Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1189
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postionutzitaly, on 25 aprilie 2017 - 10:49, said:

Frumos, dar scrie "cow" in loc de "caw", sau mai bine "One day old heifer calf" Posted Image
Am corectat ! Merci !Posted Image

#1190
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsoftaipan, on 24 aprilie 2017 - 21:48, said:


Chestia asta la Simmental cu culoarea,mi se pare c-am 'romaneasca'.Daca este Simmental,pe linie de carne,oare chiar conteaza culoarea robei ? Hai sa fim seriosi ! M-am uitat in toate cataloagele taurilor de la cele 3 Semtesturi din Ro:Bistrita,Tg.Mures si Craiova.Cei mai valorosi  tauri la VAC ii are Tg Mures.Se specifica si culoarea robei,mai exact procentul de culoare,dar sunt multi alti parametrii mult mai importanti !(eu am optat pt HULDIG,care mi s-a parut cel mai performant )

In alta ordine de idei : am comandat azi teste de gestatie pt bovine.Ati mai folosit ,sunt eficiente ?
Si tot in alta ordine de idei Care ar fi pasii de urmat pt ca un tauras sa ajunga sa fie luat in testare pt material seminal ?Aveti careva vreo idee ?

Nu este deloc "românească" Fiecare piata are specificul ei și culoarea vițeilor contează mult la vânzările in viu. În SUA în multe regiuni de cumpără doar vițeii negri :) . Italienii fug de vițeii cu negru...
Că sa fie autorizat la IA este nevoie sa fie de la mama de taur. Nu de accepta de la juninci pentru că nu ai istoric legat de intervalul dintre fătări, de cantitatea de lapte pe lactație, de sporul zilnic al produșilor. Din câte am citit, cam de pe la a 5-6 fătare de poate lua în considerare că "mama de taur".

Poți întreba la asociație. Deși sunt și acolo opinii diferite legat de Baltata Românească și altele de tip Simmental.
http://agrinet.ro/co...1205&language=1

Edited by rand, 25 April 2017 - 20:33.


#1191
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ziua buna!
Am zis sa sparg ,putin linistea asta care sa instalat pe topicul asta .
Ma tot gandesc ,ce as putea face si de cand ,sa obtin autorizare pt monta pt unul din cei doi taurasi,respectiv MELON,al doilea venit in exploatatie ! Are 6 saptamani(voi reveni saptamana asta cu foto si o cantarire),dar are un spor si o conformatie extraordinara , este si foarte activ(calareste la celalalt intruna ) iar genetic a mostenit-o f bine pe mama(care este cu adevarat o reprezentanta de expozitie pt baltate-linie de carne ).Eu as putea sa-l folosesc la ameliorare la cele 6 vaci ,plus 3 din astea austriece ,cu care nu are nici o legatura de sange.Parca mi-ar pare rau sa ajunga doar la taiere !
Un alt amanunt:au inceput sa-i plece cornite.Oare acum le pot ecorna prin ardere ?Am tot lasat de pe o zi pe alta acest aspect in primele 2 saptamani ,cand au fost foarte mici si am sperat sa nu iasa(primul tauras nu are deloc).

#1192
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Se poate autoriza la monta naturala după 18 luni. Ai nevoie de test ADN. Depinde și de rezultatele COP -ului.Intreaba la asociatie.Pentru autorizare la IA este mai complicat.

#1193
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
salut!pt un taur la ingrasat ce furajare i.as putea face?ma intereseaza ratia de concentrate.si cam cat sa.i dau pe zi?are vreo 200 kg viu.merci

#1194
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ce rasă? Și la vârsta/greutate vrei sal sacrifici?

#1195
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
e un metis de blue blanc.dar arata nasol.l.am luat de la cineva.vreau sa.l tin pana la craciun.

#1196
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Iarba verde. Și uruiala de cereale,de care ai...porumb,soia,orz
Problema la BBB este că le cedează inima. Nu știu dacă rezista până la Crăciun. Ar trebui să treacă de 400kg


#1197
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postrand, on 13 mai 2017 - 10:31, said:

Iarba verde. Și uruiala de cereale,de care ai...porumb,soia,orz
Problema la BBB este că le cedează inima. Nu știu dacă rezista până la Crăciun. Ar trebui să treacă de 400kg
Metisii rezista

#1198
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Citisem recomandarea unor medici ca  metisii BBB X BR sa nu fie tinuti in gospodarii mai mult de 200kg pentru ca e nevoie de monitorizare.

#1199
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postrand, on 14 mai 2017 - 09:37, said:

Citisem recomandarea unor medici ca  metisii BBB X BR sa nu fie tinuti in gospodarii mai mult de 200kg pentru ca e nevoie de monitorizare.
Eu am avut 3 femele BBB X BR foarte sănătoase, au fătat de câteva ori.

#1200
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Intrebare de necunoscator: din ce stiu animalele de tip BBB ( ca nu doar rasa asta  prezinta particularitatea) subt cum sunt datorita unei particularitati genetice relativ " simpla"( a se intelege o secvemta genetica care nu e complexa) care practic face ca secretia miostatinei sa nu fie inhibata si drept urmare dezvolta masa musculara excesiva...
Prima intrebare e daca problema cardiaca e legata doar de hipertrofia musculara generala care da riscul cardiac sau hipertrofia ( cauzata hormonal practic) afevteaza si cordul in mod direct( adica si muschii striati ai cordului cresc in mod similar ca si masa musculara sau cresterea e cauzata in mod indirect de efortul suplimentar necesar " intretinerii" unei musculaturi exagerat de mari)..

Fenomene de acest gen legate de hipertrofia cardiaca se intalnesc si la sportivi, evident ca fara nivio legatura cu miostatina, sunt curios la vite care e fenomenul...

Oricum si fsra legatura directa cu miostatina, orice inima are mari probleme si riscul e mare, sa hranesti/ irigi ditamai musculatura e problematic


A doua parte a curiozitatii e legata de hibridari.

Practic, simplu spus, povestea cu miostatina e relativ similara cu gigantismul la oameni( vezi persoane gen ghita muresan).
Adica acea mutatie relativ lipsita de complexitate la nivel genetic( in cazul asta legata de inhibitia miostatinei, la fel cum la oameni avem gigantism sau nanism, mutatii la fel relativ simple dpdv al complexitatii/ numarului de gene implicate) influenteaza in ce mod produsii de tip hibrid?
Ca sa continuu paralela cu oamenii, copii unui gigan sau persoana cu nanism nu vor fi " hibrizi" ci vor fi ori normali ori giganti...nu exista " cale de mijloc" practic..

Nue ca la hibridarea unor rase ale caror trasaturi sunt dictate de seccemte complexe de gene care se pot " amesteca" in n moduri si pot da nastere la indivizi " intre" cele doua tipuri genitoare.

Asadar, hibridand animale de tip BBB cu alte tipuri de vite..ce se obtine? Eu la cat stiu/ sau nu stiu, as presupune ca rezultatul ar fi mai degraba ori / ori si nu intermediari , adica ori hipertrofiati ori animale similare genitorului slab( sa zicem baltata in cazul asta) sau a " normalului" rasei din care s-a iviti mutatia aberanta ulterior fixata si botezata BBB....

In functie de cum se intampla lucrurile astea cred ca si raspunsul la problema cu riscul cardiac e relativ simplu de dat
..
Daca ies animale de gen " baltata" samd.problema nu exista.
Daca ies mutanti( gena " ciudata" fiind dominanta in combinatie) probleme cardiaxe oricum vor fi, indiferent in ce mod e implicata inima, direcr hormonal sau indirect, animalul fiind hipertrofic muscular inima aia oricum e mult suprasolicitata si riscul de accident cardiac sau boli cardiace in general fiind major.

Mie combinatia asta nu imi pare o hibridare de ameliorare, imi pare ori/ ori...dar repet, nu ma pricep si tocmai de aia intreb.




#1201
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Metisarea aceasta cu BBB se face doar cu scopul de a obtine produsi ptr abatorizare. Hibrizii rezultati prezinta caractere intermediare intre cele doua rase cu o inclinatie mai mare spre BBB. Nu vor arata ca un BBB pur, dar nici nu sunt departe.
Referitor la problemele cardiace nu stiu ce sa zic, cred ca e vorba de efortul inimii de a iriga o masa asa mare, cu toate ca am vazut metisi crescuti cu mamele la pasune si nu aveau nimic, am vazut juninca metis care mergea pe izlazul comunal si facea km buni zilnic nepatind nimic. Totul tine de obisnuinta pana la urma, cred eu.

#1202
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Magicien și restul turmei...

Attached Files



#1203
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Austriecele s-au adaptat perfect la pasunea existenta !

Attached Files


Edited by softaipan, 25 May 2017 - 14:43.


#1204
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pe gard electric?

Taurul fioros.Inca tot fara inel in nas.

La odihna

Attached Files



#1205
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Frumoase ! Au crescut vizibil de cand le-ai adus ? C-am cate kg are Magicien ? Le-ai inscris in RG ? La SCZ te-ai bagat ? La ce varsta le montezi ?
La ce varsta sau greutate este optima montarea inelului ? Presupun ca sunt de diferite marimi !
Vreau sa-i pun si eu la Melon,dar la 2-3 luni cred ca este prea mic !

Edited by softaipan, 26 May 2017 - 15:28.


#1206
Nusch

Nusch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.04.2017
Softaipan cum se numește rasa de bovine care o deții??

Edited by Nusch, 26 May 2017 - 15:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate