Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1279
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Autorizarea de catre ANZ in urma unui dosar care contine Certificat de origine,  test ADN si ceva analize medicale si de material seminal.

Mama lui Melon il avea pe Vainstein in genealogie?

#1280
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
A lui Melon nu,dar il are bunic de pe partea tatalui ,DELY,mama lui SID,ultimul venit !Am sa fac niste screnshoturi cu pedigriurile !Apropo,vezi pe pedigriu.ro o chestie interesanta pt evidentele.animalelor din exploatatie !
Ce informatii ai despre VANSTEIN DE0934586859 !

A lui Melon nu,dar il are bunic de pe partea tatalui ,DELY,mama lui SID,ultimul venit !Am sa fac niste screnshoturi cu pedigriurile !Apropo,vezi pe pedigriu.ro o chestie interesanta pt evidentele.animalelor din exploatatie !
Ce informatii ai despre VANSTEIN DE0934586859 !
HEXI,mama lui MELON,il are tata pe WALLAU si bunic pe WILLENBERG!

#1281
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
http://agrointel.ro/...le-din-romania/

#1282
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Interesanta informatia !Nici nu ma-m asteptat sa am asemenea urmasi in ferma !Adevarul este ca DELLI m-a impresionat prin felul in care a mentinut musculatura pe ea !Am fost tentat sa-l iau pe Valencia in container(material seminal),dar l-am luat pe Huldig si acum imi dau seama ca nu o pot insamanta pe Delli cu Valencia!Ar.fi cosanguinizare.

Attached Files


Edited by softaipan, 13 August 2017 - 09:23.


#1283
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am promis ca pun poze si din spate !

Attached Files


Edited by softaipan, 13 August 2017 - 19:58.


#1284
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Azi am reusit sa masor vaca ,care este de vanzare :
   - conform ruletei in valoarea de 213 cm : - 841 kg (vaci grase)
                                                                    - 779 kg ( vaci normale)
   - conform formulei de mai sus :
G=92,3 x 2,13 x 2,13 x 1,78 = 745 kg ( circumferinta 2,13 m;lungime oblica 1,78 m)
  Daca fac o medie a celor 3 valori  ,are o greutate de 788 kg !
Care zice-ti ,ca ar fi cea mai apropiata valoare de realitatea cantarului si  randamentul la taiere si care ar fi scaderea pe care o face abatorul ? Cei de la Bistrita au zis ca 2% sangerarea,deci vreo 16 kg !
  Oare pot aproxima o carcasa de 350 kg,dupa taiere ,la plata (10,5 lei /kg peste 301 lei,bovine adulte )?

Edited by softaipan, 16 August 2017 - 17:56.


#1285
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La taurasii Salers, de 18 luni, se obtine in medie o carcasa de 370 kg. In viu, greutatea ar fi pe la 550 kg.
Un metis Limousine x Simmental trebuie sa aiba randamentul mai mare de atat.

#1286
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

 Erar82, on 26 mai 2017 - 23:23, said:

Frumoase frantuzoaicele. Le prieste iarba si libertatea.
Cand vad viteii de baltata imi creste inima. Dupa parerea mea Simmentalul este cea mai buna rasa de vaci, care daca este exploatata cum trebuie concureaza si cu cele de carne si poate excela si la productia de lapte.
eu am un vitel de fleckvieh / simmental care la 60 zile are 120 kg. comparabil cu rasele de carne :-). deci, asa cum spui tu, rasa buna si de carne si de lapte. Mama lui in primele 100 zile mi-a dat aprox 2550 kg lapte.

Attached Files



#1287
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 ajun, on 20 august 2017 - 20:26, said:

eu am un vitel de fleckvieh / simmental care la 60 zile are 120 kg. comparabil cu rasele de carne :-). deci, asa cum spui tu, rasa buna si de carne si de lapte. Mama lui in primele 100 zile mi-a dat aprox 2550 kg lapte.
Au pedigree ?
Daca da,vezi aici :https://forum.softpedia.com/topic/1094000-tauras-cu-pedigreerasa-de-carne/
Daca ai vitele,bineinteles !

Edited by softaipan, 20 August 2017 - 21:18.


#1288
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

 softaipan, on 20 august 2017 - 21:14, said:

Au pedigree ?
Daca da,vezi aici :https://forum.softpedia.com/topic/1094000-tauras-cu-pedigreerasa-de-carne/
Daca ai vitele,bineinteles !

Nu, nu le am inscrise in Registrul genealogic.  Am inca putine si nu ma incadram la SCZ asa ca am lasat-o mai moale cu documentele pe aceasta directie. Am insa documentele de achizitie a materialului de la Semtest BVN Tg Mures si paietele in cauza pentru fiecare produs, evidenta stricta.  M-a interesat in principal ameliorarea , imbunatatirea productiei de lapte . Nu am lasat la o parte nici valoarea de ameliorare pe carne . Vezi foto atasat cu  juninca gestanta (tata Imposium).
Nu, nu vand vitele Posted Image .
Intrebai intr-un post anterior de Vanstein... iti zic ca da, chiar e o legenda, material seminal nu se mai gaseste de la el . Poate de la fii lui , din care pe carne Vanadin era foarte bun.

uite-l si pe Vanadin. numai ca  nu este disponibil la Semtest Tg mures.

Din ce este disponibil pe directia carne , personal , cred ca astia 2 tauri sunt ok : Huldig si Hurtig


http://www.semtest-b...tata-simmental/ , vedeti in josul paginii asteia.

Am verificat si se pare ca nici in Austria/Germania nu mai este material disponibil de la Vanadin.  oricum cei 2 tauri Huldig si Hurtig sunt foarte buni pe carne, au valori d eameliorare de 117 respectiv 124.

Attached Files


Edited by ajun, 20 August 2017 - 21:33.


#1289
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Mat seminal am luat de la HULDIG !
Pt sustriece !

#1290
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Comparati,va rog,valorile de ameliorare (lapte,carne,fitnes) prezentate pt acelasi taur,respectiv,Huldig,in catalogul din Austria si cel de la Semtest Tg Mures!Posted Image De ce sunt diferente si care or fi valorile adevarate ?
  O fi si asta produs identic ,cu doua standarde de calitate....doar ca de data asta,pe invers.Mai slab la ei si mai bun la noi !

 ajun, on 20 august 2017 - 21:56, said:

Nu, nu le am inscrise in Registrul genealogic.  Am inca putine si nu ma incadram la SCZ asa ca am lasat-o mai moale cu documentele pe aceasta directie. Am insa documentele de achizitie a materialului de la Semtest BVN Tg Mures si paietele in cauza pentru fiecare produs, evidenta stricta.  M-a interesat in principal ameliorarea , imbunatatirea productiei de lapte . Nu am lasat la o parte nici valoarea de ameliorare pe carne . Vezi foto atasat cu  juninca gestanta (tata Imposium).
Nu, nu vand vitele Posted Image .
Intrebai intr-un post anterior de Vanstein... iti zic ca da, chiar e o legenda, material seminal nu se mai gaseste de la el . Poate de la fii lui , din care pe carne Vanadin era foarte bun.

uite-l si pe Vanadin. numai ca  nu este disponibil la Semtest Tg mures.

Din ce este disponibil pe directia carne , personal , cred ca astia 2 tauri sunt ok : Huldig si Hurtig


http://www.semtest-b...tata-simmental/ , vedeti in josul paginii asteia.

Am verificat si se pare ca nici in Austria/Germania nu mai este material disponibil de la Vanadin.  oricum cei 2 tauri Huldig si Hurtig sunt foarte buni pe carne, au valori d eameliorare de 117 respectiv 124.
Taurul din foto este Vanstein?

Attached Files


Edited by softaipan, 21 August 2017 - 08:08.


#1291
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

 softaipan, on 21 august 2017 - 08:13, said:

Comparati,va rog,valorile de ameliorare (lapte,carne,fitnes) prezentate pt acelasi taur,respectiv,Huldig,in catalogul din Austria si cel de la Semtest Tg Mures!Posted Image De ce sunt diferente si care or fi valorile adevarate ?
  O fi si asta produs identic ,cu doua standarde de calitate....doar ca de data asta,pe invers.Mai slab la ei si mai bun la noi !


Taurul din foto este Vanstein?
1. Luati de bune valorile catalogului din Austria. Acestea sunt valori actualizate , in cazul lui Huldig sunt valorile actualizate la data de 8 august 2017. Acest catalog al austriecilor se actualizeaza la 4 luni, deci de 3 ori pe an. Valorile de ameliorare(pe carne, lapte, fitness)  sunt dinamice. Pot urca sau cobori in functie de rezultatele din COP-ul lor. In schimb catalogul Semtest Tg Mures , cel putin pana acum, l-au scos 1editie pe an, asa ca are  valorile  de la inceputul anului. Nu ca nu ar fi reale, dar nu sunt actualizate. ( Ca exemplu, cam asa e treaba si cu cursul valutar- urca , coboara). Deci, nu exista dublu standard, ci pur si simplu nu sunt date actualizate in catalogul Semtest, ci corespund pentru valorile de la inceputul anului.
2. taurul din postul anterior este Vanadin fiul lui Vanstein.
Vanstein este cel din likul asta http://cgi.zar.at/cg...&table=DATEN_FV

#1292
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

 softaipan, on 20 august 2017 - 22:35, said:

Mat seminal am luat de la HULDIG !
Pt sustriece !
Uite aici o austriaca  https://www.facebook...?type=3
Inainte de fatare a avut 1100 kg, iar la lactatia anterioara (a 4) a dat 16000 kg.
Niste cifre interesante, zic !Posted Image

#1293
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Da ,interesanta chestie cu actualizarea valorilor,periodic !
  Cand voi avea timp,ma voi apuca sa caut referinte la taurii din pedigreele vacilor aduse din Austria ! Asa,de curiozitate ! Acum una stiu ca-l are bunic pe Vanstein si tata pe Veteran,fiu al lui Vanstein !

#1294
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ajun, on 20 august 2017 - 20:26, said:

eu am un vitel de fleckvieh / simmental care la 60 zile are 120 kg. comparabil cu rasele de carne :-). deci, asa cum spui tu, rasa buna si de carne si de lapte. Mama lui in primele 100 zile mi-a dat aprox 2550 kg lapte.

Americanii se mirau cand vedeau ferme de lapte in Romania cu Baltata. Ei spuneau ca Simmental-ul il taie, nu il mulg :)
Ca si spor de crestere in ingrasatorie, viteii Simmental sunt depasiti doar de Charolaise, si nu cu mult.
Avantajele raselor de carne tin de rezistenta mai mare, mai putin pretentioase,  si ( probabil subiectiv) calitatile gustative si vizuale ale carnii.

#1295
Godfather66

Godfather66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.08.2017
Salut,aș vrea sa cumpar 5 vaci BR si sa fac metisari cu angus.Stie cineva daca se cauta metisii de angus si un pret cu aproximatie la 200-300 de kg?

#1296
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu merita cu Angus, il vinzi greu in viu. Este multa publicitate in legatura cu Angus si metisii cu aceasta rasa, dar in practica este greu sa vinzi produsii vii, pe piata.
Alb Albastru Belgian este cel mai cautat. Daca as vrea sa fac metisi cu BR, m-as duce pe Belgian.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate