin minimis, oricum trebuie mentinere 3 ani. Si una este sa ai inca 4 vaci cu vitel in mai 2018 sau sa ai 3 tauri de vandut pentru abatorizare pe care o sa se ofere la varsta aia  5-6 ron in viu  si o vitea de un an.
Deja stie cum merg treburile, daca e multumit de sursa de Baltata Germana, treaba e ca si rezolvata :)

#1240
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
La SCZ ar intra la anul 8 capete(vacile si produsii lor)astea cu origine!Conditiile sunt sa ai minim 10 capete in exploatatie  din care minim 5 eligibile.Minimis pot accesa in valoare maxim cumulata de 15000 euro(finantari cumulate in ultimii 3ani la momentul depunerii unei noi cereri).Nu pot accesa minimis pe membrii de familie pt ca trebuie sa existe cod de exploatatie,animale in RNE,iar cel care cere minimis trebuie sa fie proprietar !
Eu sunt totusi tentat sa merg pe varianta in care vand primul tauras pt reproductie,ceilalti 2 si viteaua raman in exploatatie,iar in ce priveste minimisul,probabil vand 2 dintre vacile fara origine(daca nu raman gestante)+diferenta si mai iau 1-2 cu origine,din acelasi loc ,aceeasi rasa !
  Nu exclud nici varianta sa-i tin pe toti trei pe grajd,sa prind un SCZ si eventual sa gasesc cumparatori pt reproductie(chiar cu riscul ca ramane doar varianta vanzarii la 5-6 lei /kg,cum ai zis @rand).

#1241
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Vin si eu cu o intrebare la care inca nu am gasit raspuns concret. Daca am 5 vitele metise de Angus , se incadreaza la scz sau la eventualul minimis? Vitelele provin de la vacile mele BR insamantate cu Angus. Detin pasaport in care e trecut metis si buletinele de insamantare.

Adica daca le am pe astea, pot sa iau inca 5 de rasa pura dintr-o rasa de carne ca sa ma incadrez la subventie?

#1242
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
La minimis se iau in considerare vacile fatate,nu tineret,vitele juninci,etc.Poti cumpara diferenta de la cate vaci fatate ai pana la 10(minim)sau maxim 10 ! Nu conteaza rasa,varsta,etc !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate