Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1243
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Inteleg. Nu conteaza ca cele fatate sunt BR fara origine?

Trebuie sa am minim 3 in exploatatie, nu? Si pot cumpara 7 ca sa am 10. Pot lua si 10? Sau cum maxim 10? Aici is tare confuz.

#1244
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Da!Exemplu ;
ai 3/vaci fatate(nu conteaza rasa,varsta,origini,etc)-poti cumpara 7(nu mai putine),sau poti cumpara 10(nu mai multe)
Eu am avut 6 vaci fatate,am luat 4(nu puteam lua mai putine),sau puteam lua 10 maxim !

#1245
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Multumesc pentru raspuns.

Dar la scz se incadreaza cele metise de Angus, in cazul in care completez efectivul la 10 de carne?

#1246
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Se vorbea la un moment dat.ca se incadreaza si metisii ,dar la un procent redus,nu mai stiu exact,50%,parca !

#1247
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Vorbim de un program de minimis si pe 2017 sau de unul ipotetic in caz ca reapare?

50% se refera la cuantumul SCZ pt metisi

#1248
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Ipotetic. Nu se stie inca.

#1249
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Si anul trecut,era ipotetic si prin septembrie!Nimeni nu stia ceva concret!

#1250
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostErar82, on 11 iulie 2017 - 21:30, said:

Multumesc pentru raspuns.

Dar la scz se incadreaza cele metise de Angus, in cazul in care completez efectivul la 10 de carne?

Pentru SCZ, metis se considera animalele inscrise in sectiunea B a Registrului Genealogic. Trebuie sa aiba certificat de origine, nu e suficient pasaportul.
Pe anul 2017, atat tineretul cat si metisul au incasat 100% subventia. In 2016 era 75% tineretul si 50% metisii.

#1251
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Am cautat si eu pe net, iar pe siteul Anarz, unde sunt trecute rasele de vaci de carne, zice asa: Tineretul taurin mascul și/sau femelă fără certificat de origine și care are tată taur din rasele de carne prevăzute în anexă este considerat tineret taurin metis.



Scrie clar ca si fara pedigree e considerat metis. Acuma nu stiu , oare sa se fi schimbat ceva intre timp, ca regulamentul asta nu cred sa fie din 2017.


#1252
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cand am intrebat in iarna trecuta pe cei de la Somes Aries, imi spuneau ca ambii parinti trebuie sa aiba certificat de origine. Tata obligatoriu in sectiunea A. Produsul nu are certificat de origine.
Pe de alta parte, ordinul pe care il citezi include si Alb Albastru Belgian, in forma aia, dar sigur nu se da subventie pentru metis de BBB.  Asta ca sa aiba succes Angus-ul la metisare Posted Image

Edited by rand, 18 July 2017 - 21:53.


#1253
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ma tot roade o intrebare !
  Oare de ce nu intra in calduri ? Sa fie din cauza ca au viteii in permanenta cu ele ? Au toate conditiile asigurate:pasune foarte buna,soare,umbra,apa la discretie,sare vitaminizata la discretie,nici nu stau inchise vreun moment ,pe parcursul zilei sau noptii !
La doua dintre ele le-am facut o schema de sincronizare cu receptal si proliz,le-am insamantat la momentul teoretic,ca semne externe nu au fost,pe 13 iunie !
  In alta ordine de idei voi vinde 1 sau doua din vacile bastinase in exploatatie,care sunt extraordinar de grase (metise baltate romaneasca cu taur baltata germana) ,voi incerca intr-o zi sa le masor cu banda. Daca aveti vreo informatie cum sau unde as putea discuta aspectul ar fi binevenita ! Ma gandesc ca poate va fi iar minimis anul acesta si as mai lua o baltata cu origine !

Edited by softaipan, 20 July 2017 - 13:49.


#1254
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Eu zic ca pot fi mai multe cauze. Deobicei junincile intra mai greu in calduri dupa ce fata. Bunicul meu zicea ca juninca trebuie ingrijita , ca dupa fatare sa se ingrase, nicidecum sa slabeasca prea mult, lucru foarte greu, chiar imposibil, mai ales daca au viteii cu ele care o storc de lapte tot timpul. Poate fi si o cauza hormonala care inhiba caldurile din cauza ca au viteii langa ele. Si mai poate fi si rasa. De aceea exista tendinta de a folosi rase materne in combinatie cu rase paterne ptr a produce vitei. Cele materne, gen Aubrac, Salers, Angus au acest punct forte de a avea intervalul dintre fatari mai scurt si intra repede in calduri. Cred ca si prezenta unui taur le-ar stimula un pic.

#1255
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
De slabit,nu au slabit,dar inclin sa cred ca sunt cauze hormonale datorate viteilor care stau in permanenta cu ele,asa cum zici !

#1256
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
Salut băieți și puține fete( cred că sunt singura), va urmăresc cu un real interes și observ pasiunea pe care o aveți pt animalele voastre. Bravo vouă! Sunt foarte frumoase și să vă trăiască. Am și eu câteva bălțate și un metis bălțataŚangus, și vroiam să vă întreb care e formula voastră de aproximare a  greutatii vițelului cu ruleta? Dacă s-a scris pe undeva și nu am văzut, atunci scuzele de rigoare.

#1257
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Exista o ruleta speciala,pe banda careia sunt trecute ,pe o parte cm ,iar pe partea opusa echivalenta
in kg !
Eu am luat una dintr-un magazin cu 50 lei,se numeste Animetru si am vazut si pe site la DCM zootehnie din Cluj !
Pana zilele trecute l-am purtat cu mine in masina,dar acum l-am lasat la ferma !Daca masori vita cu o ruleta ,eventual,maine,poimaine iti scriu echivalenta in kg (cu conditia sa bata cm de la o ruleta normala cu cei de la banda animetrului)!

#1258
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
G = 92,3 Ś C Ś C Ś L

unde G este greutatea estimata a vacii (in kilograme); C este circumferinta  din spatele picioarelor din fata (masurata in metri); L este lungimea de la umar pana la baza cozii (masurata in metri). Eroarea la masurare este de 5%! Formula e buna si pentru junci, vitei, tauri, boi si alte bovine.

Am gasit aceasta formula pe net mai demult si chiar e buna. Am incercat-o. Important e sa fii corect si sa masori cum trebuie.

#1259
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Atata doar ca umarul nu trebuie confundat cu greabanul. Umarul este articulatia scapulo-humerala, adica protuberanta aceea de la baza gatului, iar L reprezinta lungimea oblica  a trunchiului.

#1260
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
C asa cum rezulta din.formula este la patrat ? Adica CxC sau ai tastat de doua ori ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate