Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Un Katyn românesc aproape uitat.Masacrul de la Fântâna Albă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#73
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009

View Postlupu2, on 27th April 2010, 00:09, said:

Mda, ma bucur ca ai ramas tu neindoctrinat, dar cu creierul bine spalat
Bine, cand o sa recunoasca rusii invadarea si ocuparea ilegala a Basarabiei si nordului Bucovinei, si crimele si deportarile facute acolo (si care au avut drept raspuns reactia noastra de mai apoi), o sa recunoastem si noi greselile noastre. Dar sa nu uitam ca noi am reactionat doar la atacul lor, nu noi am inceput
Deci, dacă eu arunc cu o piatră tu arunci cu două ...  :rolleyes:  :roflmao:

#74
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 00:03, said:

În concluzie, a ne lega de acest eveniment nefericit uitând de crimele făcute de militarii români, cot la cot cu cei din armata germană, de cele mai multe ori asupra civililor fostei Uniuni Sovietice, mai ales evreilor ... e tot la fel de condamnat ca și în cazul acestui masacru.
Nu învățați nimic din istorie ! Ați rămas la fel de îndoctrinați și subiectivi ...!  :thumbdown:


Nu ai dreptate. Din toate "taberele " au murit OAMENI de-a lungul istoriei (indiferent cine ducea la un moment dat "un razboi indreptatit" , indiferent de motive), totusi moartea a  milioane de OAMENI ,este tragica, nu "o statistica" asa cum sustinea tembelul de Stalin.
Ceea ce ma irita este faptul ca unii considera ca mortii lor sunt "mai valorosi" decat ai altora si cer despagubiri de la "inamicii" ramasi in viata, sau de la urmasii lor, lucru incorect, fiecare raspunde direct pentru faptele lui, nu copiii, sau nepotii lui.
Viata oricarui om este o valoare ,indiferent ca respectivul a fost Archimede ,sau tembelul de soldat(al imperiului roman) care l-a ucis.
Viata unui rus, NU este mai valoroasa decat a unui ROMAN,a unui spaniol , a unui araucan, a unui evreu, a unui arab, a unui neamt, sau american, sau japonez, etc., valoarea unei vieti pierdute este aceeasi.
Savant, preot, doctor, sau taran ,au primit acelasi dar al vietii ,in mod egal, chiar daca nu au aceeasi valoare intelectuala.
Pacat ca mai credem in aberatii de genul:unghia unuia, este mai valoroasa decat 1000 de vieti (oameni),apartinand altui popor.
Probabil orice armata mai comite si abuzuri ("a la guerre ,comme a la guerre"),dar asta nu inseamna ca o putere militara mai mare are scuze cand greseste ,iar o armata mica,sau invinsa este acuzata de orice,fara a avea dreptul sa se disculpe.
Nu cred ca in razboaiele in care am participat, voit sau impinsi de altii ,am fost mai rai si am comis abuzuri mai grave, decat aliatii care ne-au obligat sa intram in acel razboi.

Edited by NICU_LUPULALB, 26 April 2010 - 23:54.


#75
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Post-Dorin-, on 26th April 2010, 23:13, said:

Deci, dacă eu arunc cu o piatră tu arunci cu două ...  :rolleyes:  :roflmao:

Oh, uau, ce tare. Asta ce e, invinovatirea victimei? Adica, tu arunci o piatra, imi spargi capul, asa tam nesam, ca asa vor muschii tai, iar apoi vinovatul principal sunt eu ca ripostez si iti sparg si eu capul.  Esti boland, sau ai ceva deficiente?
Data viitoare stai in banca ta, nu mai arunca nicio piatra, si toata lumea va trai fericita pana la adanci batraneti, fara a avea capetele sparte. Cam asta ar fi morala povestii.

Edited by lupu2, 26 April 2010 - 23:43.


#76
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009

View Postvardarul, on 27th April 2010, 00:27, said:

In primul rand am invatat ca aceasta vina de a fi facut crime impotriva civililor fosteti URSS si mai ales a evreilor a costat poporul roman 45 de ani de libertate, 45 ani de comunism, 45 de ani din involutie istorica, 45 de ani de sclavagism. Ceea ce e prea mult pentru un popor.
Tu poate nu intelegi, fiindca nu faci parte din poporul roman.
O flegma in ochii tai din partea acestui popor te deranjeaza?
Dacă Românica nu se pricopsea cu 45 de ani de ... cutare și cutare ... mătălică azi încă erai cu oile pe câmp !
În altă ordine ce te face să crezi că vorbești în numele poporului român ?  :photo:  :lol:

View PostNICU_LUPULALB, on 27th April 2010, 00:29, said:

Viata oricarui om este o valoare ,indiferent ca respectivul a fost Archimede ,sau tembelul de soldat(al imperiului roman) care l-a ucis.
Viata unui rus, NU este mai valoroasa decat a unui ROMAN,a unui spaniol , a unui araucan, a unui evreu, a unui arab, a unui neamt, sau american, sau japonez, etc., valoarea unei vieti pierdute este aceeasi.
Am spus eu asta. Fiecare viață contează și nimeni, în numele oricărei doctrine sau idei, absolut nimeni, de aici și trimiterea în istorie că nu ați învățat nimic, nu are dreptul de a te priva de ea. Problema era că acest topic încrimina numai crimele asupra civililor unei anumite tabere, ale sovieticilor, uitând sau făcând abstracție de propriile crime făcute ...  :rolleyes:

View Postlupu2, on 27th April 2010, 00:40, said:

Oh, uau, ce tare. Asta ce e, invinovatirea victimei? Adica, tu arunci o piatra, imi spargi capul, asa tam nesam, ca asa vor muschii tai, iar apoi vinovatul principal sunt eu ca ripostez si iti sparg si eu capul.  Esti boland, sau ai ceva deficiente?
Data viitoare stai in banca ta, nu mai arunca nicio piatra, si toata lumea va trai fericita pana la adanci batraneti, fara a avea capetele sparte. Cam asta ar fi morala povestii.
Morala este că dacă eu sunt un prost tu insiști să fi și mai prost.  :D

Edited by -Dorin-, 27 April 2010 - 00:46.


#77
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 01:30, said:

Am spus eu asta. Fiecare viață contează și nimeni, în numele oricărei doctrine sau idei, absolut nimeni, de aici și trimiterea în istorie că nu ați învățat nimic, nu are dreptul de a te priva de ea. Problema era că acest topic încrimina numai crimele asupra civililor unei anumite tabere, ale sovieticilor, uitând sau făcând abstracție de propriile crime făcute ...

Nu are relevanta ,care dintre noi doi ,a spus primul ca fiecare viata este importanta , eu am accentuat doar ideea ce decurgea din asta :
"... unii considera ca mortii lor sunt "mai valorosi" decat ai altora si cer despagubiri de la "inamicii" ramasi in viata, sau de la urmasii lor.
Pacat ca mai credem in aberatii de genul:unghia unuia, este mai valoroasa decat 1000 de vieti (oameni),apartinand altui popor.
Probabil orice armata mai comite si abuzuri,dar asta nu inseamna ca o mare putere militara, mai are scuze cand greseste ,iar o armata mica,sau invinsa este acuzata de orice, fara a avea dreptul sa se disculpe.
Nu cred ca in razboaiele, la care am participat, voit sau impinsi de altii ,am fost mai rai si am comis abuzuri mai grave, decat "aliatii" care ne-au obligat sa intram in acel razboi."
Daca TOTI mortii au aceeasi valoare, DE CE unii se prevaleaza de "dreptul" de ,a cere despagubiri,...,doar mortii lor NU sunt mai "valorosi" decat "ai nostrii"?
Din acest motiv spuneam ca nu ai dreptate, adica eu, nu pot fii de acord cu tine.

#78
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009

View Postvardarul, on 27th April 2010, 03:06, said:

in 1944 rudele mele imediate erau cu facultati terminate in perioada interbelica, cu averi bine consolidate, cu o situatie materiala ancorata profund in urbanitate. Asa ca muta-ti cuibul tau de plosnite in alt loc.
Să-ți fie de bine dacă nu minți. Cât despre cuibul meu ... rămâne aici, exact cum am stabilit.  :rolleyes:

View Postvardarul, on 27th April 2010, 03:06, said:

fiindca sunt antiteza ta.
... care nu cunoaste istoria celor 45 de ani de sclavagism instaurate de tancurile sovietice cu tovarasi gen Tismaneanu, Roman, Nikolski, Pauker, etc. etc.
Tu nu cunosti faptul ca poporul roman a platit asa zisele crime impotriva poporului sovietic si a evreilor cu 45 de ani de sclavie, de pauperizare, de involutie istorica.
Asta să o spui lui Mutu ! Tare rău a mai suferit peste 90% din populația României în perioada amintită. Mai ales după 1952 și până la începutul anilor '80. Mda, cei care se pupau cu averi inestimabile în timp ce alții dormeau încă în bordeie ... te cred ... au suferit rău când au fost nevoiți să trăiască ca ceilalți. Unii prin Bărăgan, la muncă. Săracii ! Bre nenică, comuniștii ăia, așa dobitoci cum erau și nu este nici o exagerare când spun că mulți veneau direct de la coada vacii, măcar unora le dădeau de ales: fie intrau în rândul prostimii detestate de ei și renunțau la avere, fie intrau în pușcărie ! Mulți dintre ei, exact ca și azi, nu puteau sa-și justifice averile și modul de dobândire. Nu zic că nu au fost și oameni de valoare printre ei, oameni cu rezonanță pentru cultura reperezentativă a poporului român, dar erau și multe lichele care trebuiau să fie scalpate.

Edited by -Dorin-, 27 April 2010 - 02:42.


#79
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Comunismul a fost un sistem prin care luau aproape toate averile proprietarilor de drept pentru a le trece in mana conducatorilor.
Sistemul a militat impotriva nobililor si a oamenilor bogati, i-a instigat pe saraci si lenesi tocmai pentru a ramane cu monopol de putere.
Nu priviti comunismul la nivel de detalii, priviti in ansablu acest sistem mafiot de subjugare si distrugere a statelor.

#80
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdradis, on 26th April 2010, 20:28, said:

Ar trebui ridicate monumente si stabilita o zi in care sa se comemoreze victimele facute de criminalii bolsevici. 850.000.(http://www.voceabasarabiei.net/) de deportari facute dincolo de Prut si la noi nu se pomeneste nimic de asa ceva.
de ce? ca sa se numeasca "monumentul ipocriziei"? pe toti ii doare fix in cur de mortii aia, cu exceptia rudelor probabil. faptul ca tot felul de ipocriti urla aici, acum, se datoreaza numai MEDIATIZARII din ultimele 2 zile. daca nu murea polonezu, fix in pubipla ii dureau pe toti de masacrele de la mama dracului. dar cum s-a auzit de masacrul polonezilor, cum au inceput toti sa se cace pe ei "si noi avem masacrele noastre. huooooooooo!!!11". lacrimi de crocozaur, al dracului ipocriti nenorociti, cit mai sufera, saracii :lol:

#81
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 02:40, said:

Asta să o spui lui Mutu ! Tare rău a mai suferit peste 90% din populația României în perioada amintită. Mai ales după 1952 și până la începutul anilor '80. Mda, cei care se pupau cu averi inestimabile în timp ce alții dormeau încă în bordeie ... te cred ... au suferit rău când au fost nevoiți să trăiască ca ceilalți. Unii prin Bărăgan, la muncă. Săracii ! Bre nenică, comuniștii ăia, așa dobitoci cum erau și nu este nici o exagerare când spun că mulți veneau direct de la coada vacii, măcar unora le dădeau de ales: fie intrau în rândul prostimii detestate de ei și renunțau la avere, fie intrau în pușcărie ! Mulți dintre ei, exact ca și azi, nu puteau sa-și justifice averile și modul de dobândire. Nu zic că nu au fost și oameni de valoare printre ei, oameni cu rezonanță pentru cultura reperezentativă a poporului român, dar erau și multe lichele care trebuiau să fie scalpate.
Asta numesti tu ales? Moartea, puscaria sau coborarea la nivelul gloatei?
Se vede ca si tu daca ai avea putere ai face la fel. Ai ridica gunoaiele abjecte spre varf in numele dreptatii, si ai cobora oamenii normali in noroi in numele egalitatii.
Toti comunistii is la fel.
Libarcile de azi tocmai ca de aia nu-si pot justifica averile ca-s fostii securisti COMUNISTI.
Aia antebelici erau fie intreprinzatori fie boieri, oricum mai de drept proprietari ca libarcile de azi.
Iar saracia antebelica oricum se rezolva mult mai bine cu capitalism decat cu comunism, si Italia de sud sau Spania erau cam ca noi in 1930 si unde-s azi.

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da, da, boierii erau superindreptatiti :first: sincer sa fiu, si io le-as fi tras un glont in ceafa, fara sa fiu comunist

#83
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 01:30, said:

Dacă Românica nu se pricopsea cu 45 de ani de ... cutare și cutare ... mătălică azi încă erai cu oile pe câmp !

O afirmatie greu de dovedit! Poate matalica erai cu oile pe camp!
Cert e ca comunismul a produs o inversare a valorilor in Romania.
Elita tarii a fost distrusa, intelectualii si politicienii a fost exterminati la Canal si in inchisorile pentru detinuti politici, averile acumulate in decursul catorva generatii (nu ca cele de-acum, ''stranse'' in 10-15 ani) au fost furate, tot ce-a fost bun in poporul asta a fost manjit, murdarit, eradicat...

Asta au fost comunistii, o adunatura de hoti abjecti, o grupare de indivizi sordizi, o banda de mafioti fara scrupule, o organizatie terorista (fara nicio exagerare!).
Toate nonvalorile si oportunistii s-au strans dupa 1945 in acest partid terorist care a parazitat in cel mai crunt mod cu putinta (depasit doar de unele partide comuniste asiatice) acest popor si aceasta tara.
Lepre precum Ceausescu si Iliescu, care intr-o societate asezata nu ar fi ajuns niciodata sa conduca o tara au continuat aceasta distrugere, distrugere care continua si astazi prin ''grija'' odraslelor politrucilor de-atunci...

#84
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostMosotti, on 27th April 2010, 08:38, said:

da, da, boierii erau superindreptatiti :first: sincer sa fiu, si io le-as fi tras un glont in ceafa, fara sa fiu comunist
Educatia din anii 80...
Mai, averile lor cum zice si Bogdan aici, macar erau stranse in multe generatii, si macar cumparau chestii de bun gust cu ele, si emulau bun gust in jur.
Actualii care sunt 90% fii de securisti, si-s cu ele stranse in 15 ani, si-s 90% manelisti cu ochelari de soare purtati noaptea, ce avantaj au? Cica-s din bobor? Nu zau.

Edited by searcher-star, 27 April 2010 - 09:58.


#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMosotti, on 27th April 2010, 09:38, said:

da, da, boierii erau superindreptatiti :first: sincer sa fiu, si io le-as fi tras un glont in ceafa, fara sa fiu comunist
Problema nu e ca erau sau nu erau indreptatiti, problema e ca niste oameni, pentru simplul motiv ca acumulasera ceva si erau mai avuti, mai educati, mai stilati decat media, au fost jefuiti, umiliti, alungati sau chiar omorati, in numele egalitarismului comunist.

Care ar fi parerea ta daca niste drojdieri imputiti, dotati cu ciomege, ar intra in casa peste tine, te-ar rupe-n bataie si ti-ar lua tot avutul in numele acestui egalitarism? Eventual sa te puna apoi si sa le multumesti, in ode, canturi si prin munca patriotica, pentru noua viata oferita  :bigwhitegrin:
Cam la fel s-a intamplat si atunci, insa la scara nationala...
Despre comunism s-au scris si se vor mai scrie mii de pagini, important e ca aceste pagini sa fie si citite si adevarul cunoscut.

Sa nu deviem insa de la tema acestui topic.

#86
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 01:30, said:

Dacă Românica nu se pricopsea cu 45 de ani de ... cutare și cutare ... mătălică azi încă erai cu oile pe câmp !

Ei,comedie, ar trebui sa ducem rusilor colac pentru aia 50 de ani de comunism :naughty:
Genial :w00t:

View Post-Dorin-, on 27th April 2010, 03:40, said:

Mulți dintre ei, exact ca și azi, nu puteau sa-și justifice averile și modul de dobândire


Aberezi cu gratie, stimabile.

Societatea romaneasca isi crease niste clase sociale sedimentate in sute de ani,asa cum se limpezeste si vinul.
La fund era drojdia societatii.

Cand au venit comunistii au intors sticla de vin vechi cu susul in jos si l-a tulburat, a ajuns drojdia societatii la suprafata , la conducere iar elitele, intelectualitatea
a ajuns la Canal, la Gherla si Aiud.

Bunicii mei au trebuit sa lase balta casa noua si vreo 6 hectare de pamant,ca sa scape de colectivizare.
Si mai toti din satul lor aveau pamant, erau cat de cat instariti.

Cine crezi ca a ajuns sa conduca filiala locala a PCR? scursurile,rasurile satului, ultimii oameni, aia care nu aveau nimic, care-si bausera demult pamanturile.

Cat de distrus trebuie sa fie cineva incat sa nu vada raul facut de comunisti acestei tari?!

Edited by allyn1985, 27 April 2010 - 10:13.


#87
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsearcher-star, on 27th April 2010, 09:57, said:

Educatia din anii 80...
Mai, averile lor cum zice si Bogdan aici, macar erau stranse in multe generatii, si macar cumparau chestii de bun gust cu ele, si emulau bun gust in jur.
Actualii care sunt 90% fii de securisti, si-s cu ele stranse in 15 ani, si-s 90% manelisti cu ochelari de soare purtati noaptea, ce avantaj au? Cica-s din bobor? Nu zau.
au strins, ihi. io nu stiu daca unii sint chiar complet ignoranti sau doar fac pe prostii. chiar si io, care-s bita la istorie, am auzit de ionagi, boieri, rascoale & shit

View PostBogdan R, on 27th April 2010, 09:58, said:

Problema nu e ca erau sau nu erau indreptatiti, problema e ca niste oameni, pentru simplul motiv ca acumulasera ceva si erau mai avuti, mai educati, mai stilati decat media, au fost jefuiti, umiliti, alungati sau chiar omorati, in numele egalitarismului comunist.
nu, au fost omoriti pentru ca au fost nesimtiti. daca majoritatea oamenilor ar fi avut un nivel de trai cit de cit OMENESC, n-ar fi existat niciodata comunism. insa numai ipocritii nenorociti pot sa pretinda ca ei, daca ar fi fost in locul unor tarani care traiau in bordeie de pamint si mincau 10 dintr-un blid, ar fi fost foarte incintati de boierii care se fandoseau pe la paris din munca lor.

oricare dintre zevzecii care condamna comunismul ar fi facut fix la fel daca ar fi fost in situatia respectiva. nici unul n-ar fi zis "hei, nu e normal sa-l omorim pe bogatanul ala care ne-a supt zilele. asa sa ne ajute dumnezo". cacat

#88
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostNICU_LUPULALB, on 26th April 2010, 21:43, said:

Interesant ce bine esti informat! Poti sa dai cumva si vreun link , sau ceva bibliografie credibila?
Ca legionarii erau fanatici crestini si cam rasisti de felul lor, mai inteleg ,dar chiar sa-i "scoti" pe nemti "fecioare", in comparatie cu legionarii??
Nu crezi ca e cam mult? NU le i-au apararea, ca n-am nimic comun cu ei, decat faptul ca facem (faceam) parte din acelasi popor (unii dintre ei au mai murit intre timp si nu se mai pot apara de astfel de acuzatii), totusi nu crezi ca exagerezi privind caracterizarea lor?
Nu pot fii decat doua explicatii,daca vorbesti(scrii, asa ceva) fara dovezi palpabile:
ori ai ceva sange de "Ferentari", sau de "ales", ori suferi putin de "exageratio patologicum".
Sa stii, ca de obicei, atunci cand fac astfel de afirmatii, oamenii civilizati, mai aduc si ceva dovezi, chiar daca sunt mai "subtiri" si nu multumesc, chiar pe toata lumea.
da mai desteptule, sunt un ales cu sange de ferentari... io aveam banuiala ca lumea are un minim de educatie sau ca macar a auzit de google... dar nu, unii vor hraniti cu lingurita..

despre aia ucisi cu zecile de mii de catre armata romana: http://ro.wikipedia....rul_de_la_Odesa
dar citeste tot (spre ca nu te cramponezi la cifra 5000 din primele randuri) si uita-te la bibliografie... sper ca nu vrei absolut totul mura-n gura...

despre legionari: astia, s-au oferit ca voluntari nemtilor in doua chestii: Einsatzgruppen(de la inceput, de cand au inceput represaliile impotriva evreilor) si Waffen-SS(in special mai pe la sfarsitul raboiului)... Einsatzgruppen si subdiviziile acestora  erau niste echipe mixte de germani (in special SS si Gestapo) si extremisti locali (legionari in cazul nostru) care ii ucideau pe evrei si alti "dusmani ideologici" im mod sistematic... in special despre astia se spune ca erau adesea chiar mai rai decat germanii (nu ca ar fi fost germanii foarte sfinti)... iar fenomenul nu era unul izolat, in toate teritoriile ocupate erau astfel de echipe mixte, iar extremistii locali erau terbil de fanitici si violenti cam peste tot... citeste articolele despre progromuri, gasesti pe acolo detalii si marturii...

#89
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postgtk, on 27th April 2010, 11:59, said:

Gestapo) si extremisti locali (legionari in cazul nostru) care ii ucideau pe evrei si alti "dusmani ideologici" im mod sistematic... in special despre astia se spune ca erau adesea chiar mai rai decat germanii (nu ca ar fi fost germanii foarte sfinti)... detalii si marturii...

Nu ai pomenit atunci nimic despre "pogromurile", din ROMANIA si nu ele au fost motivul pentru care am raspuns.
Tie ti se pare ca : "in special despre astia "se spune" ca erau adesea chiar mai rai decat germanii", este o afirmatie careia i-ai adus dovezi?...
NU!!! ...Este doar o acuzatie fara dovezi,...; nu putem cuantifica vina germanilor si legionarilor,(proveniti din ROMANIA),in aceste masacre.
Daca luam de credibile declaratiile germanilor, si evreilor ,ajungem la concluzia ca vina apartine, exclusiv ROMANILOR ,ceea ce este o aberatie!!!
Cat despre represalii ,citeste ce a facut armata germana in Italia!
Exact ce spuneam despre mortii "mai valorosi"(10 italieni ucisi pentru fiecare neamt ucis intr-un atentat).
Exista un film cu Gian-Maria Volonte ,un actor celebru in ani '70-80,care trateaza acest subiect,(spinos pentru relatiile germano-italiene).
Sau mai bine citeste despre,ce au facut rusii,(topicul era de fapt la adresa lor):
http://ro.altermedia...acari_5611.html

Edited by NICU_LUPULALB, 27 April 2010 - 12:17.


#90
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Mai postez odata articolul de pe wikipedia

http://ro.wikipedia....

Si un citat de acolo:

<<La începutul anului 1941, NKVD a lansat zvonuri potrivit cărora sovieticii ar fi permis trecerea graniței în România. Drept urmare, la 1 aprilie, 1941  un grup mare de oameni din mai multe sate de pe valea Siretului (Pătrăuții-de-Sus, Pătrăuții-de-Jos, Cupca, Corcești, Suceveni), purtând în față un steag alb și însemne religioase (icoane, prapuri și cruci din cetină), a format o coloană pașnică de peste 3.000 de persoane, și s-a îndreptat spre noua graniță sovieto-română. În poiana Varnița, la circa 3 km de granița română, grănicerii sovietici îi așteptau ascunși în pădure; au tras din plin cu mitraliere, încontinuu, secerându-i. Supraviețuitorii au fost urmăriți de cavaleriști și spintecați cu sabia.

După masacru răniții au fost legați de cozile cailor și târâți până la 5 gropi comune săpate dinainte, unde au fost ingropați, unii fiind în viață încă: bătrâni, femei, copii, sugari - vii, morți sau muribunzi. Două zile și două nopți s-a mișcat pământul în acele gropi, până toți și-au dat duhul.

Câțiva, „mai norocoși”, au fost arestați de NKVD din Hliboca (Adâncata) și după torturi înfiorătoare, au fost duși în cimitirul evreiesc din acel orășel și aruncați de vii într-o groapă comună, peste care s-a turnat și s-a stins var.>>

Dupa ce ai tai, oameni nevionovati, ocupati ilegal de o putere straina, patesc asa ceva, iti dai seama ca ti e rupe de niste evrei rusi, unii chiar teroristi, care chiuiau de bucurie la venirea armatei rosii acolo, si trageau pe la spate in armata rom^na fortata sa se retraga. Nu se pot trece cu vederea dramele traite de oameni nevoiti sa se refugieze, umiliti si neputinciosi in propria lor tara care nu mai era a lor, ucisi si deportati cu sutele de mii pentru ca erau "inamicii poporului", a noului popor din care ei nici macar nu faceau parte. Asta trebuie sa ne doara pe noi, nu ce s-a intamplat mai apoi cu rusii, evreii sau nemtii. Cretinii cu kkt in loc de creier care trec cu vederea drama asta, si incearca tot felul de generalizari, invinovatirea victimelor, etc etc etc ar trebui sa traiasca pe viu ceea ce au patit oamenii aceia, si abia apoi sa vorbeasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate