Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1261
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Oare cum se face diferenta pe baza acestei formule,intre vacile normale si cele foarte grase ?Pe banda animetrului este diferentiat acest aspwct.

Am sa fac o masurare cu banda si una pe baza formulei ! Doar sa am ceva timp disponibil !La aceeasi vaca,bineinteles!

Edited by softaipan, 25 July 2017 - 20:51.


#1262
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Nu am tastat gresit asa este formula. Spre ex. Sa zicem ca circumferinta este 2 m, iar lungimea oblica 2.3 m,
G=92,3 × 2 × 2 × 2,3 = 849,16 kg greutatea vacii.
Nu stiu cum se face diferentierea, eu am masurat vitei si vaci bune, inainte sa le vand si pot sa spun ca la vitei era o marja de 2-3 kg fata de cantar, +sau-. La vaci la fel am putut aproxima f bine. Oricum cantarul e sfant.

#1263
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
si pe cantar se misca animalul, deci eroare tot exista.

#1264
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Austriecele,ieri la o mica "gustare"...
Linistite si blande exemplare ! S-au integrat excelent in exploatatie ! Pana si vacile din occident sunt mai civilizate Posted Image !Le tot urmaresc comportamentul diferit,total fata de cele pe care le aveam in exploatatie de ani de zile ! Austriecele nu au fortat un gard pana acum,folosesc spatiile de pasune,linistite,organizate,au tabieturi orare pe care si le-au stabilit singure (ies la pasunat ,vin la apa,trec la sare,aproximativ la aceleasi ore,zilnic...)vin cand ne vad si comunica ,pur si simplu.... Le vezi ca le pasa de "existenta "noastra !!! Reactioneaza cand le strigi numele...
Nu m-am asteptat la asa ceva ! Mai ales ca stau singure ,nepazite sau obligate in vreun fel,nici gardul electric nu l-am pus la zona de pasunat !
   Celelalte (cu una doua exceptii),zici ca nu m-au vazut in viata lor,sau om ! Plus ca nu sta un gard in fata lor,sau poarta,doar ar umbla prin pasuni intregi,zeci de kilometrii !!!! Ma dispera  !Posted Image Exceptie :vin si dorm acasa !
  Interesant este ca austriecele fac echipa diferita de ele! Nu se impung sau sicaneaza,dar se vede ca fac abstractie unele de altele .Sunt doua grupuri distincte !Doar taurasii Fritz si Melon mai patruleaza printre cele autohtone cu o indiferenta superioara...

Attached Files


Edited by softaipan, 06 August 2017 - 17:46.


#1265
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Foarte faine. Ai putea sa le pozezi si din spate, sa vedem cum se prezinta in "carne" si viteii.

:)

#1266
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Le voi face saptamana viitoare si foto din spate !
Ce am acum in telefon,le pun mai jos !
Foto 1,2 - LEA ,mama lui FRITZ (ea a slabit cel mai tare dupa fatare,dar acum si-a revenit fain )
Foto 3 - GELLY,mama lui SID
Foto 4 - MAYA,vitelusa ,varsta 3.5 luni
  Foto 5-8 sunt cateva din autohtonele din exploatatie (necivilizatele....)

Ultima o vand,ca nu ramane gestanta !

Attached Files


Edited by softaipan, 06 August 2017 - 19:11.


#1267
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Seara buna !
Colegii am nevoie de un sfat !Este un samsar.din zona,interesat de vaca care-i de vanzare !Aveti o idee c-am ce pret ar fi ,in viu!Nu am deloc informatii despre cererea si oferta din piata !Cineva ,din Brad zicea ca a vandut un taur de aprox 625 kg,2,5 ani,cuiva din Alba care vinde la turci ,cu 4000 lei !
Din pacate nu am avut timp sa masor si sa aproximez greutatea vacii,dar este foarte grasa,eu zic ca are minim 600 kg in viu !
Dimineata ar trebui sa fac o oferta !

#1268
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Deschide te rog topic nou cu întrebarea de mai sus.

#1269
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
OK!
Scuze !

#1270
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu îți cere scuze, asta-i noua politică a forumului...

#1271
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
M-am conformat !
https://forum.softpe...e-carne-sau-nu/

#1272
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Văzut, mulțumesc fain pentru înțelegere Posted Image

#1273
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Azi , sedinta foto pt taurasi !

Attached Files



#1274
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
Foarte frumoși tăurașii! Să îți trăiască!

#1275
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ele, pe cod rosu:

Si el

Attached Files



#1276
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
S-au dezvoltat fain!S-a montat careva ?
Sta linistit Magicien ,nu sare gardul ?

#1277
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Sunt foarte civilizate cu gardul electric. Le tin pe un  singur fir cam la 110cm inaltime, cu curent permanent dar nu ies de pe el. Chiar si acuma cand pasunea le era arsa de seceta nu au avut tentative de evadare. Probabil daca as lasa firul fara curent si s-ar obisnui sa il forteze, atunci ar fi dificil sa le mai obisnuiesti.

Legat de monta, deocamdate sunt pe pasuni separate. Initial era programat sa le las la monta la 24-25 de luni, la inceputul anului viitor. Dar din cauza sistemului de subventionare a tineretului bovin ( detinerea de minim 8 luni in exploatatie) am sa incep monta in noiembrie anul acesta cand junincile o sa aiba  cea mai mica 21 si cea mai mare 23 luni. Dezvoltare corporala este in parametrii. Mai trebuie sa autorizez taurul pentru monta, in luna asta, pe final , implineste 18 luni.

Cu Melon ce ai hotarat? Il pastrezi pentru monta?

Edited by rand, 12 August 2017 - 20:38.


#1278
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Deci confirmare din a doua sursa ca vacile aduse.din Occident sunt mult mai civilizate ! Da il voi autoriza si-l tin pt monta !Autorizarea lui Magicien ce pasi presupune ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate