Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

Porci Vietnamezi

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 horia66, on 18th January 2011, 19:20, said:

Cand o sa creasca Smithfield porci vietnamezi, o sa-ti dai seama ca se merita ...


#20
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009

 Tudor20, on 8th December 2010, 13:49, said:

Carnea este frageda, densa, gust asemanator porcului obisnuit.(sursa de incredere, nu am consumat eu)
In ceea ce priveste colesterolul, in afara de ce am citit pe net si am vazut la TV, nu am date din alte surse.
Cand voi sacrifica primul porc voi face cu siguranta analiza colesterolului si voi posta rezultatul.Pana atunci poate are altcineva posibilitatea sa o faca.
Colesterolul scazut din carne este motivul pentru care am cumparat aceasta "matca".


Salutari ! Pana la urma cum stam cu colesterolul din carnea de porc vietnamez ? A facut analize cineva ?

#21
mery_yca

mery_yca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.07.2008
si pe mine ma intereseaza subiectul, poate mai sunt persoane interesate de subiect, poate chiar cineva mai informat
m-ar interesa si anumite date concrete de crestere, mai exact cum evolueaza, care este ritmul de crestere,care sunt problemele pe care ar trebui sa le stim de la inceput.

#22
Tudor20

Tudor20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.11.2010
Va invit sa vizitati   http://tudor20.sunphoto.ro/ , o sa gasiti acolo poze sugestive pentru  porcii vietnamezi !Va astept!!!

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Maaamaa, ce de slanina si ce putina carne ...! Pai, mai bine arata carcasa de Mangalita... De astia ziceati voi ca n-au colesterol ? Da' ce-au in slanina aia ? Elixirul tineretii... fara batranete, ca n-o mai apuci.

#24
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009
Eeei , Horia ... Acea slanina contine colesterol de acela bun  :thumbup:

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,143
  • Înscris: 17.03.2005

 horia66, on 8th January 2012, 22:34, said:

Maaamaa, ce de slanina si ce putina carne ...! Pai, mai bine arata carcasa de Mangalita... De astia ziceati voi ca n-au colesterol ? Da' ce-au in slanina aia ? Elixirul tineretii... fara batranete, ca n-o mai apuci.
Eu daca mai tin putin curcanii o sa-i ajunga din urma porcu lu' nenea ala..nu stiu daca in viu dar n mod cert la carcasa iesim tot pe acolo, doar ca eu n-am nici a zecea parte grasime  :nonobad:
Si cum vine asta bre, sa mananci pe "aurel"? pai astia sunt porci de companie   :peacefingers:

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 11th January 2012, 13:39, said:

Si cum vine asta bre, sa mananci pe "aurel"? pai astia sunt porci de companie   :peacefingers:

Exact. Sunt pe post de "pet". Si inca ceva, stiati ca porcul (in general, nu numai cei vietnamezi) este un animal foarte (chiar extrem) de inteligent ?

#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si cum demonstrezi ca porcul este extrem de inteligent? Extrem in comparatie cu ce? Extrema de sus sau extrema de jos?

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Erau niste studii de etologie pe care le-am citit mai demult (si nu am reusit sa gasesc acum nici un link), in care porcul se situa destul de sus pe scara inteligentei animale, dupa maimuta, caine si cal. Oricum, merita "sapat" in directia cautarii unor astfel de studii, fiindca sunt foarte interesante ...

#29
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
1. Cimpanzeu
2. Delfin
3. Urangutan
4. Elefant
5. Cioara
6. Porc
7. Veverita
8. Porumbel
9. Caracatita
10. Sobolan.

Edited by Arkouda, 11 January 2012 - 19:03.


#30
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Chiar ca e slaninos tare.Mai bine nu punea colegul pozele alea,ca acum si cine se gandea serios sa creasca un ''vietnamez'' de proba,cred ca se va calma.Cum se manifesta inteligenta la porc, ca eu am avut numa' din aia prostovani?  :confuzzled:

#31
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si un soarice daca-l hranesti cu mancare traditionala de porc romanesc (tarate, paine uscata, porumb) face slanina. Daramite un porc vietnamez. In vietnam or fi hraniti cu frunze de orez nu cu porumb.

#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Arkouda, on 11th January 2012, 15:11, said:

Si cum demonstrezi ca porcul este extrem de inteligent? Extrem in comparatie cu ce? Extrema de sus sau extrema de jos?


 Arkouda, on 11th January 2012, 19:00, said:

1. Cimpanzeu
2. Delfin
3. Urangutan
4. Elefant
5. Cioara
6. Porc
7. Veverita
8. Porumbel
9. Caracatita
10. Sobolan.

Pai, daca stiai deja, de ce ne-ai mai luat la rapanghel ...?

Da' nu vad unde e cainele. Si nici calul.

 alinutzik, on 11th January 2012, 19:58, said:

Cum se manifesta inteligenta la porc, ca eu am avut numa' din aia prostovani?  :confuzzled:

Chestie observata in fermele unde sunt si sobolani, porcii vanandu-i. Pentru cine nu stie, porcii nu stau intr-o hala asa la gramada, ei sunt cazati in niste boxe cu pereti din zidarie, de vreun metru (1.20) inaltime, in asa fel incat sa fie maxim 12-15 intr-o boxa. Ei bine, cand vad ca sobolanul a iesit din gaurica lui, ei (porcii) se organizeaza. Se fac ca nu-l baga in seama dar il privesc printre gene. Dupa care unul dintre ei, foarte calm si linistit se duce foarte incet si blocheaza gaura de unde a iesit sobolanul, asezandu-se cu fundul in ea. Daca l-ati vedea ce nepasator merge, ati avea impresia ca-l auziti si fluierand... Dupa care, odata gaura de evadare fiind blocata, ceilalti se reped in haita si-l ataca extrem de brusc pe sobolan. Care sfarseste in calitate de ..."suplement" (asa ni se spunea in armata).

#33
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Aha, deci o cioara e un pic mai desteapta decat un porc ! E de retinut . :)

Edited by kos_funny, 12 January 2012 - 11:57.


#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, de-aia se si ocupa cu ciordeala...

#35
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 horia66, on 12th January 2012, 11:50, said:

Pai, daca stiai deja, de ce ne-ai mai luat la rapanghel ...?

Da' nu vad unde e cainele. Si nici calul.


Pai asta ar fi trebuit sa iti spun eu tie.

Eu am avut un pic de decenta si am dat un search. Tocmai d-aia am si enumerat animalele pana la 10. Deci te intreb si eu pe tine: unde e cainele si calul?

Si unde-i porcul pe pozitia 3 ca eu il vad abia pe 6?

Edited by Arkouda, 12 January 2012 - 13:36.


#36
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Arkouda, on 12th January 2012, 13:35, said:

Eu am avut un pic de decenta

Un moment, te rog. Trage aer in piept, numara pa^n' la 10, si apoi sa reluam discutia.

Daca ti s-a parut indecent ca am citat din memorie un studiu pe care l-am citit acum 20 de ani, si n-am gasit date pe net despre el, imi cer scuze. Cu toate ca mie nu mi s-ar parea o dovada de indecenta... dar in fine.

Quote

Deci te intreb si eu pe tine: unde e cainele si calul?

In studiul citit de mine maimutele nu erau impartite pe caprarii, ci doar "maimute" si-ata^t.

Quote

Si unde-i porcul pe pozitia 3 ca eu il vad abia pe 6?
Maimuta, caine, cal, porc... E pe 4, nu pe 3. Oricum aceste studii avanseaza foarte rapid si rezultatele evolueaza in acelasi ritm. Dar, daca iti face placere, ok, porcu' e pe 6. N-am nimic impotriva, ca doar nu-i porcu' lu' tata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate